Gruzja

Jedną z rzeczy, z których bezsprzecznie słynie Gruzja jest wino. Gruzja jest uznawana za najstarszy region winiarski na świecie. Tradycja winiarska liczy sobie tutaj około 7 tys lat, co czyni z niej najstarszy region winny na świecie. Dowodzą tego liczne odkrycia archeologiczne. Gruzini mają specjalną metodę robienia win i przechowywania go w ziemi w glinianych naczyniach zwanych „Kvevri” .

O tej i innych tradycjach związanych z winami, odmianami winorośli oraz degustacją win dowiedzieć się można w trakcie tej winnej podróży. Nie zabraknie też zabytków świadczących o wielowiekowej historii Gruzji, kulinarnych rozkoszy podniebienia i warsztatów. Zapraszamy.

Dzień 1.

Przylot na lotnisko w Tbilisi wczesnym rankiem. W miarę możliwości wczesne zakwaterowanie w hotelu, śniadanie i odpoczynek.
Dla chętnych słynne w Tbilisi kąpiele siarkowe na Starym Mieście. Mówi się, że miasto zostało zbudowane w tym miejscu właśnie ze względu na gorące źródła. Bogate w siarkę i inne minerały, z ciągłą temperaturą od 38st C do 40st C, wody od wieków były używane przy różnych dolegliwościach związanych z chorobami skóry i artretyzmem.

Wczesnym popołudniem przejazd do wioski Mukhrani na degustację 4 rodzajów wina w „Chateau Mukhrani” z sommelierem. Następnie spacer po Mtskheta – jednym z najstarszych miast Gruzji. Była ona stolicą królestwa kaukaskiej Iberii od III wieku p.n.e. do V wieku n.e. To tutaj Gruzja przyjęła chrzest w 317 roku. Znajduje się tu wiele prawosławnych i apostolskich kościołów oraz klasztorów Jvari i Svetickhoveli.

Przejazd na kolację do wioski Chardakhi.

Kolacja w winiarni Iago’s, które jest niezapomnianym miejscem dla każdego odwiedzającego. Możliwe są też tu warsztaty kulinarne z przyrządzania słodkiego deseru Czurczchela, placka Chaczapuri oraz kołdunów wypełnione zupą – Chinkali.
Powrót do Tbilisi.

Dzień 2.

Po śniadaniu w hotelu city tour Tibilisi, połączony z degustacją wina w ekskluzywnej restauracji „Azarfesha”. Tbilisi to jedna z najstarszych stolic na świecie. Miasto to połączenie niezapomnianego europejskiego i orientalnego uroku. Obowiązkowa jest piesza wycieczka po Starym Mieście, z charakterystycznymi balkonami kamienic, antycznymi kościołami, krętymi uliczkami oraz urokliwymi sklepami. Po spacerze przejazd kolejką linową do parku Mtatsminda. Tradycyjny lunch w jednej z najsłynniejszych restauracji w Tbilisi „Funicular”.

Przejazd do regionu Kakheti, aby odwiedzić kolejną winiarnię „Twins cellar” w Nafareuli oraz unikalne muzeum gruzińskiego wina. Winnica posiada 107 kwewri, czyli specjalnych beczek, z których każda ma pojemność 3,5-4,5 ton. Odwiedzający winnicę mają niesamowitą okazję zobaczyć proces fermentacji wina oraz jego produkcję przez 12 miesięcy w roku.

Dzień 3.

Śniadanie w hotelu. Transfer do wioski Tsinandali. Wizyta w muzeum rodzinnym Aleksandre Chavchavadze- wybitnego myśliciela, polityka i poety, a następnie w winiarni „Shumi” . Marka Shumi jest liderem na rynku produkcji win gruzińskich. W 2005 roku wprowadziła po raz pierwszy w Gruzji metodę tzw. „zielonej uprawy”, która polega m.in. wzroście jakości winogron. Jest to jedna z winiarni mocno zwracających uwagę na lokalną tradycję i spuściznę.

Lunch w winiarni Shumchmana „Vinotterra” w wiosce Kisiskhevi. W miarę możliwości uczestnictwo w zbiorach, przeciskanie winogron przez drewnianą prasę. Degustacja wina z sommelierem podczas lunchu na otwartym tarasie.

W drodze powrotnej do hotelu wizyta w Monastyrze Alaverdi . Była to reprezentacyjna budowla bogatej dynastii królów kachetyńskich. Na jego terenie znalazły się m.in. łaźnie i piwnice na wino. Archeolodzy odkryli w tym miejscu winnicę pochodzącą najprawdopodobniej z XI-wieku.

Dzień 4.

Po śniadaniu przejazd do wioski Vachnadziani.

Wizyta w wyjątkowej winiarni „Khareba”, mieszczącej się w tunelu wydrążonym w jednej z gór Kaukaskich. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn na broń. Jego długość wynosi ok. 7km. Obecnie tunel służy jako magazyn win Kachetian z winnicy „Khareba”.
Następnie wizyta w jednym z najmniejszych i najbardziej uroczych miast Gruzji – Sighnaghi. Usytuowane jest na wysokości 790 m n.p.m., skąd roztacza się widok na Alzańską równinę oraz w oddali na szczyty Wysokiego Kaukazu.

W winnicy „Pheasant Tears” w Sighnaghi degustacja unikalnych win organicznych i gruzińskich przekąsek, a także lekcja gotowania zawierająca przygotowywanie tradycyjnych szaszłyków (mtsvadi), a także pieczenie gruzińskiego chleba „Shoti”.
Powrót do hotelu, odpoczynek. Kolacja pożegnalna w hotelu.

Dzień 5.

W nocy transfer na lotnisko do Tibilisi. Powrót do kraju.