armenia góra ararat

Ormianie uważają się za przodków Noego, dokładnie jego prawnuka Hajka. Góra Ararat, na szczycie której osiadła biblijna Arka Noego jest świętą górą wszystkich Ormian, mimo że dziś wchodzi już w skład terytorium Turcji. Jej biały szczyt do dziś jest symbolem Armenii i stanowi natchnienie dla wielu tutejszych artystów. Przedstawiamy ofertę na wyjazdy do Armenii w formie wycieczek motywacyjnych lub imprez integracyjnych.

Armenia to także pierwszy kraj, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Stało się to w 301 roku, jeszcze wcześniej niż w Rzymie, a sama stolica, Erywań (Jerewan) jest także starsza niż Rzym. Armenia jako kolebka jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, bardzo chroni swoje dziedzictwo. Lista obiektów znajdujących się na liście UNESCO jest tutaj bardzo długa. Ten leżący w południowym Kaukazie kraj uzyskał niepodległość dopiero w 1991r. Wielki burzliwej historii zostawiły tu swoje piętno, ale mimo to, a może dzięki temu, podróż do Armenii to niezwykle ciekawe przeżycie.

Dzień 1: City Tour Erywań

Przylot do Erywania. Spotkanie z opiekunem, transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku –  city tour po mieście. Leżący na dawnym głównym szlaku handlowym między Wschodem a Zachodem Erywań, był bardzo cennym łupem, a zatem miejscem ciągłych walk między państwami. Spacer po mieście obejmuje jego główne punkty, będące symbolami historii. Począwszy od kompleksu „Kaskady”. To ogromne schody liczące 572 stopnie, szerokie na 50 metrów, upamiętniające 2780 rocznicę powstania stolicy. Z ich szczytu rozpościera się przepiękny widok na miasto i świętą górę Ararat. Następnie imponujące muzeum Matenadaran, przechowujące ogromne i niezwykle cenny zbiory piśmiennictwa ormiańskiego. Dwa główne place miasta – Plac Republiki przy którym znajdują się główne budynki rządowe oraz Plac Wolności (wcześniej zwany Placem Teatralnym), gdzie znajduje się piękny budynek Teatru Opery i Baletu.

Po obiedzie wizyta w jednym z punktów obowiązkowych – starożytnym mieście-twierdzy Erebuni, pochodzącym z 782 r pne. Bardzo ważnym miejscem w Erywaniu jest także Cicernakaberd – kompleks pomnikowy, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian z 1915 roku.

Dzień 2: Region Kotayk i warsztaty „lavash”

Po śniadaniu wyjazd do regionu Kotayk. Podróż rozpocznie się od Świątyni w Garni. To jedyny w Armenii budynek w stylu klasycznym, ale także w całym regionie Kaukazu. Pochodząca z I w ne świątynia była zbudowana ku czci Mitry. Jako że istnieje  też teoria, że jest to mauzoleum rzymskiego króla Armenii Sohaemusa, nie został on zburzony jako budynek przedchrześcijański.

Na lunch goście udadzą się do gospodarstwa, w którym będzie można też obejrzeć proces przygotowywania „lavash” – tradycyjnego ormiańskiego cieniutkiego chleba, który wypieka się w specjalnych piecach tzw. „tonir”.

Następnie jeden z armeńskich zabytków z listy UNESCO – Klasztor Geghard. Pierwsze wzmianki o tym zespole klasztornym odnotowano w 1250 roku. Główną sławę zawdzięcza jednak dzięki przechowywanym tu szczątkom św. Andrzeja i św. Jana oraz relikwii Włóczni Przeznaczenia, która przebiła bok Jezusa na krzyżu.

Po tym pełnym odległej historii dniu, powrót do Erywania na kolację i nocleg.

Dzień 3: Szlakiem UNESCO z łyczkiem Brandy

Po śniadaniu wyjazd do regionu Armawir i spotkanie z kolejnymi miejscami z listy UNESCO. Wśród nich kościół St. Gayane pochodzący z VII w., kościół St. Hripsime – jeden z najstarszych kościołów ormiańskich, Katedrę Zvartnots także z VII w. oraz Katedrę w Eczmiadzynie będącą stolicą apostolską Katolikosa Wszystkich Ormian. W czasie zwiedzania lunch z tradycyjnych, lokalnych potraw.

Na zakończenie wizyta w Fabryce Brandy w Erywaniu. Armenia ma bardzo długie tradycje produkcji alkoholi. Według legendy, Noah posadził pierwszą winorośl w żyznej dolinie Araratu. Pierwsze wino pochodzące z tej winorośli miało tak delikatny i niezwykły smak, że jego sława rozprzestrzeniła się po całym kraju i rozpoczęto produkcję masową.

Dzień 4: U stóp Ararat i w najstarszej winnicy na świecie

Po śniadaniu wyprawa z kolei na północ Armenii, rozpoczynając od Klasztoru Chor Wirap. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Armenii. To tutaj przez 13 lat był więziony pierwszy ormiański orędownik Grzegorz Oświeciciel, za rozpowszechnianie chrześcijaństwa w Armenii. Położenie klasztoru sprawia , że roztacza się z niego przepiękny widok na świętą górę Ormian – Ararat.
Przed lunchem jeszcze krótka wizyta w klasztorze Norawank z XIII wieku, malowniczo położonym w wąwozie rzeki Arpa. Na lunch goście udadzą się do restauracji mieszczącej się w jaskini.

Na zakończenie wizyta w wytwórni win Areni i degustacja.  Tutejsza winiarnia jest najstarszym zakładem winiarskim na świecie. Całkiem niedawne odkrycia archeologiczne pokazały, że tutejsza ludność zajmowała się produkcją wina już ponad 6 tysięcy lat temu! W grocie nieopodal wsi znaleziono dobrze zachowane pozostałości pojemników na wino i prasy do wyciskania winogron.

Powrót do Erywania na pożegnalną, uroczystą kolację.

Dzień 5: Powrót do kraju

Zależnie od godziny wylotu, czas wolny, transfer na lotnisko i powrót do kraju.