Alitalia-LogoKOD LINII LOTNICZEJ WEDŁUG IATA: AZ

DATA ZAŁOŻENIA: 1946 rok

PROGRAM LOJALNOŚCIOWY: MilleMiglia

 

HISTORIA:

Włoski przewoźnik narodowy, istniejący od 1946. Głównym portem lotniczym i bazą jest włoskie lotnisko Fiumicino nieopodal Rzymu. Pierwszy lot Alitalia odbył się w roku 1947 na trasie z Turynu do Katanii, a następnie do Rzymu, a lot międzykontynentalny rok później z Mediolanu do USA. Alitalia jest jednym z założycieli i głównych członków sojuszu lotniczego Sky Team, który powstał w roku 2000. Punktem zwrotnym w istnieniu Alitalia był rok 2008, kiedy to linia stanęła na progu bankructwa i była zmuszona przede wszystkim do likwidacji swojego węzła lotniczego w Mediolanie, a poza tym do sprzedaży części udziałów. Ratunkiem dla firmy było zakupienie części udziałów przez koncern Air France – KLM. Pod koniec grudnia 2008 roku, zarząd spółki oraz ministerstwo skarbu państwa podjęło decyzje o sprzedaży linii lotniczych prywatnemu włoskiemu przewoźnikowi AIR ONE. Od 13 stycznia 2009 grupa działa pod szyldem Alitalia – Compagnia Aerea Italiana S.p.A. Połączenia z Polski (Kraków, Warszawa) realizowane są od 1970r.

 

USŁUGI:

Alitalia oferuje swoim pasażerom cztery klasy rezerwacyjne. Są to: Magnifica na rejsach dalekiego zasięgu, Klasa Biznes na rejsach średniego zasięgu, Classica Plus – Premium Economy oraz Klasa ekonomiczna. Serwis Alitalii jest na bardzo dobrym poziomi, poczynając już od klasy ekonomicznej. W zależności od destynacji na pokładzie serwowane są przekąski lub lekkie posiłki. Menu zmienia się w zależności od pory roku, aby zawsze było jak najświeższe i zawsze nawiązuje do kuchni włoskiej. Latem oferowane są nawet lody. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii na pokładach samolotów można korzystać z telefonów komórkowych. Bogaty jest serwis rozrywkowy oferowany przez Alitalię. Np. na pokładach Boeinga 767 zainstalowane jest więcej nowych ekranów LCD, dzięki czemu można korzystać w szerokiej oferty filmów i muzyki. Bardzo dużo korzyści przynosi program lojalnościowy MilleMiglia, który pozwala gromadzić mile latając Alitalią lub innymi liniami partnerującymi nam w programie (członkami Sky Team).

 

Zarezerwuj bilet

 

FLOTA:

Flota Alitalii składa się z samolotów typu: Airbus A330-200, A321-100, A320-200 i A319-100, Boeing 777-200ER. Maszyny włoskich linii kursują do niemal wszystkich państw na świecie.

 

GŁÓWNE PORTY LOTNICZE W POLSCE: Kraków, Warszawa.

 

GŁÓWNA PORTY LOTNICZE ZAGRANICZNE: Włochy, Hiszpania, Grecja, Afryka Północna, Azja.

 

OFICJALNA STRONA: http://www.alitalia.com/