Kraków - rynek

Kraków to zdecydowany lider wśród polskich miast, jeśli chodzi o krótkie wyjazdy weekendowe. W rankingu „Top 100 miast w Europie – wyjazdy weekendowe 2017” organizowanym przez GoEuro wraz z HomeToGo znalazł się na wysokiej 8 pozycji. Został bardzo wysoko oceniony zwłaszcza za bardzo bogatą ofertę rozrywkową i tzw. „życie nocne”. W tej kategorii jest już tuż za Berlinem – zwycięzcą kategorii.

 

Wiadomo, że Kraków nigdy nie śpi i zawsze jest tu świetna zabawa. Ale przede wszystkim Kraków to wieki historii doskonale zachowanej, ale też ciągle żywej. Można go przemierzyć na wiele sposób zależnie od tego ile mamy czasu do dyspozycji, ale także wielu innych „zmiennych”.

 

Są miejsca w Krakowie, których nie sposób ominąć i nie odwiedzić, zwłaszcza jeśli jest się tu po raz pierwszy. Nie można nie być chociaż raz na Wawelu czy na rynku krakowskim. Zresztą akurat przez rynek prowadzą „wszystkie drogi”, zatem i tak każdy i każdej porze będzie miał możliwość wczucia się w ten niezwykły klimat.

 

Na królewskiej trasie i na Kazimierzu

Zwiedzanie Krakowa „Drogą Królewską” to zdecydowanie najbardziej popularna trasa wycieczek zawierająca w sobie tzw. must see! Wiedzie przez miejsca, które przemierzali królowie podczas uroczystości koronacyjnych na Wawel lub oficjalnych wizyt w mieście.

 

Rozpoczyna się zwykle od Placu Matejki i zmierza najpierw do rynku przez jedyną zachowaną bramę w dawnych fortyfikacjach Krakowa – Bramę Floriańską, pełną magii i historii ulicę Floriańską. Po dotarciu na Rynek odwiedza Sukiennice, monumentalny, gotycki Kościół Mariacki czy Wieżę Ratuszową. Następnie malowniczą ulicą Grodzką, mijając barokowy Kościół Św. Piotra i Pawła dociera do wzgórza Wawelskiego z Katedrą i Zamkiem. A tu już czekają prawdziwe perły historii i architektury.

 

Taki spacer zajmuje najczęściej około 4 godzin więc, jeśli będziecie mieć jeszcze siłę na pozostałe zwiedzanie, to można je kontynuować po pysznym posiłku w jednej z licznych krakowskich restauracji lub zostawić sobie całkiem inne odkrywanie miasta na kolejny dzień. A jest jeszcze wiele do zobaczenia! Wśród krakowskiego must see jest jeszcze dzielnica Kazimierz, lub przynajmniej jego część. Cała dzielnica została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i dziś jest jednym z najbardziej klimatycznych miejsc Krakowa.

 

Niegdyś stanowiła osobne miasto. Warto zajrzeć chociażby do XVI-wiecznej synagogi Remuh wraz z przylegającym do niej najstarszym w Polsce i jednocześnie jednym z najstarszych w Europie kirkutem (cmentarzem żydowskim). To miejsce o kolosalnym znaczeniu dla całej żydowskiej społeczności świata, nie można zatem nie zaznać chociaż namiastki tego klimatu. Zwłaszcza, że pełno tu galerii i knajpek z niezwykłym klimatem i przepysznym tradycyjnym menu.

Kraków

 

Kraków inaczej

Z Krakowem jest ten problem, że zdecydowana większość Polaków już tam była, czy to w czasie wycieczki szkolnej, czy rodzinnego wyjazdu. Ale większość przemierzyła tę właśnie najbardziej typową trasę królewską, a Kraków to mnóstwo miejsc, historii, legend dających podłoże do całkiem innego odkrywania miasta. Wielbicie nie tak odległej historii powinni zapoznać się w oferowaną przez miasto Kraków muzealną Trasą Pamięci.

 

Tworzą ją trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Te trzy punkty to trzy opowieści o okrutnym czasie wojny i heroicznych ludzkich losach. Idąc tropem historii, ale tej jeszcze bliższej nam, możemy zwiedzić Kraków z czasów PRL-u. „Skok” trabantem do Nowej Huty – miasta zaprojektowanego w duchu socrealizmu, które miało przyćmić Kraków.

 

Komunistyczne czasy, miejsca i zwyczaje w czasie takiej wyprawy zakrapianej wódeczką, ożywają na nowo! Świetna zabawa gwarantowana! Kraków pełen jest nie tylko legend, z tą o smoku wawelskim na czele, ale i magicznych, a czasem mrocznych historii. Takie historie, np. Śladem Alchemii i Farmacji to też doskonały temat do zorganizowania w Krakowie gry miejskiej, idealnej formy zwiedzania, rywalizacji i zabawy w czasie wyjazdów integracyjnych.

 

Warto też wybrać się na Kopiec Kościuszki, by zobaczyć stąd piękną panoramę miasta, zajrzeć na ulicę Bracką, o której pięknie śpiewa Grzegorz Turnau czy odwiedzić pomnik autora „Góralu czy ci nie żal…” Michała Bałuckiego na krakowskich Plantach. A jako, że Kraków to „imprezowa” stolica Polski nie można pominąć nocnego życia, a wstępem do tego może być zwiedzanie Krakowa Party Busem. Będzie śpiewająco!

Kraków - Floriańska

 

Kraków i okolice

Jeśli mamy trochę więcej czasu zdecydowanie warto, a nawet trzeba, wybrać się w niedalekie okolice Krakowa. Kopalni Soli w Wieliczce nie trzeba szczególnie przedstawiać. Jednak coraz bogatsza oferta kopalni daje szerokie możliwości zorganizowania tu naprawdę doskonałego eventu.

 

Cały Ojcowski Park Narodowy to istna skarbnica pomysłów na spędzenie czasu. Imponujące wapienne twory, piękne zamki i wspaniały mikroklimat. Tu można zarówno odpocząć od zgiełku miasta, jak i doskonale się bawić i uczyć. Nie można także zapomnieć, że Kraków i jego okolice to miejsce bardzo silnie związane z Janem Pawłem II. Można także wybrać się pobliskiej Kalwarii i Wadowic, aby odwiedzić tą żywą historię.

 

Niezależnie od tego czy wybieracie się do Krakowa z rodziną, czy na imprezę firmową, czy macie do dyspozycji 1 dzień czy może 3, na pewno nie można się tu nudzić. Jeśli potrzebujecie pomocy przy organizacji swojego wyjazdu – zapraszamy do kontaktu.