Kalifornia to jeden z najpiękniejszych, a na pewno najbardziej zróżnicowany krajobrazowo i klimatycznie stan USA. Pod względem wielkości trzeci stan USA, o którym mówi się, że gdyby była samodzielnym państwem stanowiłaby piątą potęgę przemysłową świata. Nie bez powodu nazywana jest „Złotym Stanem”. To imię nosi nie tylko z powodu słynnej „gorączki złota”, ale także z powodu dynamicznego rozwoju przemysłu w Dolinie Krzemowej oraz Dolinie Kalifornijskiej, w której kwitnie rolnictwo. „Złote” jest także pełne gwiazd Los Angeles z Hollywood. Jednak to co najpiękniejsze w Kalifornii to ogromne bogactwo krajobrazów! Od polodowcowej doliny Yosemite z najwyższymi w USA wodospadami spływającymi z gigantycznych formacji skalnych, przez niezwykłe upalną Dolinę Śmierci na pustyni Mojave, po majestatyczne pasmo górskie Sierra Nevada. W Kalifornii mnóstwo jest miejsc, które są wizytówkami całych Stanów!

Zapraszamy w podróż po niesamowitych Parkach Narodowych i skarbach Kalifornii. Proponowany program rozpoczyna się od Chicago. Na życzenie można ułożyć program rozpoczynający się od innego miasta w USA, zależnie od dostępności i wygody przelotów.

Dzień 1: Park Narodowy Badlands

Wyjazd o godzinie 5.00 rano z Chicago, przejazd przez stany Illinois, Wisconsin, Minnesota, Południowa Dakota. Postój w widokowym miejscu nad Missouri River. Przed zmierzchem zwiedzanie Parku Narodowego Badlands. Przed wjazdem na parkową obwodnicę postój w miejscu, gdzie zadomowiła się kolonia Piesków Preriowych. Nocleg w stylowym miasteczku dzikiego zachodu – Wall.

Dzień 2: Góry Black Hills i wizyta pod Mt Rushmore

Po śniadaniu zwiedzanie Parku Narodowego Badlands. Góry Black Hills i wizyta pod Mt Rushmore,  gdzie w skalnym zboczu wykuto słynną gigantyczną rzeźbę przedstawiającą popiersia czterech prezydentów. Dalsza droga przez malownicze góry Big Horn i stan Wyoming. Przyjazd na nocleg do motelu położonego u podnóża Gór Skalistych.

Dzień 3: Park Narodowy Yellowstone

Podróż przez Góry Skaliste. Przejazd niezwykle widokową trasą przez pasmo Big Horn w kierunku Parku Narodowego Yellowstone. Zwiedzanie Yellowstone, najstarszego parku narodowego na świecie, w czasie przejazdu po parkowej obwodnicy. Zobaczymy między innymi wodospady i słynny Wielki Kanion rzeki Yellowstone. Obejrzymy także liczne gejzery, bulgoczące błota, kolorowe oczka wodne, stada bizonów a przy odrobinie szczęścia może spotkamy niedźwiedzia. Ostatni postój planujemy przy najsłynniejszym gejzerze Old Faithful, gdzie zaczekamy na jego erupcję. Przejazd na nocleg w stanie Wyoming.

Dzień 4: Salt Lake City

Przejazd przez Idaho, Utah i Nevadę w kierunku do Kalifornii. Po drodze w stanie Idaho spacer po polach lawy wulkanicznej. Dalszy przejazd do Salt Lake City, stolicy stanu Utah i światowej stolicy Mormonów. Wizyta na Temple Square (Placu Kościelnym) miejscu, od którego Mormoni rozpoczęli budowę miasta. Dalszy przejazd wzdłuż słonego jeziora Salt Lake. Zobaczymy jak uzyskuje się sól z jeziora i co to jest zjawisko fata morgana. Postój przy słynnym torze Bonneville, gdzie na dnie wyschniętego jeziora bite są rekordy prędkości. W czasie dalszego przejazdu podziwianie krajobrazów Pustyni Wielkiego Słonego Jeziora (Great Salt Lake Desert) oraz kamiennych pustyń Nevady. Przejazd na nocleg do Lake Tahoe – miasta zwanego perłą gór Sierra Nevada.

Dzień 5: San Francisco

Przejazd przez pasmo gór Sierra Nevada. Wjeżdżamy do Kalifornii i kierujemy się do San Francisco gdzie powinniśmy dotrzeć w południe. Podziwiamy widok miasta i zatoki z Wyspy Skarbów (Traesure Island). Przejazd przez Golden Gate Bridge z postojem w punkcie widokowym. Wizyta na przystani „Fisherman’s Warf” oraz rejs statkiem po zatoce w kierunku otwartego oceanu. Wspaniały widok od dołu mostu Golden Gate. Opłynięcie w najbliższej odległości wyspy Alcatraz z ruinami dawnego słynnego więzienia. Przejażdżka otwartym tramwajem linowym gdzie sam motorniczy zachęca do stania na zewnętrznych stopniach. Spacer po najbardziej stromej i krętej ulicy świata Lombard Street oraz wizyta w Chińskiej Dzielnicy. Wieczorem przejazd do hotelu znajdującego się na trasie do parku Yosemite.

