Prywatny jeep i awionetka, lot balonem i ekskluzywne spa – to tylko niektóre z atrakcji, które mogą być częścią ekskluzywnego wyjazdu na safari. Takie propozycje łączą w sobie przygodę, piękno dzikiej natury, niezapomniane smaki, ale i możliwość odpoczynku w luksusowych hotelach. Są więc znakomitą ofertą na incentive travel.

Wyjazd na safari to dziś znacznie więcej niż tylko możliwość podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Rozwój bazy hotelowej w Afryce sprawił, że podczas takiego wyjazdu możemy mieszkać w wyjątkowych i bardzo luksusowych miejscach – od ogromnych hoteli, przez niewielkie osady składające się z kilkunastu domków urządzonych w charakterystyczny dla danego kraju sposób, po wille na wyłączność na malowniczych wybrzeżach. Nie bez przyczyny od lat na liście najlepszych hoteli świata regularnie pojawiają się obiekty w Zambii czy Tanzanii, a w ostatnich latach także m.in. w Botswanie i Etiopii. Szeroka oferta sprawia, że łatwo jest wybrać ustronne miejsce na kilkuosobowy wyjazd motywacyjny, jak i duży obiekt odpowiedni do zorganizowania spotkania biznesowego czy konferencji.

Tym, co przede wszystkim kojarzy się z atrakcjami Czarnego Lądu, są zwierzęta i krajobrazy. Dobrze zorganizowane safari pozwoli m.in. zobaczyć tzw. „wielką piątkę Afryki”, do której należą: lew, słoń afrykański, bawół afrykański, nosorożec czarny oraz lampart, a także inne wyjątkowe zwierzęta. Taki wyjazd będzie też zawierał noclegi w komfortowych, eleganckich chatach (tzw. lodge) w samym centrum parków narodowych, wycieczki łodzią i samolotem oraz liczne wyprawy kulturowe na tereny zamieszkane przez tamtejsze plemiona.

Safari w Tanzanii

Północna Tanzania oferuje turystom m.in. atrakcje rezerwatu Ngorongoro z Kraterem Ngorongoro i Park Narodowy Serengeti – jeden z największych
i najbardziej znanych terenów chronionych na świecie. Luksusowe hotele w Ngorongoro oferują do dyspozycji gości osobistego lokaja, który zadba np. o rozpalenie ognia w kominku czy przygotowanie kąpieli po całodniowym safari. Dodatkową atrakcją może być wycieczka do wioski Masajów lub do przełomu rzeki Olduvai, gdzie znaleziono ślady australopiteka.

incentive travel

Park Narodowy Serengeti

Podczas safari w Serengeti można natomiast obserwować gigantyczne, migrujące sezonowo stada antylop, zebr, gazeli, bawołów. Żyją tam też żyrafy, słonie, nosorożce, krokodyle, lwy, lamparty, gepardy, hieny, likaony, szakale, czy pytony. W parku Serengeti goście nocują np. na terenie obozu złożonego z luksusowych domków krytych afrykańską plecionką albo ze znakomicie wyposażonych namiotów. Turyści biorą też udział w safari przy blasku księżyca albo w pieszych wycieczkach pod okiem wykwalifikowanego przewodnika. Może to być zatem znakomity pomysł na wyjazd służący np. idei team buildingu.

Kenia i Kilimandżaro

Kenia oferuje z kolei wspaniałą sawannę parku Amboseli u stóp Kilimandżaro, z okresowym jeziorem Amboseli. Teren ten zamieszkany jest przez ogromne stada słoni, a także m.in. hipopotamy, bawoły, żyrafy, lamparty, pawiany, hieny i szakale. W rezerwacie Masai Mara turyści mają szansę zaobserwować niezwykły spektakl natury, jakim jest wielka migracja stad antylop gnu i zebr. Kenia to także fascynująca kultura Masajów. Wśród różnorodnej oferty noclegowej w tym kraju znajdziemy np. ekskluzywny domek z lokalnego kamienia, kryty strzechą. Goście często dostają też do dyspozycji osobisty personel oraz samochód z kierowcą. Zdarzają się też takie atrakcje jak jacuzzi pod gołym niebem.

Republika Południowej Afryki i Park Krugera

Park Narodowy Krugera to z kolei jedna z głównych atrakcji RPA. Podczas pieszych wędrówek oraz porannych i nocnych safari samochodami terenowymi, można tam spotkać słonie, żyrafy i zebry, antylopy oraz białe nosorożce. Część z tych zwierząt łatwiej jest spotkać w nocy, dlatego wycieczki odbywają się także przed świtem. Na takim safari doświadczony przewodnik – tropiciel uczy m.in. rozpoznawać ważniejsze gatunki drzew i opowiada ciekawostki przyrodnicze. Warto też odwiedzić wodopoje, by podziwiać zwierzęta chcące zaczerpnąć wody, ale także mieszkające tam hipopotamy i krokodyle. Safari będzie z pewnością znakomitą propozycją dla osób poszukujących niezapomnianych widoków i dla wielbicieli polowania z aparatem fotograficznym.

Podniebne safari w Namibii

Zaskocz swoich pracowników lub klientów zwiedzaniem Afryki z lotu ptaka. Na takie powietrzne safari można wybrać się m.in. w Namibii. W zależności od tego, dla ilu osób ma być zorganizowana wycieczka, do dyspozycji są kilkunasto- albo kilkuosobowe samoloty, które często lądują na terenach należących do danego hotelu. Jedna z ciekawszych tras prowadzi wzdłuż wijącej się nitki rzeki Kunene aż do Oceanu Atlantyckiego. Na trasie z Kuene do Kaokoland leci się natomiast ponad piaskami diun i piaszczystymi równinami.

Niezapomniana będzie także powietrzna podróż do Wodospadów Wiktorii na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. Te wodospady są uważane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Natomiast przelot nad deltą Okawango pozwoli podziwiać wiele gatunków ptaków i innych  zwierząt.

Niezapomniane smaki Afryki

Wartością dodaną safari w sercu Czarnego Lądu z pewnością będzie także kuchnia. W krajach na wybrzeżu na wyciągnięcie ręki są świeże owoce morza. Wszędzie można dostać orzeźwiające drinki, koktajle i soki ze świeżo wyciskanych, egzotycznych owoców. Na poszukiwaczy kulinarnych przygód czekają takie atrakcje, jak grillowana ośmiornica albo szaszłyk czy stek z rekina popijany świeżym sokiem z trzciny cukrowej. Do tego dochodzą oczywiście znane na całym świecie z niepowtarzalnego smaku afrykańskie wina. Podróż do Afryki może być więc okazją do zgromadzenia kolekcji niezapomnianych wrażeń, fotografii, spotkań i smaków.

5 komentarzy

  1. Ależ ten tekst działa na wyobraźnię 😀 szczególnie podoba mi się pomysł na podniebne safari. Gdyby tak jeszcze trafić na wielką migrację! Wydaje mi się, że byłoby to niezapomniane przeżycie. Niestety podróż do Afryk zawsze wydawała mi się trudna do zorganizowania. Może z biurem podroży byłoby prościej…

  2. Afrykańskie wina są rzeczywiście wyjątkowe. Tamtejsze winiarnie to miejsca zdecydowanie warte odwiedzenia. Często bardzo ładnie położone, można spacerować, oglądać no i degustować 🙂 Bardzo polecam ten kierunek podróży nie tylko z powodu krajobrazów, ale także ze względu na afrykańskie smaki

  3. Muszę przyznać, że safari dotąd nie kojarzyło mi się zbyt dobrze. Po przeczytaniu tego tekstu trochę zmieniłam zdanie i cóż, pomysł na polowanie z obiektywem bardzo mi się spodobał. Poznawanie Czarnego Lądu na wiele sposobów i wieloma drogami, dziękuję za inspirację 🙂 „Pożegnanie z Afryką” oglądam za każdym razem, gdy trafię w telewizji jakąś powtórkę 😉 . I bardzo chciałabym zobaczyć wielką piątkę Afryki w naturalnym środowisku tych zwierząt.

  4. Luksusowe hotele w Ngorongoro oferują do dyspozycji gości osobistego lokaja, który zadba np. o rozpalenie ognia w kominku czy przygotowanie kąpieli po całodniowym safari – aach… wyobraziłam sobie siebie w tym luksusie 😀 Ale tak na poważnie, to np. wycieczka do wioski Masajów lub do przełomu rzeki Olduvai, to super pomysły. Planuję właśnie wyjazd do Afryki (dwa, może trzy kraje, jeden na pewno na wybrzeżu) i szukam nieoczywistych rozrywek. Skorzystam z podpowiedzi.

  5. Po raz kolejny czytam dużo dobrego o Parku Krugera. Rzeczywiście wizyta tam musi być niezapomnianym przeżyciem. Nocne safari? Brzmi jak bardzo dobry plan 😀 Dziękuję za inspirację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz