Zapytaj o ofertę: +48 71 712 39 26, telefon alarmowy (tylko dla Klientów): +48 665 888 901 info@bissole.pl | Zapisz się do newslettera

Wczesna jesień to bardzo popularny okres organizacji wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych. Ta wielobarwna pora roku zachęca do podróżowania, odkrywania nowych miejsc, a często też organizacji przy tej okazji (po wakacyjnej przerwie) szkoleń branżowych, konferencji czy uroczystych eventów. Bez względu na powód takich firmowych podróży grupowych czy jego długości zawsze warto wykorzystać naturalne bogactwo danego miejsca i możliwości jakie daje pora roku. A jesień daje nam wino!

Mimo, że Polacy to naród, który w dalszym ciągu pije najmniej wina w Europie, to enoturystyka (czyli odwiedzanie w trakcie urlopu różnorodnych miejsc związanych z winem) zyskuje na popularności z każdym rokiem. Krótsze czy dłuższe incentive travel warto wzbogacić o winną przygodę lub nawet zbudować cały program w oparciu o winny szlak. I na takie winne podróże motywacyjne i integracyjne zapraszamy.

Szczypta winiarskiej klasyki

Myśląc „winnice” zdecydowana większość ma od razu przed oczami Francję, włoską Toskanię i jej słynny region Chianti, Hiszpanię czy portugalską dolinę Duero ze słynnym Porto. Trudno odmówić pierwszeństwa tym właśnie krajom w przemyśle winiarskim. Dla osób rozpoczynających swą przygodę z enoturystyką na pewno są to punkty obowiązkowe. Nie sposób tu też przywołać kraju będącego kolebką wina, w którym tradycja winiarska liczy około 7 tys lat czyli Gruzji. Tutaj nawet kilkudniowy wyjazd można spędzić podróżując od winnicy do winnicy degustując i poznając tajniki produkcji wina. W TOP 10 producentów wina na świecie znajduje się także Mołdawia, wciąż rzadko odwiedzany kraj przez polskie grupy incentive. To właśnie tu znajduje się wpisana do Księgi Rekordów Guinessa kolekcja wina Milestii Mici, licząca ponad 1,5 miliona butelek wina oraz dwie największe na świecie piwnice winne Milestii Mici i Cricova, będące praktycznie podziemnymi winnymi miastami. To prawdziwe „mocne uderzenie” jeśli chodzi o spotkanie z winem. Te kraje to klasyka winiarska. Ale jeśli szukamy czegoś mniej typowego możemy udać się również w inne regiony Europy i świata, a prawdziwe perełki można spotkać tuż obok Polski.

incentive

Saksonia – prawie jak w domu

Saksonia to fantastyczny kierunek na 2-3 dniowy wyjazd, w czasie którego można zorganizować bardzo wiele różnorodnych atrakcji. Saksonia to kultura, sztuka, zabytki w miejscach takich jak Lipsk, Drezno, czy Görlitz. To także imponujące górskie krajobrazy Szwajcarii Saksońskiej. Prawdziwą saksońską perłą jest jednak Miśnia, która w świecie słynie z porcelany, bo tu właśnie powstała pierwsza manufaktura porcelany. Ale Miśnia to też najważniejszy ośrodek winiarski Saksonii. Saksońskie Rieslingi uważane są za jedne z najlepszych białych win na świecie. Cenione za charakterystyczny cytrusowy aromat i wyraźną mineralność. Warto udać się na rowerowy tour po tutejszych winnicach doskonale przygotowanymi szlakami. Takie 2-3 dni w Saksonii mogą być wspaniale wypełnione zarówno winem, jak i kulturą i bardzo licznymi polskimi śladami. Jak powiedział profesor Władysław Bartoszewski „„… z historycznego punktu widzenia Saksonia jest Polsce krajem najbliższym”.

Austria to nie tylko zimowe szaleństwo

Największym winnym regionem Austrii jest Burgenlad – najbardziej na wschód wysunięta część kraju, przy granicy z Węgrami, Słowacją i Słowenią. To prawdziwie sielska kraina zachwycająca urodą małych, klimatycznych miasteczek, unikalną przyrodą aż 7 Parków Narodowych na czele z Parkiem największego austriackiego jeziora Nezyderskiego. Choć na Austrię przypada zaledwie 1% światowej produkcji wina, cieszy się ona uznaniem ze względu na rozmaitość i bardzo wysoką jakość swoich produktów, zwłaszcza win białych. W Burgenland powstaje tzw. „słodkie złoto”, które udaje się tylko w niewielu miejscach na świecie. To dzięki specyficznym warunkom klimatycznym wokół jeziora Nezyderskiego powstaje szlachetna pleśń Botrytis cinerea, powodująca utratę wody oraz bardzo duży skok cukru. Powstałe z takich winogron wina Beerenauslesen i Trockenbeerenauslesen charakteryzują się złocistą barwą, dużą słodyczą oraz aromatem rodzynek, a ze względu na to że są bardzo unikalne, osiągają niesamowicie wysokie ceny. Krajobraz Burgenladu zachęca do aktywności – rowerów, kajaków i przeróżnych zabaw teambuildingowych na świeżym powietrzu.

