SAKSONIA – KRAJ NA MIARĘ ŚWIATOWĄ

Dlaczego warto odwiedzić Saksonię? Powodów jest bardzo wiele, a zwykle jeśli ktoś już pierwszy raz tam trafi, znajduje coraz to kolejne powody by do niej wracać.
To jeden z najpiękniejszych regionów turystycznych Europy, charakteryzujący się wielkim bogactwem historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Przy tym z bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturą turystyczną i do tego położony bardzo blisko Polski. Od Wrocławia do stolicy Saksonii – Drezna jest zaledwie 270km czyli dużo bliżej niż chociażby do Warszawy.

 

Oto kilka propozycji zwiedzania i głównych atrakcji Saksonii:

 

City break

2-3 dniowy wypad do Drezna, Lipska, Görlitz czy innych miastach regionu to doskonały sposób na spędzenie weekendu pełnego różnorakich atrakcji.
Zacznijmy od Drezna – stolicy i klejnotu Saksonii. Drezno zachwyca urokliwą starówką, pełną barokowej architektury. Cały kompleks architektoniczny Zwinger to bodaj najpiękniejszy obiekt barokowy Niemiec i jednej z najbardziej znaczących przykładów późnego baroku w Europie. Kościół Frauenkirche – Marii Panny, praktycznie zupełnie zniszczony w czasie II wojny światowej, następnie pieczołowicie odbudowany, by stać się symbolem miasta. Należąca do najważniejszych w Europie Opera Sempera, w której regularnie odbywają się spektakle takich dzieł jak „Jezioro Łabędzie” czy „Dziadek do orzechów”. Do tego liczne muzea i wystawy ze światowej klasy zbiorami. Przepiękne Tarasy Brühla nad Łabą zwane „Balkonem Europy” zachęcają do spacerów, a pod nimi znajdują się pozostałości byłej twierdzy, gdzie obecnie mieści się nowoczesna multimedialna wystawa jej poświęcona: „Festung Xperience”. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także supernowoczesna  Szklana Manufaktura Volkswagena, odwiedzana często przez „wielkich” tego świata.
Świąteczny Jarmark w Dreźnie tzw. Dresdner Striezelmarkt to najstarszy jarmark w całych Niemczech, odbywający się na Starym Rynku, pełen niesamowitego uroku i wielu atrakcji. Ale i w innych częściach miasta są Jarmarki Świąteczne, także od około 26 listopada całe miasto jest świątecznie wystrojone. Jeśli ktoś nie był – zdecydowanie warto!

dreznoAle i Lipsk ma się czym poszczycić! Tradycja organizowania lipskiego jarmarku bożonarodzeniowego, drugiego najstarszego jarmarku w Niemczech, sięga do roku 1458. Od 24 listopada do Świąt w różnych częściach starówki odbywa się bajeczny jarmark bożonarodzeniowy.

Lipsk to „muzyczne” miasto. Jego kulturowe i architektoniczne piękno było przez wieki natchnieniem dla wielu twórców. To właśnie tu przez ponad 25 lat Jan Sebastian Bach był organistą w Kościele Świętego Tomasza, ale mieszkali tu także i tworzyli m.in. Schumann, Wagner czy Mendelssohn.  Lipski Szlak Muzyczny na odcinku 5 km w centrum miasta łączy aż 23 miejsca związane z wielkimi artystami! Lipsk to najszybciej rozwijające się miasto w Niemczech. Poza wszechobecną tu muzyką i zabytkami takimi jak City-Hochhaus czy pod Pomnik Bitwy Narodów, upamiętniający największa bitwę z okresu napoleońskiego, są tu także przepiękne jeziora i parki zachęcające do aktywnego wypoczynku. Podobnie jak w Dreźnie, są fantastycznie przygotowane ścieżki liczne ścieżki rowerowe. Lipsk także można przemierzyć kajakiem poprzez rzeki i kanały przecinające miasto.

lipsk

 

Bardzo udany city break można także spędzić w Görlitz – mieście sukienników, które zachwyca 4 tysiącami misternie odrestaurowanych budowli, przedstawiających 500 lat historii europejskiej architektury.

zgorzelec

 

