Co można robić przez dzień czy dwa w stolicy Dolnego Śląska? Oj, bardzo dużo i zapewne zabraknie czasu, aby zobaczyć wszystko, co ma do zaoferowanie to „miasto stu mostów”, zwane także „miastem krasnali”. Zależnie od tego czy spacerujemy po Wrocławiu sami, czy z większą grupą, czy może z dziećmi, ile mamy czasu, a przede wszystkim od tego, co nas najbardziej interesuje, do wyboru są różne sposoby zwiedzania Wrocławia. Choć obowiązkowe punkty na trasie będą w dużej mierze się powtarzać, to już sposoby i historie mogą być zupełnie inne.
A zatem przedstawiamy kilka propozycji, z których możemy skomponować dla Państwa indywidualnie dopasowany program.
Wrocław obowiązkowy – co koniecznie trzeba zobaczyć?
We Wrocławiu wszystkie drogi prowadzą na… Rynek. Nawet jeśli jesteście tu zaledwie kilka godzin, na pewno na Rynek traficie. Praktycznie o każdej porze dnia i nocy jest to miejsce tętniące życiem.
Tylko na Rynku i w jego najbliższych okolicach można spokojnie spędzić kilka godzin podziwiając Ratusz, pięknie odrestaurowane kamienice okalające rynek, odpoczywając pośród kwiatów na Placu Solnym, czy podziwiając panoramę miasta z wieży gotyckiego kościoła Św. Elżbiety.
Bardzo wyjątkowym miejscem są także Stare jatki, gdzie od średniowiecza działały zakłady rzeźnicze. Dziś stojące tam figury zwierząt z brązu są najczulej głaskanymi zwierzętami we Wrocławiu, z równie czułym widniejącym przesłaniem „Ku czci Zwierząt Rzeźnych – Konsumenci”.
Wielbiciele architektury i sztuki barokowej zapewne nie ominą pięknego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, a zwłaszcza imponującej Auli Leopoldyńskiej. Na mapie punktów obowiązkowych musi znaleźć się też magiczny, zwłaszcza po zmroku, Ostrów Tumski z dumie górującym na nim Katedrą Św. Jana Chrzciciela.
Katedra zwana „matką kościołów śląskich” jest najwspanialszym zabytkiem gotyckiej architektury sakralnej. Otoczony ze wszystkich stron wodami Odry Ostrów Tumski dał początek całemu miastu. Tu też na tzw. Zielonym mostku wszyscy zakochani „zamykają na kłódkę” swoją miłość.
Nieco odległa od Rynku i Ostrowa, ale absolutnie obowiązkowa jest Hala Stulecia, wpisana w 2006r na listę UNESCO. Ta monumentalna budowla to jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Przepiękny otaczający ją park wraz z multimedialną fontanną i ogrodem japońskim to doskonałe miejsce na spacer i relaks.
Zwiedzanie Wrocławia – tematyczne trasy
Wrocław można zwiedzić na wiele sposobów. Można poznać go z perspektywy otaczających go wód w czasie rejsu barką. Można przejść go szlakiem tajemniczych miejsc słynnych z powieści kryminalnych Marka Krajewskiego. W przeniesieniu się do czasu przedwojennego Wrocławia, grupom zwiedzającym miasto szlakiem nietuzinkowego detektywa Eberharda Mocka, pomagają liczne animacje turystyczne.
Spotkanie z Wrocławiem to także spotkanie wielokulturowe. Wrocław leżący na przecięciu dwóch najstarszych szlaków handlowych – Szlaku Bursztynowego i Szlaku Solnego nosi ślady różnych narodowości: Czechów, Niemców, Żydów i Polaków, które chcieli zawładnąć miastem. Szczególnie Wrocławska Gmina Żydowska była przed II Wojna Światową jedną z największych w Niemczech i po dziś dzień pozostały tu liczne ślady kultury żydowskiej.
Wykorzystując czy to wrocławskie legendy czy choćby powieści Krajewskiego większe grupy mogą poznać Wrocław w czasie gier miejskich. Te gry z wykorzystaniem nowych technologii są doskonałym sposobem na zabawę, integrację, rywalizację ze sporą dawką adrenaliny i przede wszystkim na odkrywanie miasta z innej perspektywy.
Nowe miejsca we Wrocławiu, które warto zobaczyć
Nie tylko zabytki Wrocławia przyciągają tu coraz większe rzesze turystów. Cały czas powstają nowe imponujące miejsca, dające ogromne możliwości do spotkań czy organizacji dużych imprez. W 2016 r. na listę „7 nowych cudów Polski” ogłoszoną przez National Geographic Traveler zostało wpisane Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Miejscem nie tylko niezwykłych koncertów, ale także idealnym do organizacji uroczystych eventów jest nowe Narodowe Forum Muzyki.
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także nowa część wrocławskiego zoo – Afrykarium, które także jest przystosowane do organizacji różnorodnych wydarzeń specjalnych i imprez biznesowych. Także przy Hali Stulecia powstało nowoczesne centrum konferencyjne idealne do organizacji przeróżnych imprez.
Imponująco też przedstawia się Sky Tower i panorama miasta widziana z jego tarasu widokowo. To miejsce zaczyna się wpisywać w listę punktów obowiązkowych w czasie wizyty we Wrocławiu. Wśród najmłodszych turystów ogromnie popularne są wycieczki szlakiem wrocławskich krasnali, a tych jest w mieście coraz więcej i więcej!
Przedstawione miejsca i sposoby zwiedzania to jedynie niewielka część możliwości jakie daje Wrocław. Jeśli chcecie zorganizować tu świetny city break – zapraszamy do kontaktu.