Kolumbia, Kartagina

Z czym kojarzy nam się Kolumbia? Z kawą, z narkotykami i z poszukiwaczami skarbów pokroju Indiany Jones’a. Większość skarbów dawnych Indian została już zapewne odkryta, choć zdecydowanym skarbem są wciąż szmaragdy, których jest tutaj najwięcej na świecie. Kolumbia nadal słynie z uprawy kawy – zajmuje pod tym względem trzecie miejsce na świecie, natomiast zdecydowanie zostały uspokojone wszelkie wojny gangów narkotykowych i po kraju można dziś podróżować bez problemów. Kolumbia to kraj pachnący kawą, bananami, niezwykle barwny, radosny i przyjazny, pełen niezwykłego bogactwa kulturowego, zabytków i naturalnego piękna, jak choćby Valle del Cocora czy Park Tayrona. Zapraszamy do odkrycia niezwykłej Kolumbii.

Dzień 1: Przylot

Przylot do Bogoty. Transfer do hotelu i powitalny drink.
Czas na odpoczynek.

Dzień 2: Rowerem przez Bogotę

Po śniadaniu zwiedzanie Bogoty na rowerach. Najlepiej stolicę Kolumbii zwiedzać w niedzielę. Wówczas zamykana jest dla ruchu kołowego główna arteria miasta i zamienia się ona w wielki plac rozrywki, sportu i zupełnie niespotykanych atrakcji, jak np. wyścigi świnek morskich. Można wziąć udział w zajęciach aerobiku w jednym z parków, a także odwiedzić Usaquen – lokalny pchli targ. Wszystkie najcenniejsze zabytki i muzea miasta skupione są w jej najstarszej części tzw. La Candelaria Historic District. Na szczególną uwagę zasługuje Museo del Oro (Muzeum Złota) z największą na świecie kolekcją wyrobów złotniczych, bogato zdobioną szmaragdami.
Na zakończenie udział w świetnej zabawie, jakim są zawody „Tejo” – tradycyjnego sportu kolumbijskiego.

Dzień 3: Spotkanie z kawą

O poranku przejazd do Monserrate Hill, skąd kolejką linową goście udadzą się na szczyt góry, aby podziwiać rozległą panoramą miasta z wysokości 3.100 m. n.p.m. Następnie przejazd na lotnisko i przelot do Regionu Kawy. Po lunchu i krótkim odpoczynku, na lokalnej plantacji goście dowiedzą się wszystkiego o świecie kawy, od procesu sadzenia, poprzez zbiór, palenie aż po samo parzenie kawy. To wyjątkowa okazja by przenieść się w pachnący świat jednej z najlepszych kaw na świecie! Sam region „The Coffee Cultural Landscape” ze względu na swoje niewyobrażalne piękno, zachowane tradycje w architekturze i w samej uprawie plantacji kawy, został wpisany na listę UNESCO w 2011r.

Dzień 4: Wśród woskowych palm

Przejazd do kolonialnego miasteczka Salento i zupełnie magicznego miejsca – parku Valle de Cocora. Region ten słynie w rosnących tu palm woskowych, osiągających imponującą wysokość około 70m. Spacer i odpoczynek w tym miejscu, wśród „narodowych” drzew kolumbijskich, pozwala zupełnie oderwać się od rzeczywistości. Same miasteczko Salento z kolei zachwyca swoja kolonialną architekturą i ferią barw. Swoją wiedzę na temat kawy goście uzupełnią na tradycyjnym spotkaniu z kolumbijskim napojem w Cafe Jesus Martin.

Dzień 5: Uliczna sztuka Medellin

Po śniadaniu przejazd do Medellin, z przystankiem po drodze na „złote zakupy” w Cauca River.
Medellin to drugie pod względem wielkości miasto Kolumbii. Niegdyś siedziba większość karteli narkotykowych, w ostatnich 20 latach przeszło jednak ogromną transformację i dziś żyje się tu praktycznie zupełnie bezpiecznie. Medellin słynie z bardzo bogatej sztuki ulicznej, zgłasza graffiti. Goście odwiedzą tu ulicę Comuna 13, która pełna jest graffiti wyrażającego zarówno artystyczne wizje twórców, ale także mają spory przekaz polityczny.

Dzień 6: Tradycje silletero

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Medellin ukazująca transformację miasta od czasów panowania narkotykowego bossa Pablo Escobara, aż po dzisiejszą, jedną z najnowocześniejszych metropolii na świecie. Po południu goście udadzą się w pobliskie góry Antioquia, do miejscowości Santa Elena. To miasteczko to stolica miejscowych rolników uprawiających od pokoleń kwiaty. Podtrzymywana jest tu z pokolenia tradycja silletero – tradycyjnego sposobu transportu kwiatów i innych towarów w specjalnych koszach noszonych na plecach. Znalazła ona swoje uhonorowanie w niezwykle barwnym, jednym z największych świąt kolumbijskich – Festiwalu Kwiatów odbywających się właśnie w Medellin. Sposób tradycyjnych upraw goście poznają w czasie wizyty na organicznej kwiatowej farmie.

Dzień 7: Perła Karaibów

Po śniadaniu przelot do Cartageny zwanej „perłą Karaibów”. W 1984r została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto to imponująca kombinacja współczesnej i kolonialnej architektury stworzonej jeszcze przez Hiszpanów. Na szczególną uwagę zasługują dwa pomniki historii znajdujące się już poza murami miasta: San Felipe de Barajas – potężna twierdza powstała w celu obrony miasta oraz klasztor i kościół La Candelaria na wzgórzu de La Popa. Doskonale zachowane przykłady lokalnej sztuki religijnej.

Dzień 8: Warsztaty z lokalnej kuchni

Po śniadaniu przejazd do Bazurto na zupełnie wyjątkowy miejscowy rynek, gdzie swoje wyroby oferują lokalni twórcy i sprzedawcy, poczynając od wszelkiego rękodzieła, poprzez kulinarne specjały, przyprawy, zioła i leki. Po wizycie na targu goście udadzą się na specjalną lekcję lokalnej kuchni regionu Cartagena. Pod okiem miejscowych kucharzy goście przygotują dla siebie lunch. Następnie zagrają przeciw miejscowym w super grę Domino.
Wieczorem odwiedziny w dzielnicy salsy w Cartagenie, pełnej klubów, które powstały nawet ponad 40 lat temu pod wpływem zamieszkującej tu ludności kubańskiej. To prawdziwe żywe muzeum, poświęcone kulturze salsy. W jednym z klubów goście spędzą wieczór na zabawie i nauce salsy.

Dzień 9: Rejs na Rosario Island

Po śniadaniu uroczy rejs na archipelag wysp Rosario, leżący około 40km od wybrzeży Kolumbii (1 godzina rejsu). Cały obszar wysp Rosario jest Parkiem Narodowym Kolumbii, a to zwłaszcza za sprawą przepięknych raf koralowych, jakie się tu znajdują. W tych przepięknych okolicznościach goście mają czas na odpoczynek i plażowanie. Po południu powrót do Cartageny.

Dzień 10: Powrót

Zależnie od godziny lotu powrotnego – śniadanie, wykwaterowanie, czas wolny i powrót do kraju.