W ciągu roku gdzieś na kuli ziemskiej występują przynajmniej dwa zaćmienia Słońca, ale bardzo niewiele w nich jest całkowitym zaćmieniem Słońca. Ostatnie całkowite zaćmienie miało miejsce zaledwie kilka dni temu 2 lipca 2019 w rejonie południowego Pacyfiku, Chile i Argentyny. Średnio całkowite zaćmienie w danym miejscu trwa zaledwie od 2 do 4 minut. Aby wydłużyć możliwość oglądania i zbadania tego niezwykłego zjawiska aż do 8 minut, 2 lipca odbył się specjalny lot linii LATAM Airlines, w czasie którego grupa badaczy z całego świata miała możliwość obserwacji zaćmienia „z bliska”.

Szczegóły lotu LATAM Airlines:

Linie LATAM Airlines współpracowały z naukowcami i organizatorem podróży T.E.I. Travel & Tours ponad dwa lata aby przygotować ten lot. Jednym z głównych specjalistów przy przygotowaniach był Glenn Schneider, astronom z Uniwersytetu Arizony, dla którego było to już 35 całkowite zaćmienia Słońca.

Samolot Boeing 787 Dreamliner wystartował z Wyspy Wielkanocnej około 2200 mil (3540 kilometrów) od chilijskiego wybrzeża o godzinie 9:50 czasu lokalnego i kierował się na północny zachód przez 2,5 godziny, aby wejść na wejść na „ścieżkę całkowitego zaćmienia”. Następnie podążył za cieniem Księżyca przez Pacyfik z prędkością 560 mil / h (900 km / h), na wysokości około 41 000 stóp (12 500 metrów). Dzięki temu 50 zebranych na pokładzie osób, badaczy i pasjonatów, mogło obserwować cały spektakl aż przez 8 minut (na ziemi było ono widoczne przez około 2 minuty).

Kolejne zaćmienia:

Spektakl „skywatching” był pierwszym całkowitym zaćmieniem Słońca od czasu „Great American Solar Eclipse”, które przemierzyło Stany Zjednoczone od wybrzeża do wybrzeża w sierpniu 2017 r. Następne całkowite zaćmienie Słońca nastąpi dopiero w grudniu 2020 r. i także będzie widoczne w rejonie południowego Pacyfiku, Argentyny i Chile. Jeśli więc pasjonujecie się tym zjawiskiem – czas rezerwować bilety!

 

Linie LATAM Airlines:

 

 

 

LATAM Airlines Group S.A. to największy przewoźnik w Ameryce Południowej, który powstał w wyniku fuzji chilijskich linii lotniczych LAN Airlines S.A. i brazylijskich TAM Linhas Aéreas.

Linie LAN powstały w roku 1929 i były jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie. Z kolei historia TAM sięga roku 1961, kiedy to 10 młodych pilotów postanowiło stworzyć linie zajmującą się szybkim transportem pasażerskim i towarowym pomiędzy stanami Parana, Sao Paulo i Mato Grosso. Po kilku latach linie zmieniły się w TAM Linhas Aéreas. Z kolej w 2010 roku powstała inicjatywa fuzji między dwoma liniami, do której ostatecznie doszło w roku 2012, tworząc LATAM Airlines Group.

Obecnie przewoźnik obsługuje około 50 milionów pasażerów rocznie, posiada 323 samoloty i zatrudnia 51 tys. pracowników. Jest również jedną z największych linii lotniczych na świecie pod względem siatki połączeń. Przewozy pasażerskie odbywają się do 150 miast w 22 krajach, ze szczególnie rozwiniętą siatką połączeń na terenie Ameryki Południowej. Linie należą do sojuszu lotniczego One World.

LAN jest pierwszą linią lotniczą z Ameryki Południowej i jedną z pierwszych na świecie, które zaczęły latać samolotami Boeing 787 Dreamliner. Cała grupa jest bardzo zaangażowana w politykę proekologiczną, skupiającą się przede wszystkim na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla oraz ochrony i zalesiania dżungli Amazońskiej.

 

Źródło: latamairlines.pl ; www.space.com; zdjęcie: www.space.com