KOD LINII LOTNICZEJ WEDŁUG IATA: FI

DATA ZAŁOŻENIA: (1937) / (1944) / 1973 rok

PROGRAM LOJALNOŚCIOWY: Icelandair Saga Club

HISTORIA:

Islandzkie narodowe Linie Lotnicze ICELANDAIR zostały utworze w 1973 w wyniku decyzji o połączeniu dwóch, już istniejących w Islandii towarzystw lotniczych: FLUGFÉLAG ÍSLANDS oraz LOFTLEIÐIR.

W roku 1937, na północy Islandii powstało Towarzystwo Lotnicze FLUGFÉLAG AKUREYRAR, a następnie w 1943 roku, po przeniesieniu siedziby przedsiębiorstwa do stołecznego Reykjaviku, zmieniło nazwę na Islandzkie Towarzystwo Transportu Lotniczego FLUGFÉLAG ÍSLANDS – Iceland Airways. Po zakończeniu działań wojennych, w roku 1946, przewoźnik, posiadając tylko zdemilitaryzowane samoloty śmigłowe produkcji brytyjskiej i amerykańskiej, uruchomił swoje pierwsze, regularne i zamorskie połączenie lotnicze na trasie: Reykjavik – Glasgow – Kopenhaga i v.v.
Islandzkie Międzynarodowe Linie Lotnicze LOFTLEIÐIR – Icelandic Airlines  zostały założone 10 marca 1944 roku i dwa miesiące później rozpoczęły loty na krajowej trasie:  Reykjavik – Ísafjörður i v.v.  W 1947 roku przewoźnik uruchomił regularne rejsy do Kopenhagi, a 5 lat później całkowicie zawiesił loty na linach krajowych, wyłącznie koncentrując się na połączeniach północnoatlantyckich z USA do Europy Zachodniej przez Reykjavik.
W roku 1973 nastąpiło połączenie towarzystw lotniczych FLUGFÉLAG ÍSLANDS oraz LOFTLEIÐIR w holding o nazwie FLUGLEIÐIR. W roku 1979 Islandzkie Linie Lotnicze oficjalnie przyjęły nazwę ICELANDAIR.

W tym okresie nastąpił gwałtowny rozwój floty – na trasach pojawiły się samoloty typu Boeing-737 oraz Boeing-757, a także siatki połączeń o najważniejsze porty lotnicze w Europie Zachodniej oraz USA i Kanadzie (wschodnie i zachodnie wybrzeże).
Przewoźnik islandzki jest znany z nietypowego i barwnego malowania swoich samolotów, promując tym samym niezwykłą przyrodę i zjawiska atmosferyczne nad Islandią, jeszcze bardziej zachęcając turystów, do odwiedzania tego kraju (jeden z samolotów jest w barwach zorzy polarnej, a dodatkowo wewnątrz samolotu zainstalowano światła, nawiązujące do tego zjawiska świetlnego).
Aktualnie linie ICELANDAIR regularnie obsługą 26 europejskich oraz 23 północnoamerykańskich portów lotniczych, eksploatując flotę 36. samolotów odrzutowych produkcji amerykańskiej.

 

Zarezerwuj bilet

USŁUGI:

Islandzkie Linie Lotnicze ICELANDAIR, zgodnie z tradycją, specjalizuje się w lotach, łączących Europę i Amerykę Północną via Reykjavik. Główną bazą islandzkiego przewoźnika jest port lotniczy Keflavik, położony w pobliżu stolicy Islandii. Odloty i przyloty samolotów dalekiego zasięgu są idealnie skoordynowane i pogrupowane, aby zapewnić pasażerom tranzytowym minimum oczekiwania. Loty wykonywane są nowoczesnymi samolotami odrzutowymi, dalekiego i średniego zasięgu, a na pokładach są oferowane 2. klasy serwisowe: biznes (Saga Class) oraz ekonomiczna.
Pasażerowie klasy biznesowej – Saga Class – mogą korzystać z wielu przywilejów: wydzielone stanowiska odpraw, dostęp do saloników biznesowych na lotniskach,  komfortowe miejsca-fotele ze sporą przestrzenią na nogi na pokładach samolotów oraz specjalną obsługę i serwis w czasie lotu.
Darmowe posiłki i napoje są dostępne wyłącznie dla pasażerów klasy biznes (Saga Class). Pasażerowie klasy ekonomicznej mają dostęp do pokładowego menu wyłącznie za opłatą.

W liniach ICELANDAIR na pokład samolotu można zabrać 1 sztukę bagażu podręcznego – jego wymiary muszą maksymalnie wynieść 55x40x20cm, a waga nie może przekroczyć 10kg. Limity bagażu rejestrowanego w liniach ICELANDAIR są ściśle uzależnione od zastosowanej taryfy przelotu – w najtańszych taryfach pasażerom nie przysługuje prawo do bezpłatnego przewozu bagażu i musi on być dokupiony przez podróżnego przed odlotem.
Odprawy online można dokonać przez internet lub poprzez aplikację mobilną na loty z Europy do Kanady do 36 godzin, a w przypadku lotów do/z USA od 24 godzin do 60 minut przed planowanym odlotem.

Prawie cała flota linii ICELANDAIR jest wyposażona w szybkie, ale odpłatne WiFi. Pasażerowie mogą natomiast bezpłatnie korzystać z systemu pokładowej rozrywki (IFE), mając dostęp do  szerokiego wyboru filmów, muzyki i gier. Przewoźnik islandzki  zapewnia też zestawy słuchawkowe i drukowany raz na kwartał magazyn pokładowy Icelandair Info.

FLOTA:

Linie ICELANDAIR eksploatują flotę 35. samolotów  Boeing-767 (3), Boeing-757 (27) oraz Boeing-737 (5). Na przyszłe lata już zamówiono 11, kolejnych maszyn..

GŁÓWNE PORTY LOTNICZE W POLSCE: aktualnie linie ICELANDAIR dzięki umowom partnerskim z innymi towarzystwami lotniczymi, oferują regularne rejsy z polskich portów lotniczych przez największe, europejskie porty lotnicze na swoją siatkę połączeń.

GŁÓWNE PORTY LOTNICZE ZAGRANICZNE: Reykjavik-Keflavik, Europa (Amsterdam, Berlin, Bruksela, Dusseldorf, Hamburg, Frankfurt, Kopenhaga, Londyn, Monachium, Paryż, Sztokholm, Zurych), Ameryka Północna (Boston, Chicago, Cleveland, Dallas, Denver, Edmonton, Filadelfia, Minneapolis, Nowy Jork / Newark, Orlando, Portland, San Francisco, Seattle, Tampa, Toronto, Vancouver, Waszyngton).

OFICJALNA STRONA: https://www.icelandair.com/en-gb/