Basen z widokiem na góry, kompleks różnorodnych saun, restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelina albo prywatny pokój na sprzęt narciarski z czekającymi tam ciepłymi kapciami to sposoby, którymi próbują się wyróżniać ekskluzywne hotele dla narciarzy. Wśród wyjątkowych ofert après-ski (czyli na czas po białym szaleństwie) można znaleźć też ofertę noclegu w igloo albo zaproszenie na mecz śnieżnego polo.

Dobrze zorganizowany wyjazd na narty to dziś znacznie więcej niż tylko możliwość szusowania na najlepszych trasach. Różnorodne i bogate oferty przygotowane dla narciarzy i snowboardzistów sprawiają, że tego typu wycieczki stały się istotnym elementem segmencie incentive travel. Liczne atrakcje dodatkowe z zakresu après-ski, bogata oferta spa, piękne widoki czy ekskluzywne butiki sprawiają, że taki wyjazd zachwyci nie tylko amatorów białego szaleństwa, ale także osoby, które przygodę z nartami lub snowboardem dopiero zaczynają.

Ekskluzywne kurorty narciarskie (ski resort) dbają przede wszystkim o bogatą i zróżnicowaną strefę wellness, aby po intensywnym wysiłku można było szybko i komfortowo zregenerować siły. Dlatego, obok podgrzewanych basenów, w ofercie kurortów zimowych znaleźć można m.in. rozmaite sauny i łaźnie, frigidaria, prysznice Vichy, fontanny lodowe czy masaże ajurwedyjskie.

Ski resorty to zazwyczaj luksusowe hotele albo ekskluzywne górskie chaty. Niektóre rezerwują nawet na wyłączność dla swoich gości całe stoki. W takich obiektach liczyć można na opiekę konsjerża, prywatne, ogrzewane narciarnie czy serwis sprzętu.

 

Sierra Nevada w Hiszpanii – stoki pełne słońca

Hiszpański ośrodek narciarski Sierra Nevada położony jest w łańcuch górskim o tej samej nazwie i jest to najbardziej na południe wysunięta baza narciarska Europy. Dzięki temu Sierra Nevada słynie nie tylko z pięknych stoków, ale też z wyjątkowo dobrej pogody. Region przyciąga turystów znakomicie przygotowanymi, oświetlonymi w nocy stokami, licznymi imprezami kulturalnymi oraz znakomitą kuchnią.

Tamtejsze hotele słyną m.in. z bogatej oferty spa i wellness, w której znaleźć można np. sesje floatingowe (w wyciszonej i wyciemnionej komorze wypełnionej ciepłym roztworem soli, co zmęczonemu narciarzowi pozwala poczuć się jak podczas kąpieli w Morzu Martwym). W ośrodkach narciarskich dostępne są też m.in. skutery śnieżne, lodowiska dla łyżwiarzy, snowparki, a także zjeżdżalnie dla dzieci, bary tapas i dyskoteki. Na amatorów sportów zimowych czekają trasy o różnej trudności co sprawia, że Sierra Nevada to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie przygody z nartami lub snowboardem. Co więcej, w kilka godzin z ośnieżonego szczytu można przenieść się na słoneczną plażę Andaluzji (z Pradollano do nadmorskiego Motril jest około 90 km) lub do pięknej Granady z arcydziełami architektury arabskiej (blisko 40 km z Pradollano). Dzięki takiemu położeniu kierunek ten może być znakomitym pomysłem na niebanalny wyjazd motywacyjny.

Narty w Austrii, czyli lodowe après-ski

Jedną z ciekawszych propozycji après-ski jest wioska Alpeniglu, czyli wioska ze śniegu i lodu w Brixen im Thale. Ta osada z 18 igloo leży przy górnej stacji kolejki w Hochbrixen i jest dostępna nie tylko dla narciarzy, a tamtejsze atrakcje pozwalają np. na zaplanowanie ciekawych zajęć teambuildingowych. Przy górnej stacji na Schlegelkopf w Lech am Arlberg znajduje się lodowy bar Frozen, zbudowany z wygładzonych brył zdobionych zatopionymi nich kryształami Swarovskiego. Temperatura w barze waha się około zera stopni Celsjusza, a w krótkiej karcie dań znaleźć można m.in. ostrygi i różnego rodzaju antipasti.