incentive

Argentyna, czyli smak domowego wina podczas latynoskiego wyjazdu incentive

Argentyna, choć nie jest uznawana za kolebkę wina, poszczycić się może ponad pięciuset letnią historią jego produkcji. Mimo tak długiej tradycji, wina argentyńskie znane są powszechnie dopiero od początku XX wieku, gdyż do tego czasu produkowane były wyłącznie w domach na własny użytek.  Właśnie dlatego to nietuzinkowe miejsce warto jest rozważyć podczas organizacji wyjazdu, który ma wyjątkową nagrodą czy motywacją i przede wszystkim może trwać nieco dłużej.

Większość winnic w Argentynie położonych jest na dużych wysokościach, w obszarach pomiędzy północą a Patagonią. To, co wyróżnia winnice tego kraju, to fakt, że w zależności od lokalizacji i klimatu występującego w danym miejscu smak wina różni się znacząco i każdy rodzaj uznać można za niepowtarzalny.

Na szczególną uwagę zasługuje szczep  Torrones wywodzący się bezpośrednio z Argentyny, który znaleźć można tylko tam. Napoje produkowane ze szczepu Torrones są wytrawne, niezwykle aromatyczne i przede wszystkim bardzo unikatowe. Wybierając północną Argentynę warto rozważyć region North-west słynący z białych win, gdzie królują wina ze szczepu Malbec oraz Patagonię, której flagowym produktem jest Pinot Noir.

Incentive travel w RPA – szkolenie i integracja przy kieliszku wina Pinotage

Drugą propozycją, idealnie nadającą się na incentive travel z nieoczywistym tematem przewodnim dotyczącym winnic, jest RPA. Chociaż południowa Afryka kojarzy się głównie z safari i słynnym Parkiem Krugera, to jest to także świetne miejsce na wyjazd w duchu enoturystyki. Historia tego obszaru nie była zbyt pozytywna, gdyż plantacje zostały wyniszczone przez szkodniki, a przez to wszyscy właściciele winiarni zostali zbojkotowani. W wyniku tej tragedii w wieku XX większość miejsc produkcji wina zostało doszczętnie zniszczone. Na szczęście po wielu latach, winiarstwo w RPA odżyło, za sprawą rządów Nelsona Mandeli i dziś możemy cieszyć się nim w pełnej krasie.

Obecnie w RPA znajduje się ponad 100000 hektarów upraw, a wina z północnej Afryki stają się coraz bardziej popularne. Do dziś jednym z najbardziej prestiżowych miejsc produkowania wina na całym świecie jest Stellenbosch, które powstało na początku XVIII i przetrwało okres bojkotu. Odwiedzając ten region spróbować można wspaniałych czerwonych win. Flagowe produkty tam serwowane to Pinotage, Shirazom i Cabernet Saugnion. Warto także wspomnieć, że Piniotage to najbardziej popularne w RPA wino, więc koniecznie trzeba go spróbować podczas wyjazdu incentive travel.

incentive

Łotwa – smak nadbałtyckiego wina

Chociaż Łotwa w powszechnej opinii nie jest kojarzona z winem, a z browarnictwem, stanowi prawdziwe zagłębie świetnych winnic. Jest ich najwięcej w okolicach Rygi. Wina łotewskie różnią się od innych przede wszystkim składnikami, gdyż są to trunki wytwarzane z różnorodnych owoców – nie tylko z winogron. Spektrum oferowanych smaków jest ogromne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie winnic znaleźć można alkohol z popularnych owoców: maliny, jabłka czy jagody, a także z nieczęsto spotykanych gatunków takich jak: pigwa, czarny bez, rokitnik, mlecz. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem dość zaskakujących rodzajów jest tzw. Rhubarb Sparking Wine, produkowane przez winnicę Abavas. Jest to wino rabarbarowe. Właśnie ze względu na tę innowacyjność Ryga okazuje się być świetnym pomysłem na incentive travel śladami winnic. Szczególnie polecamy pobyt w hotelu Pullman Riga Old Town, którego usytuowanie sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania miasta i okolicy.

Jesienne wyprawy szlakiem winnic to okazja do odbywania warsztatów winnych i kulinarnych, uczestniczenia w winobraniu, a także w bardzo licznych zwłaszcza we Włoszech i Hiszpanii winnych świętach, hucznych festach pełnych zabawy, tańca, śpiewu, smaków, będących żywą ilustracją lokalnego kolorytu i kultury. To są takie momenty, które zawsze pozostają w pamięci uczestniczących w nich gości. Mając na uwadze konieczny w czasie wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych efekt WOW – jesienne winnice i wszystko co z nimi związane, zapewnią go bez wątpienia.