Amsterdam

Amsterdam to mała europejska metropolia, miasto o unikalnym klimacie, zwane Wenecją Północy. Idealne na wycieczki rowerowe, rejsy po kanałach, ale także na bliskie spotkanie z kulturą i sztuką. Nie można pominąć także wieczornej wizyty w słynnej dzielnicy Czerwonych Latarni oraz w Coffee Shops. A może znajdziecie także czas na odwiedzenie ogrodów Keukenhof, aby zobaczyć przepiękne pola tulipanów?

PROGRAM:

Dzień 1:

Przylot, przejazd do hotelu, zakwaterowanie.

Wieczorem do wyboru: wizyta w Red Light District – czyli dzielnica czerwonych latarni, otwartej prostytucji. Wieczorami jest tu zawsze tłum turystów zaciekawionych tą częścią miasta. Obowiązuje tu całkowity zakaz robienia zdjęć. Bogate życie nocne toczy się także na Leidseplein – tamtejsze bary, kawiarnie i restauracji w połączeniu z pokazami ulicznych artystów sprawią, że będziecie bawić się do rana.

Nie można ominąć Buldoga, czyli najsłynniejszego coffeeshopu Amsterdamu. Innym popularnym miejscem na spędzenie szalonej nocy jest Rembrandtplein. Znajdziecie tu wiele klubów rozrywkowych a także wiele lokali dla mniejszości seksualnej oraz coffeeshopów.

Dzień 2: Amsterdam na rowerze

Całodzienna wycieczka po Amsterdamie, którą można odbyć najpopularniejszym środkiem transportu w mieście – rowerem. Koszt całodziennego wynajęcia roweru to około 12 euro.

Poczynając od centrum Amsterdamu – Placu Dam z Nationaal Monument – pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie Amsterdamu spod okupacji niemieckiej, poprzez Pałac Królewski, Oude Kerk – najstarszy kościół w mieście (XIII wiek – XIV wiek), protestanckie kościoły Westerkerk – miejsce pochówku Remrandta i Zuiderkerk – najstarszy w Amsterdamie kościół protestancki.

W Amsterdamie znajduje się także bardzo wiele ciekawych, unikatowych muzeów, na czele z Muzeum Narodowym – Riksmuseum z XVII-wieczną kolekcją malarstwa holenderskiego m.in. dzieła Remrandta van Rijn, Johanesa Vermeera, Steena, Halsa. Miłośników sztuki zainteresuje zapewne także Muzeum Vincenta van Gogha oraz Dom Rembrandta.

Ci, którzy chcą poznać bardziej awangardową stronę miasta, zapewne chętnie odwiedzą Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, Muzeum Erotyki (wstęp dla osób powyżej 16 lat) czy Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds.

Wieczorem rejs po kanałach Amsterdamu, których w mieście jest ponad 600. Niezapomniane wrażenia i widoki nocnego miasta z perspektywy wody.

Dzień 3: Muzea Amsterdamu

Warto się udać do dwóch wyjątkowych miejsc w mieście: szlifierni diamentów i Muzeum Heinekena.

Amsterdam jest wiodącym ośrodkiem szlifowania diamentów na świecie. Najważniejszymi amsterdamskimi szlifierniami diamentów są: Gassan Diamonds, Coster Diamonds oraz Diamond Museum Amsterdam. Będąc tam nie musimy od razu kupować diademu (choć jest to możliwe), ale dowiemy się czegoś o tych szlachetnych kamieniach, można zobaczyć, jak diamenty są cięte, a potem prześledzić każdy etap procesu szlifowania.

Niemal wszyscy w Polsce znają markę Heineken. Będąc w Amsterdamie macie możliwość zwiedzić oryginalny budynek tego wyjątkowego browaru z 1867 r, odkryć jak produkuje się piwo, jak również zaopatrzyć się w oryginalne akcesoria z logo browaru.
Opcjonalnie: wizyta w największych na świecie ogrodach kwiatowych Kaukenhof pod Amsterdamem. Część tych terenów to leżący obok ogrodów bukowy las Keukenhof i piękny, siedemnastowieczny pałac Keukenhof. Ogrody Keukenhof należą do największych atrakcji turystycznych Holandii.

Dzień 4: Bloemenmarkt

Przed powrotem należy zaopatrzyć się w pamiątki z wycieczki. Idealnym do tego miejscem jest Bloemenmarkt – ostatni w Amsterdamie bazar na wodzie, raj dla wszystkich pasjonatów kwiatów. Stragany pełne kwiatów usytuowane są na barkach znajdujących się na kanale Singel w samym centrum miasta. Na Bloemenmarkt można też kupić najbardziej holenderską pamiątkę z Amsterdamu, czyli tradycyjne drewniaki. Wybór ich jest ogromny, dowolne rozmiary i kolory.
Powrót do kraju.

Uwaga: polecamy zakup karty Amsterdam Holland Pass, dzięki której transport publiczny, wstępy do muzeów oraz większości atrakcji są darmowe lub z dużą zniżką. Szczegółowe informacje na temat: http://www.hollandpass.com/