Orient Express
w luksusowej sieci Belmond

Dzień, w którym Orient Express po raz pierwszy wyruszył w trasę, to moment narodzin nowej ery podróżowania. Był rok 1883 r. i świat zaczęły podbijać pociągi luksusowe. Dziś dziedzictwo Orient Expressu rozwija firma Belmond, oferując podróże pieczołowicie odrestaurowanymi, historycznymi wagonami. To dlatego przejazd pociągiem Venice-Simplon Orient Express jest wyjątkowym przeżyciem nawet dla osób, które często podróżują korzystając z ofert premium. To też znakomity pomysł na wyjazd incentive. Skorzystaj z oferty Bissole Business Travel i poznaj świat wyjątkowego luksusu na torach.

Orient Express w historii

Najsłynniejszy pociąg świata, czyli Orient Express, na tory wyjechał po raz pierwszy w 1883 r. Skład kursował z Paryża do Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł), co w drugiej połowie XIX wieku oznaczało podróż łączącą dwa symboliczne krańce Europy. Nic dziwnego, że przez lata na pokładzie Orient Expressu gościły koronowane głowy, dyplomaci, gwiazdy kina i sportu, pisarze czy światowej sławy muzycy, uznając tę podróż za zaszczyt i przywilej. Historyczny skład były też świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Wystarczy wspomnieć wagon numer 2419, w którym w 1918 r. podpisano rozejm w Compiègne, a w 1940 r. kapitulację Francji.

Na czas obu wojen światowych podróże Orient Expressem zostały zawieszone, aby następnie powrócić, ale w okrojonej wersji. Było to spowodowane trudnościami związanymi choćby z żelazną kurtyną i zimną wojną. W 1971 r. firma Wagons-Lits Company wstrzymała produkcję nowych wagonów, a istniejące sprzedała przewoźnikom narodowym. Sześć lat później właścicielem marki stały się Koleje Francuskie SNCF, a ostatni regularny kurs Orient Expressu na trasie Paryż – Stambuł miał miejsce w maju 1977 r.

Najnowsza historia Orient Expressu. Tak luksus powrócił na tory

Rozbudowana oferta pasażerska pojawiła się ponownie w 1982 r. za sprawą pasjonata kolei i milionera Jamesa Sherwooda.  Skupił on od państwowych przewoźników oryginalne wagony z lat 20. i 30., a następnie powierzył ich odrestaurowanie najlepszym rzemieślnikom z kilku krajów. W efekcie skład pod nową nazwą Venice-Simplon Orient Express ruszył trasą z Londynu do Wenecji, by rozpocząć nowy rozdział podróży luksusowymi pociągami.

Dziś dziedzictwo kultowej marki rozwija Belmond – właściciel luksusowych hoteli i willi na wynajem, oferujący też m.in. ekskluzywne rejsy rzeczne. Od 2019 r. Belmond jest częścią grupy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Współczesna oferta Venice-Simplon Orient Express bezpośrednio nawiązuje do dziedzictwa utrwalonego m.in. przez pisarkę Agathę Christie w powieści „Morderstwo w Orient Expressie”. A podróż pociągiem często wydaje się podróżą w czasie.

Goście mogą posilić się w pieczołowicie odrestaurowanych wagonach gastronomicznych z lat 20. ubiegłego wieku, by następnie wznieść toast w kultowym wagonie barowym „3674”, na zakończenie dnia odpoczywając w luksusowych i komfortowych kabinach. Zarówno dawnej, jak i współcześnie, pasażerowie są otoczeni przez zjawiskowe meble i dodatki w stylu art déco, intarsje i wyjątkowe artefakty. Pluszowe tkaniny i drewniane wyposażenie nawiązują do słynnych projektantów, takich jak Dufrene i Lalique.

Wyjątkowe wyposażenie wagonów

W ofercie Venice-Simplon Orient Express są trzy rodzaje kabin. Najdroższa oferta obejmuje ekskluzywne apartamenty, w których można znaleźć jedwabne wykończenia, delikatne szklane lampy i unikatowe meble, ręcznie rzeźbione drewno, tłoczoną skórę albo haftowane tkaniny. Goście mogą liczyć na szampana, całodobową opiekę lokaja, prywatną jadalnię oraz strefę relaksu w kabinie.

Drugą propozycją są apartamenty standardowe z podwójnym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi. Do dyspozycji gości są marmurowa łazienka i część wypoczynkowa. Na pasażerów czeka też np. komfortowy szlafrok oraz kapcie.

Trzecia możliwość to zabytkowa kabina typu twin. Wygodne siedzenia oferują idealny punkt obserwacyjny do oglądania krajobrazu w ciągu dnia, natomiast na noc rozkładane są koje do spania. Na życzenie pasażera śniadanie może zostać podane do łóżka. 

W całym pociągu dostępne jest Wi-Fi. Jednak, aby zachować atmosferę komfortu i relaksu, korzystanie z telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych powinno być ograniczone do kabiny.

