Air CanadaKOD LINII LOTNICZEJ WEDŁUG IATA: AC

DATA ZAŁOŻENIA: 1939 rok

PROGRAM LOJALNOŚCIOWY:  Aeroplan

PRZYNALEŻNOŚĆ DO SOJUSZU LOTNICZEGO: Star Alliance

 

HISTORIA:

Air Canada to narodowy, największy przewoźnik kanadyjski. W 2015 roku razem ze swoim regionalnym partnerem Air Canada Express przewiozła 41 milionów pasażerów na ponad 200 bezpośrednich połączeniach. Historia linii lotniczych sięga roku 1937 kiedy powstały to jako część przedsiębiorstwa Kanadyjskich Linii Kolejowych (CNR) pod nazwą Trans-Canad Airlines. Pierwszy lot na trasie Vancouver – Seattle odbyły 01.09.1937r, przewiozły wówczas dwóch pasażerów z ładunkiem pocztowym. Loty transkontynentalne rozpoczęły się 1 kwietnia 1939 roku z Montrealu do Vancouver. Pod koniec lat 70. firma odłączyła się od swojej macierzystej korporacji CNR, stając się oddzielną korporacją publiczną, a w 1989r została sprywatyzowana.

 

W maju 1997 Air Canada wraz z 4 innymi liniami (Lufthansa, SAS, Thai Airways International i United Airlines) utworzyła sojusz Star Alliance. W roku 2001 przewoźnik dokonał przejęcia drugiego co do wielkości kanadyjskiego przewoźnika Canadian Airlines i stało się dzięki temu 12 przewoźnikiem na świecie. Nie uniknęła natomiast ogromnych problemów finansowych i już rok później groziło jej bankructwo. Wprowadzono wówczas szereg oszczędności. Dopiero w roku 2005 udało się wyjść z kryzysu po przejęciu kontroli przez montrealski holding ACE Aviation . W wielu kwestiach linie Air Canada były prekursorami, np. jako pierwsze w roku 1958 wprowadziły do swoich samolotów prototyp „czarnej skrzynki”, w 1987 r jako pierwsze zabroniły pasażerom palenia papierosów na pokładzie.

 

Siedziba Air Canada znajduje się w Montrealu, natomiast główne węzły komunikacyjne znajdują się w: Port lotniczy Toronto-Lester B. Pearson, Port lotniczy Montreal-Pierre Elliott Trudeau, Port lotniczy Vancouver, Port lotniczy Calgary. Pod względem posiadanej floty linie zajmują 9 pozycje na świecie. Według stanu na koniec 2015, razem ze swoimi spółkami Air Canada Express oraz Air Canada Rouge posiadają łącznie 363 samoloty, przy czym główna flota składa się przede wszystkim z Boeingów 777-300ER, 777-200LR, 787-9, 787-8, 767-300ER i Airbusów A319-100, A330-300, A321-200, A320-200. Air Canada jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, zwłaszcza dotyczących podróży służbowych oraz bezpieczeństwa.

 

USŁUGI:

Generalnie w Air Canada występują trzy klasy rezerwacyjne: Ekonomiczna, Premium i Biznes. Natomiast zależnie od wykonywanej trasy, czy jest to połączenie wewnętrzne czy w rejonie obu Ameryk czy transkontynentalne zakres usług jest różne. Odnosi się to także do dostępnych limitów bagażowych. Serwis w Air Canada jest na bardzo wysokim poziomie. Nawet już pasażerowie klasy ekonomicznej mają zapewniony posiłek, napoje i wina oraz dostęp do indywidualnego systemu rozrywki. Klasy Premium i Biznes mają bardzo wygodne fotele, oczywiście z możliwością rozłożenia, koce, poduszki , pełen catering pokładowy i inne udogodnienia. Air Canada jest pierwszą linią lotniczą na świecie, która dla swoich pasażerów klasy premium i biznes udostępnia połączenia Wi-Fi dzięki systemowi satelitarnemu Gogo® 2Ku. Jest to efekt dążenia linii do coraz lepszej obsługi klienta biznesowego. Odprawa on line jest możliwa od 24 do godziny przed odlotem.

Zarezerwuj bilet

 

GŁÓWNE PORTY LOTNICZE W POLSCE:  Warszawa.

 

GŁÓWNA PORTY LOTNICZE ZAGRANICZNE: porty Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej,  Karaiby.

 

OFICJALNA STRONA:  https://beta.aircanada.com/

[/vc_row]