Dzień 6: Park Narodowy Yosemite

Wjeżdżamy do najpiękniejszej polodowcowej doliny świata, Parku Narodowego Yosemite. Z wybranych punktów widokowych oglądamy cudowne krajobrazy doliny a także najwyższe na kontynencie wodospady Yosemite Falls oraz gigantyczne jednolite granitowe skały jak El Capitan. Odwiedzimy Centrum Turystyczne i udamy się w krótką pieszą wędrówkę pod jeden z wodospadów. Wśród przepięknych widoków przejedziemy do miejsca, gdzie na terenie parku rosną największe drzewa świata – sekwoje. Po spacerze w gigantycznym lesie udajemy się w dalszą drogę do Los Angeles. Przyjazd do hotelu późnym wieczorem.

Dzień 7: Los Angeles i Hollywood

Zwiedzanie Los Angeles rozpoczynamy od Hollywood. Spacer „Aleją Gwiazd”. Chinese Theatre, przed którym znajdują się odciski stóp i dłoni zdobywców Oskarów. Kodak Theatre, miejsce rozdawania Oskarów. Z tarasu teatru rozciąga się widok na wzgórze z napisem Hollywood. Miasteczko Beverly Hills oraz dzielnica gdzie przy ulicy Rodeo Dr. słynne gwiazdy odwiedzają ulokowane tam najdroższe sklepy. Przejazd przez miasto do Santa Monica, słynnej dzielnicy nad oceanem. Spacer po plaży i molo. W dalszej części zwiadzania Los Angeles zobaczymy Music Center gdzie wręczane były nagrody Akademii Filmowej – Oskary a także historyczne centrum przy Olvera Street gdzie od założenia franciszkańskiej misji w 1781 roku rozpoczęła się historia Los Angeles. Wyjeżdżamy z Los Angeles i udajemy się w drogę do Las Vegas. Przejazd przez gorącą Pustynię Mojave, gdzie jak oaza wyrosło jedyne w sobie królestwo hazardu, niepowtarzalne Las Vegas. Spacer po głównej ulicy miasta Las Vegas Blvd i zwiedzanie najefektowniejszych kasyn. Oglądanie pokazów w organizacji których prześcigają się wielkie hotele-kasyna.

Dzień 8: Las Vegas

W programie tego dnia zwiedzanie zachwycającego Las Vegas, zwanego „Stolica Hazardu”- Fremont Street, „Strip”- hotelowo-hazardowe centrum miasta. Czas wolny.

Dla osób chętnych niebywała atrakcja przelot helikopterem na dno Wielkiego Kanionu Kolorado i spływ po rzecze Kolorado . Szczegóły do ustalania z przewodnikiem podczas wycieczki.

Dzień 9: Grand Canyon

Wyjazd z Las Vegas w kierunku Arizony i Grand Canyon. Przed wjazdem na teren parku narodowego, w centrum turystycznym obejrzymy film I-MAX o Wielkim Kanionie Rzeki Kolorado. Oglądanie kanionu z głównego punktu widokowego na południowej krawędzi. Wyjeżdżamy z parku wschodnią bramą. Po drodze postoje w wybranych punktach widokowych. Dalszy przejazd wśród malowniczych krajobrazów Arizony i po terenach największego w Stanach Zjednoczonych indiańskiego rezerwatu zamieszkałego przez Indian Navajo. Nocleg na terenie rezerwatu. W miarę możliwości wieczorne ognisko i pieczenie kiełbasek.

Dzień 10: Monument Valley

Wyjazd z hotelu wcześnie rano. Przejazd do westernowej doliny Monument Valley, chyba najbardziej obfotografowanego miejsca w USA. Wspaniałe krajobrazy dzikiej doliny znane są z wielu filmów i reklam. Dalsza droga przez stan Utah wiedzie malowniczą trasą wśród terenów uznanych za najbardziej dzikie w Stanach Zjednoczonych. W krainie kanionów jaką jest Utah zwiedzimy jeden z najciekawszych parków, Arches National Park. Opuszczamy Utah i wjeżdżamy do kolejnego, niezmiernie zróżnicowanego krajobrazowo stanu jakim jest Kolorado. Po drodze Wielka Dolina – zielona oaza pośród powulkanicznych wzgórz o płasko zakończonych wierzchołkach. Stoi tutaj największa w świecie tego typu góra, Grand Mesa.
Dojazd na nocleg do Glenwood Springs, gdzie w górskiej scenerii wybudowano ogromny basen wypełniony wodą z gorących źródeł.

Dzień 11: Prerie Dzikiego Zachodu

Podróż w ostatnim dniu trwa kilkanaście godzin. Przejeżdżamy przez wielkie równiny i prerie dawnego Dzikiego Zachodu. Droga prowadzi przez Kolorado, Nebraskę, Iowa i Illinois. Powrót do Chicago w nocy.