the royal scotsman orient express

Wielkość grupy: 2 osoby, wyjazd rodzinny

Termin:  maj

Na swoje pierwsze spotkanie z Orient Expressem nasza klienta wybrała podróż pociągiem The Royal Scotsman, który podróżuje pod szyldem Belmond Orient Express po Szkocji.

Był to wybór kierowany głównie wielkim zainteresowaniem tym krajem, jego historią i wspaniałymi zabytkami. Poza samą podróżą klientka chciała też zobaczyć wiele szkockich zamków. Pierwsza podróż całkowicie spełniła oczekiwania naszej klientki, zachwyciła obsługą i serwisem na najwyższym poziomie. Jak w każdym przypadku podróży Orient Expressem wszyscy goście otrzymali przed wyjazdem szczegółowy program wyjazdu i informacje praktyczne, jak choćby wskazówki dotyczące ubioru.

Z Edynburga do Parku Narodowego Cairngorms

Podróż „The Highland Journey” rozpoczęła się check inn’em w niesamowitym, pochodzącym z 1902roku, 5* Hotelu Balmoral w Edynburgu. To zaledwie 5 min od dworca Waverley. Stamtąd goście udali się na dworzec i rozpoczęli podróż obowiązkową popołudniową herbatką.  The Royal Scotsman udał się na północ w kierunku Perth, mijając Dunkeld, Pitlochry i Blair Atholl z imponującym zamkiem.

Za oknami krajobraz wzgórz Perthshire został zastąpiony przez coraz wyższe szczyty i doliny Highlands, aż do Aviemore, bramy do Parku Narodowego Cairngorms. To największy pod względem powierzchni park narodowy w Wielkiej Brytanii. Miejscem docelowym tego dnia była spokojna górska wioska Boat of Garten na prywatnej kolei Strathspey. Tutaj była serwowana tradycyjna kolacja, a następnie odbywały się rozrywki już w wagonie obserwacyjnym pociągu.

Pełen wrażeń dzień z historią i szklaneczką whisky

Kolejnego dnia o poranku goście udali się autokarem do Rothiemurchus Estate w samym sercu Parku Cairngorms. Las Rothiemurchus jest jedną z największych i najważniejszych pozostałości kaledońskiego lasu sosnowego, który pokrywał większość Szkocji. Tu goście mieli do wyboru różne aktywności m.in. strzelanie do rzutek, wędkarstwo lub wycieczkę z przewodnikiem po jednym z Park Rangers, a także przekąski w tutejszym domku myśliwskim. Następnie wrócili do pociągu na lunch i udali się w podróż do Culloden Battlefield. To miejsce ostatniej wielkiej bitwy stoczonej na brytyjskiej ziemi 16 kwietnia 1746.

Towarzyszący grupie fantastyczny przewodnik – gawędziarz „namalował” żywy obraz tego, jak ta bitwa zmieniła za zawsze życie tutejszych mieszkańców. Wczesnym wieczorem pociąg dotarł do Keith do destylarni Strathisla, najstarszej i jednej z najbardziej malowniczych działających destylarni w regionie Highlands. To tutaj powstaje jedna z najbardziej znanych szkockich mieszanek whisky, Chivas Regal. Następnie pociąg udał się na południe trasą wzdłuż wybrzeża przez Aberdeenshire i Angus. Goście mogli podziwiać tajemnicze nadmorskie krajobrazy mijane po drodze. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja w pociągu przy dźwiękach tradycyjnej szkockiej muzyki.

The Royal Scotsman przez Forth Bridge do Edynburga

Kolejny, ostatni dzień podróży rozpoczął się oczywiście wykwintnym śniadaniem w pociągu. Na gości czekała jeszcze imponująca przeprawa przez most Forth Bridge. Przerzucony nad zatoką Firth of Forth, łączący Edynburg z hrabstwem Fife. To dzieło inżynierii zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Podróż zatoczyła koło i zakończyła się na dworcu Waverley w Edynburgu, pozostawiając niesamowite wrażenia i chęć odbycia kolejnych wypraw Orient Expressem.