Nieopodal Drezna, znajduje się urokliwa miejscowość Miśnia, która słynie z pierwszej europejskiej manufaktury porcelany, utworzonej w 1710 roku! Aby podkreślić wyjątkowość porcelany miśnieńskiej, w 1722 roku utworzono sygnaturę Crossed Swords, który jest jednym z najstarszych znaków towarowych na świecie. Podczas zwiedzania manufaktury, możemy dowiedzieć się interesujących ciekawostek na temat porcelany. Czy wiedzieliście, że słowa „porcelana” jako pierwszy użył Marco Polo w XI wieku podczas podróży do Chin? Miśnia słynie także z Zamku Albrechtsburg. To najstarszy rezydencyjny zamek Niemiec majestatycznie wznoszący się nad malowniczą doliną Łaby. Cała Miśnia wygląda trochę jak miasteczko z bajki, z kilkusetletnimi domami z portalami z piaskowca i czerwonymi dachówkami, stojącymi wzdłuż wąskich uliczek i krętych zaułków. W dodatku miasto położone jest pośród wzgórz porośniętych winnicami. Warto, a nawet trzeba, odwiedzić jedną z mieszczących się tu winotek!

manufaktura porcelany miśnia

Saksońska kraina zamków i pałaców

„Dawno, dawno, temu….” – w Saksonii zdecydowanie można zanurzyć się w krainie bajkowych zamków, ale przede wszystkim w wiekach historii, zwłaszcza z czasów panowania Augusta Mocnego.

Pałace i zamki to zdecydowanie saksoński konik! Przepięknie odrestaurowane, pełne bogatych zbiorów zapraszają do odwiedzin zarówno miłośników historii, jak i rodziny z dziećmi, dla których często organizowane są specjalne imprezy tematyczne i festyny.

Wśród tych najbardziej spektakularnych obiektów są przede wszystkim te powstałe na polecenie Augusta Mocnego — saksońskiego księcia elektora i polskiego króla. To on był twórcą barokowego przepychu Drezna i doliny Łaby.

saksonia zamkiNa czele tej listy Pałac Moritzburg, malowniczo położony na wodzie. Swoją nazwę pałac Moritzburg zawdzięcza swojemu pierwszemu właścicielowi księciu Maurycemu (niem. Moritz), który zbudował ją jako rezydencję myśliwską w 1542r. Po latach August Mocny Sas uznał jednak, że miejsce to będzie się doskonale nadawać na jego huczne biesiady i nakazał je przebudować, tak by spełniło to zadanie. Zadanie to zrealizował słynny architekt Drezdeńskiego Zwingera Matthäus Daniel Pöppelmann i to jemu Pałac zawdzięcza swój obecny kształt. Będąc w Moritzburgu, nie można nie odwiedzić znajdującej się w pobliżu bażanciarni oraz jedynej latarni morskiej Saksonii.

Drezdeński Zwinger i Zamek Rezydencyjny to obowiązkowe punkty zwiedzania stolicy Saksonii, symbole barokowego przepychu miasta. Zwinger wybudowany na polecenie Augusta przez wieki służył saksońskim władcom do celów reprezentacyjnych, był miejscem hucznych przyjęć i balów. Dziś na szczególną uwagę zasługuje mieszczący się tu Salon Matematyczno-Fizyczny prezentujący zabytkowe instrumenty naukowe, a także słynna w Europie Galeria Obrazów Starych Mistrzów. Zamek Rezydencyjny z kolei jest najstarszym budynkiem drezdeńskiej starówki. Prawie zupełnie zniszczony w wyniku drugiej wojny światowej zamek został odbudowany jako „Rezydencja Nauki i Sztuki”.

saksonia zamkiPrzeuroczym obiektem na „szlaku Augusta” jest pałac w Pillnitz. Podarowany przez niego dla swojej najsłynniejszej metresy hrabiny Anny Konstancji von Cosel. Niestety krótko później popadła w niełaskę króla i ten pozbawił ją posiadłości, kazał wznieść tutaj pałace wodny i górski. Dziś w tym malowniczo położoną nad Łabą kompleksie parkowo-pałacowym podziwiać można 250-letnią japońską kamelię, a także zwiedzić oranżerię oraz palmiarnię.

Miśnia to nie tylko fabryka porcelany. To tutaj mieści się zamek, który nadał trend architektoniczny w całej Europie. Mowa o majestatycznym Zameku Albrechtsburg w Miśni. To najstarszy zamek mieszkalny w Niemczech, którego funkcja obronna stała się marginalna. Wznoszący się nad Łabą późnogotycki zamek, opowiada m.in. historię pierwszej w Europie manufaktury porcelany, założonej tutaj w 1710 roku. Jest to bardzo lubiany obecnie plener fotograficzny, zwłaszcza imponująco prezentuje się po zmroku.

Ciekawą historię posiada również Zamek Freudenstein, za którego murami kryją się skarby o światowym znaczeniu, wzbudzając zachwyt nie tylko wśród poszukiwaczy skarbów, ale przede wszystkim wśród kolekcjonerów minerałów. Znajduje się w nim największa na świecie prywatna kolekcja minerałów, prezentująca spektakularne i wyjątkowo piękne świadectwa historii ziemi z pięciu kontynentów.

saksonia zamkiZamki oczywiście służyły także jako więzienie, niektóre nawet dość ekskluzywne, służące bardziej jako areszty. Jednym z nich był Zamek Stolpen. Jedną z najsłynniejszych jego „lokatorek” była hrabina Cosel, która tracąc zainteresowanie i uczucie Augusta Mocnego, w 1712 roku popadła w niełaskę po tym, jak zbyt mocno zaangażowała się w kwestie polityczne. Za murami zamku Stolpen hrabina Anna Konstancja von Cosel spędziła prawie pół wieku, aż do swojej śmierci w roku 1765. Prezentowana w pomieszczeniach zamieszkałych niegdyś przez hrabinę nowo opracowana wystawa stała poświęcona jest życiu tej słynnej królewskiej kochanki.

Jeśli planujecie wycieczkę do Saksonii i odwiedzenie tutejszych zamków i pałaców, najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty  schloesserlandCARD. Karta jest ważna 10 dni i uprawnia do darmowych wizyt w najpiękniejszych pałacach, zamkach i ogrodach w Saksonii, bezpłatnego wstępu na wystawy stałe i specjalne. Oprócz tego karta umożliwia zakup biletu na zimową wystawę Dresden Xperience i „Three Wishes for Cinderella” bez czekania w kolejce! A dodatkowo dwójka dzieci w wieku do 16 lat nie płaci za wejście
jeżeli towarzyszy jej osoba posiadająca kartę!

Saksonia dla rodzin z dziećmi

Nie tylko zamki kuszą najmłodszych swoją ofertą. Prawie każdy z nich kryje swoje legendy, albo były w nich kręcone filmy – najpiękniejsze baśnie. W Saksonii dzieci nie mogą narzekać na nudę, bo znajdą tutaj i fantastyczne parki rozrywki, i muzea i parki zoologiczne.

W drezdeńskim zoo podziwiać możemy ponad 250 gatunków zwierząt. Będąc w Lipsku z kolei koniecznie należy odwiedzić jeden z najnowocześniejszych obecnie ogrodów zoologicznych na świecie, który liczy sobie ponad 120 lat. Jedną z największych atrakcji jest możliwość przepłynięcia łodzią przez deszczowy las – Gondwanaland, czyli świat tropików, zajmuje powierzchnię prawie 17 000 m², ma 34 metry wysokości, panuje w nim temperatura 26°C i wilgotność 65%. Jest tu także największa małpiarnia w Europie!

saksonia parki rozrywkiLubicie dinozaury? To świetnie! Będziecie mieli okazję odwiedzić Park Dinozaurów w Kleinwelka, w którym wyobrazicie sobie jak wyglądała nasza planeta sto milionów lat temu. Przygoda w parku wprowadzi Was w niezwykły czas dinozaurów, których znajdziecie aż 200! Oprócz dinozaurów czekają na Was takie atrakcje jak wspinaczki, zjeżdżalnie czy gry. Na pewno wyjdziecie stamtąd zadowoleni!

saksonia parki rozrywkiZ kolei miłośnicy większej dawki adrenaliny nie mogą ominąć Parku Belantis – największego parku rozrywki we wschodnich Niemczech! Znajdujący się na południu Lipska BELANTIS, położony na rozległym zielonym terenie, oferuje ponad 60 atrakcji dla całej rodziny. Park rozrywki BELANTIS zaprasza odwiedzających do ośmiu bajecznych krain: Doliny Faraonów, Zamku BELANTIS, Plaży bogów, „Krainy hrabiów, Rycerskiej wyspy, Indiańskiej prerii, Wybrzeża odkrywców i Królestwa Świątyni Słońca.

Niewątpliwą przygodą nie tylko dla najmłodszych będzie wizyta w drezdeńskim Muzeum Czekolady, w którym znajduje się dział produkcyjny, stanowiący jedną z największych atrakcji. Na dwóch kondygnacjach zwiedzający mogą się przyjrzeć sposobom produkcji tabliczek czekolady, trufli i figurek.

saksonia parki rozrywkiJedyne w swoim rodzaju jest znajdujące się w Dreźnie Deutsches Hygiene-Museum. To muzeum tematyczne, w którym w nardzo nowoczesny sposób najmłodsi mogą dowiedzieć się m.in. jak działają nasze zmysły czy poznać ciekawostki ze świata nauki i kultury.

Takich niezwykłych miejsc dla dzieci jest w Saksonii jeszcze baaardzo wiele!!!

Saksonia aktywnie!

Poza pełnymi historii i wspaniałych zabytków city breakami, parkami rozrywki dla dzieci, Saksonia zachwyca przede wszystkim pięknem przyrody i  wieloma możliwościami aktywnego spędzania czasu. Nie trzeba być wytrawnym piechurem czy cyklistą, żeby skorzystać z tutejszych szlaków. Są one dostosowane praktycznie dla każdego, a przy tym oferują imponujące widoki!

Jedną z najpopularniejszych w całych Niemczech tras rowerowych jest ta biegnąca wzdłuż Łaby Elberadweg. To część międzynarodowej sieci tras rowerowych w całej Europie. Jej odcinek przebiegający przed Drezno zachęca do świetnych wypraw np. pomiędzy Miśnią a Pirną. 12 różnych tras o różnym stopniu trudności, od spokojnych rodzinnych wycieczek po nieco bardziej wymagające. Podczas każdej znajdziecie mnóstwo miejsc, w których można skosztować kuchni regionalnej i napić się orzeźwiającego wina. Wszystkie trasy zaczynają się i kończą w Dreźnie. Region ma dobre połączenia kolejowe, więc często można skrócić odcinek, jeśli nogi się zmęczą.

Czy to pieszo, czy na rowerze można przemierzyć „Saksoński Szlak Wina” ciągnący się na odcinku 88km. Rozpoczyna się w miejscowości Pirna (pod Dreznem) i biegnie wzdłuż doliny Łaby. Po drodze można podziwiać panoramę Drezna w wielu odsłonach, ale także piękne pałace, ogrody i oczywiście winnice z obowiązkową degustacją!

Wzdłuż pogranicza między Niemcami, Czechami i Polską biegnie bardzo urozmaicony górski szlak Oberlausitz, pełen niesamowitych formacji skalnych, zalesionych dolin i malowniczych wiosek.

Absolutnie niezwykłym regionem Saksonii są Rudawy, które w 2019 roku zostały wpisane na listę UNESCO. Region Rudawy – dzielony między Niemcy i Republikę Czeską – przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO określony został w uzasadnieniu jako „niepowtarzalny górski krajobraz kulturowy”, ze swoimi bogatym historyczno – kopalnianym dziedzictwem.

Szczyt Fichtelberg, najwyższy punkt Rudaw znajdujący się po niemieckiej stronie, to świetny cel  rodzinnej górskiej wyprawy. Dodatkowo, na szczyt Fichtelberg z Oberwiesensthal (najwyżej położonego w Niemczech miasta) wiodą kolejki linowe: krzesełkowa oraz kabinowa. Na górze znajduje się również hotel i 31-metrowa wieża widokowa. Krajobraz zapiera dech w piersi! W okolicy można także wynająć hulajnogi Monsterroller, by podkręcić wrażenia i zjechać jedną z wybranych tras. Wielokilometrowe szlaki rowerowe to jedna z wizytówek Rudaw. Pod względem atrakcyjności tras, Rudawy stanowią raj również dla wielbicieli kolarstwa górskiego o różnym stopniu trudności. Do tego narciarstwo i inne sporty zimowe. Do dyspozycji jest tutaj około 70 tras narciarskich, ponad 60 wyciągów, około 1000 kilometrów (!) tras przygotowanych dla narciarzy biegowych, a także wiele torów saneczkowych czy lodowisk. Szczególnie popularną destynację dla wielbicieli szybkich tras zjazdowych stanowi Oberwiesenthal, z zatwierdzonym stokiem slalomowym na Fichtelbergu.

Zdecydowanie nie można narzekać na brak aktywności w Lipsku i okolicach! Tutaj głównie królują kajaki. Lipsk szczyci się rozbudowaną siecią dróg wodnych łączących miasto z okolicznymi jeziorami. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni naturalnie dzikimi brzegami rzek i niezwykłą florą i fauną. Wycieczka po lasach łęgowych w Lipsku, jednym z największych lasów łęgowych w Europie Środkowej, przypomina mini wakacje z dala od miasta i dlatego jest bardzo popularna także wśród mieszkańców miasta. Samo miasto także warto zwiedzić kajakiem. Kanał Karl-Heine-Kanal oferuje szeroki wachlarz możliwości poznawania architektury miasta. Jakby tego było mało można tu się tu wybrać na pełen emocji górski spływ na specjalnym torze Markkleeberg Canoe Park!

Saksonia – Winnice, piękne zamki i pałace, niesamowite widoki z prawie 300 km szlaku Kammweg Erzgebirge-Vogtland, z posiadającego certyfikat jakości szlaku Vogtland-Panorama-Weg, z górnołużyckiego szlaku Oberlausitzer Bergweg czy niesamowitymi formacjami skalnymi w Szwajcarii Saksońskiej – raju dla skałkowiczów, ze słynnym Bastei na czele czego chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz