incentive Azja

Sri Lanka – niektórym jej kształt przypomina łzę, innym piękną perłę. Jednak niezależnie od tego, z czym kojarzy sie jej kształt jest to jedna z najpiękniejszych wysp na świecie.

Leżąca przy południowo – wschodnim krańcu Indii oferuje niesamowite bogactwo przyrodnicze i kulturalne, miejsca wpisane na listę UNESCO, pozostałości brytyjskich, portugalskich i holenderskich kolonizacji, a także przepiękne plaże. Do 1972 roku nosiła nazwę Cejlon, dziś to Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki. Mówi się o niej „Indie w miniaturze”, jednak jest to zupełnie odrębne państwo, ze swoimi zwyczajami, historią, kulturą, a przede wszystkim fascynującą przyrodą. Jest doskonałym pomysłem na wyjazd turystyczny, ale również jako kierunek incentive. To jedno z tych miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć!

Proponujemy przykładowy program pełnego przygód wyjazdu na Sri Lankę.

DZIEŃ 1: Dzień dobry Sri Lanko

Przylot na lotnisko Katunayake i transfer do hotelu. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 2: Skarby Polonnaruwa

Po śniadaniu wycieczka do Polonnaruwa, które było drugą stolicą Sri Lanki. To zabytkowe miasto zostało zbudowane w XI i XII wieku naszej ery. Podczas wycieczki zobaczą Państwo najważniejsze zabytki miasta takie jak ruiny Pałacu Królewskiego, basen kąpielowy i salę audiencyjna (sala posiedzeń Rady Królewskiej), Gal Vihara, klasztor z zespołem wielkich rzeźb skalnych Buddy, statuę króla Parakramabahu oraz Parakrama Samudraya – zbiornik wodny zbudowany przez Króla Parakramabahu. Ponadto znajduje się tam wiele zabytków, które oddają cześć „czemuś”, są to np. Świątynia Sziwy, Świątynia Vatadage i kamienna księga Gal Pota będące częścią zespołu świątyń, tzw. czworokąta świątynnego, Świątynia Lankatilaka i Kiri Vihara. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 3: Wyprawa na Lwią Skałę

Po śniadaniu przejazd do Sigiriya Rock Fortress, gdzie wejdziemy na Sigiriya, aby odkryć V-wieczne ruiny starożytnego pałacu, zbudowane przez Króla Kassapy (477-495 n.e.), i które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lwia Skała jest cytadelą o niezwykłym pięknie, o wysokości 200 metrów. Skała to ogromna bryła magmy – pozostałość po dawno wygasłym i zapadniętym wulkanie. Położona na względnie płaskiej wyżynie jest widoczna z odległości wielu kilometrów. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty pałacu i umocnień, a na ścianach skalnych dobrze zachowane malowidła. Aby wejść na górę, dla wygody turystów zbudowano schody ze stalowej konstrukcji. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 4: Niezwykłości Złotej Świątyni Dambulla

Po śniadaniu przejazd do Kandy. Po drodze zatrzymamy się w Złotej Świątyni Dambulla, która została ufundowana przez Króla Walagambahu na początku I wieku p.n.e. Świątynia jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest najbardziej imponującą świątynią na Sri Lance. Kompleks składa się z pięciu jaskiń, znajduje się w nim 2000m2 malowideł na ścianach i sufitach, co sprawia że jest to największe zbiorowisko malowideł, jakie zostały odkryte, na świecie. Co więcej jaskinie zawierają ponad 150 pomników Buddy. Przyjazd do hotelu w Kandy.

DZIEŃ 5: City tour po stolicy Sri Lanki

Po śniadaniu czas na wycieczkę po mieście Kandy (city tour), która jest ostatnią stolicą królów na Sri Lance i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejażdżka koło zbiornika wodnego Kandy Lake, które zostało zbudowane przez ostatniego króla, Sri Wickrama Rajasinghe w 1798 roku. Podczas wycieczki odwiedzimy miasto i bazar, będącym centrum sztuki i rzeźby oraz muzeum klejnotów. Zobaczymy również ogród botaniczny, który początkowo został zbudowany jako miejsce wypoczynku króla Sinhala, a następnie został powiększony przez Brytyjczyków. Znajdują się tam rozmaite drzewa, rośliny i kwiaty. Wieczorem wizyta w Świątyni Zęba (Dalada Maligawa), w której przechowuje się ząb Buddy. Powrót do hotelu.

DZIEŃ 6: Na herbacianym szlaku

Po śniadaniu przejazd do Nuwara Eliya. Po drodze wizyta w fabryce herbaty, gdzie znajduje się również jej plantacja, i gdzie produkowana jest najlepsza herbata na świecie. Dowiedzą się Państwo jak wygląda proces wytworzenia herbaty oraz będą mogli Państwo spróbować prawdziwej herbaty Ceylon. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie.

DZIEŃ 7: Odwiedziny „małej Anglii”

Po śniadaniu czas na wycieczkę po tej niedużej miejscowości wypoczynkowej, położonej wśród licznych wzgórz i plantacji herbaty. Nuwara Eliya została założona przez Brytyjczyków na wzór typowej angielskiej wsi, stąd jej przydomek „Mała Anglia”. Położenie na wysokości 1900 metrów nad poziomem morza czyni Nuwara Eliya najwyżej położonym miastem na Sri Lance. Co więcej znajduje się tam także jeden z najbardziej znakomitych 18-dołkowych pól golfowych w południowej Azji. Miasto jest wychwalane za czyste powietrze, świeży klimat oraz piękne widoki wokół szerokiej doliny.

DZIEŃ 8: Odpoczynek na plaży w Bentota

Po śniadaniu wyjazd z hotelu i przejazd w kierunku Bentota. Zakwaterowanie w hotelu Bentota Beach Hotel.

DZIEŃ 9: Spotkanie z żółwiami

Po śniadaniu czas na zwiedzanie Bentota, które jest rajem dla osób lubiących niezliczoną ilość słońca, wody i piasku. Po południu przejazd do wylęgarni żółwi zagrożonych wyginięciem w Kosgoda, gdzie oprócz możliwości zobaczenia kilku gatunków żółwi morskich pracownicy opowiadają o ich zwyczajach.

DZIEŃ 10: Pożegnanie ze Sri Lanką

Po śniadaniu, wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Powrót do kraju.