Różnią się powody, dla których turyści udają się w podróż do USA. Jest sport, skarby natury, wielkie metropolie, zakupy i wiele innych. Ale też jednym z tych powodów jest muzyka.

To tutaj narodził się jazz, country, to tu żył król rock & rolla. W muzycznej podróży po Stanach odwiedzimy zupełnie wyjątkowe miejsca na czele z Nowym Orleanem, który swoim klimatem wprawia wszystkich w błogostan. Mimo ogromnych zniszczeń, jakich dokonał tutaj huragan Katrina, miasto nadal promieniu swoim blaskiem.

Zapraszamy w muzyczną podróż przez USA.

 

Dzień 1: Z wizytą u Elvisa Presley’a

Wyjazd z Chicago wczesnym rankiem. Przejazd przez stany Illinois, Missouri, Arkansas i Tennessee. Dojazd do Memphis, miasta uchodzącego za kolebkę rock&rolla, ale także kolebki bluesa i soulu. To tutaj właśnie Elvis nagrał swoją pierwszą płytę. To tutaj znajduje się legendarna posiadłość króla rock&rolla – Graceland, którą Elvis Presley kupił mając zaledwie 22 lata. Posiadłość imponuje swym rozmachem. W czasie zwiedzania domu i przyległych terenów należących kiedyś do króla rock and rolla można dokładnie zobaczyć jak żył legendarny artysta. Wśród licznych pamiątek są także należące do niego samochody (z różowym cadillakiem na czele) i samoloty. Odwiedzimy też rodzinny grób Presley’a. Przejazd na nocleg do stolicy stanu Mississippi – Jackson.

 

Dzień 2: Nowy Orlean – stolica amerykańskiego jazzu

Rano przejazd do Nowego Orleanu. Miasto położone w bagnistej delcie rzeki Missisipi rozwijało się bardzo powoli. Nikt nie chciał z własnej woli mieszkać wśród pełnych krokodyli bagien, gdzie jakikolwiek skrawek suchej ziemi zalewany był często przez wielką rzekę. Dopiero pod koniec XVIII wieku nastąpił szybszy rozwój miasta dzięki wzmożonemu handlowi między wschodnimi a środkowymi stanami USA. Towary wyprodukowane na ówczesnych zachodnich krańcach Stanów Zjednoczonych transportowano na południe rzeką Missisipi, a następnie z Nowego Orleanu drogą morską do portów wschodniego wybrzeża. Francuscy i hiszpańscy koloniści, emigranci z Europy, ludność kolorowa i miejscowi Indianie, a z czasem osadnicy z innych stanów, wszyscy mieli swój wkład w rozwój tego fascynującego miejsca i jego kultury.

Zwiedzanie Nowego Orleanu zaczniemy od dzielnicy prezydenckiej tzw. Park District. Obejrzymy centrum Nowego Orleanu a tam między innymi Super Dome – największy kryty stadion świata. Kolejna atrakcja to rejs po królowej amerykańskich rzek, Missisipi River. Wizyta w najstarszej części miasta –  dzielnicy French Quarter, od której rozpoczęła się historia miasta i gdzie narodził się nowoorleański jazz. Zabawa w dzielnicy rozrywki przy Burbon Street do późna w nocy. Nocleg w Nowym Orleanie.

 

Dzień 3: Air boat’em wśród mokradeł Missisipi do stolicy country

Rano zwiedzimy jeden z nowoorleańskich cmentarzy, miasto zmarłych  z niezwykłymi pomnikami. Następnie wyjazd w kierunku Nashville. Po drodze zatrzymamy się w krainie Cajun. Na pokładzie łodzi napędzanych śmigłem tzw. air boat popłyniemy wśród mokradeł Missisipi w krainie aligatorów i cyprysowych lasów. Cajun to grupa ludności zamieszkująca wśród bagien i rozlewisk Missisipi. „Biedni Biali” jak ich się nazywało to dawni francuscy uciekinierzy i ich potomkowie z Akadii i Haiti. Stworzyli własną odrębną kulturę i język, który jest dialektem francuskiego z naleciałościami z języków hiszpańskiego, włoskiego, angielskiego i indiańskiego. Stworzyli własną muzykę zwaną „zydeco” i specyficzną kuchnię, z której popularnymi w USA potrawami stały się „gumbo” i „jambalaya”, w których wykorzystuje się między innymi mięso aligatorów, żółwi, raków i krewetek.
Dojazd na nocleg do Nashville miasta słynącego jako amerykańska stolicy muzyki country, nazywane również „Muzycznym Miastem”.

 

Dzień 4: Tropikalne ogrody, najdłuższa jaskinia świata i Whisky