Kazachstan, Bajkonur

Bajkonur to kosmodrom założony w 1955 roku w Kazachstanie na pustyni, na północny zachód od Kyzył-Orda. Wcześniej (do roku 1995) nazywany był Leninsk.

Do roku 2005 z Bajkonuru wystartowało ponad 1200 rakiet kosmicznych oraz około 2000 międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Zajmuje obszar o wymiarach 75 na 90 kilometrów, zaś na jego terenie ulokowane jest 11 kompleksów montażowych, 9 startowych oraz 2 lotniska. Kosmodrom Bajkonur jest najstarszym tego typu obiektem na świecie.

Zapraszamy Państwa na wyprawę na te kosmiczne tereny. Za naszym pośrednictwem możecie Państwo zwiedzić te niesamowite miejsce.

Trasa „Bajkonur”:

  • transfer do miejsca, skąd wystrzeliwane są statki kosmiczne i zwiedzanie muzeum
  • wycieczka po muzeum Sergieja Korolewa i Juri Gagarina
  • lunch na terenie Bajkonuru
  • wycieczka po montażowni bloku testowego Zenit i Proton

Ciekawostki:

  1. Bajkonur to również nazwa kazachskiej wioski odległej kilkaset kilometrów od kosmodromu – po locie Gagarina była ona podawana przez ZSRR jako rzekoma lokalizacja kompleksu. W wiosce tej wystawiane były wówczas, dla utrzymaniapozorów, makiety rakiet. Prawdziwy kosmodrom znajduje się w okolicy miejscowości Töretam (Tiuratam), a jego oficjalna nazwa to 5-GIK „Bajkonur”.
  2. 24 października jest uważany w Bajkonurze za dzień żałoby ze względu na dwa poważne wypadki, których rocznica przypada tego dnia. Pierwsza katastrofa w Bajkonurze miała miejsce w roku 1960, druga w 1963. Od katastrofy w 1963 roku 24. października z Bajkonuru nie startują żadne rakiety.
  3. Pierwszy kosmonauta – Jurij Gagarin – na pokładzie statku Wostok wystartował w swój lot kosmiczny właśnie z Bajkonuru. 4 października 1957 z  Bajkonuru został wystrzelony pierwszy sztuczny satelita – Sputnik.. Lot trwał 108 minut.

Kazachstan, Bajkonur