Współczesne trasy Orient Expressu

Pociąg Venice-Simplon Orient Express jeździ aktualnie na kilku trasach, łączących takie miasta, jak Amsterdam, Bruksela, Budapeszt, Florencja, Praga, Stambuł, Londyn, Paryż, Rzym, Wenecja i Wiedeń. Wśród miejscowości docelowych są też np. Cannes czy Innsbruck. Podróż na najdłuższej terasie Paryż – Stambuł trwa 5 dób i odbywa się zwykle tylko raz w roku. Obejmuje ona trzy noce na pokładzie pociągu oraz dodatkowo nocleg w Bukareszcie i Budapeszcie. Najpopularniejsza obecnie trasa łączy Londyn z Wenecją. Przejazd trwa dwie doby, z czego jedną pasażerowie spędzają w pociągu, a drugą – w hotelu.

Planując podróż, można kierować się albo konkretną datą, albo destynacjami. Najkrótsze przejazdy zawierają jeden nocleg. To np. trasy: Paryż – Praga, Amsterdam – Wenecja, Genewa – Innsbruck, Rzym – Paryż, Lyon – Wenecja. Aby poznać wszystkie możliwości, jakie daje Venice-Simplon Orient Express, skontaktuj się z agentami Bissole Business Travel. 

Na każdej trasie pasażerów obsługują stewardowie, którzy – wedle życzenia – mogą np. zaserwować poranną kawę do łóżka lub popołudniowy koktajl podczas relaksu. Za posiłki serwowane w pociągu odpowiadają szefowie kuchni, którzy podróżowali po Europie i szkolili się w najlepszych restauracjach. Przygotowują oni oszałamiające dania inspirowane regionami z trasy wybranego przejazdu. O komfort gości dbają też kelnerzy i barmani, a relaks w wagonie salonowym umila pianista, który może grać piosenki na życzenie. 

Warto pamiętać, że szyk i klasa obowiązują również pasażerów. Goście pociągu Venice Simplon-Orient-Express proszeni są o unikanie stroju codziennego, w tym np. spodni dżinsowych. Podczas kolacji obowiązuje formalny strój wieczorowy, a w ciągu dnia odpowiedni jest elegancki strój dzienny (np. podczas lunchu odpowiednia będzie marynarka).

Orient Express i inne kierunki. Poznaj pociągi Belmond

W pociągach sieci Belmond można się przenieść w złoty wiek podróży koleją i doświadczyć niespotykanego luksusu podczas podróży po Ameryce Południowej, Europie i Azji. Belmond zabiera podróżnych do najbardziej ekscytujących miejsc na świecie w niezapomnianym stylu pełnym przepychu, historii i elegancji. Każdy z tych pociągów oferuje najwyższą jakość podróżowania, dodając do tego charakter i styl danego miejsca na świecie.

Pociągi sieci Belmond:

Venice Simplon–Orient Express

przemierzający najsłynniejszą trasę z Paryża do Stambułu, ale także bardzo wiele innych tras po Europie

Eastern & Oriental Express

ekskluzywny pociąg w Azji Południowo-Wschodniej,

The Royal Scotsman i British Pullman

luksusowe składy podróżujące przez niezwykłe miejsca Szkocji i Anglii,

Belmond Andean Explorer i Hiram Bingham

które zabierają podróżnych w niezwykle barwny świat Ameryki Południowej.

Świat pociągów luksusowych jest jednak znacznie większy.

Korzystając z usług Bissole Business Travel możesz także np. zwiedzić Hiszpanię pociągami Renfe Luxury Tourist Train oraz przejechać koleją przez Afrykę na pokładzie ekskluzywnych składów Rovos Rail, a także przemierzyć pociągiem Kanadę czy Australię. Jeśli ktoś rozsmakuje się w tych wytwornych i niezwykłych podróżach, może odkrywać je na wszystkich kontynentach!

Belmond zaprasza także na ekskluzywne rejsy:

na pokładzie statku Road to Mandalay płynącym przez Birmę,

ekskluzywnymi barkami przemierzającymi rzeki
i kanały Francji.

Szczegóły oferty dostępne są u agentów Bissole Business Travel.

Jeśli chcesz poznać świat luksusowych podróży na pokładzie wyjątkowego pociągu, skontaktuj się z Bissole Business Travel i zapytaj o aktualną ofertę.

Zobacz również inne trasy luksusowych pociągów

Zapytaj o ofertę!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Bissole Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 95/1U

50-442 Wrocław

Biuro czynne
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8:00 – 17:00

Lub wyślij formularz:

  Jakim wyjazdem jesteś zainteresowany?* (kierunek, termin, liczba osób dorosłych i dzieci, standard hotelu, rodzaj wyżywienia itd.):

  Imię i nazwisko*:

  E-mail*:

  Telefon*:

  Nowoczesny system
  do rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i aut dla firm

  Szybkie i sprawne planowanie i zarządzanie
  podróżami służbowymi w firmie.