Wystarczy się przejść jednym z odeskich bulwarów, by zrozumieć fenomen tego miasta. Odessa, położona niemal na rubieżach Europy, tchnie atmosferą wielkich zachodnich stolic. Niegdyś czwarte co do wielkości w Imperium Rosyjskim (po Petersburgu, Moskwie i Warszawie), choć od tamtych lat znacznie straciło na splendorze, wciąż zachwyca dawnym majestatem widocznym jeszcze w mocno nadwerężonej czasem XIX-wiecznej architekturze.
Chcąc zyskać przychylność mieszkańców, trzeba poprawnie wymawiać nazwę „adjessa”, miękko i z czułością, jakby zwracało się do pięknej kobiety…

Ponoć caryca Katarzyna nazwała port żeńskim imieniem, bo zbyt wiele miast na południu imperium miało męsko brzmiące nazwy. Inna anegdota wywodzi nazwę od francuskiego (oficjalny język na dworze carskim) assez d’eau, znaczącego tyle co „wystarczająco dużo wody”. Wyrażenie to czytane wspak, daje słowo „Odessa”. Takie i inne opowieści mieszkańcy mogą snuć godzinami – zamiłowanie do anegdoty i niebywałe poczucie humoru stały się ich wizytówką. A jest o czym opowiadać, choć paradoksalnie Odessa to jedno z najmłodszych wielkich miast Europy.

PROGRAM WYJAZDU :

1 dzień:

Przylot do Odessy, zakwaterowanie w hotelu. Krótkie zwiedzanie Odessy: spacer Primorskim Bulwarem,
pomniki Puszkina i Richelieu, schody Potiomkinowskie które są  symbolem Odessy. Znajdują się pomiędzy historycznym centrum, a portem morskim.  Spacer po schodach należy do obowiązkowych czynności turysty. Na górze schodów rozpoczyna się Primorskij Bulwar – klimatyczna aleja spacerowa.  Następnie odwiedzenie tak wspaniałych zabytków jak:  Pałac Woroncowa, Klub Angielski, piękny gmach Opery – arcydzieło wiedeńskiego architekta Fellnera , kościół katolicki Św. Pawła i odesskie „ślady polskie” – ulica Polska i tablica upamiętniająca Adama Mickiewicza. Pałac Potockiego, budynki starej i nowej giełdy.

2 dzień:

Po śniadaniu objazd panoramiczny – port morski, Latarnia Woroncowa, Nowa Giełda, Państwowa Biblioteka Narodowa, Muzeum
Archeologiczne, Plac Grecki, cerkiew Św. Trójcy. Czas wolny na Bulwarze Deribasowskim, który jest  centralnym deptakiem miasta. Po południu – Odessa kryminalna. Mroczne historie z życia miasta i miejsca z nimi związane tworzą trasę turystyczną. Wiele kryminalnych historii zdarzyło się w porcie i niezliczonych tawernach, a także w słynnych katakumbach – sieć podziemnych tuneli, korytarzy i wyrobisk, powstałych głównie wskutek eksploatacji wapienia, rozciągająca się pod Odessą. Obecnie długość zbadanej części przekracza 2500 km. Podczas II wojny światowej katakumby stanowiły schronienie kilku oddziałów radzieckich partyzantów.
Kolacja w typowo ukraińskiej restauracji z daniami kuchni ukraińskiej.

3 dzień: 

Śniadanie. Przejazd do Białogradu  Dniestrowskiego, zwiedzanie twierdzy Akerman. Białogród nad Dniestrem szczyci się ponad 2500-letnią historią.   Z nazwą „Akerman” spotkał się chyba każdy z nas przy okazji omawiania „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza. W cyklu osiemnastu wierszy jednym z najbardziej znanych są „Stepy Akermańskie”, rozpoczynające się znamienitym: „Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu…”. Akcja tego wiersza toczy się wśród rozległych stepów w pobliżu miasta Akerman – dzisiejszego Białogrodu nad Dniestrem.

Dalej zwiedzanie fabryki wina Szabo,  słynnej wytwórni markowych win i koniaków. Wino z ukraińskich winnic zlokalizowanych blisko Odessy: Szabo , Koblewo , jest jednym z ciekawszych przeżyć, jakie staje się doświadczeniem turysty przemierzającego Ukrainę. Wino  to – praktycznie w Polsce niedostępne – jest obowiązkowym podarkiem, jaki warto sobie sprawić.
Powrót do Odessy, kolacja . Na życzenie możliwość spektaklu w Operze.

4 dzień

Śniadanie. Szkolenie/konferencja następnie czas wolny na kupienie pamiątek. Powrót do kraju.