Mołdawia

To ciągle mało znany i mało popularny kraj. Wciśnięte między Ukrainę i Rumunię państwo, powstałe po rozpadzie ZSRR, ma jednak bardzo wiele do zaoferowania. W stworzonym przez Lonely Planet rankingu najbardziej nieodkrytych destynacji na świecie, Mołdawia zajęła pierwsze miejsce! Przede wszystkim to kraj będący w TOP 10 producentów wina na świecie.

To właśnie tu znajduje się wpisana do Księgi Rekordów Guinessa kolekcja wina Milestii Mici, licząca ponad 1,5 miliona butelek wina oraz dwie największe na świecie piwnice winne Milestii Mici i Cricova, będące praktycznie podziemnymi winnymi miastami. Mołdawia to także kolaż różnych kultur, tradycji i religii tworzący wspólny wielobarwny krajobraz oraz sielskie wioski ze swoją przepyszną, tradycyjną kuchnią i rękodziełem. Zapraszamy na odkrywanie nieodkrytego…

Dzień 1:

Po przylocie na Międzynarodowy Port Lotniczy Kiszyniów transfer do hotelu w stolicy. Zależnie od godziny przylotu, proponujemy Państwu spacer po mieście i wizytę w Muzeum Puszkina. Kiszyniów został praktycznie zupełnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Próżno tu szukać imponujących, wielowiekowych zabytków, nie ma w nim starówki. Jednak odwiedza się to miasto głównie ze względu na klimat, gościnność i różnorodność. Koniecznie trzeba zajrzeć na jeden z lokalnych bazarów, gdzie ma się wrażenie, że wróciło się do czasów PRL-u. Natomiast dzięki dużej liczbie przepięknie utrzymanych parków, Kiszyniów jest uważany za najbardziej zielone miasto Europy.

Dzień 2:

Po śniadaniu w hotelu udadzą się Państwo na całodniową wizytę w niesamowitym miejscu czyli do Winiarni Cricova. Tam też zjecie obiad i oczywiście odbędzie się degustacja. Cricova to prawdziwe podziemne miasto, gdzie łączna długość korytarzy wynosi 120km, z ulicami, bulwarami i alejami. Jest nie tylko winiarnia, ale także fabryka szampanów oraz ekskluzywne miejsce spotkań znanych osobistości i polityków. W podziemiach Cricovej panują idealne warunki do przechowywania win. Tu swoje zbiory ulokowali m.in. Angela Merkel, Władimir Putin, Jose Manuel Barroso czy Donald Tusk. Ponieważ Cricova to prawdziwy labirynt, w którym bardzo łatwo się zgubić, zwiedza się ją specjalnymi autami lub kolejką z przewodnikiem.

Dzień 3:

Po śniadaniu przejazd do niezwykłego miejsca – klasztornego kompleksu muzealnego wykutego w skale, pod gołym niebem, skupiającego całą historię Mołdawii – Orchej Starej. To miejsce, w którym około 40tys lat temu osiedlili się pierwsi mieszkańcy tych terenów. Kiedyś to miejsce tętniło życiem i modlitwą, dziś mieszka tam zaledwie kilku zakonników. Po zwiedzaniu udacie się Państwo na przepyszny, tradycyjny mołdawski obiad do argopensjonatu w Butuceni, który będzie wzbogacony o kulinarne pokazy przygotowania dań. Kolejnym punktem programu na ten dzień będzie wizyta w winiarni „Chateau Vartely”, degustacja tutejszych win oraz liczne winne konkursy. Po świetnej zabawie zostaniecie Państwo zaproszeni na kolację.

Dzień 4:

W programie na ten dzień będą mieli Państwo trzy zupełnie różne atrakcje. Najpierw Twierdza w Benderach – unikatowy zabytek historii i architektury z XVI wieku. Następnie przeniesiecie się do czasów ZSRR w Tyraspolu. A popołudniu kolejne spotkanie z dobrymi trunkami w fabryce koniaków „KVINT”, gdzie harmonia, wyrafinowanie i tradycja stanowią podstawę najstarszych i najlepszych mołdawskich koniaków.

Dzień 5:

Zależnie od godziny wylotu, po śniadaniu transfer na lotnisko lub chwila czasu wolnego w Kiszyniowie na ostatnie zakupy pamiątek. Powrót do kraju.

Opcjonalnie:
polecamy także wzbogacenie wyjazdu o bardzo ciekawe warsztaty mołdawskiego rękodzieła. Np. w centrum rzemiosła „Casa Parinteasca” można nie tylko poznać mołdawskie zwyczaje i tradycje oraz skosztować typowych wiejskich potraw, ale także spróbować swoich sił w warsztatach dziergania narodowych torebek, rzeźbieniu w drewnie lub malowaniu na ceramice.