Dania

Dania nie oferuje może spektakularnych szczytów czy klifów jak inne państwa skandynawskie, czy tez ogromnej ilości wielowiekowych zabytków, ale ma wiele zalet niespotykanych w innych krajach. Jest to idealne miejsce na wyjazdy weekendowe czy wakacyjne, z przyjaciółmi i z rodziną. Jak na taki niewielki kraj jest tu bardzo duża liczba świetnych parków rozrywki, z Legolandem na czele. Jest krajem zielonym i bardzo proekologicznym.

W morzu i kanałach przy porcie kopenhaskim woda jest tak czysta, że można się w niej spokojnie kąpać, najlepszym środkiem transportu jest rower, a doskonale zaprojektowane i bardzo liczne ścieżki rowerowe w samej Kopenhadze są wzorem dla innych miast (np. w Nowym Jorku czy Melbourne ścieżki noszą nazwę kopenhaskich).

Dania skupiona jest przede wszystkim na Półwyspie Jutlandzkim i 9 głównych wyspach (w sumie jest ich 406) zachęca do spędzenia bardzo ciekawego i urozmaiconego czasu z Andersenem, Wikingami i wrzosowymi polami Bornholmu.

Przedstawiamy kilka propozycji na wyjazdy, zwłaszcza rodzinne, miejsca które warto odwiedzić.

1. Podróże

Najłatwiej i najszybciej jest oczywiście samolotem. Bezpośrednie połączenia z Wrocławia do Kopenhagi obsługuje np. LOT, choć nie codziennie. Są także połączenia tanich linii Wizzair do Billund z Warszawy i Gdańska oraz Ryanair z Poznania do Billund. Wszystko zależy od tego czy udajemy się tylko od Kopenhagi czy planujemy dłuższą podróż i zwiedzanie Danii, można też skorzystać z połączeń przesiadkowych, głównie obsługiwanych przez SAS. Podróż samochodem przez Niemcy trwa około 10 godzin więc można się pokusić o przejechanie takiego odcinka na raz.

2. Noclegi

Po całej Danii rozsianych jest bardzo wiele domów wakacyjnych, w których mieszkając najlepiej można poczuć klimat tego kraju. Można też skorzystać z campingów, których jest ponad 500 w całym kraju i są to jedne z najlepszych tego typu obiektów w Europie. Oczywiście są też bardzo liczne hotele o wysokich standardach. A jeśli wybierasz się z grupą znajomych idealne będą schroniska młodzieżowe.

3. Atrakcje

a)      Głównym celem wyjazdów rodzinnych do Danii jest Legoland położony w Billund. Fantastycznie przygotowany park rozrywki w którym nawet najmniejsze dzieci mają mnóstwo atrakcji, a dorośli mogą się swobodnie poczuć jak dzieci. Sercem parku jest Miniland – zbudowany z 20 milionów klocków Lego świat w miniaturze. Reszta parku podzielona jest na przeróżne „działy tematyczne”.

W tym roku otwarta zostanie strefa Ninjago, bajki uwielbianej zwłaszcza przez chłopców. Do Legolandu można pojechać na kilka godzin, ale zwykle to za mało więc najbardziej popularne są pobyty dwudniowe. Można skorzystać z noclegów w ramach samego parku, ale można też zorganizować sobie tańszy nocleg w okolicznych domach wakacyjnych. Samo Billund jest na tyle nieduże, że z komunikacją nie ma problemu w takim przypadku.

b)      Kopenhaga ze swoją sławną Syrenką Andresena będzie bardzo ciekawym miejscem dla dzieci. Jest tu kolejny sławny park rozrywki Tivoli. Całe ogrody Tivoli to miejsce, które trzeba odwiedzić, nawet jeśli nie mamy ochoty na ogromne przyspieszenia, przeciążenia i zakręty. Odbywa się tu mnóstwo pokazów, koncertów i przede wszystkim przepięknych widoków. W maju można np. podziwiać ponad 80tys kwitnących tulipanów.

Sam park zaprojektowano w 1843 r. w miejscu, w którym zajmowały się dawne fortyfikacje Kopenhagi, dlatego też w Tivoli do dnia dzisiejszego można natknąć się na ślady historii. Świetną propozycją na rodzinną atrakcję jest rejs po kanałach miasta. Taka godzinna wyprawa pozwala poczuć niezwykłą atmosferę Kopenhagi. Idealnym sposobem poruszania się po mieście jest rower, których w całym mieście jest do dyspozycji ponad 3,5tys. Za kaucją można z nich korzystać bezpłatnie w granicach miasta.

Niezwykle ciekawym miejscem dla wszystkich jest dzielnica Kopenhagi tzw. Wolne Miasto Christiana. To hipisowska dzielnica, w której czas zatrzymał się w latach 70, o zupełnie unikalnym klimacie.

c)       Wikingowie – jeśli Skandynawia to oczywiście Wikingowie. Ci groźni Normanowie byli postrachem w całej średniowiecznej Europie, byli rewelacyjnymi żeglarzami i rzemieślnikami. W najstarszym duńskim mieście Ribe znajduje się VikingeCenter – muzeum osada, w której życie toczy się jak przed wiekami. Dzieci mogą tu spróbować swoich sił jako dzielni wojowie, w garncarstwie, wypieku chleba, wyrobie biżuterii czy strzelaniu z łuku. Najlepiej przyjechać tu na początku maja, kiedy to odbywa się tygodniowy jarmark wikiński – Vikingemarked.

d)      Bakken – to kolejny park rozrywki, położony nieopodal Kopenhagi. Nieco mniej znany turystom, mimo że jest to najstarszy tego typu obiekt na świecie sięgający 1583r.! Jest to całe założenie parkowo-leśne. Wstęp do parku jest bezpłatny, a płaci się za poszczególne atrakcje, łatwo więc wybór dopasować do wieku dzieci i ich możliwości. Najnowszą atrakcją jest kino 5D.

Bakken słynie z corocznego Światowego Kongresu Mikołajów, który odbywa się tu… latem. Mikołaje z różnych zakątków świata zjeżdżają się tu rokrocznie aby debatować o świętach Bożego Narodzenia, reniferach, prezentach, ale też pokazać się na ulicznej paradzie w Kopenhadze i wybrać Mikołaja Roku.

e)      Zależnie od tego co lubimy robić, co nas interesuje w Danii znajdziemy także wiele innych miejsc wartych odwiedzenia, jak choćby zoo i safari, oceanarium w mieście Hirtshals, park nauki i techniki na wyspie Als. Zupełnie osobnym celem wyprawy do Danii może być Bornholm, na który można dopłynąć promem ze Świnoujścia czy z Kołobrzegu. Wielość atrakcji Bornholmu to temat na osoby wpis.

Jeśli chcecie zorganizować podróż marzeń dla siebie czy swojej rodziny w gościnnej Danii, zapraszamy do kontaktu, a „uszyjemy na miarę” Wasz wyjazd.