hiszpania

Dlaczego przynajmniej raz w życiu trzeba pojechać do Andaluzji i zobaczyć jej skarby? To druga pod względem wielkości wspólnota autonomiczna Hiszpanii, ale to właśnie w tym regionie jest wszystko to, co identyfikuje cały kraj.

  • Przede wszystkim to tu narodziło się flamenco, doskonale odzwierciedlające andaluzyjski temperament, bo to nie tylko taniec, ale styl życia.
  • Niesamowite miasta i zabytki: Sewilla, Malaga, Ronda, Kadyks, Kordoba, Grenada – to miejsca, które przez lata pozostają w pamięci.
  • Niezwykle piękno przyrody – białe plaże, gaje oliwne, najwyższy w kontynentalnej Hiszpanii łańcuch gór Sierra Nevada.
  • Fantastyczna zabawa – festynów i regionalnych zabaw pełno w całej Andaluzji o każdej porze.

Najczęściej podróż do Andaluzji „opiera się” o przelot do Sewilli lub Malagi i zależnie od tego wybranego punktu docelowego inne miejsca są w zasięgu krótkiego programu, w każdym przypadku jednak można znaleźć prawdziwe perły i spędzić niezwykle czas. Przedstawiamy krótki program wyjazdu motywacyjnego w okolice Malagi.

Dzień 1: City tour po Maladze

Przylot do Malagi, transfer do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek i lunch na tarasie hotelu z widokiem na miasto. Po lunchu rozpocznie się city tour po mieście (pieszo lub rowerami – do wyboru). W mieście narodzin Pablo Picasso na pewno warto odwiedzić jego muzeum, jeśli czas pozwoli. W Maladze – stolicy wybrzeża Costa del Sol, można poznać prawdziwą andaluzyjską radość życia.  Aby wczuć się w klimat i piękno miasta najlepiej rozpocząć zwiedzanie od spaceru wzdłuż drugiego co do wielkości portu w Hiszpanii oraz promenady Muelle Uno z charakterystyczną latarnią z 1817r. tuż przy plaży Malaqueta. Punktem obowiązkowym jest wzgórze XIV Zamku Gibralfaro skąd rozciąga się najlepszy widok na Malagę. Stąd już blisko do kolejnych charakterystycznych punktów miasta, jakim są najlepiej zachowana twierdza Maurów w Hiszpanii – Alcazaba oraz leżące u jej stóp Teatro Romano, odkryte stosunkowo niedawno w 1951r. Niewątpliwe największym symbolem Malagi jest budowana przez ponad 250 lat Katedra, zwana potocznie „La Manquita, które w wolnym tłumaczeniu oznacza ”jednoręka dama”. Wieczorem kolacja powitalna w lokalnej restauracji.

Dzień 2: Ronda, degustacja win i warsztaty paelli

Po śniadaniu w hotelowej restauracji czas na całodniową wycieczkę do Rondy. Ronda, jedno z najpiękniejszych miast południowej Andaluzji, gdzie widoki zapierają dech w piersiach. W czasie spaceru zobaczymy, m.in. Plac Hiszpański, Nowy Most – symbol Rondy, dom Jana Bosco – założyciela zgromadzenia Salezjanów, plac ratuszowy oraz kościół Santa Maria la Mayor, który skrywa w sobie resztki dawnego meczetu. W następnej kolejności wycieczka zaprowadzi nas na Arenę Corridy – Plaza de Toro de la Maestranza – jednego z najstarszych placów walki byków w Hiszpanii. Prawdopodobnie w tym miejscu miała swój początek zarówno tradycyjna corrida, jak również światowej sławy Corrida Goyesca. Oprócz areny zwiedzimy również Muzeum, które przedstawia historię tej części kultury hiszpańskiej.

Następnie wizyta w winiarni z degustacją 4 win ekologicznych (rosado, roble, merlot-syrah e igualado) z lunchem warsztatami i wspólnym gotowaniem paelli – jednego z najbardziej charakterystycznych hiszpańskich dań.
Wieczorem powrót do Malagi, kolacja w lokalnej restauracji.

Dzień 3: Alhambra, Guadix i flamenco

Po śniadaniu w hotelu przejazd do Grenady. Jak mawia hiszpańskie przysłowie „Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział”. Inne powiedzenie z kolei mówi „Nie ma w życiu nic bardziej godnego współczucia, niż być ślepym w Granadzie”. Absolutna hiszpańska perła wśród zabytków, górująca nad miastem twierdza Alhambra, wpisana na listę UNESCO, to najwspanialsze świadectwo architektury muzułmańskiej średniowiecza. Zarówno czerwony zamek Alhambra, jak i samo miasto i jego okolice, w szczególności zaś wzgórze Albaycin – dawna dzielnica arabska z wąskimi, wijącymi się uliczkami i białymi domami sprawi, że nie zapomnicie tej podróży nigdy!
UWAGA! Zwiedzanie Alhambry wymaga wcześniejszej rezerwacji biletów, najlepiej z dużym wyprzedzeniem.

W drodze powrotnej do Malagi wizyta w niesamowitym miasteczku „jaskiniowców” – Guadix. Znajduje się tu około dwóch tysięcy jaskiń zamieszkiwanych po dzień dzisiejszy. Guadix położone na rozległej równinie otoczone jest ze wszystkich stron górami, w pobliżu masywu Sierra Nevada, jest jednym z najstarszych miast Półwyspu Iberyjskiego. Miasteczko stworzone z tzw. „casas cueva” robi niesamowite wrażenie. W okolicy miasteczka znajdują się także groty ze stanowiskami archeologicznymi.

Późnym popołudniem powrót do Malagi na uroczysta kolacja z pokazem flamenco.

Dzień 4: Powrót do kraju

Zależnie od godziny wylotu  – śniadanie w hotelu lub w formie prowiantu na drogę. Transfer na lotnisko i powrót do kraju.

Polecamy także wyjątkowe, ekskluzywne podróże po Andaluzji pociągami Renfe Luksury Tourist Train.