skytrax

Tegorocznym zwycięzcą najbardziej prestiżowego rankingu branży lotniczej – SKYTRAX został Qatar Airways!
Skytrax corocznie ocenia linie lotnicze w bardzo wielu kategoriach bazując na niezależnych opiniach podróżnych z całego świata. Qatar Airways wróciło ponownie na szczyt tego zestawienia nie tylko w najważniejszej kategorii czyli najlepsza linia lotnicza na świecie, ale także zwyciężyło w innych zestawieniach. Najlepszą linią świata Qatar Airways zostało wcześniej w 2017, 2015, 2012 i 2011roku. W roku 2018 wyprzedziły go linie Singapore Airlines. W obecnym rankingu te dwie linie ponownie zamieniły się miejscami.

Pozostałe kategorie, w jakich Qatar Airways okazały się zwycięzcą to:

  • World’s Best Business Class
  • World’s Best Business Class Seat
  • Best Airline in the Middle East

Linie Singapore Airlines, które w tym roku znalazły się na drugim miejscu w zestawieniu najlepszych linii na świecie, zwyciężyły z kolei w kategoriach:

  • World’s Best Cabin Crew
  • World’s Best First Class
  • Best Airline in Asia
  • World’s Best First Class Seat

Lista TOP 10 najlepszych linii lotniczych na świecie na rok 2019 przedstawia się następująco:

1. Qatar Airways
2. Singapore Airlines
3. ANA All Nippon Airways
4. Cathay Pacific
5. Emirates
6. EVA Air
7. Hainan Airlines
8. Qantas Airways
9. Lufthansa
10. Thai Airways
Jak widać jedyną europejską linią, która znalazła się w TOP 10 jest Lufthansa, jednak z porównaniu z ubiegłym rokiem spadła o dwa miejsca w rankingu. Zwyciężyła z kolei w zestawieniu Global Region jako najlepsza linia lotnicza Europy Zachodniej.
Najlepszą linią niskokosztową w Europie został EasyJet, zajmując jednocześnie drugą pozycję na światowej liście przewoźników niskokosztowych.
Nagroda za najlepszy serwis pokładowy w Europie przypadła British Airways.
Uroczysta gala wręczenia nagród SKYTRAX World Airline Awards odbyła się 18 czerwca 2019 w Paryżu na Paris Air Show. W tegorocznym głosowaniu brali udział podróżni ponad 100 narodowości, a w wynikach uwzględniono 21,65 mln kwalifikujących się zgłoszeń. W zestawieniu brano pod uwagę ponad 300 linii lotniczych z całego świata. Była to 19 gala rozdania nagród World Airline Awards. Przez media na całym świecie ranking SKYTRAX nazywany jest “Oskarami przemysłu lotniczego”.