SŁOWACJA – GOOD IDEA!

Co przychodzi Wam w pierwszej kolejności na myśl, kiedy słyszycie „Słowacja”? Pewnie najpierw widzicie góry i zimowe szaleństwo. Trudno się dziwić, bo większość kraju, a zwłaszcza ta granicząca z Polską, jest górzysta i posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Ale słowackie góry to dobry pomysł na bycie blisko natury przez cały rok! A jeśli wolicie odkrywać dawne miasta i poznawać historię macie do wyboru skanseny z architekturą ludową i zabytki UNESCO. Słowacja ma oficjalnie 21 regionów turystycznych. Te najbardziej znane to: stolica Bratysława, majestatyczne Tatry, Spisz z jednym z największych zamków na świecie, Orawa i Liptów z tradycyjnym folklorem i niezwykły skarb przyrodniczy – Słowacki Raj. To także fantastyczna kuchnia i doskonałe wina!

Zapraszamy na Tydzień Słowacki, w którym poznamy różnorodność natury ciągle pełnej nieograniczonej swobody, majestatyczne góry, kulturę, tradycje i skarby UNESCO! W osobistym poznaniu Słowacji pomoże na pewno nagroda w konkursie: voucher na 2 noce dla 2 osób do dowolnego hotelu spółki Tatry Mountain Resort (TMR) w Wysokich Tatrach (Hotel FIS Strbske Pleso***, Grandhotel Praha**** w Tatrzańskiej Łomnicy, Grandhotel**** Stary Smokowiec. A pytanie w tym tygodniu brzmi: które miejsce na Słowacji znajdujące się na liście UNESCO uważasz za najbardziej wyjątkowe i dlaczego? Na odpowiedzi czekamy do 23.10.2020! A to nie jedyna atrakcja w tym tygodniu… 🙂

Sporty zimowe

Wszelkie sporty zimowe mają się na Słowacji bardzo dobrze! A to za sprawą doskonale przygotowanych ośrodków, których jest tutaj ponad 30, na czele z największym „Jasna Niskie Tatry” usytuowanym pod słynną narciarską górą Chopok – 2023 m n.p.m. Łącznie do dyspozycji jest 350 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności i 600 km tras biegowych. Do tego 1000 wyciągów oraz 75 kolejek linowych. Słowackie Tatry i tutejsze ośrodki narciarskie przyciągają co roku turystów z całego świata.

Ale nie tylko tradycyjne narciarstwo zjazdowe czy biegowe można uprawiać na Słowacji. Freestyle i freeride snowboarding wraz z freeskiingiem (narciarstwem freestyle & freeride) przeżywa obecnie na Słowacji ogromny boom. W ostatnich latach rozpoczęto budowanie fun parków z różnymi przeszkodami w każdym większym ośrodku narciarskim. Na popularności zyskuje także skialpinizm, snowrafting, snowtubing i zimowe paralotniarstwo.

Jako atrakcja dodatkowa np. podczas firmowych eventów doskonale sprawdzi się jazda na torze bobslejowym czy unikalną trasę do snowcrossu, a nawet uczestnictwo w psich zaprzęgach. Zima na Słowacji może być bardzo różnorodna!

Turystyka aktywna

Dla tych, którzy kochają turystyką aktywną w przeróżnych odsłonach Słowacja jest strzałem w 10! Na ponad 14 tys. km oznakowanych szlakach turystycznych w całym kraju lub ponad 10 tys. km trasach rowerowych można odkrywać piękno niezwykłych i osobliwych regionów Słowacji. Po drodze trafisz m.in. na kaniony, wodospady, wąwozy i przełęcze w Parku Narodowym Słowacki Raj, który „chroni” jedną z największych jaskiń lodowych na świecie, unikalne formacje krasowe Parku Narodowego Muránska planina, zespół wąwozów i cieśnin Jánošíkove diery w Małej Fatrze, nietknięte pralasy w Poloninách lub poznasz jeden ze szczytów najwyższego pogórza na Słowacji i najmniejszych wysokich gór świata – Tatr Wysokich, których 25 szczytów osiąga wysokość ponad 2 500 m n.p.m. A to ciągle nie wszystko. Cudowną atrakcją północnej Słowacji jest spływ na drewnianych tratwach Dunajcem w malowniczej okolicy Pienińskiego Parku Narodowego

Miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji rafting, wioślarstwo, nurkowanie, narty wodne, żeglarstwo, windsurfing na zbiornikach wodnych. Można nawet spróbować swoich sił w dwóch obiektach kajakarstwa górskiego – na kanałach w Liptowskim Mikułaszu i Čunove.

Coraz większą popularność na Słowacji cieszy się golf.  Znajduje się tutaj aż 12 pól golfowych i 10 „Akademii Golfa“.  Wszystkie ośrodki są dobrze wyposażone, zapewniają odpowiednie warunki do  uprawiania tego sportu i oferują usługi na najwyższym poziomie.

Nie sposób nie wspomnieć także tutejszych słynnych kąpieliskach termalnych jak Aquapark Tatralandia i uzdrowiskach. Liczne źródła wód mineralnych i termalnych, których jest około 1300, są ogromnym „podziemnym” bogactwem Słowacji. Uzdrowiska na Słowacji zaliczają się do najstarszych i najlepszych uzdrowisk w Europie Środkowej. Prym wiodą wśród nich Piešťany (Pieszczany), którym oprócz termalnej wody mineralnej przyniosło sławę lecznicze błoto siarkowe. Do wyboru jednak jest aż 21 słowackich uzdrowisk!

Turystyka winna

Wciąż mało osób wie, jak dobre wina produkuje się na Słowacji. Słowackie wina otrzymały na prestiżowym konkursie Concours Mondial de Bruxelle, odbywającym się w 2013 roku w Bratysławie, 60 medali, a 3 z nich otrzymały najwyższą ocenę – GRAND GOLD.

Na ośmiu winnych szlakach Słowacji przebiegających przez 6 regionów winnych można poznać nagradzane słowackie wina – od lekkich win białych przez różowe, czerwone aż po wyjątkowe słodkie wina z obszaru tokajskiego. Najbardziej rozległy jest Małokarpacki Region Winny znajdujący się u podnóża Małych Karpat w zachodniej Słowacji. Winnicami usiane są zboczach gór, od Bratysławy w kierunku Pezinku i dalej do miejscowości Horné Orešany. Hoduje się tu białe moszczowe odmiany Rizling Włoski(vlašský), Rizling Reński (rýnsky), Veltlínske zelené, Burgundské biele, a z ciemnych odmian przede wszystkim Frankovka modrá i Svätovavrinecké. Po koniec września, zgodnie z tutejszą tradycją obchodzone jest Małokarpackie winobranie w Bratysławie-Rači, Pezinku i Modrej, zawsze pełne zabawy i lokalnego kolorytu.

„Królem win i winem królów” jest tokaj, a na Słowacji bramą do świata wina Tokaj jest miasto Trebišov. Słowacki Tokajski szlak winny, którego centrum znajduje się we wsiach Malá Tŕňa i Veľká Tŕňa , oferuje dziesięć rodzajów win (najbardziej znane to nawet 6-puttonowe wino Tokajský výber), które otrzymało wiele nagród również poza Słowacją. Unikatem na tym winnym szlaku są tokajskie piwnice wydrążone w skale wulkanicznej, tzw. tufie wulkanicznym. Pochodzą one z czasów wojen tureckich, kiedy to służyły m.in. jako kryjówki przed grabieżczym wojskiem. Niektóre piwnice są wydrążone na głębokości od 8 do 16 m. Największe znajdują się  we wsiach Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa i Viničky.

Doskonałe słowackie wina w połączeniu z lokalną kuchnią, w której są wpływy z kuchni węgierskiej austriackiej, rosyjskiej, polskiej i czeskiej,  to mozaika smaków i fantastyczny pomysł na podróż, nie tylko dla koneserów wina.

Skarby UNESCO

Słowacja ma imponującą listę miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to zarówno zabytki, jak i urzekająca pięknem przyroda, a także tzw. Skarby tzw. Niematerialnego Dziedzictwa, wśród których znalazły się słowackie instrumenty muzyczne fujara i dudy oraz Terchovska muzyka czyli archaiczna muzyka ludowa mieszkańców miejscowości Terchová i okolicznych gmin.

Już w 1993r na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił Zamek Spiski. To największy średniowieczny kompleks zamkowy w Europie Środkowej, w którego skład wchodzi także Podgrodzie Spiskie – Spišské Podhradie, miasteczko sakralne Kapituła Spiska – Spišská Kapitula, gotycki kościółek v Żehrze – Žehra. Doskonały stan tych zabytkowych zespołów wraz z otaczającym okolicę trawertynowym obszarem Narodowego Rezerwatu Przyrody Drewenik (Dreveník), tworzą wyjątkową całość.

W tym samym momencie na listę UNESCO trafiła Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica) – miejski zespół zabytkowy, reprezentujący tradycje górnicze na Słowacji oraz Wlkoliniec (Vlkolínec), który reprezentuje sam w sobie zabytkowy zespół tradycyjnej architektury ludowej. Doceniony został także Bardziejów (Bardejov), uważany jest za najbardziej gotyckie miasto Słowacji oraz wyjątkowe drewniane kościoły i cerkwie Łuku Karpackiego. Z pośród około 50 do tej pory istniejących drewnianych kościołów i cerkwi na Słowacji Komisja światowego dziedzictwa UNESCO zaakceptowała: rzymsko-katolickie kościoły w Hervartove i Tvrdošíne, ewangelickie kościoły artykularne w Kežmarku, Leštinách i Hronseku, kościoły obrządku wschodniego w Bodružali, Ladomírovej i Ruskej Bystrej.

Absolutnie wyjątkowym miejscem, które trafiło na Listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO są jaskinie i przepaście Słowackiego Krasu (Slovenský kras) oraz Dobszyńska Jaskinia Lodowa (Dobšinská ľadová jaskyňa). Słowacki kras (Slovenský kras) leżący na południu Słowacji, na granicy z Węgrami, jest największym terytorium krasowym w Europie Środkowej, licząc najwięcej podziemnych przestrzeni i komór (znajduje się tu 1110 jaskiń i przepaści). Generalnie Słowacja jest unikatowa w tym, że na jej terenie znajdują się trzy rodzaje jaskiń: lodowa, naciekowa i aragonitowa, przy czym Ochtinska aragonitowa jest jedną z trzech tego rodzaju jaskiń na świecie udostępnionych dla turystów. Dla odwiedzających jest udostępnionych 13 jaskiń.

W 2007 roku dopisano do Listy także Karpackie puszcze bukowe w Górach Bukowskich (Bukovské vrchy) i Górach Wihorlackich (Vihorlatské vrchy) w Słowacji Wschodniej.

Kolejna długa lista miejsc, wśród których jest np. Tokajski region hodowli winorośli (Tokajská vinohradnícka oblasť), kompleks piwnic winnych, zostały zgłoszone do wpisu na listę UNESCO.

Pewne jest, że są to miejsca, które warto odwiedzić i docenić osobiście! Jak mówi słowacka ludowa przypowieść „lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć”, zatem nie zwlekajcie zbytnio i odwiedźcie chociaż na weekend Słowację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz