Zapytaj o ofertę: +48 71 712 39 26, telefon alarmowy (tylko dla Klientów): +48 665 888 901 info@bissole.pl | Zapisz się do newslettera

Ryga to stolica i największe miasto Łotwy, a także jedna z największych metropolii w krajach nadbałtyckich. Doskonale łączy ponadczasową historię z nowoczesnością.

Samo Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W czasie ponad 800-letniej, burzliwej historii swój ślad zostawili tutaj zarówno niemieccy rycerze, jak i szwedzcy królowie czy rosyjscy komisarze. Dziś to tętniące życiem, ale też bardzo zielone, miasto na skrzyżowaniu Europy Wschodniej i Północnej. W czasie krótkiego, 2-3 dniowego pobytu tutaj, można bardzo ciekawie i bardzo różnorodnie spędzić czas.

Oto przykładowy program:

Dzień 1: Obowiązkowy city tour

Przylot do Rygi. Lotnisko w Rydze jest jednym z najnowocześniejszych w tej części Europy, znajduje się zaledwie 13km od centrum miasta.
Od razu po przylocie można się udać na city tour po najważniejszych zabytkach miasta. Wzdłuż rzeki Dźwiny, nad którą leży miasto, idąc w kierunku centrum można odpocząć w licznych otaczających rzekę parkach, ale też rozpocząć podziwianie secesyjnej zabudowy miasta.

Ryga stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. Po dotarciu na rynek w oczy rzuca się różnorodność budowli, co jest wynikiem różnych wyznań i kultur, które „mieszkały” przez wieki w Rydze. Zobaczyć trzeba zarówno protestancką Katedrę w Rydze, jak katolicką Katedrę św. Jakuba.

Na samym Placu Ratuszowym szczególne wrażenie robi Kościół Św. Piotra w otoczeniu dwóch skrupulatnie odrestaurowanych kamienic – Domu Bractwa Czarnogłowych i kamienicy Schwaba. Warto wejść na wieżę widokową Kościoła Św. Piotra skąd rozpościera się fantastyczny widok na łotewską stolice.

Spacerując w plątaninie uliczek starego miasta trzeba trafić na ul. Mazã Pils, gdzie znajduje się kompleks trzech kamienic tzw. Trzej Bracia oraz przejść przez Szwedzką Bramę, która jako jedyna średniowieczna brama miasta wraz z okazałą częścią dawnych fortyfikacji, przetrwała do naszych czasów.

Jeśli wybieracie się większą grupą do Rygi na krótki wyjazd integracyjny, świetnym pomysłem jest zwiedzanie miasta tzw. Pan Cars – kolorowo pomalowanymi przez graficiarzy Fiatami 126p lub np. na segway’ach.

Na wieczór można zaplanować spotkanie z łotewską czarna magią – czyli degustację tzw. Czarnego Balsamu. To absolutnie unikalna nalewka stworzona w 1752r przez Abrahama Kunze z 24 ziołowych i innych składników. Na pewno po nim zaostrza się apetyt na wyborną kolację.

Dzień 2: Z widokiem na miasto i plażę

Po zapoznaniu się ze ścisłym, zabytkowym centrum miasta warto odejść kawałek dalej. Na pewno nie da się przeoczyć najwyższej budowli w mieście czyli ryskiej wieży radiowo-telewizyjnej. Wybudowana na rzecznej wyspie Zaķusala, wznosi się na wysokość 368,5m, co czyni ją najwyższą tego typu konstrukcją w Unii Europejskiej. Na wysokości 97m znajduje się specjalny taras widokowy skąd można podziwiać całą okolicę miasta.

Warto także oddalić się o zaledwie 20km od centrum miasta do Jurmali – leniej stolicy Łotwy. W sezonie letnim można tu dopłynąć statkiem lub urządzić sobie wycieczkę rowerową. Długa, piaszczysta plaża, ogromny park stuletnich sosen i charakterystyczna drewniana architektura, tym zachwyca Jurmala.

Jurmala w Łotwie

Dzień 3: To co najsmaczniejsze na Łotwie

Zależnie od godziny wylotu można, a nawet trzeba, udać się w jeszcze jedno miejsce, gdzie na pewno zaopatrzycie w pamiątki z Rygi. Największy bazar pod dachem w tej części Europy tzw. Riga Central Market. To bardzo charakterystyczne miejsce, którego część stanowi pięć ogromnych brył, które były schronami dla niemieckich zeppelinów w czasie I wojny światowej. W tym labiryncie stoisk można spędzić wiele godzin, degustując łotewskie specjały. Warto się tu zaopatrzyć w przeróżne produkty i urządzić sobie piknik nad rzeką.

Ryga

Niezależnie od tego czy wybieracie się do Rygi z rodziną, czy na imprezę firmową, czy macie do dyspozycji 1 dzień czy może 3, na pewno nie można się tu nudzić. Jeśli potrzebujecie pomocy przy organizacji swojego wyjazdu – zapraszamy do kontaktu.

Zapytaj o ofertę wyjazdu do Rygi
Zobacz propozycje innych wyjazdów incentive