Etiopia

Mimo ogólnie panującej opinii głodu i biedy tu panującej, Etiopia to niezwykle ciekawy pod względem historycznym, kulturowym i krajobrazowym kraj. Wśród państw Afryki na tym tle wyprzedza ją jedynie Egipt. Etiopia nazywana jest wyspą czarnego chrześcijaństwa. Jego symbolami są przede wszystkim przechowywana w Axum Arka oraz skalne kościoły Lalibeli, które pomagały budować anioły.

W czasie pobytu w Etiopii warto odwiedzić targi w Dolinie Omo i spotkać tam rdzenne plemiona Hamer, Karo, Ari i Bena. Bardzo hucznie są także obchodzone liczne święta i uroczystości kościelne, bogate w malownicze ceremonie i rytuały. Warto zaplanować tak wyjazd od Etiopii, aby móc uczestniczyć w jednym z takich wydarzeń.
14 dni niezwykłej wyprawy po Etiopii pozwoli Państwu poznać jej bogatą historię i kulturą, ale także zachwycić się przepięknymi krajobrazami, nie tylko pustynnymi. Zapraszamy.

DZIEŃ 1: PRZYLOT, ADDIS ABABA

Przylot na lotnisko międzynarodowe Bole, wypełnienie formularzy imigracyjnych.Spotkanie z przedstawicielem biura, który będzie Państwu towarzyszył podczas transferu do hotelu w Addis Ababa.

DZIEŃ 2: PRZELOT NA TRASIE ADDID – BAHIR DAR

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Bahir Dar, transfer do hotelu. Po południu rejs statkiem po jeziorze Tana i wizyta w XIV-wiecznym klasztorze Ura Kidane Mihret, który jest najbardziej znanym ze wszystkich klasztorów na półwyspie Zege z pięknymi malowidłami i bezcennymi kolekcjami krzyży oraz koron.
Następnie wycieczka do wioski Tis Isat, aby zobaczyć wodospad Błękitnego Nilu (informujemy, że ze względu nowo wybudowanej tamy elektrycznej w pobliżu, poziom wody w wodospadzie może być niski).

DZIEŃ 3: PRZEJAZD NA TRASIE BAHIR DAR – AWARA AMBA – GONDAR

Po śniadaniu przejazd do Gondar, przez wioskę Awra Amba, która znajduje się w pobliżu drogi Woreta – Woldia tzw. Chińska Droga. Zobaczą Państwo niesamowity styl życia mieszkańców wioski, który opiera się na podstawowym modelu samopomocy, a przede wszystkim równości płci. Kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni i nie ma różnicy w podziale pracy. Wierzą oni jedynie w ciężką pracę i bycie dobrym dla ludzi.
Następnie przejazd do Gondar, miasta założonego w 1636 roku przez Wielkiego Cesarza Fassiladas. Położone w krajobrazie nieporównywalnego piękna, było Królewską Stolicą Etiopii. Odwiedziny w zamkach i kościołach zbudowanych przez cesarza Fassiladas i jego potomków. Później przejazd do fascynującego Kościoła Debre Birhan Selassie ze ścianami i sufitami ozdobionymi scenami biblijnymi i średniowieczną historią.

DZIEŃ 4: PRZELOT NA TRASIE GONDAR – AKSUM

Tego ranka lot do Aksum, najbardziej starożytnego miasta Etiopii. Aksum było kiedyś centrum wielkiego imperium i miejscem nauk starożytnego języka i literatury – gyyz. Wycieczka po mieście Aksum zawiera park stel, kościół św. Marii, na którego terenie – jak wierzą Etiopczycy – przechowywana jest Arka Przymierza, dziedzińca koronacyjnego, muzeum Aksum, ruiny pałacu królowej Saby i grób króla Kaleba.

DZIEŃ 5: PRZELOT NA TRASIE AKSUM – LALIBELA

Po śniadaniu przelot do Lalibeli, znanej także jako afrykańska Petra, uważanej za klejnot korony Etiopii. Lalibela jest domem najbardziej znanych kościołów i obchodzenia wielu większych uroczystości religijnych. Odwiedzimy wspaniałe kamienne kościoły Lalibeli, które nazywane są Ósmym Cudem Świata. Kościoły te zostały wykute w litej skale pomiędzy 800-1200 rokiem naszej ery. Wciąż służą one jako miejsce kultu.

DZIEŃ 6: WYCIECZKA DO GENETE MARIAM

Tego dnia odbędzie się wycieczka do Genete Mariam. Jest tam jeden z najciekawszych okolicznych kościołów wyrzeźbiony w dużym monolicie o różowej barwie w pobliżu źródła rzeki Tekaze. Podtrzymywany przez filary kościół, jest zupełnie inny od jakiegokolwiek wykopaliska w Lalibeli. Według tradycji Genete Mariam został odkopany podczas panowania Yakuno Malak, króla, który przywrócił linię Salomona we wczesnym XIII wieku.

DZIEŃ 7: PRZELOT NA TARSIE LALIBELA – ADDIS, PRZEJAZD DO LANGANO

Transfer na lotnisko, na lot do Addis. Po przylocie przejazd w kierunku południowym do Langano. Po drodze zobaczymy jezioro Ziway, największe z jezior doliny Rift o powierzchni 400 km2. Linia brzegowa pokryta jest trzcinami i liliami wodnymi, jest schronieniem dla różnych ptaków wodnych. Jezioro to, to miejsce gdzie można uprawiać różne sporty wodne. Choć zawartość minerałów nadaje wodzie kolor brązowy, to w rzeczywistości jest ona czysta i przyjemna do pływania.

DZIEN 8: LANGANO – CHENCHA – ARBA MINCH

Po śniadaniu przejazd do miasta Arba Minch, wzdłuż malowniczej drogi do górskiej wioski Chencha, domu ludu Dorze, znanej z tkania bawełny (zwanej Shammas). Są tam charakterystyczne gospodarstwa domowe – wysokie chaty w kształcie ula, wyplatane z bambusa i pokryte liśćmi bananowca. Następnie przejazd do Arba Minch na nocleg.

DZIEŃ 9: ARBA MINCH – KONSO – JINKA

Po wyjeździe z Arba Minch, przejazd w kierunku południowym do Jinki. Po drodze zwiedzamy jedną z wiosek Konso. Ludzie Konso żyją w kraju niskich wzgórz tarasowych.
Są uważani za jedną z najciężej pracujących grup w kraju. Na ich wzgórzu tarasowym rośnie jedna z najlepszych kaw w kraju. Mają oni wyraźną tradycję i wznoszą charakterystyczne totemy na grobach przodków. Po drodze doświadczysz tego interesującego, kulturowego spotkania z różnymi plemionami. Plemiona te to Ari, Benna i Tsemay.

DZIEŃ 10: JINKA –MAGO – JINKA – TURMI

Wycieczka do Parku Narodowego Mago, aby odwiedzić wioskę Mursi. Mursi są jedną z najbardziej oryginalnych grup etnicznych. Żyją w bardzo niskich chatach zrobionych z liści słomy. Kobiety noszą terracotte na ich ogromnie rozciągniętych, dolnych wargach i płatkach uszu. Mężczyźni słyną z charakterystycznych fryzur.

DZIEŃ 11: TURMI

Plemię Hamer to jedni z najpiękniejszych i najbardziej godnych ludzi w dorzeczu Omo. Kobiety noszą eleganckie skórzane spódnice dekorowane małymi perłami, wyszukane fryzury są inną formą osobistych ozdób.

DZIEŃ 12: TURMI – ARBA MINCH

Wyjazd z Turmi i kontynuowanie drogi do Arba Minch, odwiedzając po drodze plemiona Erbore i pasterzy Borena, którzy mają ogromną liczbę bydła.

DZIEŃ 13: PRZEJAZD Z ARBA MINCH DO ADDIS

Powrót do Addis. Wieczorem uczestnictwo w wieczorze folklorystycznym, gdzie będziecie mieli Państwo szansę na spróbowanie potraw narodowych oraz obejrzeć tańce różnych grup etnicznych Etiopii. Będzie również oferowana tradycyjna ceremonia parzenia kawy.

DZIEŃ 14: WYLOT

Transfer na lotnisko. Powrót do kraju.

UNIKALNE CEREMONIE, FESTIWALE I RYTUAŁY
Jest wiele różnych narodowych i lokalnych świąt i uroczystości w ciągu roku w całym kraju. Każdy z kościołów parafialnych i klasztorów kościoła prawosławnego Tewahido ma jedno mniejsze, miesięczne i jedno większe, roczne święto. Często przypadają w tych samym czasie co chrześcijańskie, muzułmańskie i plemienne święta gdziekolwiek na świecie, ale zawsze mają unikalne cechy miejscowe. Jeśli mogą Państwo, to warto zaplanować swoją wycieczkę w okolicach jednego z poniższych, spektakularnych świąt:

Meskal (Odnalezienie Krzyża) – obchodzone 27 lub 28 września (podczas roku przestępnego). Wigilia, 26 września, obchodzona jest w otwartym amfiteatrze (plac Meskal) w Addis Ababa z dużym ogniskiem i kapłanami w pięknych ceremonialnych strojach.
Genna (Etiopskie Święta Bożego Narodzenia) w Lalibela – obchodzone 2 tygodnie po Europejskim Bożym Narodzeniu (7 stycznia) z kolorową mszą o północy – 6 stycznia.

Timket (Święto Trzech Króli) – obchodzone od 18 do 19 stycznia co roku lub 20 stycznia w roku przestępnym. Pełna śpiewu i tańców kolorową procesję kapłanów i wyznawców. W jej takcie niosą Tabots (replikę Świętej Arki Przymierza). Święto Timket jest najbardziej popularnym świętem narodowym wśród chrześcijańskich Etiopczyków. Najlepszymi miejscami na Timket są Addis Abeba, Gondar i Lalibela.

Fasika (Święta Wielkanocne) – Wielkanoc poprzedza trwający 55 dni post, podczas którego nie wolno jeść żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Najchuczniej obchodzony jest zawsze Wielki Piątek, z uroczystą mszą o północy. Najlepsze miejsce na Fassike to Addis Ababa i Lalibela.