El expreso de la Robla

El expreso de la Robla

El Expreso de La Robla wyruszył w swą pierwszą trasę w 2009 roku. To połączenie klasycznych, eleganckich podróży koleją z nowoczesnym stylem i wszelkimi jego udogodnieniami, pozwala zanurzyć się w sztuce, hiszpańskich krajobrazach i wybornej kuchni, i to za rozsądne ceny. Przepysznym śniadaniem można się delektować w komfortowym wagonie restauracyjnym, a przytulny salon z panoramicznymi oknami to idealna sceneria by zasiąść w wygodnym fotelu, wypić drinka i zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń.

 

Przedziały El Expreso de La Robla są bardzo przestronne, a każdy centymetr ich powierzchni jest maksymalnie wykorzystany i przemyślany. Wszystkie są klimatyzowane.  Są w nim dwa łóżka, szafa, a także niewielka przestrzeń do odpoczynku. W każdym przedziale jest w pełni wyposażona łazienka z prysznicem z hydromasażem, suszarką i zestawem kosmetyków. Podróż pociągiem El Expreso de La Robla to przygoda wśród krajobrazów północnej Hiszpanii, to odkrycie tradycji i historii ukrytej w małych wsiach, miasteczkach i miejscach będących perłami tego  regionu dzięki opowieściom fachowego przewodnika. Tu będzie można ich „dotknąć” osobiście w czasie niespiesznych spacerów. Pociąg podróżuje po dwóch trasach: La Robla Route między Bilbao i Leon oraz Green Paradise Route pomiędzy Bilbao i Oviedo. Zapraszamy w podróż.

 

TRASA BILBAO – LEON

 

DZIEŃ 1: Bilbao – Sotoscueva

Odbiór bagaży od pasażerów od godziny 12.30 na dworcu La Concordia w Bilbao. Sam budynek dworca to unikalny przykład sztuki modernistycznej okresu Belle Epoque, pochodzący z 1902roku. Czas na obiad, o godzinie 14.30 zakwaterowanie i pociąg wyruszy w kierunku Balmaseda. W tym mieście leżącym w Kraju Basków goście odwiedzą przede wszystkim Muzeum Berety La Encartada, które przenosi do okresu rewolucji przemysłowej i poprowadzi przez historię baskijskiej branży tekstylnej. Po krótkim spacerze po mieście goście wrócą do pociągu i malowniczą trasą Doliny Meny dotrą do Sotoscueva, mieście lezącym w prowincji Burgos. Tu goście udadzą się na kolację w Espinosa de los Monteros. Nocleg w Sotoscueva.

 

DZIEŃ 2: Sotoscueva – Mataporquera

Po pysznym śniadaniu na pokładzie goście rozpoczną dzień od wizyty w Ojo Guareña – niezwykłym kompleksie krasowych chodników i jaskiń , uznanych za pomnik przyrody, które według badań archeologicznych były wykorzystywane przez człowieka już w okresie paleolitu i średniowiecza. Cały kompleks to 110km korytarzy wiodących przez jaskinie i galerie i 180 gatunków bezkręgowców. Następnie goście udadzą się do Espinosa de los Monteros, pięknego miasta Las Merindades w prowincji Burgos, gdzie będzie czas wolny i obiad. Po obiedzie powrót do Sotoscueva, skąd El Expreso de La Robla uda się w dalszą podróż do Mataporquera. Goście udadzą się do Aguilar de Campoo podziwiając po drodze przepiękne krajobrazy gór Palencia. Zwiedzanie miasta przed kolacją. Powró™ do Mataporquera na nocleg.

 

DZIEŃ 3: Mataporquera – Cistierna

Po śniadaniu na pierwszą wycieczkę goście udadzą się do Carrion de los Condes aby zapoznać się z jego rzymskim dziedzictwem. To niewielkie miasto może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami, zwłaszcza sakralnymi. Dalej trasa wycieczki wiedzie do Canal de Castilla and Frómista i jego imponującego romańskiego kościoła Świętego Marcina. Przerwa na odpoczynek i lunch. Popołudniu goście odwiedzą jeszcze przepiękną romańską willę La Olmeda słynącą z kolekcji mozaiek. Powrót do pociągu, który zabierze gości do miasteczka Cistierna in Leon na kolację. Nocleg.

 

DZIEŃ 4: Cistierna – Leon

Expreso de La Robla wyruszy do Matallana. Stąd autokarem goście udadzą się do jaskiń Valporquero, słynących ze stalaktytów, stalagmitów tworzących fantazyjne kształty oraz imponującej tzw. podziemnej Wielkiej Rotundy o powierzchni 100.000m3. Po zwiedzaniu powrót do pociągu na ostatni, pożegnalny odcinek podróży do San Feliz. Stamtąd transfer do centrum Leon. Zakończenie wycieczki około godziny 14.

 

TRASA LEON – BILBAO

 

DZIEŃ 1 : Leon – Cistierna

Spotkanie i odbiór bagaży o godz. 13.30 na León’s “Ancho Métrico” Renfe Station, (Avenue Padre Isla).

 

DZIEŃ 2: Cistierna – Mataporquera

 

DZIEŃ 3: Mataporquera – Sotoscueva

 

DZIEŃ 4: Sotoscueva – Bilbao

Zakończenie podróży na dworcu La Concordia w Bilbao około godziny 14.15.

TRASA BILBAO – OVIEDO

 

DZIEŃ 1: Bilbao – Santander

Odbiór bagaży od godziny 12.30 na dworcu La Concordia w Bilbao. Sam budynek dworca to jeden z najbardziej oryginalnych zabytków miasta, pochodzący z 1902 roku doskonały przykład sztuki modernistycznej okresu Belle Epoque. O godz. 13.45 zakwaterowanie. El Expreso de La Robla wyruszy w kierunku Marrón, skąd autokar zabierze gości do Laredo, pięknego nadmorskiego miasteczka z bogatym historycznym i artystycznym dziedzictwem. Stąd też goście popłyną w rejs do miejscowości Santoña, mieszczącej się w zatoce o tej samej nazwie. Tu odwiedzą między innymi typową fabrykę zajmującą się przetwórstwem anchois, z czego samo miasto jest bardzo słynne w całej Hiszpanii. Powrót do pociągu i dalsza podróż do eleganckiej stolicy Kantabrii – Santander. Kolacja i nocleg w Santander.

 

DZIEŃ 2: Santander – Llanes

Po śniadaniu na pokładzie pociągu goście wyrusza na zwiedzanie Santander. Dziś to popularny ośrodek turystyczny, ale też uzdrowiskowy. Na szczególną uwagę zasługuje tu XVI – wieczny klasztor, który był sercem miasta. Po spacerze powrót do pociągu w dalszą drogę do Cabezón de la Sal. Najpierw goście udadzą się do Altamira Museum – niezwykłego muzeum – jaskini, pełnego naskalnych, prehistorycznych malowideł. Następnie przejdą spacerem do Santillana del Mar na obiad. Po obiedzie przejadę autokarem do pięknego miasteczka Comillas słynącego ze swej malowniczej architektury, na czele z Palacio Sobrellano, ogromnym neogotyckim pałacem. Pociąg El Expreso de La Robla będzie oczekiwał w Unquera i uda się do regionu Asturia, docierając do Llanes – uroczej rybackiej wioski, w której goście zjedzą kolację. Nocleg.

 

DZIEŃ 3: Llanes – Nava

Od rana podróż El Expreso de La Robla do Arriondas, aby odwiedzić Picos de Europa National Park, z jeziorem Enole i Sanktuarium Covadonga.. To jeden z najstarszych parków narodowych nie tylko Hiszpanii, ale i Europy. Czas wolny przed lunchem na który goście udadzą się Cangas de Onís. Powrót do pociągu i przejazd do Nava – miasta słynącego z produkcji cydru, który jest tutaj niezwykle celebrowany. Goście udadzą się do Cider Museum na zwiedzanie, ale także na tradycyjne cydrowe przyjęcie tzw. Espicha. Nocleg w Nava.

 

DZIEŃ 4: Nava – Oviedo

Dzień zacznie się podróżą do Gijón. To portowe miasto z pięknymi plażami po obu strona starówki. Słynie z licznych wydarzeń kulturalnych, które tu maja miejsce. Po zwiedzaniu czasie wolnym powrót do pociągu, aby udać się w ostatni etap podróży do Oviedo. Pożegnanie z załogą El Expreso de La Robla na “Ancho Métrico” Renfe Station około godziny 14.30.

 

TRASA OVIEDO – BILBAO

 

DZIEŃ 1: Oviedo – Nava

Spotkanie i odbiór bagaży na “Ancho Métrico” Renfe Station od godziny 12.00.

 

DZIEŃ 2: Nava – Llanes

 

DZIEŃ 3: Llanes – Santander

 

DZIEŃ 4: Santander – Bilbao

Zakończenie podróży na dworcu La Concordia w Bilbao około godziny 14.15.

 

Trasa: Termin wyjazdu na 2018 rok Liczba dni Cena w Standard Cabin
Bilbao – Leon
Leon – Bilbao
Bilbao – Oviedo
Oviedo – Bilbao
25 sierpień
1 wrzesień
11 sierpień
18 sierpień
4 850 euro / osobę

 

CENA ZAWIERA:

 • Noclegi w pociągu w kabinach dwuosobowych z łazienką.
 • Śniadania w formie bufetu każdego dnia w pociągu
 • Wszystkie kolacje i obiady serwowane w najlepszych restauracjach w czasie zwiedzania (W tym wino, woda, napoje bezalkoholowe oraz kawa)
 • Drink powitalny
 • Woda mineralna
 • Przybory toaletowe
 • Przejazdy autokarem w czasie wycieczek i zwiedzania
 • bilety do muzeów, atrakcji i innych miejscowych atrakcji
 • wycieczki zgodnie z programem
 • licencjonowany przewodnik na całej trasie
 • Podatki i usługi
 • Codzienne gazety i czasopisma
 • Ochrona

Polecamy także