islandia golden circle

Islandia to wyspa marzeń dla miłośników przyrody: krystalicznie czyste powietrze, 10 000 wodospadów, lodowce, rzeki, jeziora, zatoki, fiordy, wulkany i gejzery. To krajobraz iście księżycowy, z hektarami porośniętych pól lawowych, pokazujący potęgę natury, ale przy tym dający wrażenie spokoju. W średniowieczu Islandia nazywana była końcem świata – Ultima Thule. Wierzono, że w kraterze ciągle wybuchającego wulkanu Hekla jest brama do piekła.

Praktycznie całą Islandię otacza droga nr 1 tzw. Ring Road o długości 1332 km. Wyprawa wzdłuż całej Ring Road i zwiedzenie wszystkich jej atrakcji to zwykle około 10 dni. My proponujemy „Islandię w pigułce” zamkniętą w tzw. Golden Circle, czyli Złotym Kręgu.

Dzień 1: Przylot

Przylot do Reykjaviku wieczorem. Spotkanie z przewodnikiem i transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu, gdzie będą serwowane przekąski i napoje.
Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w hotelu.

Dzień 2: Golden Circle i skuterami po lodowcu

Po śniadaniu czas na wycieczkę do jednego z islandzkich lodowców – na lodowiec Langjökull, drugi co do wielkości lodowcem Islandii. Najpierw jednak Golden Circle: przystanek w Parku Narodowym Thingvellir (po islandzku Þingvellir) czyli Dolina Parlamentu. Miejsce to jest bardzo ważne w historii Islandii, ponieważ to właśnie tu, w 930 roku po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata funkcjonującej do dzisiaj. Kolejno przejedziemy do słynnego na całym świecie geotermicznego obszaru wokół gorących źródeł – Geysir oraz wodospadu Gullfoss, gdzie będziemy mogli zobaczyć go z bliska i poczuć bryzę lodowatej wody na twarzy.
Następnie czas na jazdę na skuterach śnieżnych do wcześniej wspomnianego lodowca Langjökull. Lunch serwowany w jednej z restauracji znajdujących się po drodze do lodowca. Po południu zjazd na skuterach w dół doliny i transfer powrotny do hotelu. Powrót do hotelu wczesnym wieczorem.

Dzień 3: Wieloryby i Błękitna Laguna

Śniadanie w hotelu. Poranny transfer do starego portu, gdzie łodzią wyruszymy do Zatoki Faxafloi. Zobaczymy jak wygląda życie morskie, które bogate jest w różnego rodzaju wieloryby i ptaki. Po przyjeździe na Wybrzeże, będzie serwowany lunch z owocami morza. Następnie udamy się na Półwysep Reykjanes, w okolicy którego występuje silne nagromadzenie aktywnych wulkanów. Na końcu półwyspu możemy zobaczyć jak wygląda grzbiet śródatlantycki przebiegający pod powierzchnią Atlantyku od Arktyki do Antarktydy, powstały wyniku ruchów płyt tektonicznych, które co roku odsuwają się od siebie o 2 centymetry. Co więcej tylko na tym półwyspie możemy spacerować wzdłuż lawowych gór i obserwować, jak siły natury tworzą nowy ląd.
Następnie przejazd do geotermalnego SPA – Błękitnej Laguny i czas na relaks w gorących, geotermalnych wodach. Nad basenami w skałach wulkanicznych wiecznie unoszą się kłęby pary wodnej, a nad wszystkim góruje wielka elektrownia geotermalna Svartsengi.
Obiadokolacja serwowana przed transferem na lotnisko. Transfer na lotnisko i powrót do kraju.

Trzeba pamiętać, że program wyprawy na Islandię w dużej mierze jest zależny od pory roku, w jakiej się tam udajemy.