Słowenia to kraj położony w Europie Środkowej i pomimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje różnorodne krajobrazy – od szczytów Alp Julijskich po plaże Morza Śródziemnomorskiego. Jednego dnia można tu poczuć ciepłe powietrze śródziemnomorskie i promienie słoneczne na plaży, jak i świeże powietrze alpejskie.To jedyny kraj, w którego nazwie kryje się najpiękniejsze z uczuć „love”.

W S-LOVE-nii miłość ma ogromną moc, łączy morze z górami, lasy z wodami, pola z winnicami, tajemnice podziemia z niebem i łączy ludzi. Oprócz tego, że Słowacy są ciężko pracujący i dokładni, wszystkie rzeczy robią z ogromną pasją i energią. Uwielbiają zdrowy i aktywny tryb życia, i mają do tego doskonałe warunki. Aby zaczerpnąć świeżego powietrza wśród zielonych wzgórz, przeciętny Słowenieć ma zaledwie kilka kroków spaceru. Nawet w samej Ljubljanie, która jest w 2016r Zieloną Stolicą Europy, nie ma z tym najmniejszego problemu.

Słoweńcy bardzo dobrze mówią w wielu językach więc nie ma kłopotu z komunikacją, ale gdyby mieli problemy z rozpoznaniem naszego kraju wystarczy powiedzieć nazwisko Adam Małysz – wszyscy go tam znają, tak jak swojego Petera Prevca. Można tu cudownie spędzić czas – sami się przekonajcie.

Dzień 1: City tour Ljubliana

Przylot do Ljubljany. Przywitanie gości w akompaniamencie muzyki akordeonowej oraz tradycyjnym słoweńskim likierem – schnapps. Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

Po krótkim odpoczynku zwiedzanie zielonej stolicy Europy. Ta mała i czarująca stolica oferuje wszystko, co można znaleźć w światowych metropoliach. Turystów przyciąga kameralna starówka, której charakter wynika głównie z zabudowy renesansowej, barokowej i modernistycznej. Śródmiejskie parki oraz nadbrzeża rzeki Lublanicy zachęcają do spacerów.

Nad Starym Miastem górują wzgórza Tivolski vreh, Golovec oraz zamkowe z Lublańskim Zamkiem, z których roztaczają się malownicze widoki. Lublana znana jest z unikalnego wyglądu architektonicznego, które związane jest z pozostałościami rzymskimi, barokowymi oraz sztuki secesyjnej, a także z oryginalnym charakterem miasta nadanym przez słynnego architekta Joze Plecnika w pierwszej połowie XX wieku. W samym jej sercu znajduje się potężny, średniowieczny zamek, symbol stolicy Słowenii, stanowiący tym samym popularne historyczne i kulturowe centrum swojego kraju. Z jego murów widać całe miasto jak na dłoni.

Fantastycznym sposobem na podziwianie miasta jest też rejs po rzece Lublanica. W czasie rejsu mija się słynne i bardzo lubiane przez mieszkańców punkty miasta, jak tzw. Trójmoście czy Smoczy Most.

Wieczorem kolacja na dziedzińcu zamkowym z lokalnymi atrakcjami.

Dzień 2: Piernikowe warsztaty i Bled – wizytówka Słowenii

Po śniadaniu przejazd do Radovljica na słodkie warsztaty przygotowywania pierników. „Lectarstvo” jest dawnym i tradycyjnym rękodziełem w Słowenii. W czasach późnego średniowiecza „lect” był popularny w życiu elity. Najstarsza zachowana drewniana forma, która została zrobiona dla szlachcica pochodzi z XVI wieku. W tych czasach produkty te symbolizowały miłość. Obecnie, produkty te są pamiątkami w całym kraju.Po warsztatach lunch w staroświeckiej gospodzie.

Następnie podróż do Bled. To miejsce to ikona słoweńskiej turystyki. Jego charakterystyczne położenie z zamkiem, jeziorem oraz wysepką sprawiają, że jest on znany i rozpoznawany prawie na całym świecie. Na wysepce jest kościółek Maryi Wspomożycielki, a w nim znajduje się dzwon życzeń z 1543 roku. Bled jest również znany ze swojego deseru „Kremsnita”.

Wieczorem kolacja w Ljubljanie i możliwość uczestnictwa w spektaklu w Teatrze Narodowym i Opery w Ljubljanie.

Dzień 3: Z jaskini nad morze

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Jaskini Postojna. To dwudziestokilometrowy labirynt przejść, galerii oraz komnat, które w ostatnich 193 latach odwiedziły ponad 33 miliony osób. Jest to największa i najczęściej odwiedzana w Europie jaskinia typu „klasyczny kras”. Część jaskini zwiedza się kolejką, a część na pieszo.

Z jaskini przejazd nad morze do przepięknej miejscowości Piran. Piran jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc i najlepiej zachowanym pomnikiem kulturalnym słoweńskiej części wybrzeża Istria. Odwiedzając Piran, warto przyjrzeć się bliżej jego architekturze, z licznymi wpływami weneckimi. Miasto do dnia dzisiejszego zachowało średniowieczny styl wąskich uliczek oraz ciasnej zabudowy mieszkalnej. Typowo śródziemnomorskiego charakteru nadaje mu zabudowa, wznosząca się stopniowo od linii brzegowej w górę pagórka, na którym usytuowane jest miasto.

Głównym placem miasta jest Tartini Square, nazwane na cześć słynnego skrzypka i kompozytora Giuseppe Tartini, który pochodził z miasta i sprawił że stało się ono znane na całym świecie.Innym ważnym obiektem jest Kościół św. Jerzego, który góruje nad samym centrum miasta. Z jego charakterystycznej dzwonnicy, wzorowanej na weneckiej, która stanowi świetny punkt widokowy rozciąga się niesamowity widok na wybrzeże i Alpy Julijskie.

Stąd przejedziemy na nocleg do Portoroz, wcześniej jednak spędzimy szalony wieczór w ekskluzywnym klubie Paprika Night Club położonym tuż przy promenadzie nad brzegiem morza, skąd można podziwiać zachód słońca, delektując się wybranymi drinkami i koktajlami przy muzyce.

Dzień 4: Winnice wzgórz Gorickich

Po śniadaniu wycieczka do Wzgórz Gorickich. Tutejsze walory krajobrazowe oraz winnice przywodzą na myśl włoską Toskanię. Także  kulturalnie region  bliski jest Italii. Brda jest najbardziej znana ze swojego białego wina Rebula oraz mieszanki Merlot-Cabernet. Region Brda jest nie tylko znany z win, ale także z wzgórz poprzecinanych dolinami strumieni z setkami winnic oraz miejsc z lokalnymi i tradycyjnymi potrawami, które przyciągają odwiedzających – smakoszy – z całego świata.Tu też udamy się najpierw do winnicy.

Głęboko pod ziemią nie pozostaną Państwo spragnieni, gdyż każdy ma możliwość nalania wina prosto z beczki oraz zjeść domowej roboty wędliny, porozmawiać z miejscowymi producentami win. A następnie udamy się do Muzeum Etnologicznego „Briska hisa”na degustacje domowej roboty dżemów. Gorickie Wzgórza są pełne różnych owoców. Oprócz korzystnych warunków dla upraw winogron, produkowane są tu również wiśnie, brzoskwinie, morele, figi, jabłka, gruszki i kaki (persymona). W zależności od sezonu oferowane są różne rodzaje dżemów i marmolad: dżem koprowy, dżem wiśniowy z orzechami włoskimi, marmolada morelowa, dżem z fig i winogron, ciastka z marmoladą, a do tego serwowane są chleby lub sery i sok domowej roboty.

Dzień 5:

Po śniadaniu czas wolny na spacery po Portoroz czy plażowanie.
Następnie transfer na lotnisko w Ljubljanie i powrót do kraju.