Azerbejdżan zwany „KRAINĄ WIECZNEGO OGNIA” zawdzięcza ten przydomek ogromnym złożom ropy naftowej. Dzięki nim także jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie.To największy kraj Kaukazu Południowego, na terenie którego można przebyć kilka stref klimatycznych – od nadmorskiego Baku, przez stepy, aż po ośnieżone szczyty Wielkiego Kaukazu. Samo Baku,wielobarwne i wielokulturowe łączy ze sobą nowoczesność ze starówką wpisaną na listę UNESCO. To tędy przejeżdżały karawany sunące po Jedwabnym Szlaku, ich ślady można spotkać do dziś. Zapraszamy w podróż po kraju czarnego złota.

Dzień 1: Baku

Po przylocie do Baku i załatwieniu formalności wizowych, zależnie od godziny przylotu, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas na odpoczynek i lunch w hotelu.
Następnie czas na obowiązkowe zwiedzanie stolicy Azerbejdżanu.
Baku nazywane jest Paryżem Wschodu. Średniowieczne Stare Miasto (Icheri Sheher) położone jest na niedużym wzgórzu, otoczone malowniczymi murami obronnymi. Dzięki bogactwu jakie daje miasto ropa i gaz, wszystkie budowle są doskonale odrestaurowane. Starówka jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Jednym z najcenniejszych zabytków Starego Miasta jest kamienna Wieża Dziewicza (Qiz Qalasi, Maiden’s Tower) z XII w. Z jej tarasu rozpościera się przepiękny widok na Stare Miasto, okoliczne wzgórza, nowoczesne apartamentowce i szklane wieżowce oraz na Morze Kaspijskie. Kolejnym najcenniejszym zabytkiem starego miasta jest pałac Szachów Szyrwanu (azer. Şirvanşahlar Sarayı) w większości pochodzący z XV wieku. W jego pobliżu znajduje się z kolei minaret Siniq Qala z II poł. XI wieku. Zbudowany przez Shirvanshakhs i opisany przez UNESCO jako „jedna z pereł architektury Azerbejdżanu”. Składa się z: głównego budynku, Divankhana, Mauzoleum, Meczetu, łaźni pałacowych. Mury obronne od zewnątrz w dużej mierze otoczone są parkiem z fontannami, a nocą są pięknie oświetlone. Wieczorem powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 2: Qobustan jeep safari

To będzie bardzo aktywny dzień. Tuż po śniadaniu całodzienny wyjazd na jeep safari do Qobustan i Wulkanów Błotnych, a także wizyta w muzeum Qobustan. Qobustan (Gobustan) to najpiękniejszy park narodowy w Azerbejdżanie.Tuż obok niego znajduje się skupisko błotnych wulkanów, których jest prawie 400! Wulkan Dashgil, o wysokości 92m ma, według naukowców NASA, powierzchnię bardzo zbliżoną do powierzchni Marsa. Na terenie parku znajduje się też wulkaniczne jezioro. Obok Baku to absolutne must see Azerbejdżanu. To miejsce magiczne, gdzie azerscy przodkowie z Ery Paleolitu komunikują się do dziś poprzez petroglify – prehistoryczne rysunki skalne, z których najstarsze pochodzą sprzed 20 000 lat. Górzysty teren Gobustanu w 2007 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obcowanie z naskalnymi rysunkami to jak podróż w czasie! Po dotarciu na miejsce jeepami czas na szereg zabaw teambuidingowych i atrakcji na miejscu, a na zakończenie fantastyczny piknik przygotowany przez mistrzów kebeba z degustacją czarnego kawioru z lokalną wódką. Tutejsze widoki i bardzo atrakcyjne aktywności na pewno wszyscy zapamiętają na długo!

Dzień 3:Sheki

Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie z hotelu i transfer do Sheki.
Sheki to malowniczo położone miasto u stóp południowych stoków Wielkiego Kaukazu. Poza Baku to najchętniej odwiedzane azerskie miasto. Słynie przede wszystkim z dwóch budowli: Pałacu Chanów Szekijskich oraz tzw. Karawanseraj służących niegdyś jako miejsce odpoczynku dla karawan przemierzających Jedwabny Szlak. Była to największa tego typu budowla na Zakaukaziu, budowana w formie zamku. Kompleks składa się z górnego i dolnego Karawenseraj. Pięknie prezentuje się dziedziniec i krużgankami. Sheki to doskonałe miejsce na zakup pamiątek. Słynie ze wspaniałego rękodzieła – od jedwabnych chust przez wyroby z miedzi po ozdobne, ręcznie tkane dywany.

Dzień 4: Relaks pośród gór

Rejon Sheki nazywany jest Azerską Szwajcarią. Położony pośród gór fantastyczny hotel oferuje odkryty basen całoroczny, restauracje i bar z pięknym widokiem na góry. Po śniadaniu czas na pełen relaks i możliwość korzystania z hotelowych atrakcji. Po lunchu wyjazd w drogę powrotną do Baku. Przyjazd do hotelu w Baku.Wieczorem kolacja w restauracji na nadmorskim bulwarze.

Dzień 5: Sztuka Azerbejdżanu

Po śniadaniu w hotelu czas na dalsze zwiedzanie Baku i tego z czego słynie Azerbejdżan na świecie – dywanów! Dywany z Azerbejdżanu zostały uznane przez UNESCO za „arcydzieło niematerialnego dziedzictwa”. Tutejsze bardzo charakterystyczne Muzeum Dywanów przedstawia kulturę dywanową Azerbejdżanu na przestrzeni wieków, ale także biżuterię, tradycyjne stroje i wiele innych rzemiosł, charakterystycznych dla kultury Azerbejdżanu. Już sam kształt budynku jest imponujący – wygląda jak zwinięty dywan pośrodku nadmorskiego parku. Po wizycie w Muzeum goście udadzą się jeszcze do jednego z aktualnych symboli miasta i Azerbekdżanu – Centrum Hejdara Alijewa. Pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego kraju. Przedstawia tradycyjną i współczesną kulturę azerską. W 2014 r zostało uznane za Projekt Roku,Prawdziwą perłą Centrum jest wspaniała sala koncertowa na tysiąc osób, w której wykorzystano elementy z białego dębu amerykańskiego.
Po lunchu czas na poznanie kolejnej tutejszej sztuki – zdobienie szkła. Tą wymagającą cierpliwości i precyzji umiejętność goście poznają podczas specjalnych warsztatów.
Wieczorem uroczysta, pożegnalna kolacja w restauracji nadmorskiej połączona z występami artystycznymi i degustacją wina.

Dzień 6: Powrót

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Zależnie od godziny powrotu transfer na lotnisku lub jeszcze wizyta na tzw. „zielonym bazarze” i czas wolny.
Powrót do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz