Orient Express VENICE SIMPLON

O podróżach Orient Expressem słyszał prawdopodobnie każdy. Można śmiało powiedzieć, że nazwa Orient Express stała się synonimem podróży pociągami luksusowymi. Zwłaszcza jego kultowa trasa z Paryża do Stambułu. Niewielka ilość w ciągu roku tych podróży i bardzo wysoka cena jaką trzeba za nią zapłacić sprawia, że często mimo wielkich chęci niewielu może sobie pozwolić na ten luksus. Na szczęście są alternatywy, niektóre, zaryzykujemy stwierdzenie, nawet lepsze!

Takich ekskluzywnych pociągów kursuje po świecie całkiem sporo. Odwiedzają zarówno Europę, jak i odległe egzotyczne zakątki. Oto kilka fascynujących propozycji podróży jak z bajki…

Królewska Szkocja – podróż luksusowym Royal Scotsman

Pod szyldem marki Belmond, która skupia m.in. wiele luksusowych hoteli na świecie, luksusowe pociągi i statki wycieczkowe (także Venice – Simplon Orient Express), odbywa swe podróże pociąg Royal Scotsman. Pociąg jest niezwykły, a podróż nim melancholijna i elegancka jak cała Szkocja. W skład pociągu wchodzi jedynie 9 wagonów, w tym dwa restauracyjne oraz chluba Królewskiego Szkota  – wagon obserwacyjny. Powstał na bazie wagonu kuchennego Pullmana z 1960r. Wykończony w najmniejszych detalach w stylu edwardiańskim może pomieścić wszystkich gości jednocześnie w wygodnych sofach i fotelach. Jego otwarty balkon i ogromne okna pozwalają w pełni sycić oczy widokami.

Pociąg na raz zabiera jedynie 36 gości, oferując nocleg w  14 przedziałach typu Twin, 2 Double i 4 Single. Każdy przedział jest wyposażony w toaletkę, szafę, indywidualnie sterowane ogrzewanie i wentylacja, łazienkę z prysznicem, umywalką i toaletą. Już samo wejście na pokład pociągu, po czerwonym dywanie, przy dźwiękach tradycyjnych melodii wygrywanych przez dudziarza, powoduje że można się poczuć, jakby się wstępowało do elitarnego klubu, w którym obowiązują dżentelmeńskie zasady i etykieta.

Orient Express Royal Scotsman

Chociaż mimo sztywnych zasad i dress codu panuje tu bardzo ciepła i rodzinna atmosfera, a goście są zaopiekowani w każdym calu. Wszystkie posiłki, napoje, wycieczki i rozrywki są w cenie. W nocy pociąg stoi, aby nie zakłócać gościom spokojnego snu. W czasie dnia pociąg sunie niespiesznie (z maksymalną prędkością 88km/h) poprzez szkockie wzgórza. Niejednokrotnie przemierza dzikie tereny, do których nie prowadzi żadna inna droga. Odwiedza małe malownicze miasteczka i dumne zamczyska, a lokalne legendy i przypowieści wieczorami płyną z ust bajarza.

Wszystkie trasy rozpoczynają się w Edynburgu. Najbardziej popularna z nich to The Classic Journey, która w czasie 5 dni (4 noce) odwiedza między innymi:

  • destylarnie whisky w Dundee,
  • romantyczny Zamek Ballindalloch,
  • czy największy w Wielkiej Brytanii Park Narodowy Cairngorms.

Jedynie raz do roku Royal Scotsman wyrusza w trwającą 8 dni podróż Grand Tour of Great Britain (cena od 9900 funtów). Odwiedza wówczas najpiękniejsze i pełne historii miejsca Szkocji, Anglii i Walii.

Orient Express Royal Scotsman

Szkocja to kraina ludzi dumnych i twardych. Przywiązanych do tradycji i z duma noszących swoje kitle, wielkich bohaterów jak William Wallace. Jest natchnieniem i tłem licznych powieści i filmów. Słuchając opowieści o jej historii, przy szklaneczce wybornej whisky, sunąc pośród sosnowych wzgórz odbijających się w melancholijnych jeziorach można mieć całkowicie namacalne wrażenie, że jest się w innej rzeczywistości. Rzeczywistości  The Royal Scotsmam.

 

 

Viva España w El Transcantábrico

Jeszcze bardziej kameralnie przebiega podróż po Hiszpanii pociągiem El Transcantábrico Gran Lujo. To najbardziej luksusowe pociągi spośród ofertowanych prze Renfe Luxury Tourist Train. Ten pociąg to praktycznie 5* hotel na kołach. Cała podróż, odwiedzane miejsca, załoga i serwis, wykwintna kuchnia są zorientowane na jeden cel – sprawić by ta podróż była unikalna i niezapomniana.

W 14 Deluxe Suite może być w jedną podróż zabranych jedynie 30 osób. W porównaniu chociażby z Orient Expressem, przedziały są zdecydowanie większe, składają się z części dziennej, sypialni i łazienki z prysznicem i hydromasażem. Wszystkie przedziały są klimatyzowane, mają dostęp do komputera z internetem i telefonem. Jednak wielość atrakcji w czasie 8-dniowej podróży El Transcantábrico Gran Lujo może spowodować, że zapomina się komputerze i konieczności bycia online.

El Transcantábrico Gl Playa de San Antolin-HR

Trasa może zacząć się na Santiago de Compostela i skończyć w San Sebastian lub odwrotnie. Po drodze odwiedza absolutne perełki północnego wybrzeża Hiszpanii. Goście maja cały czas do dyspozycji luksusowy autokar, którym udają się na kolejne wycieczki. W cenie podróż jest praktycznie wszystko:

  • pyszne posiłki w pociągu i poza nim,
  • dania w restauracjach w czasie zwiedzania,
  • galowa kolacja pożegnalna,
  • a nawet istnieje możliwość rozpakowania przez załogę bagaży do szafy w dniu przyjazdu i spakowania ich w ostatnim dniu.

Koszt takiej podróży to 4.900 euro/osobę, ale za tę cenę można się poczuć iście królewsko.

Po Andaluzji można odbyć przepiękną podróż innym pociągiem sieci Renfe – Al Andalus. Od początku sam pociąg podróże nim i były zaplanowane tak, aby przypominać swoim pasażerom najlepsze czasy, w najlepszym wydaniu odnoszące się do Belle Epoque. Trasy pociągu Al Andalus wiodą przez prawdziwe hiszpańskie perły, takie jak Sewilla, Cordoba, Granada, miejsca wpisane na listę UNESCO, zachwycające swoim pięknem i bogactwem zabytków.

 

 

Al Andalus

Można wybrać trasę trwającą 4, 6 lub 7 dni, a ceny  zaczynają się od 1850 euro. Goście, którzy już odbyli podróż pociągami Renfe Luxury Tourist Train zachwycają się przede wszystkim przepyszna kuchnią, profesjonalną obsługą na najwyższym poziomie oraz doskonale zorganizowanym zwiedzaniem. To nie jest tylko „zwykła” podróż pociągiem, ale przebogata wycieczka objazdowa w luksusowym, mobilnym hotelu, absolutnie warta swojej ceny.

Ekskluzywna egzotyka i luksusowe pociągi

Nie tylko po Europie podróżują luksusowe pociągi, mają one swoich godnych naśladowców na całym świecie. Azjatycką siostrą słynnego Orient Expressu jest Eastern & Oriental Express odbywający podróże na trasie pomiędzy Singapurem a Bangkokiem czy Bangkokiem a Kuala Lumpur. Jako że jest to bliźniaczy pociąg Venice Simplon-Orient-Express, oferuje on na swoim pokładzie ten sam styl, szyk, klasę i serwis, tyle że z orientalnym zabarwieniem, a dzięki temu podróż po Indochinach staje się jeszcze bardziej niezwykła.

 

 

eo-staff-22m

Po Indiach z kolei kursuje kilka luksusowych pociągów. Za najbardziej wyjątkowy uchodzi Maharaja Express, który zaskakuje przepychem, serwisem i obsługą, kuchnią. I tu jednak pojawiają się uwagi, choć nieliczne. Ta najistotniejsza jest taka, że pociąg w nocy jedzie pomiędzy kolejnymi przystankami i mimo bardzo wygodnych łóżek, goście narzekają na dyskomfort snu. Jak to napisano na jednym forum „czułem się jakbym spał w pralce”. Najsławniejsza podróż Maharaja Express – Indian Splendor – trwa 8 dni i wiedzie od Delhi, przez Agrę, najpiękniejsze miejsca Radżastanu, po Bombaj.

Kolejowa duma Afryki

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o pociągu, który uchodzi na najbardziej luksusowy na świecie – Rovos Rail. To „pałac” przemierzający bezdroża Afryki. Najdłuższa, epicka wprost wyprawa, jaką można nim odbyć – Pride of Africa, trwa dwa tygodnie i wiedzie przez RPA, Botswanę, Zimbabwe, Zambię i Tanzanię. Ogrom atrakcji w czasie podróży, niesamowite plenery uzupełniają jeszcze noclegi na trasie w luksusowych obozach na terenie rezerwatów oraz hotelach. Za takie dwa tygodnie, w przedziale typu Deluxe Suite trzeba zapłacić 16.500 USD, a liczba chętnych jest tak duża, że rezerwację trzeba robić przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem.

 

 

rovos-rvrobsbalconygame1alres

 

Zatem, jak widzicie, na realizację wszystkich marzeń, nawet tych najbardziej kosztownych, trzeba poczekać, ale właśnie wtedy przecież najlepiej smakują. Luksusowe pociągi to bez wątpienia coś, o czym warto marzyć i do czego warto dążyć. Każdemu z nas należy się czasem odrobina przepychu, niezależnie, czy wybierzemy podróż Orient Expressem, czy innym, równie luksusowym.