andora

Księstwo Andory – maleńkie górskie państewko wciśnięte między dwóch potężnych sąsiadów Francję i Hiszpanię. Jego powierzchnia to jedynie 462km2 czyli niewiele więcej niż polska stolica, a mieszka w niej jedynie 85 tysięcy ludzi czyli dwadzieścia razy mniej niż w Warszawie. Ten niewielki kraj, który kojarzony jest głównie z zakupami w strefie bezcłowej, ma jednak bardzo wiele do zaoferowania! Jest to przede wszystkim największy w Pirenejach ośrodek sportów zimowych Grandvalira, najwyżej położone w Europie pole golfowe czy największe w Europie Centrum Wellness Caldea. Atrakcji jednak jest znacznie więcej – poznajmy je razem!

Dzień 1

Przylot do Barcelony i transfer panoramiczną trasą przez katalońskie górskie wioski do Andory. Przyjazd do lokalnej winnicy modernistycznej zaprojektowanej przez znanego architekta Josep Puig i Cadafalch w regionie Penedes, gdzie czeka na nich zwiedzanie winnic z degustacją cava czyli katalońskiego szampana oraz mini – brunch. Przyjazd do hotelu oraz kolacja w tradycyjej restauracji górskiej Las Bordes.

Dzień 2

Dolina La Cerdanya i lot balonem nad wspaniałym regionem La Cerdanya, znanym jako wielka dolina Pirenejów. Grupa razem wspólnymi siłami przygotowuje balon do startu. Po wylądowaniu serwowane jest typowe kataluńskie śniadanie: chleb z grilla potarty pomidorem i czosnkiem a na nim szynka czy embutidos czyli kiełbaski i wędzonki. Po południu wizyta w  winnicy win górskich w Andorze, jest to najwyżej położona winnica w Europie, tutaj też pracuje jeden z najlepszych enologów na świecie Alain Graillot.

Dzień 3

Po śniadaniu jeep safari i rafting po rwistych rzekach. Trasa jeepem wiedzie po szlakach dawnych przemytników. Są to trasy górskie, po których podczas II wojny światowej, uciekało bardzo dużo Polaków przed Gestapo. Z Francji na południe Europy i dalej do USA. Andorczycy pomagali w ucieczce przez góry Polakom i wielu innym narodowością.

Dzień 4

Turniej golfowy na najwyżej położonym w Europie polu, które znajduje się na wysokości ponad 2.400 m n.p.m. Po południu wycieczka panoramiczna helikopterem po Andorze.Wieczorem wizyta w  Centrum SPA & Wellness Caldea – największym Centrum Wellness w Europie.

Dzień 5

Park tematyczny, gdzie czeka na nich najdłuższy tobogan w Europie na wolnym powietrzu.Degustacja typowych likierów:  z tytoniu, likier z ziół górskich Andory i wiele innych. Przed wyjazdem na lotnisko wizyta w raju zakupów, czyli do strefy bezcłowej.  Powrót do kraju.