Inną wartą uwagi atrakcją jest położony na wysokości 2000 m n.p.m. płaskowyż Ahorn, który na cały zimowy sezon zamienia się w strefę chilloutu tyrolskiego terenu narciarskiego Mayrhofen. Można tam przenocować, rezerwując sobie luksusowy apartament ze śniegu i lodu.

Sercem narciarskiej Austrii jest Tyrol – region z nowoczesnymi wyciągami, doskonale utrzymanymi nartostradami i trasami biegowymi. Słynie on z pięknych krajobrazów ze stromymi turniami, urokliwymi dolinami, nasłonecznionymi tarasami górskimi oraz malowniczymi wioskami i miasteczkami. Przytulne gospody i gościnne bacówki to miejsca, w których można odsapnąć po białym szaleństwie. Czekają tam lokalne specjały jak tyrolskie knedle, serowe kluski z cebulą i różne rodzaje serów. Stolica Tyrolu – Innsbruck – to miejsce z licznymi zabytkami, które zapewnią rozrywkę amatorom zwiedzania. Warte uwagi obiekty to m.in. Zamek Ambras, Zamek cesarski Hofburg, ogród zoologiczny, czy skocznia Bergisel.

Szwajcaria. Wyjątkowe trasy Matterhorn

Matterhorn to alpejski masyw górski na granicy włosko – szwajcarskiej. Leżący na wysokości blisko 4000 m n.p.m. Matterhorn ski paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem sportów zimowych w Alpach, a jego główne zalety to gwarantowane warunki śniegowe oraz sieć znakomicie utrzymanych tras i bardzo dobra infrastruktura.

Jednym z najważniejszych punktów na narciarskiej mapie Szwajcarii jest St. Moritz – miejsce uznawane za jeden z najbardziej ekskluzywnych zimowych kurortów na świecie, w których chętnie bywają gwiazdy filmowe, znani biznesmeni i inni celebryci. To tam, na zamarzniętym jeziorze o tej samej nazwie, rozgrywane są zawody polo na lodzie (przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 24 – 26 stycznia). St. Moritz jest gospodarzem tego wydarzenia od 1985 r, co czyni te rozgrywki jednymi z najważniejszych na świecie. Wizyta na meczu śnieżnego polo w tak wyjątkowym miejscu będzie z pewnością znakomitym pomysłem na zaskoczenie kontrahentów lub współpracowników.

Wybierając się na narty do Zermatt warto odwiedzić „The Vernissage”, czyli modne miejsce na après-ski łączące w sobie kino, teatr, restaurację i galerię. Dotrzeć tu można np. wynajętą w Zurychu lub Genewie limuzyną albo helikopterem.

Trzy Doliny we Francji – Les Trois Vallées

Jednym z najciekawszych regionów narciarskich we Francji jest teren nazywany Les Trois Vallées – Trzy Doliny. To obszar z największą na świecie łączną długością tras dostępnych bez zdejmowania nart (około 300 tras o łącznej długości ponad 700 km).

Najbardziej znane i ekskluzywne francuskie kurorty to Courchevel, Meribel, Val d’Isere, Chamonix i Megève. Ten ostatni rozsławiła rodzina Rothschildów, a współcześnie upodobały go sobie europejskie rodziny arystokratyczne, a także bankierzy i biznesmeni. Kiedy tuż po pierwszej wojnie światowej Noémie de Rothschild odwiedzała St. Moritz w Szwajcarii zapragnęła stworzyć podobny ośrodek narciarski we Francji – ekskluzywny, a przy tym z wyraźnym francuskim charakterem. W Megève urzekł ją urokliwy charakter miejsca oraz wspaniałe widoki z płaskowyżu Mont d’Arbois. Powstały tam kompleks dziś rozciąga się na powierzchni około 450 hektarów i obejmuje hotele, restauracje, pole golfowe oraz trasy narciarskie. Goście odwiedzający Megève, oprócz szusowania, mogą także zagrać w turnieju śnieżnego polo albo spróbować golfa na śniegu.

Najlepsze ski resorty świata wyróżniają się nie tylko warunkami narciarskimi i ofertą après-ski, ale dbają też o to, aby pomóc swoim gościom w sprawnym dotarciu na miejsce oraz (w razie konieczności) w przemieszczaniu się w trakcie pobytu. W ofercie, oprócz limuzyn, często są także helikoptery. Wielość i różnorodność zimowych atrakcji oraz stosunkowo łatwe sposoby dotarcia do kurortów sprawiają, że ekskluzywne wyjazdy narciarskie są znakomitym pomysłem zarówno na dłuższy wyjazd firmowy jak i na weekendowe spotkanie biznesowe albo konferencję.

5 komentarzy

  1. Zawsze byłam zdania, że udany wyjazd na narty to nie tylko samo jeżdżenie. Może nocowanie w górskich schroniskach ma swój klimat, ale jeżeli chcę naprawdę wypocząć to wolę pozwolić sobie na trochę luksusu.Szczególnie, że z roku na rok ofert uwzględniających après-ski jest coraz więcej i są coraz ciekawsze. Z wymienionych tutaj miejsc byłam w Hiszpanii. Pobyt w Sierra Nevada to zupełnie inny wymiar narciarskich (a w moim wypadku snowboardowych) wakacji. Oprócz tego, że wyjeździliśmy się (bo tras jest naprawdę sporo) to jeszcze pozwiedzaliśmy i poplażowaliśmy (marzec w Motril to może nie czas tropikalnych upałów,ale na przyjemne 20 stopni można liczyć). Polecam jeszcze zdecydować się na hotel z szeroką ofertą saun. Nie ma nic lepszego po całym dniu jeżdżenia 🙂

  2. O ile podczas prywatnych wyjazdów lubię skupić się na jeżdżeniu i prawie cały dzień spędzam na stoku, to podczas wyjazdów firmowych warto postawić na après-ski. Ciekawe, nietypowe atrakcje dobrze wpływają na integrację – jest co robić wspólnie, jest o czym rozmawiać, jest też co później wspominać. Więc jeżeli zależy wam na dobrym team buildingu to zdecydowałbym się np. na tę lodową wioskę w Brixen im Thalpye w Austrii.

  3. Jeżeli ekskluzywny wyjazd narciarski to tylko do Francji. Jest tam tyle tras, że nie mam pojęcia, ile razy trzeba tam pojechać, żeby się znudzić. A oferta après-ski to klasa sama w sobie. Jeżeli ktoś nie grał nigdy w polo ani w golfa, to po takim wyjeździe na pewno zacznie. A do tego jeszcze poziom obsługi jest na bardzo wysokim poziomie. Co roku jeździmy z żoną do innego resortu i jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy. Więc jak dobre après-ski to tylko Francja!

  4. Mamy w firmie dwie osoby, które nie jeżdżą na nartach ani na desce i zawsze jest z nimi problem, gdy mamy pojechać na jakiś pracowniczy wyjazd. Dlatego oferta après-ski jest dla nas ważna. Na typowym narciarski wyjeździe te osoby strasznie się nudziły i doszło nawet do tego, że raz nie pojechały z nami. Dlatego teraz staramy się wybierać ciekawe miejsca z ekskluzywną ofertą. Na razie byliśmy we Włoszech i we Francji. Ale widzę tu sporo ciekawych alternatyw, na które nie wpadliśmy. Myślę, że w przyszłości skorzystamy. Macie może jeszcze więcej ofert z bogatym après-ski?

  5. Byliśmy ze znajomymi we Francji, Szwajcarii i Austrii. O ile Francja i Szwajcaria biją Austrię na głowę pod względem różnorodnej oferty après-ski, to jeśli chodzi o jedzenie, Tyrol bije wszystko na głowę. Może powiecie, że to mało ważny aspekt, ale po 8 godzinach jeżdżenia pyszny obiad to twoje największe marzenie. A do tego z punktu widzenia team buildingu to warto uświadomić sobie, że wspólne posiłki są najbardziej naturalną okazją do integracji. Rozmowy o jedzeniu to najlepszy temat na przełamanie pierwszych lodów. M.in. dlatego podczas wyjazdu firmowego après-ski jest tak ważnym elementem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz