city tax

City tax czyli tzw. podatek miejski, turystyczny lub opłata klimatyczna.

Opłata taka jest najczęściej powiązana z danym miejscem słynącym z walorów przyrodniczych, turystycznych lub uzdrowiskowych. City tax napotkamy w większości miast europejskich, ale nie tylko, które przyciągają całą rzeszę turystów z całego świata. Miasta w ten sposób rekompensują sobie niedogodności związane z odwiedzającymi turystami. Podatek ten jest odprowadzany do danych gmin.

Podatek płaci się bezpośrednio w recepcji obiektu hotelowego. Większość hoteli przyjmujących rezerwacje online oraz biura podróży wystawiające voucher na zarezerwowane przez nie hotele nie doliczają tego podatku do ceny noclegu. Nawet jeśli jest to cały pakiet turystyczny od touroperatora (przelot, hotel, ubezpieczenie itp) w wielu destynacjach na miejscu po przylocie może się pojawić konieczność zapłacenia city tax. O takim wydatku zawsze klient powinien być poinformowany (zgodnie z najnowszą „Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych”). Jeśli jest taka możliwość ze strony hotelu, kwota city tax jest przejmowana przez nasze biuro i rozliczana w całości razem z kwotą rezerwacji. Nie jest to jednak zależne od biura, tylko od hotelu.

Warto jednak dopytać i przygotować się na dodatkowy wydatek, aby nie być niemile zaskoczonym.

Przykładowe opłaty z jakimi możemy się spotkać w  miastach Europy:

  • Bruksela – 2,50EUR do 5EUR/dzień/osoba
  • Paryż – 1.00EUR do 5EUR/dzień/osoba
  • Rzym – od 3EUR do 7EUR/dzień/osoba
  • Barcelona – od 0,45EUR do 2.50EUR/dzień/osoba

Wielkości te zwykle są związane ze standardem hotelu. Bywa także, że wysokość podatku jest ustalana procentowo od wartości rezerwacji. Wówczas jest to procent od wartości samego noclegu, bez kosztów śniadania i innych usług dodatkowych.

To, ile dokładnie zapłacimy, zależy nie tylko od kraju, ale także od miasta, standardu i rodzaju hotelu, w którym się zatrzymamy i długości pobytu. Jak to kiedyś mądrze powiedział Benjamin Franklin: „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”.

Istnieją konkretne sytuacje, w jakich można uzyskać zwolnienie z takiego podatku. O zwolnieniach z city tax na terenie Niemiec w ramach podróży służbowych piszemy tutaj:

Magdalena Nowakowska
Dyrektor działu sprzedaży

 

Potrzebujesz więcej informacji?
Zapraszamy do kontaktu