Bernina Express

Zwiedzaj Szwajcarię słynnym pociągiem panoramicznym

  • Najbardziej spektakularna trasa kolejowa przez Alpy
  • Malownicze górskie scenerie, doliny, rzeki, jeziora, imponujące wiadukty i tunele
  • Część trasy Bernina Express znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
  • Niesamowite wrażenia z podróży w wagonach panoramicznych

Trasa Bernina Express

Czas przejazdu:

  • Chur – Tirano 4 h 13 min
  • St. Moritz – Tirano 2 h 30 min
  • Autobus Tirano – Lugano 3 h 10 min

Trasa na odcinku Chur – Tirano liczy 144 kilometry, a z St. Moritz do Tirano: 61 kilometrów.

Przystanki na trasie:

  • Chur – Tiefencastel – Filisur – Bergün – Alp Grüm – Poschiavo – Le Prese – Tirano – Lugano
  • St. Moritz – Pontresina – Alp Grüm – Poschiavo – Le Prese – Tirano – Lugano

Określenie, że jest to jedna z TOP-owych atrakcji turystycznych kraju wydaje się wręcz niewystarczające. To najbardziej spektakularna ze wszystkich przepraw alpejskich. Malownicze górskie scenerie, doliny, rzeki, jeziora, imponujące wiadukty i tunele.

Trasa biegnie z Chur do Tirano, harmonijnie wtapia się w górski krajobraz pasma Albula i Bernina, pokonuje z łatwością 55 tuneli, 196 mostów i wzniesień o nachyleniu do 70 promili. Wiadukt Landwasser, tunele zwrotne między Bergün i Preda czy spiralny wiadukt w Brusio – to majstersztyk inżynieryjny! Na wysokości 2253 m n.p.m. wznosi się najwyższy punkt kolei retyckiej, Ospizio Bernina, a w tle połyskują majestatyczne lodowce. Na stacji w Alp Grüm, skąd rozpościerają się niesamowite widoki na masyw Bernina, lodowiec Palü i dolinę Poschiavo, goście mogą zrobić sobie zdjęcie w charakterystyczny „oknie” Grand Tour of Switzerland. Następnie trasa sunie w dół aż do uroczego miasteczka Tirano, we włoskojęzycznej prowincji Szwajcarii. Tutaj w sezonie wiosenno – letnim, można przesiąść się do autobusu Bernina Express i kontynuować podróż przez włoską Valtellinę, idylliczne jeziora Como i Lugano, aż powrócą do Szwajcarii, do miasta Lugano, kulturalnego centrum kantonu Ticino.

Odbywając całą podróż z Chur aż do Lugano pokonacie trasę ze śnieżnych szczytów na palmową, słoneczną promenadę wzdłuż jeziora!

Rozkład Bernina Express

Trasa Chur - Tirano - Chur (główne stacje)

StacjaPociąg 951 (1)Pociąg 955 (2)
Chur8.3213.33
Bergun9.4714.57
Pontresina10.2215.41
Alp Grum10.5916.28
Poschiavo12.0117.15
Tirano11.3217.59
StacjaPociąg 952 (1)Pociąg 950 (2)
Tirano14.248.06
Poschiavo15.108.47
Alp Grum15.449.48
Pontresina16.2410.32
Bergun17.0411.14
Chur18.2012.39

(1) kursuje cały rok

(2) kursuje w sezonie letnim, od 14.05 do 30.10.2022 r.

Trasa St. Moritz - Tirano - St. Moritz (główne stacje)

StacjaPociąg 971 (2)Pociąg 973 (2)Pociąg 975 (3)
St. Moritz9.1713.1716.14
Pontresina9.2813.2816.23
Alp Grum10.0614.0717.00
Poschiavo10.5414.5318.00
Tirano11.3215.3118.39
StacjaPociąg 972 (3)Pociąg 974 (2)Pociąg 976 (2)
Tirano10.0613.1716.06
Poschiavo10.5013.5716.48
Alp Grum11.4214.5917.42
Pontresina12.2715.3618.17
St. Moritz12.3515.4518.25

(2) kursuje w sezonie letnim,od 14.05 do 30.10.2022 r.

(3) kursuje w terminach: od 15.04 do 30.10.2022 r. oraz od 7.12 do 10.12. 2022 r.

Autobus na trasie Lugano Stazione Nord – Tirano – Lugano Stazione Nord

Lugano Stazione Nord godz. 10 – Tirano godz. 13

Tirano 14.20 – Lugano Stazione Nord godz. 17.30

W terminie: 04.03. – 26.03.2022 (piątek – sobota)
W terminie: 31.03. – 24.04.2022 (czwartek – niedziele)
W terminie: 28.04. – 30.10.2022 (codziennie)
W terminie: 03.11. – 27.11.2022 (czwartek – niedziela)

Bernina Express - ceny

Informacje ogólne:

Ceny:

Najwygodniejszą formą podróżowania po Szwajcarii jest zakupienie Swiss Travel Pass Flex, który uprawnia do bezpłatnego podróżowania pociągiem, autobusem i statkiem, w tym także pociągami panoramicznymi, a także do wstępu do ponad 500 muzeów, zniżki do 50% na kolejki górskie. Bilety Swiss Travel Pass Flex można zakupić w kilku wersjach: ważne przez 3, 4, 8 lub 15 dowolnie wybranych dni w ciągu jednego miesiąca. Przykładowo: cena dla osoby dorosłej na 3-dniowy travel pass na przejazdy w drugiej klasie wynosi 267CHF, a na 8-dniowy – 467 CHF.

Cena przejazdu w jedną stroną na trasie Chur – Tirano w drugiej klasie wynosi 63 CHF; w pierwszej klasie wynosi 111 CHF.

Cena przejazdu w jedną stroną na trasie ST. Moritz – Tirano w drugiej klasie wynosi 32 CHF; w pierwszej klasie 56 CHF.

Dzieci w wieku od 6 do 16 roku życia mają 50% zniżki opłaty podstawowej.

Dodatkowo na przejazd obowiązkowa dla wszystkich jest rezerwacja miejsc (także przy Swiss Travel Pass), która wynosi:

W sezonie letnim: od 01.06 do 30.09.2022: 26 CHF

W sezonie średnim: od 01.03 do 31.05.2022 oraz od 01.10 do 31.10.2022: 24 CHF

W sezonie zimowym:  od 01.11.2021 do 28.02.2022: 10 CHF; od 01.11 do 10.12.2022: 20 CHF  

 

UWAGA: z uwagi na duże obłożenie przejazdów Bernina Express zalecamy rezerwację nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W pociągu możliwe są tylko miejsca siedzące.

Bernina Express - bilety

Zapytaj o ofertę!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Bissole Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 95/1U

50-442 Wrocław

Biuro czynne
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8:00 – 17:00

Lub wyślij formularz:

    Jakim wyjazdem jesteś zainteresowany?* (kierunek, termin, liczba osób dorosłych i dzieci, standard hotelu, rodzaj wyżywienia itd.):

    Imię i nazwisko*:

    E-mail*:

    Telefon*: