falklandy podróż

Falklandy (Malwiny) leżą w południowo-zachodniej części Atlantyku, na skraju szelfu kontynentalnego Ameryki Południowej. Od wieków trwają o to terytorium spory między Wielką Brytanią a Argentyną. Oficjalnie są najbardziej odległym skrawkiem terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii.

Na łącznej powierzchni wysp liczącej zaledwie 12 tys k2 mieszka tylko około 3 tys mieszkańców. Znacznie więcej jest pingwinów i owiec i niesamowitych krajobrazów. Sama stolica wysp – Stanley przypomina bardziej niewielkie, kolorowe szkockie miasteczko niż metropolię.

Wraz z naszym partnerem z Chicago, zapraszamy w podróż na ten niesamowity koniec świata. Proponowany program zaczyna się w związku z tych od Chicago, można natomiast dołączyć do niego już
w samym Chile i dalej odbyć podróż z grupą.

 

Dzień 1: Podróż do Chile

Wylot z Polski do stolicy Chile.

 

Dzień 2: Punta Arenas

Przylot do Santiago de Chile, przesiadka na lot krajowy do Punta Arenas. Transfer z lotniska do hotelu i czas na odpoczynek.
Po południu zwiedzanie uznawanego za najdalej na południe wysuniętego miasta świata. Punta Arenas to największe miasto chilijskiej Patagonii. Było najważniejszym chilijskim portem, z którego wyruszały w podróż liczne morskie ekspedycje. W zabytkowym porcie czuć ducha dawnych odkrywców.

 

Dzień 3: Przylot na Falklandy i kolacja powitalna

Po śniadaniu czas wolny. Transfer na lotnisko i lot do MPA – Falklandy. Po przylocie transfer do stolicy archipelagu Wysp Falklandzkich Stanley. Zakwaterowanie w hotelu.

Kolacja powitalna dla uczestników.

 

Dzień 4: Stanley – stolica Falklandów

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Stanley. Mimo, że jest stolicą wysp, tak naprawdę to mała miejscowość, w której występują  różne style architektoniczne związane z brytyjskim dziedzictwem. Podczas wycieczki zobaczymy m.in: anglikańska Katedrę, Whalebone Arch, Jubilee Villas, pomnik Margaret Thatcher, Pomnik Wyzwolenia 1982. Odwiedzimy Historic Dockyard Museum, gdzie zobaczymy wiele ciekawych eksponatów o znaczeniu społecznym i morskim. Na koniec pójdziemy zobaczyć Government House – dom i miejsce pracy gubernatora Wysp Falklandzkich. Po przerwie udamy się na wycieczkę do szczególnego miejsca nad oceanem zwanego Gypsy Cove, gdzie będziemy mieć przyjemność ujrzeć po raz pierwszy pingwiny Magellana. Tutaj odbędziemy spacer, po czym udamy się w drogę powrotna i zatrzymamy  przy kultowym  wraku znanym jako Lady Liz oraz poznamy jego historie. Powrót do hotelu na nocleg.

 

Dzień 5 – 7: Sea Lion Island

falklandy

Po śniadaniu wyjazd na 3-dniową wycieczkę do Sea Lion Island. Jest to Narodowy Rezerwat Przyrody oraz obszar Ramsar (The International Convention for the Protection of Wetlands).  Lot prywatnym charterem, podczas którego będziemy podziwiać piękno oceanu, a przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć fontanny wystrzelone przez przepływające wieloryby. Wyspa Sea Lion położona jest na południowym wschodzie grupy Falklandów, ma wysokie, skaliste klify i wyjątkową przyrodę. Na niżej położonych terenach znajdują się białe, piaszczyste plaże i duże obszary wysokiej trawy szałasowej, które tworzą alternatywne siedliska i obszary chronione. Jak sama nazwa wskazuje, Sea Lion Island jest domem dla wspaniałych lwów morskich, które zwykle są widziane u stóp klifów lub pływające pod wodą. Te piękne zwierzęta możemy spotkać w osłoniętych zatokach na wschodzie wyspy, ale nie stanowią zagrożenia. Wyspa ma największą na świecie kolonię słonia morskiego, z prawie dwoma tysiącami osobników w szczycie sezonu lęgowego w październiku. Te olbrzymie zwierzęta wygrzewają się leniwie na plaży, lubią kopać piasek, wydają odgłosy chrząkania i od czasu do czasu rozglądają się po okolicy. Jest to jedno z najlepszych miejsc, w których można spotkać orki Killer Whale pływające blisko brzegu i polujące na zdobycz.

Sea Lion Lodge to jedyne miejsce na wyspie doskonale położone do obserwacji dzikich zwierząt, skąd można obserwować i usłyszeć żyjące w pobliżu pingwiny Magellana. W bliskim sąsiedztwie pingwinów Magellana żyją pingwiny Gentoos. Te miejsca są także naturalnym środowiskiem niezwykłych ptaków – są to południowe gigantyczne petrele. Mieszkańcami wyspy są także pingwiny Rockhopper, cesarskie kormorany i bardzo zainteresowane odwiedzającymi ich turystami pręgowane Caracaras – ptaki z rodziny sokołowatych i wiele innych ciekawych zwierząt do obserwacji.

