Na zamówienie

Pilatus pełen przygód i Express Przedalpejski

Pilatus, zwany „smoczą górą”, jest jedną z najważniejszych atrakcji okolic Lucerny. Już samo dotarcie na szczyt jest nie lada gratką i obfituje we wrażenia. Za to na szczycie można m.in. stanąć oko w oko z koziorożcem alpejskim (Capra ibex) i praktycznie dotknąć gwiazd, ale to tylko część atrakcji tej góry. A do tego przejazd panoramicznym Ekspresem Przedalpejskim, pomiędzy łagodnymi wzgórzami, a widokiem na imponujące Alpy i krystaliczne jeziora – od położonej w centralnej Szwajcarii Lucerną po leżące na jej wschodnim krańcu, nad Jeziorem Bodeńskim St. Gallen. Zapraszamy do przeżycia wspaniałej przygody!

Najważniejsze punkty w programie:

 • Pilatus – aktywności na „smoczej górze” m.in. Ibex Safari i wieczór astronomiczny
 • Nocleg na Pilatusie w hotelu lub drzewnym hamaku
 • Przejazd Expresem Przedalpejskim
 • Rejs po Jeziorze Czterech Kantonów
 • City tour po Lucernie – bramie do centralnej Szwajcarii
 • „Pogoń za lisem” w St. Gallen

Dzień 1

Typ oferty: Na zamówienie klienta

Przylot do Zurichu i przejazd pociągiem do Lucerny (około 1 godziny). Klimatyczna Lucerna zwana jest brama centralnej Szwajcarii. Słynie przede wszystkim z Mostu Kaplicznego – symbolu miasta, który uważany jest za najstarszy most kryty w Europie. Budowla pochodząca z XIV wieku początkowo stanowiła część miejskich umocnień obronnych. Samo położenie Lucerny jest zachwycające – pomiędzy górskimi pasmami, nad Jeziorem Czterech Kantonów. Rejs tzw. bocznokołowcem lub eleganckim statkiem po Jeziorze gwarantuje nie tylko bajeczne widoki na okoliczne szczyty Rigi, Pilatus, Burgenstock, ale też spotkanie z historią kraju. Jezioro łączy ze sobą cztery szwajcarskie kantony: Lucerna, Schwyz, Uri i Unter Walden. Nocleg w Lucernie.

Dzień 2

Po śniadaniu wyprawa na Pilatus, leżący nieopodal Lucerny szczyt, który dostarcza wielu przeżyć, a spektakularne widoki na Dolinę Jeziora Czterech Kantonów są tylko jednym z nich. Z Lucerny przejazd pociągiem do Alpnachstad. Stąd „wspinaczka” najbardziej stromą kolejką zębatą na świecie, która w „krytycznym” momencie pokonuje nachylenie pod kątem 48stopni. Kolej to majstersztyk technologiczny z 1889roku. Na szczycie czeka mnóstwo form aktywnego spędzania czasu, trasy trekkingowe, najdłuższy letni tor saneczkowy (1350m), parki linowe, zipline i inne. Proponujemy nocleg w jednym z dwóch hoteli na szczycie – W historycznym i będącym pod ochroną konserwatora hotelu górskim Pilatus-Kulm lub Hotelu Bellevue z imponującym widokiem na jezioro Lucerny. Żądni przygód mogą spędzić noc „drzewnym namiocie”. Wieczorem kolacja w restauracji Pilatus-Kulm, gdzie eksperci wprowadzą gości w tajniki nocnego nieba i przez profesjonalne teleskopy będzie można oglądać wszystkie gwiazdozbiory.

Dzień 3

Pilatus jest domem dla koziorożców alpejskich (Capra ibex) od ponad 50 lat. Kolonia jest bardzo liczna i pokojowa nastawiona do ludzi. Szczególnie licznie pokazują się o poranku i późnym wieczorem. Zapraszamy na Ibex Safari, gdzie lokalni i doświadczeni eksperci wyjaśniają faunę i florę, szczególności kolonię koziorożca Pilatus. Po safari lunch powrót ze smoczej góry, który także obfituje we wrażenia. Najpierw zjazd kolejką linową Dragon Ride, a następnie panoramiczną gondolą z Fräkmüntegg  do Krienseregg. Po dotarciu z powrotem do Lucerny czas na zmianę widoków na nieco spokojniesze – podróż Ekspresem Przedalpejskim do St. Gallen. Nocleg w St. Gallen.

Dzień 4

St. Gallen położone nad Jeziorem Bodeńskim, na styku czterech krajów: Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Księstwa Liechtensteinu to niezwykle urocze miasto, z przytulną starówką pełną kolorowych zabytkowych kamienic. Tutejsza dzielnica klasztorna z budynkami opactwa, katedrą oraz biblioteką opacką została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aby niekonwencjonalnie poznać miasto, proponujemy grę miejską „pogoń za listem”. Po lunchu, przejazd pociągiem (ok 1 godz.) do Zurichu i powrót do kraju.

PILATUS – SMOCZA GÓRA

„Smocza Góra” to tylko jeden z przydomków Pilatusa – szczytu dumnie górującego nad miastem świateł – Lucerną. To bodaj najbogatsza w legendy góra Szwajcarii. Bodaj najważniejszą jest, mówiąca o Poncjuszu Piłacie, od którego góra wzięła swoje imię (nazywana była „Mons fractus”  czyli złamana góra), Frakmon lub Fräkmund). Według legendy Poncjusz Piłat znalazł swoje ostateczne miejsce spoczynku właśnie w tutejszym górskim jeziorze zwanym „Pilatussee”. Gdziekolwiek wcześniej próbowano zakopać ciało Piłata, następowały tam gwałtowne burze. Z tego powodu wybrano górę Frakmont, gdzie i tak regularnie szaleją burze. Aż do XVI wieku rada miejska Lucerny zabraniała wspinać się na górę pod groźbą kar. Piłatowi nie wolno było przeszkadzać i żadnych burz należy wyczarować. Legenda ta była znana już w starożytności chrześcijańskiej i rozpowszechniła się w średniowieczu. Jej popularność przyczyniła się do tego, że nazwa zwyczajowa „Fräkmünt” została zastąpiona nazwą „Pilatus”, która to została po raz pierwszy udokumentowana w 1475 roku.

Dziś „domowa” góry Lucerny jest świetnie zagospodarowana, zachowując przy tym najwyższą dbałość o środowisko naturalne. Liczne szlaki np. flower trail ukazują bogactwo tutejszej flory i fauny, a koziorożce alpejskie, będące jednym z symboli Szwajcarii, żyją w zgodzie z ludźmi. Tutejsza woda ma doskonałą jakość wody pitnej. W hotelu i restauracji Pilatus Kulm serwowana jest własna woda Pilatus w szklanych butelkach, na życzenie może być gazowana. Goście hotelowi mogą się cieszyć źródlaną świeżą wodą pitną bezpośrednio z kranu w pokoju.

Górę Pilatus można zdobyć na wiele sposób. Polecamy skorzystanie w z jednego z dwóch pakietów Gold  lub Silver Roundtrip, które dostarczają wiele wrażeń już podczas samej podróży.

Gold Roundtrip – podróż rozpoczyna się w Lucernie od rejsu po Jezioro Czterech Kantonów do Alpnachstad. Stąd wyrusza najbardziej stroma kolejka zębata na świecie, praktycznie na sam szczyt. Zjazd szybką kolejką linową “Dragon Ride” do Fräkmüntegg  i dalej przesiadka do panoramicznej gondoli do Kriens, z której rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki! Stąd już autobus do Lucerny. W sezonie letnim pierwszy rejs łodzią do Alpnachstad zaczyna się o godz. 09:38 rano (w terminie 27.05-22.10.2023).

Silver Roundtrip – podróż rozpoczynamy pociągiem z Lucerny do Alpnachstad, dalsze etapy podróży  tak jak w wersji Gold.

Trasy Gold i Silver można oczywiście zacząć z drugiej strony (od Kriens). Można także poszczególne etapy realizować oddzielnie, skorzystać z noclegu na Pilatusie. Zalecamy dokonywać rezerwacji zwłaszcza na rejs po Jeziorze Czterech Kantonów oraz na kolej zębatą ze znacznym wyprzedzeniem.

Pozostałe propozycje Incentive Travel ​

Zapytaj o ofertę!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Bissole Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 95/1U

50-442 Wrocław

Biuro czynne
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8:00 – 17:00

Lub wyślij formularz:

  Jakim wyjazdem jesteś zainteresowany?* (kierunek, termin, liczba osób dorosłych i dzieci, standard hotelu, rodzaj wyżywienia itd.):

  Imię i nazwisko*:

  E-mail*:

  Telefon*:

  Nowoczesny system
  do rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i aut dla firm

  Szybkie i sprawne planowanie i zarządzanie
  podróżami służbowymi w firmie.