Armenia

Armenia to serce Kaukazu. Kraj o niezwykle burzliwej historii, który uzyskał niepodległość dopiero w 1991 roku, choć jego historia sięga dwóch tysięcy lat p.n.e. Jest to także najstarszy chrześcijański kraj na świecie (od 301 roku!). Przedstawiamy ofertę na wyjazdy do Armenii w formie wycieczek motywacyjnych lub imprez integracyjnych.

Armenia to kraj niezwykłych, tajemniczych klasztorów, miłych i gościnnych ludzi, wyjątkowo smacznej, choć powstałej głównie z biedy, kuchni i wyśmienitych trunków m.in. uznawanego na całym świecie koniaku Ararat oraz wina z granatów.

Tu także znajdziemy najstarszą na świecie winnicę. Przede wszystkim jednak Armenia to malownicze, górskie krajobrazy (90% powierzchni znajduje się na wysokości pow. 1000 m. n.p.m.), ze świętą Górą Ararat i „morzem Armenii” – Jeziorem Sewan na czele. Będziecie zauroczeni! Przykładowy program zorganizowanego wyjazdu incentive z Bissole Business Travel wygląda następująco:

Dzień 1. Armenia wita

Po przylocie na lotnisko Erywań, przywitanie przez pilota oraz transfer do hotelu. Zakwaterowanie oraz drink powitalny. Nocleg w hotelu w Erywaniu.

Dzień 2. Starożytny Erywań

Po śniadaniu w hotelu czas na odkrycie starożytnego miasta Erywań, które jest starsze od Rzymu o 29 lat. Położone jest na głównym szlaku handlowym pomiędzy Wschodem a Zachodem. Nasza wycieczka rozpocznie się od przejścia do Kaskad Erywanu, które mają 2780 schodów i symbolizują 2780 rocznicę stolicy. Po wejściu na szczyt ukazuje się piękna panorama miasta ze spektakularną Operą oraz widok na świętą górę Ormian Ararat.

Następnie odwiedzimy Matendaran, które jest głównym miejscem przechowywania i chronienia zabytków piśmiennictwa ormiańskiego. Obecnie chroni ono 16 477 przetrwałych materiałów oraz około 300 000 dokumentów archiwalnych. Kolejnym punktem wycieczki będzie wizyta w fabryce dywanów słynnej rodziny Megerian. Nauczymy się tutaj technik farbowania, odnawiania i plecenia wysokiej jakości armeńskich dywanów. Lunch w fabryce, podczas którego zostaną podane tradycyjne armeńskie potrawy. Wieczorem czas na degustację tradycyjnego armeńskiego brandy w fabryce brandy, gdzie dowiemy się również krótkiej historii o technikach jej produkcji. Kolacja z pokazem folklorystycznym, muzyką oraz tańcami. Nocleg w hotelu w Erywaniu.

Dzień 3. Eczmiadzyn i Asztarak

Po śniadaniu w hotelu odkryjemy najstarszą i najważniejszą katedrę ormiańską w Eczmiadzynie, pochodzącą z IV wieku i wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W świątyni znajdują się liczne zabytkowe rękopisy, ikony, rzeźby i krucyfiksy. Najcenniejszym skarbem jest grot Włóczni Przeznaczenia, uważanym za relikwię Męki Pańskiej.Według legendy Grzegorz Oświeciciel miał wizję w jednym ze swoich snów, w którym Jezus powstał z nieba i wskazał właśnie to miejsce na budowę klasztoru.

Następnie przejazd do miasta Asztarak, gdzie zobaczymy „Tenacuyc” czyli teatr na świeżym powietrzu. Staniemy się jego częścią i weźmiemy udział w pokazach różnych obyczajów, zwyczajów i tradycji. Następnie powrót do Erywaniu oraz przerwa w VII-wiecznych ruinach katedry Zwartnoc, kolejnego dziedzictwa UNESCO. W Erywaniu odwiedzimy kompleks pomnikowy poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Podczas tej masakry zostało zabitych ponad 1,5 miliona ludzi, a wiele z nich uciekło do krajów na całym świecie, tworząc ogromną Armeńską Diasporę. Obecnie na wzgórzu Cicernakaberd znajduje się Muzeum, przedstawiające tą straszną część ormiańskiej historii. Kolacja w lokalnej tawernie. Nocleg w Erywaniu.

Opcjonalnie:

Po śniadaniu w hotelu przejazd do wioski Taperakan na degustację armeńskiego wina oraz brandy. Kontynuacja naszej wycieczki do pięknego monastyru Norawank, który jest jednym z najważniejszych kompleksów klasztornych tego kraju. Lunch podczas, którego będą podane tradycyjne armeńskie potrawy wraz z winem, brandy i kawą. Przejazd do wioski Areni z przerwą w najstarszej odkrytej winnicy świata. Ostatnie odkrycia archeologiczne pokazały, że tutejsza ludność zajmowała się tym już 6 tys. lat temu! Żaden inny kraj na świecie nie może poszczycić się takimi odkryciami. Powrót do Erywania, kolacja i nocleg.

Dzień 4. Garni, Geghard i jezioro Sewan

Po śniadaniu w hotelu odwiedzimy dwa punkty obowiązkowe każdej wycieczki do Armenii: Twierdzę Garni (pogańska świątynia zbudowana w I wieku, jest to jedyna świątynia epoki hellenistycznej która przetrwała na Kaukazie) oraz klasztor Geghard, co oznacza Święta Włócznia, kolejny zabytek UNESCO. Pierwsze wzmianki w dokumentach o klasztorze pochodzą z 1250 roku. Nazwa pochodzi od przechowywanego tu niegdyś grotu włóczni, którą przebito bok Chrystusa. Ormianie wierzą, że został przywieziony na ich ziemię przez apostoła Judę Tadeusza. Dziś grot znajduje się w muzeum przy katedrze w Eczmiadzynie.

Największe wrażenie na zwiedzających robią jednak pomieszczenia klasztoru wykute w skale. Na miejscu trzeba również spróbować typowego ormiańskiego ciasta tzw. gaty, bo tu właśnie jest najlepsza! Następnie udamy się na lekcje gotowania i pokaz procesu pieczenia „lavash”, czyli chleba w formie owalnych placków. Obiad z grilla w lokalnym domu, który zjemy w towarzystwie mieszkańców. Następnie przejazd do Perły ArmeniiJeziora Sewan – jednego z najwspanialszych jezior górskich w Euroazji, położonym na wysokości około 2 000 metrów nad poziomem morza. Maksym Gorki napisał o nim, że „jest jak kawałek nieba, które zstąpiło na ziemię między góry”. Na półwyspie nad jeziorem znajduje się pochodzący z IX wieku zabytkowy ormiański klasztor Sevanavank. Powrót do Erywaniu. Pożegnalna kolacja w lokalnej tawernie lub restauracji. Nocleg w hotelu w Erywanie.

Dzień 5. Powrót do kraju

Transfer na lotnisko. Powrót do kraju.