city tax

Na temat tego czym są city tax’y i dlaczego trzeba je płacić pisaliśmy już wcześniej. Warto wiedzieć, że od tej zasady są wyjątki i to dotyczące właśnie podróży służbowych. Na terenie Niemiec – czyli bardzo częstego kierunku podróży służbowych, podatek miejski jest pobierany przede wszystkim od osób podróżujących prywatnie, turystycznie. Jego wysokość waha się między 5 a 7,5% wartości rezerwacji. Taką właśnie kwotę można zaoszczędzić. Trzeba „jedynie” udowodnić, że jest się w podróży służbowej.

Generalnie wszystkie hotele w miastach, które stosują city tax, są poinstruowane, jakie dokumenty są wymagane do zwolnienia z podatku. Nie jest to nic skomplikowanego, ale trzeba zwykle mieć taki dokument przygotowany już wcześniej, przed wyjazdem ponieważ powinien on być opatrzony firmową pieczątką i podpisem osoby upoważnionej. Zdarza się, że już przy zakładaniu rezerwacji hotel pyta, czy jest to podróż służbowa (oczywiście jest tak jedynie w sytuacji, kiedy robimy rezerwację bezpośrednio w hotelu, a nie przez dowolny ogólny system rezerwacyjny). W przypadku niektórych miast wystarcza pismo z firmy z potwierdzające przyczyny biznesowe podróży i noclegu, inne wymagają wypełnienia konkretnych formularzy. Oto kilka przykładów.

City tax Berlin:

W Berlinie konieczność opłacenia podatku miejskiego funkcjonuje od 1.01.2014. Wynosi 5% wartości zakwaterowanie (bez kosztów śniadania i innych usług dodatkowych). Objęte są nim także rezerwacje niewykorzystane, które nie zostały wcześniej anulowane, ponieważ istniała możliwość noclegu.

Do zwolnienia z city tax w przypadku podróży służbowej upoważnia:

W przypadku Berlina z podatku City Tax mogą być zwolnione wycieczki szkolne pod warunkiem, że danej klasie towarzyszy nauczyciel. Do takiego zwolnienia także należy przedstawić stosowny formularz.

City tax Frankfurt nad Menem

Frankfurt wprowadził podatek miejski dopiero w styczniu 2018. Wynosi on 2 euro za osobę za noc.
Aby uzyskać zwolnienie z podatku w przypadku podróży służbowej należy podpisać specjalny formularz rejestracyjny i zapisać adres swojego pracodawcy.

City tax Drezno

Drezno nałożyło podatek od zakwaterowania w dniu 1 lipca 2015 r. Wynosi on 6,66% od ceny pokoju brutto. Bez względu na cel pobytu z podatku są zwolnione dzieci oraz osoby w znacznym stopniu niepełnosprawności (80%+) i ich opiekunowie.

W przypadku podróży biznesowych zwolnienie można uzyskać na podstawie:

Ponieważ lista miast niemieckich, które są objęte podatkiem city tax jest zmienna, jak również mogą się zmieniać dokumenty jakie są wymagane do zwolnienia z podatku, najlepiej zawsze bieżącej informacji zaciągnąć w danym hotelu. Nasze biuro dla klientów zawsze stara się sprawdzić takie bieżące informacje, by dana firma mogła uzyskać zwolnienie.

Magdalena Nowakowska
Dyrektor działu sprzedaży

Potrzebujesz więcej informacji?
Zapraszamy do kontaktu

[/vc_column]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz