Ajurweda to starożytna hinduska wiedza o życiu, traktująca je w sposób holistyczny i bazująca na twierdzeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Celem Ajurwedy jest zdrowie czyli stan równowagi na poziomie psychicznym, fizycznym i duchowym. Do osiągnięcia takiego stanu równowagi Ajurweda wykorzystuje przede wszystkim: dietę, jogę, masaże, oczyszczanie, kuracje ziołowe wspomagające terapię, medytację, co w sumie daje po prostu styl życia.

Nazwa Ayurweda wywodzi się z połączenia dwóch słów: „ayur” czyli życie oraz „veda” czyli nauka lub wiedza.  Podstawą tej wiedzy są traktaty filozoficzne tzw. Wedy, liczące sobie około 4 tysiące lat. Według Ajurwedy wszystko we wszechświecie jest kombinacją pięciu żywiołów: ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni, które przejawiają się w ciele człowieka jako trzy pierwotne energie. Pełna diagnoza tych właśnie energii i tego co je zanieczyszcza pozwala specjalistom Ajurwedy na przeprowadzanie skutecznego leczenia konkretnych dolegliwości zarówno zdrowia fizycznego, jak i samopoczucia. W Ajurwedzie każdy jest traktowany indywidualnie.

We współczesnym świecie Ajurweda uważana jest za medycynę alternatywną, jednak w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności w Europie Zachodniej, zwłaszcza za sprawą potwierdzonej skuteczności w leczeniu chorób wynikających ze starości oraz kuracji oczyszczających ciało i umysł. Zaleca się, aby kuracje ajurwedyjskie trwały min. 10-14 dni. Ważne jednak, aby korzystać z najwyższej klasy, certyfikowanych ośrodków i specjalistów.

Dlaczego Ajurweda w Kerali?

Wyjątkowa podróż, w jaką chcemy Państwa zaprosić, można nazwać podróżą życia i dla życia. Składa się na to wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

  • Indie i ich niezrównana magia to odwieczny cel wypraw osób poszukujących sensu istnienia
  • Kerala oferuje niezrównane walory przyrodnicze i klimatyczne; to najbardziej wysunięty na południe stan kontynentu, na wysokości zwrotnika raka, wśród tropikalnych dżungli palmowych, wzgórz pokrytych zdrowymi ziołami oraz bezkresnych plaż ze złotym miękkim piaskiem
  • Kerala jest ojczyzną Ajurwedy; jest tutaj szeroko praktykowana wśród ludności, a tutejsze ośrodki ajurwedyczne są najlepszymi na świecie.

ajurweda w Indiach

Ajurweda w ośrodkach Somatheeram i Manaltheeram

  • Somatheeram i Manaltheeram to luksusowe ośrodki, wielokrotnie nagradzane ośrodki na gruncie krajowym i międzynarodowym. Somatheeram jest pierwszym ośrodkiem ajurwedycznym w Indiach, kilkakrotnym laureatem nagrody dla najlepszego ośrodka ajurwerdycznego przyznawaną przez Wydział Turystyki Stanu Kerala.
  • Ajurweda praktykowana w tych ośrodkach opiera się na tradycyjnych zabiegach i metodach leczniczych stosowanych przez wykwalifikowany zespół lekarzy i terapeutów, jodze i medytacji. Po indywidualnych konsultacjach każdy otrzymuje osobisty plan zabiegów oraz zalecaną dietę.
  • Zabiegi bazują na preparatach ziołowych stosowanych zewnętrznie i wewnętrznie. Ośrodki posiadają własną plantację i przetwórnie ziół. Najpopularniejszymi kuracjami są odmładzająca i oczyszczająca, a zabiegi wchodzące w ich skład są bardzo przyjemne.
  • Dieta jest ściśle ajurwedyczna i wegańska, ze specjalnym udziałem tzw. herbal water czyli wywaru oczyszczającego z 8 ziół.
  • Poza tym ośrodki oferują wykłady tematyczne oraz wieczorne programy animacyjne nawiązujące do lokalnej kultury i tradycji
  • Na miejscu istnieje możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych po Kerali czyli tzw. „Boskiej Krainie” – czemu tak się nazywa? To trzeba sprawdzić na miejscu
  • Wsparcie i opiekę na miejscu zapewnia polski rezydent.

Po pobycie w tych ośrodkach przygotuj się długie i zdrowsze życie! Zwykle goście po jednym pobycie, powracają tutaj regularnie.