husky - psie zaprzęgi

Laponia to kraina leżąca w północnej Finlandii, w części poza kręgiem polarnym. Jest miejscem dzikim i słabo zaludnionym, do którego dostępu broni surowy klimat i groźna przyroda. Zamieszkują ją twardzi hodowcy reniferów. Wydaje się, że są niewrażliwi na zimno – potrafią nawet zażywać kąpieli pomiędzy dryfującymi krami!

Zimą słońce pojawia się na parę godzin dziennie. Nocami można podziwiać wspaniałe zorze polarne: księżyc, rozszczepione pasma czerwonego, żółtego i zielonego światła tworzą magiczne, śnieżne krajobrazy. Rovaniemi, czyli stolica Laponii jest głównym celem turystów. Przyciąga ich tam pragnienie odwiedzenia niesamowitej Wioski Świętego Mikołaja oraz możliwość skorzystania z licznych i niepowtarzalnych atrakcji.

Laponia to nie tylko dziecięce marzenie spotkania ze Św. Mikołajem, ale także niesamowita przygoda podczas safari śnieżnymi skuterami, psimi zaprzęgami lub saniami ciągniętymi przez renifery po zamarzniętych bezdrożach lub łowienie ryb w skutych lodem jeziorach. To prawdziwie piękna zima, której u nas ostatnio brakuje!

Przedstawiamy kilka przykładowych atrakcji, które można dowolnie komponować w cały program i sprawić by nawet 2-3 dni pobytu w Laponii były absolutnie magiczne i niezapomniane!

Safari do Świętego Mikołaja

To najbardziej popularne tutejsze safari. Łączy w sobie piękno przyrody, kulturę i niesamowitą magie Świąt! Dzień rozpoczyna się przejazdem skuterami śnieżnymi na farmę reniferów, gdzie można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy odnośnie ich hodowli oraz kultury lapońskiej. Możliwość przejażdżki na reniferach oraz uczestnictwo w ceremonii przejścia przez północne koło podbiegunowe. Po południu przejazd samochodem do wioski Świętego Mikołaja, gdzie każdy będzie miał czas na zrobienie zakupów, a także wysłania pocztówki z poczty Świętego Mikołaja. W wiosce spotkamy się osobiście ze Świętym Mikołajem. Lunch w jednej z restauracji. Na pamiątkę każdy uczestnik safari otrzymuje dyplom przejścia przez koło podbiegunowe.
Cała wyprawa trwa 6 godzin.

 

 

Safari skuterami śnieżnymi do hodowli psów husky

Po szybkiej przejażdżce skuterami śnieżnymi przez piękne zimowe krajobrazy goście docierają do gospodarstwa, w którym hoduje się psy husky. Powitani przez radosne szczekanie goście dowiedzą się wiele ciekawostek o hodowli i zwyczajach tych przepięknych, kochających zimę psów, a następnie udadzą się na szalone safari psimi zaprzęgami. Po emocjonującej jeździe będzie można się ogrzać przy ognisku przed drogą powrotną do Rovaniemi na skuterach.
Cała wyprawa trwa 3,5 godziny.

Safari do serca natury

Wyprawa na skuterach śnieżnych w dzikie, niezamieszkałe tereny. Szlak prowadzi przez wzgórza, doliny rzek skutych lodem do serca dziczy. Na pierwszym przystanku nad jeziorem, gdzie będzie można spróbować swoich sił w łowieniu ryb pod lodem i chodzeniu na rakietach śnieżnych. Następnie goście udają się jeszcze głębiej w dzicz, aby spotkać stada reniferów i innych tutejszych dzikich zwierząt szukających pożywienia, mchów i porostów przysypanych grubą warstwą śniegu. W czasie wyprawy będzie przerwa na typowo lapoński lunch. Uwaga – safari dostępne tylko dla dorosłych i dzieci powyżej 15 r.ż.

Cała wyprawa trwa około 5-6 godzin.

Laponia i poszukiwanie zorzy polarnej

Będąc zimą w Laponii, trzeba się pokusić o wyprawę w poszukiwaniu zorzy polarnej. To niezwykle piękne, magiczne zjawisko jest niestety dość kapryśne, ale na pewno trzeba próbować je zobaczyć, bo warto! Wieczorem przejazd autem (około 50km w jedną stronę) w dół rzeki, na pustkowie. Przy odrobinie szczęścia, bezchmurnym niebie będzie można odnaleźć zorzę na niebie.

Czas oczekiwania i zabawy „w chowanego” z zorzą umila i ociepla ognisko i pieczone kiełbaski. Cisza, zima i głębokie obcowanie ze śpiącą przyrodą wyostrza wszystkie zmysły. Przed powrotem do cywilizacji odwiedzimy jeszcze stare gospodarstwo, w którym „czas się zatrzymał”. Przemiły gospodarz opowie o życiu w tych trudnych, mroźnych warunkach.

Powrót do Rovaniemi. Wyprawę na oglądanie zorzy polarnej można odbyć też na skuterach, wówczas jest ona krótsza.

Czas trwania wyprawy autem 4 godziny

Wyprawa na farmę reniferów i husky

Te arktyczne zwierzęta kochające mroźną pogodę i naturę maja tu idealne warunki do życia. W czasie wyprawy najpierw goście odwiedzą farmę reniferów i dowiedzą się o ich zwyczajach i legendach, jakie są z nimi związane. Następnie zasiądą wygodnie w saniach i udadzą się na spokojną, 30-minutową przejażdżkę po lesie.

Na zakończenie wizyty otrzymają międzynarodową licencję „kierowcy renifera”. W drugiej części wyprawy goście udadzą się do hodowli psów husky i tu spróbują już znacznie szybszej jazdy, bo psy husky w zaprzęgu potrafią biec z prędkością nawet około 20km/h. 20-minutowy bieg psimi zaprzęgami jest bardzo emocjonujący. Po tym szalonym rajdzie psimi zaprzęgami będzie się można ogrzać i zjeść przy ognisku. Powrót do Rovaniemi.
Cała wyprawa trwa około 3 godziny.

To tylko przykładowe atrakcje. Możne je dowolnie układać w kilkudniowy program, praktycznie niezależnie od wielkości grupy. Oferujemy także noclegi i przeloty.