Dubaj

173 dni, 192 pawilony narodowe i miliony odwiedzających – Expo 2020 Dubai zapowiadane jest jako wydarzenie porównywalne rozmachem z mistrzostwami świata w piłce nożnej albo igrzyskami olimpijskimi. Dlatego będzie to niecodzienna okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i wejścia na nowe rynki.

Termin Expo 2020 Dubai

Expo 2020 Dubai to pełna, anglojęzyczna nazwa wydarzenia, które potrwa w Dubaju od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r. i będzie pierwszą w historii Wystawą Światową Expo organizowaną w kraju arabskim. Codziennie planowanych jest ponad 60 eventów na żywo, a imprezę relacjonować ma 25 tys. akredytowanych przedstawicieli mediów z całego świata. Wydarzenie to zbiega się z 50-leciem istnienia Zjednoczonych Emiratów Arabskich, można mieć więc pewność, że będzie spektakularne. Z tego też względu wizyta na Expo może być znakomitym pomysłem na wyjazd motywacyjny, a nawet rodzinny. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich każdy znajdzie coś dla siebie: rodzice z dziećmi, młodzież i studenci, seniorzy, osoby zainteresowane technologią i sztuczną inteligencją, ale też pasjonaci gotowania, kultury czy sztuki nowoczesnej.

Hasło imprezy to Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość. Temat przewodni rozwijają trzy podtematy: Opportunity (Szanse), Mobility (Mobilność) i Sustainability (Zrównoważony Rozwój).

W Expo 2020 w Dubaju udział wezmą 192 kraje, a każdy naród będzie miał swój pawilon. Organizatorzy podkreślają, że stanie się tak po raz pierwszy w historii World Expo. Będzie to więc znakomita okazja do szukania nowych możliwości biznesowych, ale też do poznania kultury i dziedzictwa wielu państw świata. Degustacje narodowych potraw, koncerty, prezentacje i przedstawienia to tylko część atrakcji, na które mogą liczyć uczestnicy wydarzenia.

Zgodnie z szacunkami organizatorów wystawę odwiedzi blisko 18 mln gości z całego świata (co da około 25 milionów wizyt). Ponad 80 proc. odwiedzających swoją obecność będzie wiązało z biznesem. Dlatego zarówno start-upy, jak i międzynarodowe korporacje, mogą liczyć na wymierne korzyści z uczestnictwa w Expo 2020. Wydarzenie może być przepustką do nowych rynków, bo nie bez przyczyny o tej wystawie często mówi się, że to cały świat w jednym miejscu.

Bilety na Expo 2020 Dubai

Uczestnicy Światowej Wystawy Expo w Dubaju mogą wybierać między biletami krótko- i długoterminowymi. Wejściówka na jeden dzień kosztuje 32 dolary amerykańskie, a karnet 3-dniowy 70 dolarów. Aby móc zwiedzać wystawę przez miesiąc zapłacić trzeba 94 dolary, a bilet obejmujący całe wydarzenie to koszt 161 dolarów. We wszystkich wariantach biletów podstawowych za darmo wystawę zwiedzać mogą dzieci do 5. roku życia oraz seniorzy powyżej 65. roku życia, a studentom i starszym dzieciom oraz młodzieży (6-17 lat) przysługuje 50-procentowa zniżka.

Oprócz biletów podstawowych są jeszcze pakiety Premium i Ultimate. Dają one między innymi możliwość uczestniczenia w atrakcjach dodatkowych oraz gwarantują pierwszeństwo w rezerwowaniu miejsca na wybrane eventy. Kosztują od 81 do 350 dolarów.

W ofercie Bissole znaleźć można pakiety specjalne na Expo 2020 obejmujące 5-dniowy pobyt z 3-dniowym zwiedzaniem oraz atrakcje dodatkowe, jak pustynne safari czy zwiedzanie Dubaju. Na życzenie klienta długość wyjazdu można modyfikować.

Expo – dlaczego warto tam być

Pierwsza Światowa Wystawa Expo miała miejsce w Londynie w 1851 roku i od tego czasu wydarzenie było ważnym akceleratorem innowacyjności lub miejscem pojawienia się wielu produktów i rozwiązań, z których sporo znanych jest do dziś. Wystarczy wspomnieć urządzenie do wykonywania zdjęć rentgenowskich (1901, Buffalo), telefon komórkowy (1970, Osaka), czy… ketchup (1876, Filadelfia). Specjalnie na Expo w 1889 w Paryżu wybudowana została Wieża Eiffla.

Jakie atrakcje w 2020 roku zapowiadają organizatorzy? Oto tylko kilka haseł, którymi chcą oni przyciągnąć uczestników:

  • przyszłość podróżowania z hyperloop,
  • nowe możliwości druku 3d,
  • oglądanie expo z wierzchołka obracającej się platformy widokowej,
  • szybka sieć 5G,
  • potrawy przyszłości.

Expo to znakomita okazja do nawiązania cennych kontaktów biznesowych, dlatego organizatorzy wystawy zapraszają m.in. na fora inwestycyjne, spotkania firmowe, sesje pitchingowe (spotkania właścicieli start-upów z potencjalnymi inwestorami) i inspirujące rozmowy. Dzięki współpracy z Dubai Chamber podczas Expo 2020 zorganizowane zostaną trzy Globalne Fora Biznesowe z tematycznym podziałem na Afrykę, Amerykę Łacińską i ASEAN.

Do dyspozycji goście będzie wiele obiektów konferencyjnych oraz punktów gastronomicznych, dzięki czemu łatwo będzie zaaranżować spotkanie biznesowe w mniejszym gronie lub np. kolację dla większej grupy w ramach wyjazdu motywacyjnego.

Polska na Expo 2020 w Dubaju

Promocja gospodarcza jest też jednym z głównych celów obecności Polski na Expo 2020. Polski pawilon stanie na działce o powierzchni 1876 m2, a jego projekt stworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zapraszać będzie odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia. Podstawowe cele  biznesowe polskiej delegacji to:

wzmocnienie kontaktów gospodarczych Polski z ZEA – gospodarzem wystawy oraz całym rejonem Bliskiego Wschodu,

wspieranie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych.

Wystawa Światowa Expo z prestiżowego i biznesowego punktu widzenia za każdym razem jest bardzo ważnym wydarzeniem dla jej organizatora. Gdy w 2013 r. Dubaj wygrał organizację tegorocznej edycji, było wiadomo, że rząd zainwestuje miliardy dolarów w infrastrukturę, transport i hotele. Tylko organizacja samego terenu wystawy, według szacunków, pochłonie blisko 7 mld dolarów. Potrzeba było też między innymi dodatkowych 45 tys. pokoi hotelowych. Przygotowania do Expo 2020 wywołały również boom na rynku pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – jak szacowała firma doradcza E&Y, tylko w trakcie samej imprezy powstanie tam prawie 95 tys. dodatkowych miejsc pracy.

Dubaj

Dubaj – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Dubaj to jedno z najszybciej rozwijających się miast Bliskiego Wschodu. Według raportu  World Economic Forum 2017 metropolia jest drugim najbezpieczniejszym miastem na świecie, a w 2018 roku miasto odwiedziło aż 15,92 mln turystów zagranicznych.

Organizatorzy Expo podkreślają, że 2/3 światowej populacji (czyli około 5 miliardów ludzi) może tam dolecieć w 7 godzin lub szybciej, dlatego spodziewają się oni wielu zagranicznych gości (zgodnie z szacunkami 7 na 10 odwiedzających osób będzie z zagranicy).

Pawilony Expo 2020 ulokowane będą w centrum wystawowym, którego łączna powierzchnia to aż 45 000 m2. Teren Expo 2020 w Dubaju znajduje się w odległości 45 minut jazdy od głównych węzłów komunikacyjnych ZEA i połączony jest z trasami transportu publicznego za pośrednictwem stacji metra.

Wielość atrakcji i sprawna organizacja sprawiają, że wizyta na Expo 2020 z pewnością będzie dobrym pomysłem na wyjazd motywacyjny albo ciekawą atrakcją wzbogacającą wyjazd biznesowy czy konferencyjny.