Ajurweda w Indiach - czym jest?

Ajurweda to starożytna hinduska wiedza o życiu, traktująca je w sposób holistyczny i bazująca na twierdzeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Celem Ajurwedy jest zdrowie czyli stan równowagi na poziomie psychicznym, fizycznym i duchowym. Do osiągnięcia takiego stanu równowagi Ajurweda wykorzystuje przede wszystkim: dietę, jogę, masaże, oczyszczanie, kuracje ziołowe wspomagające terapię, medytację, co w sumie daje po prostu styl życia.

Ajurweda w Indiach liczy sobie około 5 tysięcy lat. W południowym stanie Kerala, znajdują się najstarsze kliniki ajurwedyjskie świadczące usługi na najwyższym poziomie. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje Ajurwedę za najstarszy system opieki zdrowotnej na świecie.

Odkryj tajemnice Ajurwedy
w Indiach

Nazwa Ayurweda wywodzi się z połączenia dwóch słów: „ayur” czyli życie oraz „veda” czyli nauka lub wiedza.  Podstawą tej wiedzy są traktaty filozoficzne tzw. Wedy, liczące sobie około 4 tysiące lat. Według Ajurwedy wszystko we wszechświecie jest kombinacją pięciu żywiołów: ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni, które przejawiają się w ciele człowieka jako trzy pierwotne energie. Pełna diagnoza tych właśnie energii i tego co je zanieczyszcza pozwala specjalistom Ajurwedy na przeprowadzanie skutecznego leczenia konkretnych dolegliwości zarówno zdrowia fizycznego, jak i samopoczucia. W Ajurwedzie każdy jest traktowany indywidualnie.

We współczesnym świecie Ajurweda uważana jest za medycynę alternatywną, jednak w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności w Europie Zachodniej, zwłaszcza za sprawą potwierdzonej skuteczności w leczeniu chorób wynikających ze starości oraz kuracji oczyszczających ciało i umysł. Zaleca się, aby kuracje ajurwedyjskie trwały min. 10-14 dni. Ważne jednak, aby korzystać z najwyższej klasy, certyfikowanych ośrodków i specjalistów.

Kerala - ajurweda
i błogi relaks

 • Kerala jest ojczyzną Ajurwedy; jest tutaj szeroko praktykowana wśród ludności, a tutejsze ośrodki ajurwedyczne są najlepszymi na świecie.
 • Kerala oferuje niezrównane walory przyrodnicze i klimatyczne; to najbardziej wysunięty na południe stan kontynentu, na wysokości zwrotnika raka, wśród tropikalnych dżungli palmowych, wzgórz pokrytych zdrowymi ziołami oraz bezkresnych plaż ze złotym miękkim piaskiem – łącznie to prawie 600km wybrzeża Wybrzeża Malabarskiego.
 • Backwaters to mozaika kanałów, jezior i lagun rozciągająca się między miastami Koczin i Kollam, tworząca krajobraz podobny do delty Amazonki. Przebogata fauna i flora, zwłaszcza schronienie dla wielu odmian ptaków, które tutaj wiją swoje gniazda z dala od zgiełku. To bajeczne miejsce, które trzeba zobaczyć!
 • Święta i festiwale – w Kerali bardzo żywa jest tradycyjna sztuka, zwłaszcza teatr i taniec wywodzący się z tradycji religijnych. Liczne święta i festiwale odbywają się  szczególnie od listopada do maja. Stanowią połączenie śpiewu, tańca  i rytuałów religijnych,tworząc niezwykły pokaz!

Ajurweda w Somatheeram Ayurweda Group

Obiekty należące do Somatheeram Ayurweda Group to jedne z najlepszych ośrodków ajurwedyjskich w Indiach. Somatheeram Ayurweda Village zostało założone w 1985 roku jako pierwszy ośrodek ajurwedyjski na świecie, a z biegiem czasu dołączył do niego Manaltheeram oraz najnowszy – AyurSoma. Znajdują się one w Chowara Beach, 20 km od Trivandrum, stolicy Kerali.

W naszej ofercie znajdują się pobyty we wszystkich trzech obiektach.

 • Somatheeram otrzymało czterokrotnie nagrodę dla najlepszego kurortu ajurwedyjskiego w Indiach, do tej pory zdobyło 35 międzynarodowych i krajowych nagród za doskonałość w sektorze Ajurwedy i Jogi. Szpitale Somatheeram i Soma Manaltheeram uzyskały akredytacje krajowej rady szpitali i opieki zdrowotnej NABH, która jest przyznawana po rządowej kontroli w zakresie jakości, a także certyfikaty Green Leaf od rządu Kerali, certyfikaty w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego od British Standard Insitute z Wielkiej Brytanii oraz Ayurveda Spa Europe przyznany przez European Audit Institute Wellness & SPA z Niemiec.

 • Szpital Ajurwedyczny w Somatheeram pozostaje  pod fachowym nadzorem kilkunastu lekarzy, a do dyspozycji gości jest zespół ponad 60 wykwalifikowanych terapeutów, którzy ukończyli szkolenia w zakresie obsługi zagranicznych gości. Większość tutejszych terapeutów kontynuuje rodzinne tradycje ajurwedyczne. W pokojach zabiegowych przywiązuje się szczególną wagę do higieny i czystości. Większość z nich posiada przepiękny, relaksujący widok na ocean.

 • Ajurweda praktykowana w tych ośrodkach opiera się na tradycyjnych zabiegach i metodach leczniczych stosowanych przez wykwalifikowany zespół lekarzy i terapeutów, jodze i medytacji. Po indywidualnych konsultacjach każdy otrzymuje osobisty plan zabiegów oraz zalecaną dietę.

 • Najbardziej popularne są pobyty z pakietami terapii odmładzających oraz oczyszczających. W skład terapii odmładzającej wchodzi przede wszystkim masaż ciała olejkami lub pastą leczniczą, Sirodhara oraz ziołowe parówki, przy użyciu leków odmładzających. Terapia oczyszczająca jest znacznie bardziej zaawansowana. Składa się ona z zabiegów takich jak: Snehankarma, Swedanakarma oraz zabiegów wchodzących w skład Panchakarmy. W jej przypadku zaleca się aby pobyt trwał około 3 tygodni. 

 • Zabiegi bazują na preparatach ziołowych stosowanych zewnętrznie i wewnętrznie. Ośrodki posiadają własną plantację i przetwórnie ziół. Najpopularniejszymi kuracjami są odmładzająca i oczyszczająca, a zabiegi wchodzące w ich skład są bardzo przyjemne.

 • Dieta jest ściśle ajurwedyczna i wegańska, ze specjalnym udziałem tzw. herbal water czyli wywaru oczyszczającego z 8 ziół.

 • Szczególną wagę przywiązuje się tutaj do zajęć jogi i medytacji, które odbywają się kilka razy dziennie, co wzmacnia ciało, ale przede wszystkim poczucie relaksu i dobrostanu.

 • Poza tym ośrodki oferują wykłady tematyczne oraz wieczorne programy animacyjne nawiązujące do lokalnej kultury i tradycji 

 • Na miejscu istnieje możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych po Kerali czyli tzw. „Boskiej Krainie” – czemu tak się nazywa? To trzeba sprawdzić na miejsce
   
 • Wsparcie i opiekę na miejscu zapewnia polski rezydent (w wybranych terminach).

Terapie i zabiegi ajurwedyjskie w Indiach

Indywidualna lista zabiegów dla każdego pacjenta jest zawsze ustalana po konsultacji z lekarzem ajurwedy na miejscu w ośrodku. Istnieje także możliwość dobrania sobie na miejscu wybranych zabiegów czy masaży. Zabiegów jest bardzo wiele, bazują ona głównie na wykorzystaniu tutejszych ziół, aplikowanych w różnych formach. 

Zaawansowane oczyszczanie organizmu ze wszelkich toksyn i przywrócenie go do stanu równowagi zapewnia zastosowanie wszystkich zabiegów PanchaKarma czyli pięć procedur oczyszczających. Są to:
 1. Vamana – terapia emetyczna – przepisywane są doustne środki wymiotne
 2. Virechana – terapia przeczyszczająca – przepisywane są przeczyszczające środki doustne
 3. Nasyam – oczyszczanie kanałów nosowych – lekarstwa ziołowe w formie olejowej lub proszkowej wprowadzane są do kanału nosowego
 4. Vasthy – lecznicze lewatywy – zioła lecznicze w roztworze olejowym lub w formie wywaru wprowadzane są w odbyt
 5. Rakthamoksham – upuszczanie krwi – zanieczyszczona krew usuwana jest z organizmu różnymi sposobami (nakłuwania igłami, nacięcia żył, przystawianie pijawek).

Zaleca się, aby pełne zabiegi Panchakarma stosować przy minimum 3-tygodniowych pobytach, ponieważ organizm musi się zregenerować po tak intensywnym oczyszczaniu. Zwykle przy pakietach oczyszczających lub regenerujących stosuje się tylko wybrane zabiegi Panchakarma.

Najpopularniejsze zabiegi ajurwedyjskie w Indiach to:

PIZHICHIL

Zabieg charakterystyczny dla Kerali; wykonywany jest przez 2-4 terapeutów równocześnie; to polewanie pacjenta w specjalny sposób całego ciała olejkami; zabieg trwa ok. 60min i powinien być wykonywany codziennie przez 7-21 dni. Pomaga na wszelkie dolegliwości reumatyczne oraz na impotencje.

SIRODHARA

Królowa wśród zabiegów relaksacyjnych, ale też bardzo wskazana na bezsenność problemy z pamięcią, bóle głowy. „Sira” – znaczy „głowa”, „Dhara” oznacza stały strumień. Olejki ziołowe, mleko lecznicze lub maślanka aplikowane są ciągłym strumieniem w określone miejsce na czole. Zabieg trwa 40 minut.

NASYAM

Jeden z zabiegów Panchakarmy, mający na celu oczyszczenie kanałów nosowych. Lekarstwa ziołowe w formie olejowej lub proszkowej aplikowane są do nosa. Seria zabiegów trwa 14 dni. Leczy bóle głowy, paraliż, zaburzenia psychiczne.

SIROVASTHI

Ciepłe olejki ziołowe nalewane są do specjalnie skonstruowanego cylindra umieszczonego na głowie pacjenta. Zabieg trwa 15 – 60 minut (zależnie od stanu zdrowia) i trwa 7 dni. Skuteczny w przypadku porażenia twarzy, suchości nozdrza, gardła, ust oraz silnych bólów głowy.

UNDVARTHANAM

Zwany także masażem pudrowym. Szczególnie skuteczny w przypadku otyłości, paraliżu, paraliżu częściowego, chorób skóry, niewłaściwego krążenia Zabieg polega na masowaniu ciała pacjenta odpowiednimi sproszkowanymi ziołami. Wykonywany przez 2 terapeutów przez 30 – 40 minut dziennie przez okres 14 – 28 dni.

KIZHI

Zioła w postaci sproszkowanej lub całe ich liście – umieszcza w specjalnych sakiewkach z muślinu i wciera w ciało po uprzednim zamoczeniu w ciepłych olejkach leczniczych. Zabieg trwa 45 minut, wykonuje się go codziennie przez 1 – 2 tygodnie. Pomaga w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, urazów sportowych.

Zapytaj o ofertę!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Bissole Sp. z o.o.

ul. Kościuszki 95/1U

50-442 Wrocław

Biuro czynne
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8:00 – 17:00

Lub wyślij formularz:

  Jakim wyjazdem jesteś zainteresowany?* (kierunek, termin, liczba osób dorosłych i dzieci, standard hotelu, rodzaj wyżywienia itd.):

  Imię i nazwisko*:

  E-mail*:

  Telefon*:

  Nowoczesny system
  do rezerwacji biletów lotniczych, hoteli i aut dla firm

  Szybkie i sprawne planowanie i zarządzanie
  podróżami służbowymi w firmie.