Wyspa jest wyjątkowym miejscem ponieważ toczy się na niej życie zwierząt zgodnie z prawami natury, bez interwencji człowieka. Wyspa nie jest uprawiana, więc dominuje na niej rodzima roślinność.

Podczas trzydniowego pobytu będziemy odkrywać i eksplorować wyspę na pieszych wycieczkach. Możemy oczekiwać, że będziemy jedynymi gośćmi wśród niezwykłego świata południowoatlantyckich zwierząt.

Ostatniego dnia pożegnamy się z tym urokliwym miejscem i udamy się w lot powrotny do Stanley. Po przylocie nocleg w hotelu.

 

Dzień 8: Off road na Volunteer Point

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę „off road” do Volunteer Point na obserwacje dzikich zwierząt na wschodzie Falklandów. Jest to miejsce będące domem dla wielu gatunków pingwinów (King, Gentoo i Magellanic), a także endemicznych i nie endemicznych gatunków ptaków. Podczas podroży będziemy przejeżdżać przez pola bitewne konfliktu z 1982 pomiędzy Wielka Brytania a Argentyna. Droga „off road” zaczyna się od Farmy Johnson’s Harbor. Pokonując 12 mil dość wyboistego szlaku, dotrzemy do naszego celu. Ponieważ jest to teren chroniony, należy najpierw zapoznać się z zasadami obowiązującymi na terenie Volunteer Point będziemy korzystać z wolnego czasu przebywając wśród zwierząt w tym pięknym miejscu. Możemy spacerować w pobliżu pingwinów i wykonywać niezapomniane fotografie. Pod koniec dnia wracamy do Stanley na nocleg.

 

Dzień 9: Pola bitewne

Tego dnia udamy się na wycieczkę upamiętniającą konflikt w 1982 miedzy Wielka Brytania a Argentyna. Zaczniemy od spotkania z naszymi przewodnikiem. Następnie udamy się do Fitzroy Farm Settlement. Przewodnik opowie o życiu na Falklandach, konflikcie i jego następstwach. Podczas wycieczki zobaczymy Boot Hill – kultową kolekcję butów, która zaczęła się od samotnego, starego buta na patyku. Po obu stronach drogi znajdują się pola minowe, które są otoczone ciekawymi formacjami skalnymi, znanymi jako Stone Runs i Rivers of Stone. Po przybyciu do Fitzroy, zobaczymy jak mieszkańcy żyją na farmie. Okres letni na Falklandach to bardzo pracowity czas dla lokalnych rolników. Farma Fitzroy produkuje „prime” jagnięcinę i wełnę na eksport.

Następnie odwiedzimy pomniki brytyjskich okrętów Sir Galahada i Sir Tristrama (oba zostały zbombardowane przez argentyńskie samoloty) i zobaczymy  pomnik Welsh Guards poświęcony tym którzy stracili życie podczas bombardowania. Po krótkiej przerwie wracamy do Stanley. Po południu czas na ostatnie zakupy pamiątek i pożegnalny spacer po okolicy przed  noclegiem w hotelu.

 

Dzień 10: Punta Arenas

Po śniadaniu transfer na lotnisko MPA na lot do Chile – Punta Arenas. Po przylocie transport do hotelu. Czas wolny. Nocleg.

 

Dzień 11 -12: Chile

Po śniadaniu transport na lotnisko na lot do Polski.

 

Uwaga:

Opisany wyżej program może ulec zmianie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe jak i lokalizacyjne.

Dodatkowe informacje:

 • Brak bankomatów na terenie Stanley i obszarze Falklandów, niewiele miejsc gdzie jest możliwość opcji „cash back”;
 • Brak Internetu Wifi; Tylko w Malvina House Hotel;

 Termin: 8-18 października 2020 r.

CENA od: 4495 USD / osoba

 

CENA ZAWIERA:

 • Zakwaterowanie w Chile – Punta Arenas : Hotel Cabo de Hornos 4* ze śniadaniami
 • Zakwaterowanie na Falklandach – Stanley : Malvina House Hotel ze śniadaniami
 • 2 noclegi na wyspie Sea Lion z zakwaterowaniem i opcja FB
 • Prywatny charter samolotu na wyspę Sea Lion
 • Transport prywatny
 • Serwis przewodnika polskojęzycznego

CENA NIE ZAWIERA:

 • Przelotów międzynarodowych i lokalnych w Chile – do rezerwacji i wykupu w biurze Bissole według oferty z dnia zapytania
 • Opłat lotniskowych
 • Ubezpieczenia podróżnego w opcji rozszerzonej z ewakuacja medyczna (wymagane) rekomendowane ubezpieczenie w razie rezygnacji z wycieczki – obowiązkowe
 • Wyżywienia (poza pobytem w Sea Lion Lodge)
 • Zwyczajowych napiwków
 • Wydatki o charakterze osobistym, tj. bar, telekomunikacja;
 • Innych rzeczy nie wymienionych w programie