tap_air_portugal_logoKOD LINII LOTNICZEJ WEDŁUG IATA: TP

DATA ZAŁOŻENIA: 1945 rok

PROGRAM LOJALNOŚCIOWY: VICTORIA

PRZYNALEŻNOŚĆ DO SOJUSZU LOTNICZEGO: Star Alliance

 

HISTORIA:

TAP Portugal to narodowe linie lotnicze Portugalii. Zostały założone 14 marca 1945 z inicjatywy Humberto Delgado jako Transportes Aero Portugueses . Pierwszymi samolotami linii były dwa DC-3 Dakota, zabierające na pokład jedynie 21 pasażerów. Pierwszy lot komercyjny odbył się 19 sierpnia 1946 pomiędzy Lizboną a Madrytem, a w grudniu tego samego roku odbyły się pierwsze trasy międzykontynentalne pomiędzy Lizboną , Angolą do Mozambiku. Liczyła ona 24 540 kilometrów i 12 międzylądowań. Już po trzech lata, w 1948r linie stały się członkiem IATA i zostały sprywatyzowane. Przez lata sukcesywnie się rozrastały, już w roku 1964 został obsłużone przez linie milionowy pasażer.. W 2005 zmieniły nazwę na TAP Portugal oraz weszły w skład sojuszu Star Alliance. Linie TAP posiadają własne muzeum w Lizbonie, które zostało otwarte w czterdziestą rocznicę istnienia linii. Można w nim zobaczyć historyczne dokumenty, dzienniki pokładowe, zdjęcia i uniformy.

 

Główny hub linii znajduje się w porcie lotniczym Lizbona-Portela. Obecnie linie posiadają 61 samolotów, w tym przede wszystkim Airbusy A319-100 i A320-200.  Siatka połączeń obejmuje 77 tras praktycznie na całym świecie. TAP obsługuje także połączenia w formule code-share z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Piloci linii TAP słyną przede wszystkich z precyzyjnych lądowań na bardzo trudnym lotnisku na Maderze.

 

USŁUGI:

W TAP dostępne są dwie klasy rezerwacyjne: ekonomiczna i business. Nowością są ekrany dotykowe w klasie ekonomicznej w samolotach typu A340 obsługujących dalekie kierunki. Pasażerowie mogą tu korzystać z bogatej oferty filmów, muzyki, bajek dla dzieci, a nawet gier. W klasie business w samolotach A330 siedzenia typu “Recaro Lie-flat” można przekształcić w prawdziwe łóżka. Posiadają one specjalny dwumetrowy wełniany koc oraz antyalergiczne poduszki, pokryte miękkim, specjalnie zaprojektowany dla TAP-u materiałem. Najnowocześniejsze redukujące hałas słuchawki elektroniczne sprawiają, że podróż TAP-em jest o wiele wygodniejsza. Kuchnia w liniach TAP bazuje na portugalskich produktach i lokalnych potrawach, jest bardzo smaczna. Catering obejmuje zarówno klasę ekonomiczną, jak i business. Dopuszczalny bagaż podręczny to o wymiarach 115 cm: 55x40x20 cm w klasie ekonomicznej: 1 sztuka do 8 kg , w klasie biznes: 2 sztuki o łącznej wadze 16 kg. Dodatkowo można zabrać torebkę, komputer lub urządzenia medyczna (1szt). Limit bezpłatnego bagażu rejestrowanego zależy od liczby przewożonych sztuk bagażu, wynosi max 32kg. Posiadacze kart lojalnościowych w statusie Silver i Gold są uprawnieni do posiadania bezpłatnego dodatkowego bagażu rejestrowego. Odprawa online jest oczywiście dostępna. Można jej dokonać na 72 godziny przed odlotem, z wyjątkiem: lotów z oraz do USA, na które w związku z ograniczeniami rządowymi można odprawić się dopiero 24 godziny przed odlotem oraz lotów z Zurychu, w przypadku których odprawy można dokonać na 23 godziny przed odlotem lub jeśli osobista odprawa jest wymagana przez dane lotnisko np. Algier, Marakesz, gdzie kartę pokładową trzeba odebrać osobiście.

Zarezerwuj bilet

 

GŁÓWNE PORTY LOTNICZE W POLSCE: Warszawa.

 

GŁÓWNE PORTY LOTNICZE ZAGRANICZNE: Lizbona, Porto, Madera, Faro, Amsterdam, Barcelona.

 

OFICJALNA STRONA: http://www.flytap.com