Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde) zwane są „ostatnim rajem na Atlantyku” oraz „zaginionymi ogrodami Atlantydy”. Oba porównania doskonale oddają czar i urok tych tropikalnych wysp. Tworzy je 10 wysp i 8 maleńkich wysepek.

Dewiza kraju to „no stress” i choćby to gwarantuje beztroski wypoczynek, ale pełen barwnych atrakcji. Dodatkową zachętą i gwarancją udanego wyjazdu jest także:

  • 350 dni słonecznych w roku
  • Bardzo przyjaźni mieszkańcy i zawsze uśmiechnięci
  • Stabilność ekonomiczna, polityczna i religijna kraju
  • Brak chorób tropikalnych i brak obowiązku szczepień
  • Poza wyspą Sal nie ma masowej turystyki – możliwość bliskiego spotkania na pozostałych wyspach z prawdziwym stylem życia mieszkańców
  • Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych
  • W ojczyźnie Cesarii Evory – kultura i muzyka jest wszędzie
  • Wyśmienita kuchnia, bogactwo narodowych dać i trunków.

Turystyka indywidualna skupia się na wyspie Sal. My zapraszamy na wyjazd integracyjny na wysepki Sao Vicente i Santo Antao, gdzie toczy się „normalne życie” i tu nasi goście będą mogli poznać obyczaje i kulturę kabowerdeńczyków.

Dzień 1: Powitanie z Sao Vicente

Po przylocie na Sao Vicente, jeszcze przed zakwaterowaniem w hotelu transfer do najpiękniejszego punktu widokowego nad zatoką Mindelo, na pierwsze ogólne z wyspą. Tutaj goście będą uraczeni koktajlem powitalnym i udadzą się do hotelu w Mindelo. Zakwaterowanie i inauguracyjna kolacja w hotelu (możliwy prywatny koncert).

Dzień 2: Smaki, kultura i zabawa na Sao Vicente

Po śniadaniu wyprawa na zwiedzanie historycznej części miasta Mindelo połączona z quizem o tematyce gastronomicznej. Goście odwiedzą najważniejsze atrakcje miasta, takie jak Praça Nova, The Harbour, targ rybny. Mindelo jest kulturalną stolicą Cabo Verde. W czasie kulinarnego wyzwania każda grupa będzie miała za zadanie wypełnienie quizu o tematyce gastronomicznej.  Ich „odpowiedzi” będą później degustowane w trakcie różnych posiłków.

Następnie przejazd do Calhau przez rolniczą dolinę Madeiral na obiad z muzyką na żywo oraz pokaz i nauka tańców ludowych.
Po południu transfer do wioski rybackiej Salamansa via Praia Grande na odpoczynek, kąpiel w oceanie oraz degustacje lokalnych likierów owocowych. Stamtąd przejazd na najwyższy punkt wyspy São Vicente – Monte Verde, skąd rozpościerają się piękne panoramiczne widoki. Tu też goście będą mieli okazję spróbować miejscowych herbat i ziół leczniczych.
Wieczorem powrót do hotelu na kolację i odpoczynek.

Dzień 3: Santo Antao – na dzikim zachodzie i w szkole

Po wczesnym śniadaniu transfer do portu na prom na wyspę Santo Antao. Po dopłynięciu do Porto Novo transfer na “dziki zachód” przez dolinę Ribeira das Patas aż do wioski Alto Mira. San Antao to najbardziej zielona wyspa całego archipelagu. Ten rejon słynie także z produkcji wyśmienitego koziego sera. Po spacerze po tarasach rolniczych i lunchu przejazd do Cha de Morte na spotkanie z uczniami szkół podstawowych.

To rodzaj „zabawy szkolnej”, zupełnie wyjątkowe spotkanie, które można połączyć także z działaniami CSR. Od ponad 7 lat dzięki pomocy klientów z Polski nasz lokalny partner pomaga finansowo szkole podstawowej w Cha de Morte liczącej zaledwie 60 uczniów i 6 profesorów. Oprócz wspólnego obiadu, program przewiduje występy taneczne i zabawy grupowe. Uczniowie obdarują gości prezentami, które sami wcześniej przygotowali na zajęciach plastycznych.
Popołudniu transfer do Porto Novo do hotelu, czas na odpoczynek i relaks. Kolacja w hotelu.

Dzień 4: Uroki wyspy odkrywane w czasie trekkingu, a smaki na eko-farmie

Po śniadaniu pora na odkrywanie zielonej wyspy. Santo Antao to fantastyczne miejsca na trekking po bardzo ciekawie przygotowanych trasach o różnym stopniu trudności. Goście rozpoczną swój trekking od Coculi trasą o średnim poziomie trudności podczas którego rozpościerają się przepiękne widoki na dolinę Ribeira Grande.

Tak dotrą do eko-farmy na zabawę rolniczą i obiad. Farma znajduje się w samym sercu doliny Ribeira Grande i liczy ponad 5 ha. Tu goście będą mieli cała gamę zajęć, mi.in. gotowanie narodowego danie “Catchupa”, ale też będzie dojenie kóz i robienie sera, prażenie i mielenie lokalnej kawy, grillowanie ryb i manioku, pomoc przy produkcji dżemu z papai, uczestnictwo przy całym procesie pędzenia rumu, nazwanego tu  „Grog”. Prawdziwe kulinarne szaleństwo! Po obiedzie będzie można tańczyć przy muzyce na żywo oraz wskoczyć do dużego zbiornika który jest napełniony słodką woda z trzech górskich źródeł. Po wyczerpującym dniu powrót do hotelu na kolację i odpoczynek.

Dzień 5: Pożegnalna kolacja z koncertem i świetną zabawą

Dzień przeznaczony na odpoczynek i plażowanie czy uprawianie sportów wodnych. Spragnieni jeszcze wrażeń i lokalnych rozrywek mogą udać się np. na naukę plecenia włosów, canyoning czy łowienie z miejscowymi rybakami.
Pożegnalny wieczór to uroczysta kolacja z obowiązkową muzyką, która kabowerneńczykom towarzyszy na każdym kroku i bez której dewiza „no stress” praktycznie jest niemożliwa. Kolację uświetni występ bardzo sławnego tutaj zespołu Cordas do Sol.

Dzień 6: Pożegnalny drink na Sao Vivente

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na prom. Przepłynięcie na wyspę Sao Vicente. Przed odlotem jeszcze pożegnalny lokalny drink. Powrót do kraju.