koronawirus

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa na świecie jest nieustannie bardzo dynamiczna. Na bieżąco śledzimy wiarygodne informacje i aktualizujemy podawane komunikaty dotyczące podróży w dobie koronawirusa. Co się dzieje w liniach lotniczych? Jak są przygotowane hotele na bezpieczne przyjmowanie gości? Gdzie będzie można pojechać na wakacje 2021 bez kwarantanny, a gdzie będą wymagane testy? Praktycznie codzienne kraje wprowadzają nowe przepisy wjazdowe i luzują obostrzenia, aby przyjąć turystów w sezonie letnim.

Wszystkim naszym klientom pomagamy we wszelkich rezerwacjach i sprawdzaniu bieżących przepisów wjazdowych.

Przed podróżą prosimy zawsze o dodatkowe sprawdzenie aktualnych przepisów wjazdowych i procedur bezpieczeństwa związanych z COVID-19 dostępnych  na stronach:

CYPR

(aktualizacja 17.06.2021)

Od 17 czerwca 2021 Polska została uznana przez Cypr za kraj kategorii zielonej, a to oznacza, że Polacy mogą wjeżdżać na Cypr bez testów i kwarantanny!
Od marca władze cypryjskie wprowadziły kategoryzacje państw na 4 strefy: GREEN, ORANGE, RED i GREY i tylko obywatele strefy zielonej nie muszą okazywać do wjazdu negatywnych wyników testów ani poddawać się kwarantannie. Oczywiście dotyczy to także osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

UWAGA: Niezależnie od kategorii kraju, wszyscy podróżni przylatujący na Cypr muszą nie wcześniej niż 48 godzin przed terminem podróży wypełnić formularz wjazdu (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr i posiadać mail potwierdzający wypełnienie ankiety. Za brak formularza może być nałożony mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru.

CHORWACJA

(aktualizacja 17.06.2021)

Polska znalazła się na zielonej liście Chorwacji, a to oznacza, że Polacy mogą na tą chwilę wjeżdżać do Chorwacji bez testów!

Jak podało Chorwackie Ministerstwo:

“Pasażerowie przyjeżdżający bezpośrednio z krajów i/lub regionów Unii Europejskiej, tj. z krajów i/lub regionów strefy Schengen oraz krajów stowarzyszonych z Schengen, którzy aktualnie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób , niezależnie od obywatelstwa, będą mogli wjechać do Republiki Chorwacji na takich samych warunkach jak przed zachorowaniem na COVID-19, jeśli nie wykazują oznak choroby i nie mieli bliskiego kontaktu z osobą zarażoną.”

Lista Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób jest na bieżąco aktualizowana, co oznacza, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań w kraju lub danym województwie, mogą zmienić się przepisy dotyczące wjazdu i wymagalność testów może zostać przywrócona.

Bieżące informacje można kontrolować na stronie i w aplikacji ENTER CROATIA.

 

(aktualizacja 19.04.2021)

Do Chorwacji pojedziemy tylko z negatywnym wynikiem antygenoweg, co znacznie zminimalizuje koszty wyjazdu.
Jak podaje Ministerstwo Turystyki i Sportu Chorwacji w ramach przygotowań do sezonu letniego Chorwacja złagodzi wymogi dotyczące przekraczania granicy. Do kraju będą mogły wjechać osoby zaszczepione na koronawirusa, ozdrowieńcy (po okazaniu zaświadczenia o przebyciu choroby) i ci, którzy wylegitymują się negatywnym wynikiem testu na covid-19, znajdującym się na liście testów zatwierdzonych przez Unię Europejską. Wystarczy, że będzie to test antygenowy, który jest znacznie tańszy. Dodatkowo, w ramach programu „Safe stay in Croatia”, już ponad 10 tys chorwackich firm wdraża szereg wytycznych, które zostały opracowane dla bezpiecznego pobytu turystów. Te miejsca są oznaczone specjalną plakietką.

TURCJA

(aktualizacja 07.06.2021)

Od 1 czerwca zmieniają się zasady wjazdu do Turcji dla Polaków.

Osoby, które przyjęły dwie dawki szczepionki na COVID-19 (szczepionka musi być najpóźniej 14 dni przed wyjazdem do Turcji) oraz osoby które przeszły chorobę w ciągu 6 miesięcy przed przylotem i mają odpowiednie dokumenty potwierdzające przejście choroby, mogą wjeżdżać bez testów oraz są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny. Pozostałe osoby muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, który nie będzie miał więcej niż 72 godzin lub szybki test antygenowy wykonany najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Dzieci poniżej 6 roku życia są zwolnione z obowiązku testów.

Dodatkowo, przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/

Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą. Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych.

 

 

HISZPANIA

(aktualizacja 07.06.2021)

Od 7 czerwca, pasażerowie przybywający z Polski do Hiszpanii drogą lotniczą lub lądową będą musieli przedstawić jedną z następujących akredytacji zdrowotnych:

 • Certyfikat szczepienia, wystawiony przez właściwe władze kraju pochodzenia po 14 dniach od daty podania ostatniej dawki z pełnego harmonogramu szczepień. Akceptowane są szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków lub te, które przeszły procedurę awaryjną Światowej Organizacji Zdrowia.

Certyfikat szczepienia musi zawierać co najmniej następujące informacje:

 1.  Imię i nazwisko posiadacza
 2. Data szczepienia, z podaniem daty ostatniej podanej dawki
 3. Rodzaj podanej szczepionki
 4. Liczba podanych dawek / pełny harmonogram
 5. Kraj wydający certyfikat
 6. Identyfikacja organu wydającego certyfikat szczepienia
 • Negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Hiszpanii. Akceptowane są testy PCR lub podobne (typu NAAT), a także testy antygenowe z listy Komisji Europejskiej.
 • Świadectwo przebytej choroby COVID-19 wydane przez autoryzowaną jednostkę minimum 11 dni po realizacji pierwszej pozytywnej próby diagnostycznej typu NAAT (PCR, TMA, LAMP i podobne). Ważność tego świadectwa upływa po 180 dniach od daty pobrania tej próbki.

Świadectwo przebytej choroby musi zawierać co najmniej następujące informacje:

 1. Imię i nazwisko posiadacza
 2. Data pobrania próbki pierwszego pozytywnego testu na SARS-CoV-2
 3. Rodzaj zrealizowanego testu NAAT
 4. Kraj wydający

Certyfikaty szczepień, testy oraz świadectwa przebytej choroby muszą być w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. Akceptowane będą Unijne Certyfikaty COVID.

Ponadto, wszyscy pasażerowie, którzy przybywają do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską, włącznie z tymi w tranzycie do innych krajów, muszą jeszcze przed wylotem wypełnić formularz kontroli sanitarnej dostępny na stronie www.spth.gob.es, lub w aplikacji “Spain Travel Health” (SpTH), dostępnej w systemie Android oraz iOS. Po wypełnieniu formularza SpTH wygeneruje się unikatowy kod QR, który podróżny okazuje przed wejściem na pokład samolotu i później w punkcie kontroli na lotnisku w Hiszpanii.

Pasażerowie mający mniej niż 6 lat nie muszą posiadać w.w. certyfikatów, ale muszą mieć kod QR uzyskany po wypełnieniu formularza sanitarnego SpTH.

 

(aktualizacja 24.05.2021)

Premier Hiszpanii Pan Pedro Sanchez ogłosił w piątek podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych FITUR w Madrycie, że od 7 czerwca Hiszpania będzie przyjmować na swoje terytorium wszystkich zagranicznych turystów na podstawie dokumentu potwierdzającego ich pełne zaszczepienie przeciw Covid-19. Od takich osób negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa nie będzie wymagany.

Osoby niezaszczepione nadal będą musiały przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego na 72 godziny przed wjazdem.

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

 

 

SZWAJCARIA

(aktualizacja 21.05.2021)

Od 20.05.2021 wjazd dla podróżujących z Polski do Szwajcarii może się już odbywać bez kwarantanny. Polska została usunięta z listy krajów wysokiego ryzyka.
Osoby podróżujące z Polski do Szwajcarii nie będą podlegały kwarantannie, chyba że w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii przebywały co najmniej 24 godziny w państwie lub regionie znajdującym się na aktualnie obowiązującej liście.
Zależnie od środka transportu, jakim podróżuje się do Szwajcarii są nieco inne wymagania wjazdowe.
 • jeżeli podróż odbywa się prywatnym samochodem wówczas nie podlega żadnym szczególnym wymogom, o ile podróżujący nie przebywał w ciągu 10 dni poprzedzających wjazd do Szwajcarii w którymś z państw lub regionów podwyższonego ryzyka;
 • przy podróży transportem zbiorowym tj. pociągiem, autobusem lub statkiem pasażerowie zobowiązani są do zarejestrowania przyjazdu za pomocą formularza elektronicznego (należy to zrobić przed przyjazdem),
 • przy podróży samolotem pasażer musi także wypełnić elektroniczny formularz wjazdowy (jak powyżej) oraz dodatkowo okazać przed wejściem na pokład okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

MALTA

(aktualizacja 17.05.2021)

Malta przedstawiła harmonogram luzowania kolejnych obostrzeń w kraju, począwszy od 10 maja. Co najważniejsze od 1 czerwca nastąpi zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek ochronnych na plaży. Kolejne etapy luzowania obostrzeń przedstawia zdjęcie.
Na tą chwilę na Malcie jest już zaszczepionych ponad 60% mieszkańców, a zatem kraj szybko zbliża się do osiągnięcia tzw. odporności stadnej (wymagane min. 70%).
Przy wjeździe na Maltę wymagany jest test PCR wykonany na 72 godziny przed przylotem. Wkrótce powinny być ogłoszone przepisy dotyczące akceptowania szczepienia (w wymaganej dawce i czasie aktywacji szczepionki) jako dokumentu do wjazdu zamiast testu.

GRECJA

(aktualizacja 10.05.2021)

Od 14 maja Grecja otwiera cały sektor turystyczny i znosi większość obostrzeń związanych z pandemią.
Grecki minister turystyki Haris Theoharis ogłosił, że od tego dnia otwarte będą już wszystkie lotniska, plaże, muzea, zniesione zostaną ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami. Otwarte będą bary, restauracje, hotele i campingi.
Możliwy jest wjazd bez kwarantanny  dla osób, które:
✔ zostały w pełni zaszczepione dwoma dawkami i mają zaświadczenie w języku angielskim lub
✔po okazaniu zaświadczenia, że jest się ozdrowieńcem albo
✔ przedstawią negatywny wynik testu PCR. Dzieci poniżej piątego roku życia nie muszą wykonywać testów.
W dalszym ciągu trzeba będzie wypełniać formularz lokalizacyjny.

Sprawdź aktualną ofertę bezpiecznych podróży

INFORMACJE ARCHIWALNE

Czech Airlines

(aktualizacja 10.08.2020)

Linie lotnicze Czech Airlines wracają po długiej przerwie do Polski! Od 1 września 2020 zostanie ponownie uruchomione połączenie Warszawa – Praga.
Połączenie będzie realizowane samolotem typu ATR 72, dostępna jest klasa ekonomiczna oraz klasa biznes.

W początkowej fazie połączenia będą realizowane dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku według rozkładu:

Warszawa – Praga godz. 09.10 – 10.45
Warszawa – Praga godz. 19.40 – 21.15

Praga – Warszawa godz. 07.05 – 08.35
Praga – Warszawa godz. 17.40 – 19.10

W czasie lotu obowiązują wszelkie zasady bezpieczeństwa jak:

 • Wejście na pokład samolotu wyłącznie z ochroną ust i nosa (maseczka)
 • W przypadku wystarczającej ilości wolnych miejsc w klasie ekonomicznej pasażerowie zostaną rozsadzeni z zachowaniem odpowiedniego dystansu. W przypadku klasy podróży Business środkowe siedzenie zawsze pozostaje wolne, ewentualnie miejsce sąsiednie w samolotach z dwoma siedzeniami.
 • ograniczenie zakresu usług podczas lotu

Szczegółowe procedury dostępne są na stronie przewoźnika.

 

PLL LOT

(aktualizacja 07.08.2020)

LOT poinformował o uruchomieniu od 24 sierpnia 2020r nowego połączenia na trasie Wrocław – Budapeszt. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

Na tą chwilę planowane są rejsy raz w tygodniu, w poniedziałki, według rozkładu:

 • LO 2535 WRO-BUD  13:30 – 14:45 poniedziałki
 • LO 2536 BUD-WRO  15:35 – 16:50 poniedziałki

W zależności od sytuacji epidemicznej i zainteresowania pasażerów jest możliwość dalszego rozwoju częstotliwości na tej trasie.Budapeszt jest też ważnym hubem przesiadkowym dla LOT-u. Od 20 lipca LOT powrócił do obsługi połączeń z Budapesztu do Seulu. Dzięki temu pasażerowie podróżujący z Wrocławia będą mogli skorzystać z dogodnej przesiadki w BUD, na połączenie LOT-u do Korei Południowej.

Loty do Czarnogóry:

LOT poinformował, że w związku z decyzją polskiego Rządu z dnia 28 lipca o wstrzymaniu ruchu lotniczego pomiędzy Polską i Czarnogórą, wszystkie połączenia zaplanowane na tych kierunkach po 4 sierpnia 2020, zostają odwołane. Osoby posiadające bilety na tej trasie na późniejsze daty proszone są kontakt.

Loty do Gruzji:

W związku z decyzją władz Gruzji o zamknięciu granic kraju dla turystów zza granicy, z siatki połączeń LOT aktualnie wycofane zostały rejsy do/z Tbilisi zaplanowane do 16 sierpnia włącznie. LOT jest w bieżącym kontakcie z władzami lotniczymi Gruzji i o wszystkich zmianach w warunkach podróży będzie informować Pasażerów na bieżąco.

 

PLL LOT

(aktualizacja 31.07.2020)

Linie LOT przypominają wszystkim pasażerom o obowiązku sprawdzenia dokumentów i procedur wymaganych do przekroczenia granicy kraju, do którego zamierzają się udać przed dokonaniem zakupu biletu i przed wylotem. Procedury należy sprawdzać na bieżąco, ponieważ obostrzenia mogą ulec zmianie.

UWAGA!

Pasażerowie nieposiadający wymaganych dokumentów i tym samym prawa do wjazdu na teren danego kraju, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. Zgodnie z art. 14.1 Ogólnych warunków przewozu pasażerów i bagażu przez PLL LOT, przewoźnik nie odpowiada za ewentualne konsekwencje poniesione przez Pasażera w wyniku niedostosowania się do obostrzeń związanych z wjazdem na teren kraju docelowego.

SAS

(aktualizacja 06.07.2020)

Skandynawskie linie lotnicze SAS ogłosiły informację o zwiększeniu ilości obsługiwanych miast oraz częstotliwości połączeń w lipcu. Na chwile obecną będzie to jednak tylko ok. 40% z siatki połączeń analogicznego okresu w roku ubiegłym. Wśród połączeń z Kopenhagi, Oslo i Sztokholmu znajdują się już połączenia do USA i Londynu. Jest także połączenie Gdańsk – Kopenhaga.

Lista miast obsługiwanych z Kopenhagi:

Aalborg,  Aarhus, Faeroes, Malaga,Palma de Mallorca,  Alicante, Ateny, Nicea,Split, Londyn, Berlin,Dusseldorf, Frankfurt,Hamburg, Monachium, Stuttgart, Amsterdam,Bolonia, Rzym, Mediolan, Bruksela, Faro, Gdańsk, Geneva, Zurich, Reykjavík, Palanga, Wilno, Arlanda, Oslo, Stavanger, Bergen,  Trondheim, New York, Chicago, San Francisco

Lista miast obsługiwanych z Oslo:

Alta, Bardufoss, Bodø, Evenes, Kirkenes, Longyearbyen, Tromsø, Lakselv, Ålesund, Bergen, Haugesund, Kristiansand, Kristiansund, Molde, Stavanger, Trondheim,Ateny, Malaga, Alicante, Palma de Mallorca, Split,  Barcelona, Billund, Gran Canaria, Nicea, Aalborg, Aarhus, Sztokholm, Kopenhaga, Reykjavík

Lista miast obsługiwanych ze Sztokholmu:

Ängelholm, Gothenburg, Kalmar, Kiruna, Luleå, Malmö, Östersund, Skellefteå, Umeå, Visby, Malaga, Alicante, Palma de Mallorca, Ateny, Thessaloniki, Londyn, Rzym, Mediolan, Faro, Split, Helsinki, Oslo, Kopenhaga

QATAR AIRWAYS

(aktualizacja 02.07.2020)

 

Qatar Airways planuje wznowienie regularnych rejsów na trasie Warszawa – Doha od 17 lipca 2020r. Ze względu na dynamiczną sytuację w Polsce, data może ulec zmianie. W tej chwili planowane są połączenia cztery razy w tygodniu: poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

Rozkład lotów:

TRASA REJS DATA DZIEŃ GODZINA
WAW-DOH QR 260 17.07. – 31.07. 1.3.5.7 18:00 – 00:35
DOH-WAW QR 259 17.07. – 31.07. 1.3.5.7 12:00 – 16:50
WAW-DOH QR 260 02.08. – 31.08. 1.3.5.7 16:00 – 22:35
DOH-WAW QR 259 02.08. – 31.08. 1.3.5.7 08:20 – 13:10

 

 • Wprowadzona została także aktualizacja procesów bezpieczeństwa w czasie lotu liniami Qatar Airways –  Od 1 lipca wszystkim naszym pasażerom będą oferowane przyłbice ochronne, które muszą być noszone (razem z maską ochronną) przed wejściem na pokład samolotu oraz podczas lotu. Osłony są dostępne w 2 rozmiarach: dla dorosłych i dzieci. Klienci w Klasie Premium mogą zrezygnować z noszenia przyłbicy po wejściu na pokład. Jeśli pasażer odmówi założenia osłony (o ile nie wynika to z powodów medycznych), niezostanie przyjęty na pokład.

PLL LOT

(aktualizacja 02.07.2020)

 • LOT wznawia pierwsze połączenia dalekodystansowe. Od lipca w siatce pojawią się połączenia do Kanady, Korei Południowej i Japonii. Wszystkie połączenia dalekodystansowe są obsługiwane z Warszawy. I tak Toronto jest już od 1 lipca; a Seul i Tokio (Narita) – od 3 lipca.
 • Od lipca wracają do rozkładu także połączenia do Anglii, Albanii, Czarnogóry i na Ukrainę:

Londyn (lotnisko Londyn-Heathrow);

Tirana – połączenie dostępne od 4 lipca z Warszawy oraz od 5 lipca z Gdańska i Katowic;

Czarnogóra – od 4 lipca dostępne będą połączenia Warszawa-Podgorica, Warszawa-Tivat. Od 9 lipca połączenie Poznań-Podgorica;

Ukraina – od 1 lipca Warszawa-Kijów/Boryspol oraz od 15 lipca Warszawa-Odessa.

 

(aktualizacja 22.06.2020)

PLL LOT ogłosił wznowienie lotów międzynarodowych do wybranych portów lotniczych od 1 lipca 2020. Są wśród nich popularne kierunki wakacyjne m.in. w Grecji i Chorwacji.

 • Lista 20 kierunków, które będą dostępne: Praga, Dusseldorf, Wilno, Budapeszt, Berlin, Wiedeń, Bruksela, Kijów KBP, Bukareszt, Amsterdam, Tbilisi, Oslo, Barcelona, Split, Dubrownik, Zadar, Podgorica, Corfu, Chania, Varna
 • Do oferty LOT zostały wprowadzone nowe taryfy Flex Plus dające szerokie możliwości zmian w rezerwacji. Są to: Economy FLEX PLUS, Premium FLEX PLUS i Business FLEX PLUS, które obejmują m.in.:
  •  bezpłatną zmianę daty podróży;
  •  możliwość rezygnacji z biletu w preferencyjnej cenie (cena zależy od klasy podróży oraz długości rejsu);
  • możliwość zmiany daty podróży w cenie 100 EUR, w przypadku nie pojawienia się na rejsie;
  • możliwość zmiany danych osoby podróżującej do 48 godzin przed rozpoczęciem podróży w cenie 250PLN/60EUR, dla rejsów operowanych przez lot.

 

(aktualizacja 08.06.2020)

Linie LOT na tą chwilę obsługują jedynie połączenia krajowe, jest to około 30 rejsów dziennie w ramach 8 krajowych portów lotniczych: z Warszawy do Gdańska, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska.

 • W związku z rosnącym zainteresowaniem krajowymi połączeniami, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, od 20 czerwca do obowiązującego rozkładu zostaną dodane bezpośrednie rejsy z Krakowa na lotnisko Olsztyn-Mazury i z Rzeszowa do Gdańska. Loty będą realizowane według rozkładu:

LO3515 13:20 – 14:40 GDN-RZE soboty

LO3516 15:40 – 17:05 RZE-GDN soboty

LO3507 13:30 – 14:40 KRK-SZY poniedziałki, środy, piątki

LO3508 15:40 – 16:45 SZY-KRK poniedziałki, środy, piątki

Bilety nadal będą dostępne w bardzo korzystnych cenach.

 • Wszelkie rejsy są realizowane z zachowaniem najwyższych standardów i zgodnie z procedurą #BezpiecznyLOT, która obejmuje zasady bezpieczeństwa obowiązujące zarówno na pokładzie samolotu, jak i na lotnisku.
 • Wszystkie loty międzynarodowe do końca czerwca są odwołane.

LUFTHANSA GROUP

(aktualizacja 02.07.2020)

 • Od 1 lipca Lufthansa uruchomiła 7 cotygodniowych połączeń z Wrocławia i Poznania do Frankfurtu, a od 2 lipca również 7 rejsów z Gdańska do Monachium. Od sierpnia planowane jest uruchomienie połączeń z Gdańska, a od września – z Katowic do Frankfurtu.
 • Od 3 lipca linia SWISS wznawia 2 cotygodniowe rejsy pomiędzy Warszawą a Zurychem

(aktualizacja 25.06.2020)

Lufthansa Group rozszerza swój rozkład lotów oraz zwiększa częstotliwość na niektórych oferowanych już trasach.

Od 1 lipca 2020r. pasażerowie Lufthansa Group będą mogli udać się w podróż z pięciu polskich miast: Wrocławia, Gdańska, Poznania, Warszawy i Krakowa.
Linie Austrian Airlines wznowiły operacje lotnicze na trasie Warszawa-Wiedeń od 22 czerwca 2020r., a SWISS ponownie połączy Warszawę z Zurychem już od 3 lipca 2020r. Eurowings zaoferuje połączenia pomiędzy Krakowem i Dusseldorfem. W ten sposób linie lotnicze Lufthansa Group zaoferują z Polski w sumie ponad 60 rejsów tygodniowo.

Rozkłady poszczególnych linii w lipcu Austrain Airlines, Brussels Airlines, Swiss, Lufthansa, Eurowings :

 

 

 

 

LOTY REGULARNE I CZARTEROWE

(aktualizacja 23.06.2020)

W piątek (19.06) zapadła decyzja o zniesieniu limitów dotyczących liczby pasażerów w samolotach. Od 1 lipca zarówno przeloty regularne, jak i czarterowe będą mogły odbywać się w pełnym składzie. To bardzo ważna informacja dla wszystkich organizatorów turystycznych i turystów zwłaszcza w kontekście zbliżających się wakacji.

Dotychczas obowiązywało rozporządzenie zezwalające na wypełnienie połowy miejsc samolotów czyli w tzw. szachownicę. Dotyczyło ono maszyn wszystkich linii lotniczych wylatujących z Polski. Zasada ta była bardzo mocno krytykowana przez branżę lotniczą i turystyczną, ale też i przez samych podróżnych. Polska była jedynym krajem w Europie z tak restrykcyjnymi zasadami. Zdecydowana większość samolotów jest wyposażona w filtry HEPA, które filtrują powietrze co kilka minut i chronią – zdaniem naukowców – przed 99 proc. bakterii i wirusów. Dodatkowo płyny dezynfekujące oraz maseczki przez cały czas trwania lotu są według Zrzeszenia IATA wystarczającą ochroną.

SŁOWENIA

(aktualizacja 22.06.2020)

Od 19 czerwca br. w Słowenii obowiązują nowe zasady kwarantanny. Polska nie znalazła się na wykazie 24 bezpiecznych krajów tzw. “zielonej liście”, na której jest: (Austria, Czarnogóra, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Republika Federalna Niemiec, Grecja, Irlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Węgry, Włochy, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria). Oznacza to, że obywateli Polski, którzy chcieliby na terytorium Słowenii pozostać dłużej niż 12 godzin (poza ściśle określonymi wyjątkami), obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Dozwolony jest natomiast tranzyt przez Słowenię, ale pod warunkiem opuszczenia terytorium Słowenii w nieprzekraczalnym czasie 12 godzin. To bardzo istotna informacja zwłaszcza dla osób wybierających się na wakacje do Chorwacji.

W przypadku tranzytu osoby są zwolnione z obowiązku odbywania kwarantanny. Przejazd przez terytorium Słowenii musi odbyć się bez zbędnego i niepotrzebnego zatrzymywania się oraz opuszczania trasy tranzytowej. Podczas przejazdu mogą mieć miejsce niezbędne postoje w tranzycie, np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne. Nocleg nie jest dozwolony (za wyjątkiem tranzytu TIR).

 

(aktualizacja 15.05.2020)

Słowenia, jako pierwszy kraj w Europie ogłosiła koniec pandemii koronawirusa wewnątrz kraju. Ten 2- milionowy kraj, zgłosił do tej pory 1464 przypadki koronawirusa i 103 przypadki śmiertelne. „Obecna sytuacja epidemiologiczna umożliwia złagodzenie niektórych ograniczeń wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, ale ograniczenia nie zostaną zniesione w całości”, powiedział rząd po sesji w czwartek wieczorem, ogłaszając zakończenie epidemia i określenie przyszłego systemu wjazdu i tranzytu przez Słowenię. Decyzja ta jest bardzo szeroko dyskutowana i krytykowana wewnątrz kraju.

 • Zgodnie z decyzją rządu osobom, które wjeżdżają do kraju i mają miejsce zamieszkania w Słowenii lub mają miejsce stałego lub czasowego pobytu w innym kraju UE i nie przebywały poza UE dłużej niż 14 dni, otrzymują na granicy tylko ulotkę z ostrzeżeniami na temat środki epidemiologiczne przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa, chyba że sami stwierdzą, że mają COVID-19 lub wykazują wyraźne objawy choroby.
 • nadal obowiązuje dla wszystkich nakaz noszenia masek na twarzach w miejscach publicznych, konieczność utrzymania dystansu min. 1,5m pomiędzy osobami

Czech Airlines i Smartwings

(aktualizacja 19.06.2020)

Linie lotnicze Czech Airlines i Smartwings ogłosiły informację o wznowieniu połączeń z i do Pragi. Będą one uruchamiane stopniowo od 1 lipca według rozkładu:

 • od 1 lipca: Czech Airlines do Odessy oraz Smartwings do: Malaga, Majorka, Heraklion, Rodos, Kos, Corfu, Preveza, Zakynthos, Burgas, Funchal
 • od 2 lipca: Czech Airlines do: Rzymu, Barcelony, Gothenburg oraz Smartwings do: Kefalonia, Fuerteventura, Cagliari
 • od 3 lipca: Czech Airlines do: Madrytu i  Helsinek; Smartwings do: Valencia, Samos, Teneryfa, Varna
 • od 18 lipca: Smartwings do Las Palmas
 • obsługiwane są także wcześniej otwarte już kierunki takie jak: Amsterdam, Paryż, Frankfurt, Sztokholm, Bukareszt, Split, Koszyce, Budapeszt, Keflavik, Kijów i Londyn (Heathrow) .

EMIRATES

(aktualizacja 19.06.2020)

Linie Emirates wprowadzają do oferty kolejne regularne loty. Jest to lista 10 miast, które będą uruchomiane według planu:

 • Kolombo (od 20 czerwca),
 • Sijalkot (od 24 czerwca),
 • Stambuł (od 25 czerwca),
 • Auckland, Bejrutu, Bruksela, Hanoi i Ho Chi Minh (od 1 lipca)
 • Barcelona i Waszyngton (od 15 lipca).

 

(aktualizacja 08.06.2020)

Emirates oferuje obecnie loty pasażerskie do 29 miast oraz wznawia loty tranzytowe przez Dubaj, natomiast od 15.06 rozszerza swoją siatkę połączeń o kolejne miasta:

 • Od 15 czerwca będzie dostępnych więcej lotów pasażerskich Boeingami 777-300 ER pomiędzy Dubajem a 16 miastami: Bahrajn, Manchester, Zurych, Wiedeń, Amsterdam, Kopenhaga, Dublin, Nowy Jork (JFK), Seul, Kuala Lumpur, Singapur, Dżakarta, Tajpej, Hongkong, Perth i Brisbane.

  W nawiązaniu do ostatniego ogłoszenia, oprócz regularnych przewozów towarowych linie lotnicze Emirates będą oferować loty pasażerskie z Dubaju do 29 miast, w tym dotychczasowe połączenia do Londynu Heathrow, Frankfurtu, Paryża, Mediolanu, Madrytu, Chicago, Toronto, Sydney, Melbourne i Manili (od 11 czerwca).

 • Pasażerowie podróżujący pomiędzy regionem Azji i Pacyfiku, Europą oraz Ameryką Północną i Południową mogą teraz bezpiecznie i sprawnie przesiąść się w Dubaju.
 • W większości portów docelowych nadal obowiązują ograniczenia w podróżowaniu, , a podróżni będą przyjmowani na loty tylko pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących wjazdu do krajów docelowych.
 • Linie lotnicze Emirates wdrożyły szereg środków na każdym etapie podróży pasażera, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i pracowników na ziemi i w powietrzu, w tym dystrybucję bezpłatnych zestawów do higieny obejmujących maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji rąk i chusteczki antybakteryjne dla wszystkich podróżnych.

 

AirFrance i KLM

(aktualizacja 15.06.2020)

Linie AirFrance i KLM od 17 czerwca wznawiają połączenia lotnicze z Polski do Amsterdamu i Paryża. Oto szczegółowa lista:

• od 17 czerwca – Warszawa-Paryż oraz Warszawa-Amsterdam
• od 29 czerwca – Kraków-Amsterdam
• od 5 lipca – Gdańsk-Amsterdam
• od 03 lipca nowe połączenie AirFrance: Kraków-Paryż.

 • Korzystając z połączeń AirFrance / KLM (z przesiadką w Paryżu lub Amsterdamie) można podróżować dalej m.in. do Chicago, Nowego Jorku, Atlanty, Los Angeles, Detroit, Meksyku, Montrealu,Toronto, a także do Panamy, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Bangkoku, Hongkongu, Osaki, Tokio, Seulu, Singapuru, Kuala Lumpur czy Accry.
 • Do końca czerwca 2020 AirFrance/KLM planują uruchomić ponownie połączenia do ponad 100 miast we Francji, Europie i na świecie.
 • Podobnie jak w innych liniach lotniczych, zgodnie z zaleceniami WHO, na pokładach samolotów zostały wdrożone procedury bezpieczeństwa m.in.: obowiązkowe maseczki, zachowanie dystansu, sprawdzanie temperatury ciała, filtry HEPA, dezynfekcja samolotów i stanowisk na lotniskach.

LUTHANSA GROUP - ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA

(aktualizacja 15.06.2020)

Wszystkie linie lotnicze wchodzące w skład Lufthansa Group tj. Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, Brussels Airlines i Eurowings wprowadziły dodatkowe środki bezpieczeństwa i higieny, odpowiednio dostosowały procedury serwisowe, aby podróżni mogli komfortowo podróżować na pokładach ich samolotów. Także lotniska są przygotowane zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w czasie odprawy, kontroli bezpieczeństwa, oczekiwania przy gate, wejścia na pokład, jak też podczas przebywania na pokładzie, wyjścia z samolotu lub przy odbiorze bagażu.

.

Informacja o środkach bezpieczeństwa Lufthansa Group w czasie lotu:

 • Obowiązkowa ochrona nosa i ust: w celu ochrony zdrowia wszystkich osób na pokładzie pasażerowie i załoga są zobowiązani do noszenia osłony ust i nosa podczas wejścia na pokład, podczas rejsu i podczas opuszczania samolotu
 • Dodatkowe środki dezynfekcji dla pasażerów na pokładzie: każdy pasażer otrzymuje po wejściu na pokład ściereczkę dezynfekującą, którą może wykorzystać do dezynfekcji powierzchni wokół swojego miejsca
 • Uproszczony serwis pokładowy: aby zminimalizować kontakt między gośćmi a załogą na pokładzie, nasz obecny serwis w czasie trwania rejsu został odpowiednio dostosowany i uproszczony
 • Filtry w samolotach: powietrze na pokładach naszych samolotów krąży pionowo i przepływa przez bardzo skuteczne systemy filtrów, zapewniające całkowitą wymianę powietrza w ciągu kilku minut. Uzyskana tym sposobem doskonała jakość powietrza, w połączeniu z noszeniem osłony na twarz, zapewnia tak wysoki poziom ochrony, że nie jest konieczne zachowanie minimalnej odległości od pasażerów na sąsiednich siedzeniach
 • Kabiny są dokładnie czyszczone przed i po każdym przelocie: powierzchnie w samolocie (np. podłokietniki, pasy bezpieczeństwa, zapięcia / klamry pasów bezpieczeństwa, stoliki i klamki drzwi toalety) są dokładnie czyszczone przy użyciu certyfikowanych środków czyszczących

CZECHY

(aktualizacja 15.06.2020)

Od dzisiaj tj. od 15.06 Czechy Polacy będą mogli podróżować do Czech bez ograniczeń. Wyjątkiem są mieszkańców Śląska, którzy zostali oznaczeni tzw. światłem czerwonym, ze względu na wysokie ryzyko epidemiologiczne.

 • Jak informuje ambasada Republiki Czeskiej w Polsce, dla osób, które mają stały pobyt lub miejsce zamieszkania na terenie województwa śląskiego, wstęp na terytorium Czech umożliwiony będzie “tylko w uzasadnionych przypadkach”. Jak podano w komunikacie “Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium Republiki Czeskiej tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), muszą oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na SARS-CoV-2 lub odbyć 14 dniowa kwarantannę”.
 • Tranzyt do Czech przez terytorium województwa śląskiego “nie jest w żaden sposób ograniczony” czyli osoby, które w drodze do Czech jedynie przejeżdżają przez Śląsk, mogą pokonać granicę bez żadnych ograniczeń.

 

HISZPANIA

(aktualizacja 15.06.2020)

Rząd Hiszpanii przyspieszył plan otwarcia swoich granic dla ruchu turystycznego dla obywateli strefy Schengen (poza Portugalią). Nowa data to 21 czerwca 2020.

 • jako tzw. pilotażowy kierunek zostały utwarte Baleary, do których pierwsi turyści z Niemiec mają dotrzeć już 15 czerwca
 • granica z Portugalią pozostanie zamknięta do 30 czerwca
 • prawdopodobnie obywatele spoza strefy Schengen będą mogli przyjechać do Hiszpanii od 1 lipca, ale nie jest to jeszcze informacja 100%.

(aktualizacja 02.06.2020)

Premier Pedro Sánchez zapowiedział otwarcie od lipca terytorium Hiszpanii na turystykę zagraniczną i zniesienie od pierwszego dnia tego miesiąca obowiązku kwarantanny dla podróżnych. Rząd dokłada także wszelkich starań, aby przyjazd podróżnych odbywał się przy zachowaniu ścisłych środków bezpieczeństwa, zarówno w stosunku do ludności lokalnej, jak i przyjezdnych.

 • do tego czasu, w związku ze stanem alarmowym ogłoszonym przez rząd Hiszpanii dnia 14 marca 2020 r. wjazd na terytorium Hiszpanii jest wyłącznie dozwolony drogą lądową dla m.in. obywateli hiszpańskich, osób zamieszkałych na terytorium Hiszpanii, pracowników przygranicznych oraz tych, którzy mogą przedstawić dowody potwierdzające działanie siły wyższej lub istnienie stanu wyższej konieczności, dyplomatów i agentów konsularnych akredytowanych w Hiszpanii, którzy przemieszczają się w związku z pełnionymi obowiązkami. Postanowienie to nie ma zastosowania do transportu towarów.
 • Możliwy jest również wjazd na terytorium Hiszpanii dla obywateli Unii Europejskiej i krajów Schengen, aby dostać się na teren zamieszkania.
 • Podróżni przybywający do Hiszpanii z innych krajów mają obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny, który zostanie usunięty z dniem 1 lipca. W okresie kwarantanny osoby mają obowiązek pozostania w domu lub miejscu zakwaterowania i ograniczenia przemieszczania się tylko w ściśle określonych przypadkach (istnieje bezwzględny obowiązek noszenia maseczki). Ograniczenia te nie dotyczą pracowników przygranicznych, przewoźników i członków załogi ani pracowników służby zdrowia, przemieszczających się w celu wykonywania swoich obowiązków służbowych, pod warunkiem, że nie mieli oni kontaktu z osobami, u których zdiagnozowano COVID-19.

MALTA

(aktualizacja 15.06.2020)

Do listy krajów uznawanych za „bezpieczne” epidemicznie, czyli takich, z których można będzie podróżować na Maltę, zostanie dodanych kolejne sześć państw tj. Włochy, Francja, Hiszpania, Polska, Chorwacja i Grecja.– zapowiedział w telewizyjnym wywiadzie premier Malty Robert Abela. Planowana data otwarcia pozostaje niezmieniona czyli jest to 1 lipca 2020.

(aktualizacja 02.06.2020)

Premier Robert Abela potwierdził listę krajów, których obywatele będą mogli od 1 lipca podróżować na Maltę i nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny. Są to Islandia, Słowacja, Cypr, Sycylia, Sardynia, Litwa, Izrael, Łotwa, Norwegia, Szwajcaria, Estonia, Dania, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Czechy, Irlandia i Finlandia. Polski nie ma jeszcze na potwierdzonej liście krajów.

 • Podróż do i z Włoch kontynentalnych nie będzie dozwolona, ​​ale podróż do i z Sycylii oraz Sardynii będzie dozwolona.
 • Nadinspektor ds. Zdrowia publicznego powiedział, że powyższe wytyczne będą miały zastosowanie tylko do osób, które spędziły co najmniej cztery tygodnie w jednym z tych krajów. Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących egzekwowania tych przepisów przez władze.

QATAR AIRWAYS

(aktualizacja 08.06.2020)

Linie Qatar Airways przedstawiły uaktualniony rozkład swoich lotów. Od 1 lipca 2020 planowane jest uruchomienie połączeń z Warszawy. Jednak ze względu na dynamiczną i nieprzewidywalną sytuację, data rozpoczęcia lotów do Polski może ulec zmianie.

 • Planowany rozkład lotów linii Qatar Airways na trasie Warszawa – Doha:
REJS DATA DNI KIERUNEK GODZINA
QR 260 01.07.-31.07. 1.3.5.7 WAW – DOH 16:00 – 22:35
QR 259 01.07.-31.07. 1.3.5.7 DOH – WAW 08:20 – 13:10
QR 260 01.08.-31.08. 1.3.5.7 WAW – DOH 16:00 – 22:35
QR 259 01.08.-31.08. 1.3.5.7 DOH – WAW 08:20 – 13:10

 

Lista wybranych kierunków, na których linie Qatar Airways będą realizować połączenia tego lata (lista aktualna na dzień 8 czerwca 2020, możliwe czasowe ograniczenia wjazdu dla polskich obywateli):

 • Australia (PER, MEL, SYD, BNE)
 • Indonezja (CGK)
 • Singapur (SIN)
 • Malezja (KUL)
 • Tajlandia (BKK)
 • Filipiny (MNL)
 • Chiny (HKG)
 • Japonia (NRT)
 • Korea Południowa (ICN)
 • Nepal (KTM)
 • Sri Lanka (CMB)
 • Pakistan (KHI, LHE, ISB, PEW)
 • Tanzania (DER, ZNZ)
 • Oman (MCT)
 • Indie (AMD, ATQ, BLR, CCU, DEL, BOM, TRV, COK, GOI, HYD, MAA, CCJ, NAG)

Procedury bezpieczeństwa stosowane przez Qatar Airways przedstawione na ikonografice:

PKP INTERCITY

(aktualizacja 02.06.2020)

PKP Intercity ogłosiło informację o zwiększeniu limitu zajętości miejsc w swoich pociągach. Od 1 czerwca będzie możliwość zakupu biletów na wszystkie miejsca siedzące dostępne w pociągu, co oznacza obowiązek rezerwacji miejsc siedzących.

 • W związku z nadal obowiązującym limitem zajętości miejsc od 1 czerwca pociągami PKP Intercity będzie mogło podróżować tylu pasażerów ile jest miejsc siedzących w składzie. Dlatego też PKP Intercity wprowadza od 4 czerwca br. obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów: Twoich Liniach Kolejowych (TLK), InterCity (IC), Express InterCity (EIC) oraz tak jak do tej pory, Express InterCity Premium (EIP).
 • Osoby podróżujące z biletem okresowym także będą zmuszone posiadać rezerwację miejsca na konkretne połączenie. Rezerwacja taka jest możliwa za symboliczną złotówkę.
 • Od 4 czerwca PKP Intercity wprowadza nową funkcjonalność – poprzez stronę internetową można będzie nabyć rezerwację miejsca także do biletów kupionych w innych kanałach sprzedaży.
 • Cały czas funkcjonuje przepis o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad dotyczących zasłaniania ust i nosa w pociągu, podczas trwania całej podróży, a także częstego mycia rąk.

AUSTRIAN AIRLINES (LUFTHANSA GROUP)

(aktualizacja 29.05.2020)

Kolejna linia z grupy Lufthansa – Austrian Airlines ogłosiła powrót do wykonywania swoich regularnych operacji. Rozkład lotów jest ujęty w dwóch etapach: pierwszy rozpocznie się 15 czerwca, a kolejne miasta zostaną do niego dodane od 22 czerwca.

 • Środki bezpieczeństwa: Pasażerowie są zobowiązani do noszenia zakrywających nos na pokładzie samolotów Austrian Airlines oraz na lotnisku w Wiedniu. Wszyscy pasażerowie proszeni są o zabranie własnych masek ochronnych, co jest wymagane w przypadku korzystania z innych środków transportu publicznego.
 • Ponadto wszyscy klienci proszeni są o uwzględnienie aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących wjazdu i kwarantanny w swoich miejscach docelowych podczas planowania podróży
 • Podczas całej podróży mogą zostać nałożone ograniczenia ze względu na surowsze przepisy higieniczne i bezpieczeństwa, na przykład dłuższy czas oczekiwania na kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.
 • Pasażerowie podróżujący do Austrii muszą, zgodnie z obowiązującymi przepisami urzędowymi, przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik testu Covid-19 (test PCR, nie może być starszy niż 4 dni) lub udać się na 14-dniową kwarantannę.

Lista połączeń Austrian Airlines:

Połączenia bezpośrednie z Wiednia od 15.06.2020
Amsterdam (AMS)
Stockholm (ARN)
Athens (ATH)
Brussels (BRU)
Basel (BSL)
Paris (CDG)
Copenhagen (CPH)
Dubrovnik (DBV)
Dusseldorf (DUS)
Frankfurt (FRA)
Geneva (GVA)
Hamburg (HAM)
Larnaca (LCA)
London (LHR)
Munich (MUC)
Bucharest (OTP)
Pristina (PRN)
Sarajevo (SJJ)
Thessaloniki (SKG)
Skopje (SKP)
Sofia (SOF)
Stuttgart (STR)
Tirana (TIA)
Tel Aviv (TLV)
Berlin (TXL)
Varna (VAR)
Zurich (ZRH)
Dodatkowe połączenia bezpośrednie z Wiednia od 22.06.2020
Belgrade (BEG)
Graz (GRZ)
Innsbruck (INN)
Kyiv (KBP)
Kosice (KSC)
Milan (MXP)
Nice (NCE)
Prague (PRG)
Split (SPU)
Warsaw (WAW)

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA LOTNISKU (WROCŁAW)

(aktualizacja 27.05.2020)

Port lotniczy we Wrocławiu ogłosił listę obowiązujących procedur bezpieczeństwa realizowanych na polskich lotniskach od 1 czerwca 2020. Warto zapoznać się z tym dokumentem, aby nie mieć problemów przy wylocie.
 • do terminalu mogą wejść tylko osoby z ważnymi dokumentami podróży (karta pokładowa, bilet lotniczy) lub osoby korzystające z biur linii lotniczych czy wypożyczalni samochodów (oczywiście wszyscy z założonymi maseczkami, osłaniającymi nos i usta). Maseczki będą dostępne również odpłatnie na lotnisku, przy wejściu. Z osobą towarzyszącą będzie mógł wejść jedynie pasażer, który wymaga opieki (na przykład osoba z niepełnosprawnością),
 • przed wejściem do terminalu wszyscy pasażerowie będą podlegali obowiązkowemu badaniu temperatury. Na wrocławskim lotnisku temperatura mierzona jest metodą bezdotykową, przy użyciu termowizji oraz bezdotykowych termometrów. Osoby z objawami COVID-19 (temperatura ciała 38 stopni i powyżej, uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu lub inne objawy grypopodobne) podlegają dwukrotnemu pomiarowi temperatury w tzw. kabinie oceny zdrowia pasażerów (zlokalizowana tuż obok wejścia), a w przypadku potwierdzenia objawów choroby COVID-19, osoba taka zgodnie z nowymi przepisami nie zostanie wpuszczona do terminalu i nie będzie mogła odbyć podróży na pokładzie samolotu,
 • na całym lotnisku obowiązuje zasada dystansu społecznego, tj. zachowanie odległości min. 1,5 metra – dotyczy to m.in. miejsc oczekiwania na odprawę biletowo-bagażową, kontroli bezpieczeństwa oraz boardingu,
 • zachowanie dystansu oraz dezynfekcja rąk będą obowiązywały również w sklepach lotniskowych, barach i restauracjach,
 • pasażerowie będą zachęcani do częstego mycia i dezynfekcji rąk. Stacje sanitarne będą dostępne dla wszystkich w widocznych miejscach w terminalu, m.in. przy wejściu, przy toaletach, po kontroli bezpieczeństwa, a także dla pasażerów przylatujących,
 • tymczasowo nieczynny będzie plac zabaw dla dzieci w hali odlotów
 • wszelkie płatności będą realizowane bezgotówkowo

GRECJA

(aktualizacja 27.05.2020)

 • Od 15 czerwca Grecja zezwoli na wjazd bez kwarantanny, początkowo dla turystów przybywających z 20 krajów wybranych na podstawie „kryteriów epidemiologicznych”. Lista zostanie ogłoszona 31 maja. Pozostałe ograniczenia zostaną zniesione do 15 lipca.
 • Od 01 czerwca będą otwarte całoroczne hotele w Atenach i głównych miastach, natomiast od 15.06 nastąpi otwarcie hoteli sezonowych (również na wyspach).
 • Zorganizowane plaże w szerszym rejonie Aten (takie jak Aktis Vouliagmeni, Asteras i Varkiza Resort) zostały ponownie otwarte w sobotę 16 maja, podobnie jak w innych częściach Grecji, ale mogą pomieścić maksymalnie do 40 osób na 1000 metrów kwadratowych i odległości co najmniej 4 metry między parasolami.
 • 01.06 zostaną również otwarte baseny zewnętrzne.
 • Kluczowe stanowiska archeologiczne tj. Akropol zostały otwarte 18.05.2020. Muzea zostały otwarte 18 maja. Trzeba będzie się dostosować do obowiązujących zasad oraz utrzymać dystans społeczny.
 • Bary, kawiarnie i restauracje zostały ponownie otwarte 25 maja z limitem wynoszącym 6 osób przy stole, z wyjątkiem rodzin z dziećmi.
 • Spotkania grupowe ograniczone są do 10 osób.
 • Kina na świeżym powietrzu będą otwarte od 01.06 (będzie obowiązywał limit osób)

BRUSSELS AIRLINE (LUFTHANSA GROUP)

(aktualizacja 27.05.2020)

Od 15 czerwca 2020 r. linie lotnicze Brussels Airlines wznawiają swoje połączenia. Na lato 2020r. zaoferują zredukowaną siatkę połączeń z 240 rejsami tygodniowo. Jest to około 30% pierwotnie planowanych połączeń europejskich i 40% połączeń międzykontynentalnych. Na okres wakacji (lipiec i sierpień) siatka połączeń zostanie zwiększona o popularne i lubiane destynacje wakacyjne. Wróci także połączenie do Warszawy.

Szczegółowa lista połączeń Brussels Airlines na okres od 15 czerwca i od lipca do sierpnia 2020:

 

CHORWACJA

(aktualizacja 27.05.2020)

 • Granice zostaną w pełni otwarte bez ograniczeń 29 maja dla obywateli Słowenii, Austrii, Węgier, Szwajcarii, Czech i Słowacji.
 • 15 czerwca zostaną w pełni otwarte granice dla obywateli Niemiec Polski.
 • Na pasażerów na przejściach granicznych do Republiki Chorwacji nie jest już nakładana kwarantanna. Może ona zostać ustalona jedynie na osób, u których podczas kontroli granicznej zostanie stwierdzone, że miały one kontakt z osobą zakażoną COVID-19 (wydawane są wtedy zalecenia które należy przestrzegać w ciągu następnych 14 dni).
 • Zostały wprowadzone procedury bezpieczeństwa i specjalne zalecenia w funkcjonowaniu hoteli i plaż.

CYPR

(aktualizacja 27.05.2020)

 • Rząd Republiki Cypryjskiej ogłosił plan stopniowego przywracania ruchu lotniczego w dwóch fazach (09.06. i 20.06.). W oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego określone zostały dwie kategorie państw (A i B), wobec których stosowane będą odmienne wymogi dotyczące wjazdu. Na obu listach, które będą na bieżąco aktualizowane, znalazło się początkowo 19 państw, Polska została zaliczona do kategorii B.
 • W pierwszej fazie (9-20.06.) wszyscy pasażerowie przylatujący z państw kategorii A i B będą musieli przedstawić przy wjeździe zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego maks. 72 godziny wcześniej. W fazie drugiej (od 20.06.) z obowiązku przedstawienia zaświadczenia zwolnione będą osoby przylatujące z państw kategorii A. Nie podano na razie szczegółowych wymagań dotyczących proponowanych rozwiązań.
 • Hotele będą otwarte od 01.06.2020. Będą obowiązywały specjalne procedury bezpieczeństwa.
 • Plaże otwarte będą od 09.06.2020, trzeba będzie przestrzegać zasad dystansu społecznego (plaże będą odpowiednio zorganizowane i dostosowane).
 • Od 09.06 będą otwarte galerie oraz domy towarowe.

AIR SERBIA

(aktualizacja 22.05.2020)

Linie lotnicze Air Serbia poinformowały o wznowieniu rejsów do wybranych portów lotniczych. Na razie jest to rozkład z BELGRADU na okres od 21 maja do 14 czerwca 2020.

Rozkład przedstawia się następująco:

GRECJA

(aktualizacja 21.05.2020)

 • Premier Grecji Kyriakos Micotakis  ogłosił informację o otworzeniu granic dla turystów. Sezon turystyczny w Grecji rozpocznie się 15 czerwca. Wówczas lotnisko w Atenach rozpocznie przyjmowanie samolotów z zagranicy. Od 1 lipca wszystkie pozostałe greckie lotniska zaczną przyjmować loty międzynarodowe. Także od 15 czerwca zostaną otwarte sezonowe obiekty noclegowe. Te całoroczne będą działać już od 1 czerwca.
 • Kyriakos Micotakis zapowiedział ponadto, że po przylocie do Grecji turyści będą poddawani testom na obecność koronawirusa (wyrywkowo).  Zrezygnowano natomiast z pomysłu tzw. paszportów zdrowotnych, które miałyby poświadczać, że nie jest się zarażonym koronawirusem.
 • We  wszystkich obiektach turystycznych nadal obowiązuje rygor sanitarny, ale, jak zaznaczył premier, nie na tyle, by “przesłonić nasze jasne słońce lub naturalne piękno Grecji”. – szczegółowe rygory i protokoły sanitarne mają być podane wkrótce
 • Od poniedziałku udostępniony dla turystów jest już Akropol i niektóre atrakcje turystyczne, natomiast w czerwcu maja być “odmrożone” m.in. muzea i kina letnie

AUSTRIA

(aktualizacja 21.05.2020)

W związku ze spadkiem nowych infekcji, rząd austriacki zdecydował o złagodzeniu obostrzeń. Austria znajduje się obecnie w fazie kontrolowanego, bezpiecznego i stopniowego powrotu do „normalności”.

 • Rząd Austrii ogłosił pełne otwarcie granic z Niemcami z dniem 15 czerwca.
 • Otwarcie hoteli zaplanowano na 29 maja 2020.
 • Połączenia kolejowe z Włochami, Czechami, Szwajcarią, Słowenią i Słowacją pozostają zawieszone, a między Austrią i Niemcami oraz Węgrami zostały ograniczone. Liczba kursujących pociągów wewnątrz kraju została zredukowana.
 • Podróże międzynarodowe są obecnie niemożliwe lub możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Obywatele państw ze strefy Schengen podróżujące do Austrii są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku na obecność COVID-19 lub muszą poddać się kwarantannie (dotyczy to również obywateli Austrii). Przejazdy tranzytowe bez postoju są dopuszczalne. Na lotnisku w Wiedniu istnieje możliwość przeprowadzenia odpłatnego testu na obecność wirusa COVID-19. Wynik jest dostępny w ciągu około trzech godzin.
 • Do końca czerwca obowiązuje zalecenie zachowania odstępu co najmniej jednego metra od innych osób w przestrzeni publicznej. Spotkania w gronie ponad 10 osób w miejscach publicznych są zabronione.
 • Wszystkie wydarzenia są początkowo odwołane do końca czerwca 2020 r., a duże wydarzenia nie mogą odbywać się do 31 sierpnia.
 • Otwarto działalności usługowe (w tym fryzjerskie), lokale gastronomiczne oraz wszystkie sklepu bez względu na ich wielkość.
 • Obiekty rekreacyjne, zabytki będą otwarte 29 maja, natomiast ogrody zoologiczne czy muzea od 15 maja (wiele obiektów planuje jednak otwarcie później).
 • Baseny i kąpieliska zostaną otwarte 29 maja. Szczegółowe zalecenia rządu są wciąż opracowywane.

SŁOWACJA

(aktualizacja 19.05.2020)

W związku z tym, że liczba nowych zakażeń na Słowacji jest bardzo niska (2 nowe zakażenia w ciągu ostatnich 3 dni), od jutra 20 maja uruchomiony zostanie 4 etap “odmrażania gospodarki”.
Otwarte będą:
– restauracje (również hotelowe),
– kina, teatry oraz imprezy masowe (do 100 osób),
– centra handlowe,
– o
biekty sportowe na świeżym powietrzu (bez szatni i kibiców),
– kryte baseny i wewnętrzne obiekty sportowe (tylko dla klubów sportowych),

Noszenie maseczek będzie obowiązkowe już tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Na świeżym powietrzu z zachowaniem 5-metrowego odstępu ich zakładanie będzie dobrowolne.

Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie sprzyjająca to za 2 tygodnie (03.06.) Słowacja planuje otworzyć kąpieliska, parki wodne, ośrodki wellness i fitness centra…a około 15.06. granice.

PLL LOT - WZNOWIENIE LOTÓW KRAJOWYCH

(aktualizacja 19.05.2020)

Linie lotnicze LOT ogłosiły, że od 1 czerwca 2020 wznawiają loty krajowe.
Pasażerowie będą mogli skorzystać z połączeń realizowanych w ramach 8 krajowych portów lotniczych. Loty będą się odbywać:

 • trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk;
 • dwa razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry;
 • raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Łącznie na ten moment będzie około 30 lotów dziennie, w godzinach uwzględniających zarówno potrzeby klientów biznesowych, jak i ruch turystyczny. Przedstawiony rozkład dotyczy okresu od 1 do 14 czerwca.

Zaplanowane na ten czas loty międzynarodowe zostają anulowane.

Ceny biletów są bardzo korzystne i zaczynają się już od 99 PLN w taryfie bez bagażu.

Środki bezpieczeństwa:

Zgodnie z wszystkimi zaleceniami przeprowadzane będzie:

 • kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali,
 • odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących,
 • dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu,
 • ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów, saloników biznesowych),
 • dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi,
 • obowiązek zakrywania ust i nosa – wszyscy pasażerowie udający się w podróż samolotami LOTu będą zaś zobowiązani do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu.
 • w ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi m.in. obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja.
 • Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach
 • W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg.

ISLANDIA

(aktualizacja 18.05.2020)

 • Na konferencji prasowej islandzki premier Katrín Jakobsdóttir ogłosił, że od 15 czerwca nie będzie już obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla pasażerów przybywających na międzynarodowe lotnisko Keflavík. Zamiast tego turyści i mieszkańcy Islandii wjeżdżający do kraju będą mieli możliwość wykonania testu na obecność koronawirusa (COVID-19). Testy zostaną przeprowadzone we współpracy z Narodowym Szpitalem Uniwersyteckim Islandii. To, jak będą one dokładnie przeprowadzane nie zostało jeszcze ustalone, podobnie jak kto poniesie koszty. Władze oczekują, że wyniki testu będą dostępne tego samego dnia, a ci, którzy uzyskają wynik negatywny na SARS-CoV-2, nie będą musieli poddawać się kwarantannie.
 • Dodatkowo, jeśli podróżni będą mieli wiarygodny certyfikat zatwierdzony przez islandzkie władze ds. zdrowia potwierdzający, że niedawno wykonali test i mają wyniki negatywny na SARS-CoV-2, zostaną zwolnieni z poddania się kwarantannie. Podróżni będą ponadto proszeni o pobranie oficjalnej aplikacji śledzącej COVID-19, Rakning C-19.
 • Główny epidemiolog Islandii Þórólfur Guðnason zaproponował również złagodzenie zasad dotyczących tak zwanej „kwarantanny B”, mniej surowej wersji kwarantanny nałożonej na podróżujących w interesach. Osoby przyjeżdżające na Islandię, aby pracować na przykład nad specjalnymi projektami, naukowcy, ekipy filmowe, sportowcy i dziennikarze nie będą musieli poddawać się kwarantannie, ale będą mieli pewne ograniczenia dotyczące ich przemieszczania się.

Proponowane otwarcie granicy zależy oczywiście od dalszego spadku liczby zachorowań na Islandii. Władze oświadczyły, że może to nastąpić przed 15 czerwca, jeśli przygotowania przebiegną dobrze, a liczba zachorowań pozostanie niska. Testy będą mogły zostać wykorzystane do dalszych badań nad nowym koronawirusem i COVID-19.

LUFTHANSA GROUP

(aktualizacja 18.05.2020)

LUFTHANSA GROUP ogłosiła komunikat dotyczący stopniowego zwiększania ilości lotów w najbliższych tygodniach. Planowane jest poszerzenie oferty o około 1800 połączeń tygodniowo do ponad 130 miast na całym świecie do końca czerwca 2020 roku. Już od czerwca ruszy ponad 106 europejskich i 20 międzykontynentalnych kierunków m.in. Dubaj, Hongkong, Los Angeles, Meksyk, Singapur i Toronto.

 • rozkład lotów Lufthansa Group od 1 do 14 czerwca 2020 (linie Lufthansa, Swiss i Eurowings). Będzie uruchomione połączenie Frankfurt – Warszawa i Frankfurt – Kraków:

 • Austrian Airlines przedłuża tymczasowego zawieszenie regularnych lotów do 7 czerwca 2020r
 • Brussels Airlines planują wznowić przeloty od 15 czerwca 2020r. w ramach ograniczonej siatki połączeń.
 • środki bezpieczeństwa – lotnicze Lufthansa Group zastosowały szeroko zakrojone środki ostrożności na pokładach i na lotniskach m.in. dystans fizyczny, ograniczenie kontaktu, ochrona nosa i ust i zachowanie higieny

LITWA - ŁOTWA - ESTONIA

(aktualizacja 15.05.2020)

Ruszyła tzw. “bańka turystyczna”. Od piątku, 15 maja, Litwa, Łotwa i Estonia otworzyły trójstronnie swoje granice, umożliwiając obywatelom swobodne podróżowanie po ich terenach. Oznacza to, że: Obywatele Litwy mogą swobodnie podróżować na Łotwę i do Estonii. Będzie to możliwe poprzez trzy przejścia graniczne na granicy z Łotwą: przejście graniczne Butinge – Rucava, przejście graniczne Saločiai – Grenctale oraz przejście graniczne Smelyne – Medumi. Od 15 maja możliwy będzie również powrót na Litwę przez wyżej wymienione przejścia graniczne, a obywatele litewscy przybywający z Łotwy i Estonii nie będą poddawani 14-dniowej izolacji. Obywatele łotewscy i estońscy mogą wjechać na Litwę na tych samych warunkach – głosi komunikat na stronie litewskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Dla osób przyjeżdżających z zewnątrz zostaje utrzymany obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Władze Litwy uczyniły wyjątek, dla obywateli polskich, przyjeżdżających w celach służbowych, biznesowych, a także dla Polaków studiujących na litewskich uczelniach.

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

(aktualizacja 14.05.2020)

 • Podano nowe daty EXPO 2020  – zostały one przesunięte na termin :1.10.2021 do 31.03 2022
 • LOTY EMIRATES DO DUBAJU – Linie Emirates obsługują loty z wybranych miast do ZEA z ograniczoną liczbą pasażerów; Aktualne trasy lotów powrotnych obejmują Frankfurt i Londyn Heathrow.
 • W Dubaju obowiązują surowe ograniczenia wjazdowe, w tym: obowiązkowy test przeprowadzany przez Urząd ds. Zdrowia w Dubaju (DHA) po przylocie, obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna oraz test kontrolny przed zwolnieniem z kwarantanny.

PORTUGALIA

(aktualizacja 14.05.2020)

 • od 18 maja otwarte będą restauracje i kawiarnie przy wypełnieniu do 50%, a także zabytki, muzea i galerie
 • na tą chwilę plaże pozostają zamknięte, ale jest możliwość pływania w morzu i uprawiania surfingu.

SŁOWACJA

(aktualizacja 14.05.2020)

 • Od środy 6 maja Słowacja uruchomiła 2 i 3 etap “odmrażania gospodarki”. Otwarte zostały:
  – wszystkie hotele bez dodatkowych usług (wyżywienie dostarczane będzie do pokoju lub na zewnętrznych tarasach hotelowych),
  – zakłady fryzjerskie i kosmetyczne,
  – atrakcje turystyczne pod gołym niebem (zamki, ZOO, spływ tratwami…),
  – sklepy i punkty usługowe (1 osoba na 25m2)
  – zewnętrzne tarasy w punktach gastronomicznych (restauracje, kawiarnie…),
  – muzea, galeria, biblioteki…,
  – usługi rehabilitacyjne oraz TAXI,
  – kościoły.
  Uruchomienie 4-tego etapu zaplanowane jest na 20.05, a uzależnione będzie od rozwoju pandemii koronawirusa na Słowacji.

Koronawirus a podróże po Polsce

POLSKA - POCIĄGI Express Intercity Premium

(aktualizacja 14.05.2020)

Pociągi Express Intercity Premium wracają na tory. Oto lista uruchamianych połączeń:

 • EIP 1300/1 relacji Warszawa Wschodnia (odj. 07:19) – Kraków Główny (przyj. 09:55) od 22 maja br., kursowanie codziennie;
 • EIP 3800/1 relacji Kraków Główny (odj. 14:04) – Gdynia Główna (przyj. 19:58) od 22 maja br., kursowanie od poniedziałku do piątku i w niedziele;
 • EIP 5306/7 relacji Warszawa Wschodnia (odj. 17:19) – Kraków Główny (przyj. 19:56) od 22 maja br., kursowanie od poniedziałku do piątku i w niedziele;
 • EIP 5300/1 relacji Gdynia Główna (odj. 06:04) – Kraków Główny (przyj. 12:05) od 23 maja br., kursowanie od poniedziałku do soboty;
 • EIP 3102/3 relacji Kraków Główny (odj. 16:58) – Warszawa Wschodnia (przyj. 19:31) od 23 maja br., kursowanie codziennie;
 • EIP 3508/9 relacji Kraków Główny (odj. 06:05) – Gdynia Główna (przyj. 11:59) od 23 maja br., kursowanie od poniedziałku do soboty;
 • EIP 5308/9 Gdynia Główna (odj. 16:03) – Warszawa Zachodnia (przyj. 19:45) od 24 maja br., kursowanie codziennie;
 • EIP 3508/9 relacji Warszawa Zachodnia (odj. 08:20) – Gdynia Główna (przyj. 11:59) od 31 maja br., kursowanie w niedziele.

Podróże a koronawirus – o czym należy pamiętać

DEKALOG BEZPIECZNEGO TURYSTY

Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych. Stan na dzień 11.05.2020.

 1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
 2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
 3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu zbiorowego.
 4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.
 5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi (część usług może być być niedostępna)
 6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
 7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
 8. Sprawdź czy atrakcja turystyczna jest otwarta.
 9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń – informacje na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.
 10. Stosuj się do ogólnych, aktualnych zasad i ograniczeń m.in. Zachowaj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz