Luksusowe pociągi Rovos Rail.
Koleją po Afryce

Historia pociągu Rovos Rail jest stosunkowo młoda. Sięga zaledwie roku 1985, kiedy to w głowie Rohana Vosa, południowoafrykańskiego przedsiębiorcy zrodziła się myśl zakupienia zabytkowych wagonów i parowej lokomotywy, odrestaurowania ich i stworzenia pociągu, który miał być wakacyjnym hotelem dla jego rodziny.

Szybko jednak idea ta się rozrosła w plan stworzenia pociągu luksusowego i już w 1989r Rovos Rail wyruszył w swoją pierwszą podróż. Dziś jest to potężna firma, zwana „dumą Afryki”, posiadająca m.in. dwa pełne składy pociągów, prywatną stację kolejową w Pretorii urządzoną w stylu lat 20-stych, własne salony na dworcach, gdzie pociągi się zatrzymują, własne wioski wypoczynkowe u wybrzeży Cape Town.

Rovos Rail - wyjątkowa podróż po Afryce

Niewątpliwie wyjątkowości tym podróżom dodają same miejsce jakie odwiedza – niesamowite afrykańskie krajobrazy, od Cape Town po Dar es Salaam w Tanzanii, malownicze i różnorodne jak rezerwaty Mpumalanga po Victoria Falls, od pustynnych krajobrazów Namibii po pełną soczystej zieleni Garden Rout na południowym wybrzeżu. Standard jaki oferuje Rovos Rail w czasie swych podróży to absolutny luksus łączący w sobie współczesny komfort ze stylem edwardiańskiego belle époque.

Podróże trwają od 3 aż do 15 dni, a pociągi mogą zabrać maksymalnie 72 pasażerów, którzy zajmują 36 luksusowych apartamentów oraz bogate zaplecze tzw. wspólnych przestrzeni. Istnieje także możliwość czarteru pociągu oraz specjalnej jego wersji na duże eventy do 250 osób

Rovos Rail - Standard podróży:

Standard podróży Rovos Rail to krok w czasy i romantyczną atmosferę minionej epoki, kiedy to ówczesna elita doświadczała i odkrywała tajemnice Afryki w eleganckiej, wytwornej ale odprężającej formie. Ta atmosfera została „zaklęta” w wystroju wagonów, drewnianych, bogato zdobionych panelach, którymi są wyłożone ściany, meblach, porcelanowej zastawie stołowej i obsłudze na najwyższym poziomie.

Wagony Rovos Rail w większości pochodzą z lat 20-stych i są pieczołowicie odrestaurowanymi zabytkami, na czele z lokomotywą Class 6 Tiffany z 1883 roku, prawdopodobnie najstarszą w pełni sprawną lokomotywą na świecie. Wagon obserwacyjny, z obszernym otwartym balkonem i miejscami dla 32 pasażerów znajduje się na końcu pociągu.

W środkowej części pociągu jest wygodny salon dla osób niepalących z miejscami siedzącymi dla 26 osób. Przy wagonie obserwacyjnych jest także specjalny salon dla palących na 11 osób. Wszystkie posiłki, przygotowywane przez najlepszych kucharzy, są serwowane w specjalnym wagonie restauracyjnym.
W pociągu znajduje się też niewielki, dyskretny sklepik z pamiątkami. Na pokładzie nie ma telewizora ani radia. W czasie dnia obowiązuje swobodny styl casualowy, zwłaszcza w czasie wycieczek należy zadbać o wygodny strój. Wieczorami jest już wymagany strój bardziej oficjalny.

Goście mogą być zakwaterowani w trzech typach wagonów. Wszystkie apartamenty są dwuosobowe, klimatyzowane, z łazienką, biurkiem, sejfem, małą lodówką z napojami. Wszystkie zapewniają prywatność i wygodę, a serwis jest dostępny 24 h na dobę.

Trasy pociągu Rovos Rail:

Cape Town Journey

Ta 1600 km trasa jest doskonałym obrazem Południowej Afryki jako całego świata w jednym kraju. Podróż przez bogate Highveld do wielkiego pustkowia Grand Karoo.

Trasa biegnie przez wspaniałe pasma górskie i malownicze winnice Cape. Podróż kończy się w Cape Town, mieście położonym u podnóża imponującej Góry Stołowej ze Szczytem Diabła i Głową Lwa.

Do najważniejszych atrakcji północnych i południowych tras należą zwiedzanie zabytkowej miejscowości Matjiesfontein. Ta autentyczna, doskonale zachowana Wioska Wiktoriańska – założona przez Logana w 1890 r. – oferuje również imponujące muzeum na peronie dworca. Kolejny przystanek to Kimberley – możliwość zwiedzania miasta i wizyty w Muzeum Kopalni Diamentów. Trasa dostępna również w odwrotnym kierunku.

Durban Safari

To trzydniowe safari pomiędzy Pretorią a Durban jest możliwe jedynie w tutejszych miesiącach letnich. Obejmuje safari, wycieczkę po polach bitwy o Spion Kop, która miała miejsce w 1900 roku pomiędzy Burami (Afrykanerami) a Brytyjczykami oraz „spotkanie” z niezwykłą ceramiką afrykańską.

Safari, podczas którego będzie można spotkać „Wielką Piątkę” odbywa się w rezerwacie Nambiti Conservancy o powierzchni 20 000 hektarów, wolnym od malarii w KwaZulu-Natal. Charakteryzuje się on niesamowitą różnorodnością fauny i floty, w tym sawanny, łąki i wysokie drzewa akacjowe. Tereny Spionkop Lodge to także rezerwat przyrody o powierzchni 11 000 akrów – jest on idealną bazą wypadową do odkrywania gór, krzewów, ptaków, ale także historii związanych z tutejszymi polami bitewnymi. 

Z kolei Ardmore Ceramics to opowieść o ludziach Zulu, których poczucie rytmu, koloru, tańca i piosenki, a także ducha wyobraźni afrykańskiej wywiera wpływ i rozszerza się od wieków na inne kontynenty świata. Ten uroczy ośrodek znajduje się przed wyjazdem do Valley of Thousand Hills. Cała podróż dostępna jest też w odwrotnej kolejności.

Victoria Falls

Ta czterodniowa przygoda zaczyna się od wyjazdu pociągu z dworca kolejowego Rovos w Pretorii. Pociąg jedzie na północ mijając źródła wód mineralnych Warmbaths oraz Nylstroom, uważanych za źródła rzeki Nil. 

Pociąg następnie przecina Zwrotnik Koziorożca w drodze do granicy z Zimbabwe. Po formalnościach granicznych w Beitbridge, następnego ranka pociąg kontynuuje podróż do Bulawayo, drugiego co do wielkości miasta w Zimbabwe, stolicy Matabeleland i stolicy przemysłowej kraju. 

Następnego dnia pociąg pokonuje jeden z najdłuższych na świecie odcinków prostej linii kolejowej – 114 km i dociera do Parku Narodowego Hwange. To miejsce w którym jest takie bogactwo i różnorodność zwierząt, ze można je oglądać wprost z pociągu. 

Po zatrzymaniu się w Thompsons Junction, pobyt kończy się przy niepowtarzalnym Victoria Falls – wodospady na potężnej rzece Zambezi, uważane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Okolice Victoria Falls oferują turystom wiele możliwości rekreacyjnych, w tym rejsy wycieczkowe, spływy kajakowe, a także wspaniałe safari.

Dostępna również w odwrotnym kierunku. W zależności od możliwości przewozów kolejowych podróż ta może się odbyć przez Botswanę.

Namibia Safari

11 – dniowa podróż przemierzająca ponad 3400 km, przez sawanny na Highveld aż do Atlantyku na zachodzie. Po wyjeździe z Pretorii, pierwszy przystanek to Kimberley, centrum jednej z najsłynniejszych kopalni diamentów, gdzie można poczuć atmosferę wsi z 1870 roku. 

Następnie pociąg dojeżdża do kanionu Fish River – drugiego pod względem wielkości kanionu na świecie po Grand Canyon w USA – i do Parku Garas. Przejazd wzdłuż pięknej, dzikiej Kalahari do stolicy Namibii. Windhoek. To tętniące życiem, kosmopolityczne miasto z silnym niemieckim stylem. 

Punktem kulminacyjnym całej podróży jest wyprawa do Sossusvlei, oszałamiającej niecki na pustyni Namib otoczonej przez niesamowite czerwone wydmy. Nocleg na ternie Parku Narodowego Etosha. Ostatniego ranka pociąg wyjeżdża z Namib do doskonale zachowanego XIX w. niemieckiego miasta Hansa leżącego pomiędzy Swakopmund i Walvis Bay – niezapomniany koniec niezwykłej podróży!

MOŻLIWA JEST TAKŻE PODRÓŻ ODWROTNA Z NAMIBII DO PRETORII.

Golf Safari

Rovos Rail oferuje dwie wspaniałe trasy podróży dla najbardziej wymagających golfistów wraz z opcjonalnymi wyprawami dla pasażerów niegrających w golfa. Golf Safari rozpoczyna się w Pretorii i prowadzi na zachód do miasta Sun City na wzgórzach Pilanesberg. 

U podnóży imponujących gór Drakensberg na golfistów czeka 18 dołkowe pole golfowe w Champagne Golf Resort lub wycieczka z przewodnikiem po polu bitwy dla nie-golfistów. Golfiści mogą spędzić czas na grze w klubie Country Durban, a pozostali chętni zwiedzić miasto. 

Następnie wizyta w Zululand, aby obejrzeć grę w Hluhluwe, a potem udać się do Swazilandu. Przerwa na herbatę w Royal Swazi lub wyjazd do Mkhaya i na zwiedzanie Fabryki Szkła Ngwenya. Golfiści grają mecz w Leopard Creek, podczas gdy nie-golfiści udają się na safari po słynnym na całym świecie parku Kruger Park. 

Podróż ta kończy się w Pretorii.

Dar Es Salaam

Epicka 15-dniowa podróż pociągiem przez RPA, Botswanę, Zimbabwe, Zambię oraz Tanzanię jest jedną z najbardziej znanych na świecie, pokazuje jak afrykański krajobraz zmienia się z każdym kilometrem. Podróż rozpoczyna się w Cape Town, wiedzie przez zabytkową miejscowość Matjiesfontein, miasto diamentów Kimberley i stolicę Pretorię.

 W czasie dwóch dni i nocy spędzonych na terenie rezerwatu Madikwe Game Reserve jest bardzo duża szansa na spotkanie całej „wielkiej piątki” (rezerwat jest wolny od malarii). Następnie przejazd z Botswany do Zimbabwe, gdzie goście spędzą noc w Victoria Falls Hotel i będą mieli też czas skorzystać z uroków i lokalnych atrakcji. Po przekroczeniu rzeki Zambezi, pociąg wjeżdża na trasę Tazara w Zambii i dojeżdża do wodospadów Chisimba, gdzie uczestnicy udadzą się na spacer po buszu. 

Wjeżdżając do Tanzanii, w kierunku Doliny Great Rift pociąg przemierza spektakularne tunele, wiadukty oraz serpentyny na skarpie. Kolejny punkt na mapie tej podróży to Selous Game Reserve – największy rezerwat na kontynencie. Wielka afrykańska przygoda kończy się Dar es Salaam następnego dnia.

Program dostępny jest także w odwrotnej kolejności. W zależności od obłożenia, ta podróż może być kierowana przez Beitbridge i Zimbabwe.

Zobacz również inne trasy luksusowych pociągów

Zapytaj o ofertę!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Bissole Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 95/1U

50-442 Wrocław

Biuro czynne
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8:00 – 17:00

Lub wyślij formularz:

  Jakim wyjazdem jesteś zainteresowany?* (kierunek, termin, liczba osób dorosłych i dzieci, standard hotelu, rodzaj wyżywienia itd.):

  Imię i nazwisko*:

  E-mail*:

  Telefon*:

  Nowoczesny system
  do rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i aut dla firm

  Szybkie i sprawne planowanie i zarządzanie
  podróżami służbowymi w firmie.