TOP 10 miast do odwiedzenia w 2019

Wydawnictwo Lonely Planet kolejny raz przedstawiło swoje topowe kierunki na 2019 rok w kilku kategoriach. Poniżej prezentujemy naszą ulubioną czyli TOP 10 miast, ale są także topowe regiony, kraje i najbardziej wartościowe miejsca. Ciekawostką, ale tez wielkim wyróżnieniem jest, że w kategorii “best value” na 2 pozycji znalazła się Łódź, wyróżniona za bardzo szybką transformacje, odważne projekty i przekształcanie poindustrialnych obiektów w kulturalne, rozrywkowe czy handlowe przestrzenie, zachowując przy tym ich charakter. Łódź to jedyny polski akcent na tegorocznych listach Lonely Planet.

Kolejny raz skupiamy się na liście TOP 10 miast, ponieważ są to miejsca warte odwiedzenia w czasie wyjazdów motywacyjnych i integracyjnych. Znajdują się tutaj nieprzypadkowo, jest to związane zwykle z wielką dbałością i rozwojem, powstawaniem nowych miejsc i ciekawych inwestycji. Zatem zawsze warto do nich wrócić, bo na pewno coś nas może tam zaskoczyć nowego!

TOP 10 cities best in travel 2019 według Lonely Planet:

 

1. Kopenhaga – Dania

Kopenhaga od wielu lat plasuje się w czołówce najlepszych miejsc do zamieszkania na świecie! Być może z powodu wielkiego światowego boomu na wszystko co skandynawskie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Jak przystało na skandynawską skrupulatność, Kopenhaga wyciąga z tego zainteresowania wnioski i staje się coraz bardziej atrakcyjna dla turystów. Kopenhaskie lotnisko jest najlepiej skomunikowanym portem lotniczym w całej Skandynawii, w ciągu najbliższych 4 lat zostanie oddanych kilkanaście nowych hoteli, już w 2019r ma zostać uruchomiona nowa linia metra łącząca dzielnice Vesterbro, Norrebro i Osterbro, a na kolejne lata planowane jest otwarcie jeszcze dwóch linii metra. Ale to zdecydowanie nie wszystko co nowe w Kopenhadze! Tutejszą wizytówką jest m.in. Park Rozrywki w ogrodach Tivoli, który teraz będzie czynny także w sezonie zimowym, a wkrótce ma też zostać otwarty niesamowity sztuczny stok narciarski Copenhill, a do tego wszędzie świetne przygotowane ścieżki rowerowe. Zawsze można tu też wybornie zjeść i spróbować kuchni z całego świata. Pełna doskonałych restauracji jest dzielnica  Refshaleøen, natomiast tzw uliczne jedzenie w największym wyborze oferowane jest w Reffen. Ale Kopenhaga to przede wszystkim wzór życia w stylu „hygge” i czuć to tutaj na każdym kroku!

2. Shenzhen – Chiny

Shenzhen to najbardziej innowacyjne miasto w Chinach, graniczące z Hongkongiem. Jest częścią tzw. Delty Rzeki Perłowej czyli powstającego największego megalopolis i ośrodka przemysłowego świata. Shenzen jest nazywane „doliną krzemową” Chin pełną nowoczesnych technologii, drapaczy chmur będących siedzibami światowych koncernów, instytucji finansowych czy koncernów medycznych. Dotychczas było też znane jako tańsza alternatywa dla Hongkongu, zwłaszcza życia nocnego i innych rozrywek. Teraz jednak Shenzhen postawiło na rozwój kultury i sztuki. Rozwija się dzielnica artystyczna w dawnej dzielnicy magazynów portowych pełna świetnych miejsc sceny muzycznej, kawiarni i restauracji. Powstało także ogromne The Museum of Contemporary Art & Planning Exhibition  tzw. MOCAPE będące centralnym kulturalnym punktem miasta, które zaskakuje na każdym kroku.

3. Nowy Sad – Serbia

Wielokulturowy Nowy Sad przez wieki przeżywał bardzo burzliwe losy by dziś być jednym z najważniejszych miast na „kulturalnej mapie Europy”. Przez Serbów jest nazywany Serbskimi Atenami. Co roku odbywa się tutaj, w najważniejszym punkcie miasta czyli Twierdzy Petrovaradin, największy letni muzyczny festiwal w Europie – EXIT, którego teraz przypadnie jubileuszowa 20 edycja. To wydarzenie zbiega się w czasie w obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży, która w roku 2019 odbędzie się właśnie w Nowym Sadzie. Przygotowując się do tych wydarzeń w Nowym Sadzie dzieje się wiele dobrego m.in. tzw Dolne Miasto Petrovaradina przechodzi całkowity lifting, a zniszczona dzielnica Chinatown staje się centrum artystycznym i kulturalnym miasta dzięki nowym inwestycjom. Wszystko co się dzieje w mieście przygotowują ją na nowe wyzwanie, ale również wyróżnienie jakim jest tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury”, którą Nowy Sad stanie się w 2021r.

4. Miami – USA

Do odwiedzenia Miami nie trzeba szczególnie zachęcać bo od zawsze cieszy się ono wielkim zainteresowaniem turystów z całego świata ze względu na swój niepowtarzalny tętniący życiem klimat, piękne plaże, bogate życie nocne. Miami grzeje się w słońcu w czasie kiedy reszta Ameryki trzęsie się z zimna. Ale Miami znalazło się na tej liście ze względu na bardzo intensywny rozwój
w dziedzinie kultury, architektury i sztuki. Wielkim sukcesem miasta stało się nowe Muzeum Nauki warte 350mln usd, a słynne Miami Design District przyciąga uwagę niesamowitymi, innowacyjnymi instalacjami artystycznymi, nowoczesną architekturą, programom artystycznym, licznym eventom i miejscom takim jak Museum Garage czy  Institute of Contemporary Art.

5. Katmandu – Nepal

Stolica Nepalu przeżywała bardzo ciężkie, dramatyczne lata po tragicznym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 25.04.2015, w wyniku którego zginęło prawie 9tys osób, a straty materialne były ogromne. Zniszczona została m.in. zabytkowa wieża Dharahara, będąca jedną z głównych atrakcji turystycznych w Katmandu oraz Świątynia Małp. Po trudnych latach żałoby i ciężkiej pracy przy odbudowie miasta, Katmandu zaczyna wracać z energią i odrodzeniem. Oczywiście przywrócenie dawnej świetności największym zabytkom wymaga jeszcze czasu, ale sporo już zostało zrobione. Bardzo wiele zmieniło się w kwestii „oczyszczenia” miasta w natężonego ruchu ulicznego, hałasu i smogu, miasta dziś się bardzo uspokoiło. Polepszono także kwestię dostaw prądu, z którego zanikami miasto borykało się od zawsze. Dostępne powszechnie jest wifi, które może bardzo pomóc turystom w odnalezieniu się w klimatycznych, ale bardzo zawiłych, labiryntach ulic miasta. Katmandu to wciąż bardzo przyjazne miasto, z wieloma zabytkami z Listy UNESCO, otoczone potężnymi 8-tysięcznikami.

katmandu

 

Całe megalopolis Mexico City jest trzecim (po Tokio i Seulu) miastem na świecie pod względem liczby ludności. To ogromne miasto bardzo szybko się rozwija, wchłania kolejne okoliczne dzielnice i miasteczka tworząc przy tym nowe centra, łącząc różne style, zabytki, także te wpisane na listę UNECSO, z nowoczesną architekturą, tak by sprostać wyzwaniom urbanizacji i tworzyć miasto przyjazne do życia. Z tego powodu został mu przyznany w 2018 roku tytuł Światowej Stolicy Designu. To pierwsze miasto z obu Ameryk, które otrzymało ten tytuł, udowadniając, że design i kreatywność może być skutecznym narzędziem rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego.

7. Dakar – Senegal

Dakar to jedno z najbardziej dynamicznych miast w Afryce. Stolica Senegalu, znane przede wszystkim jako meta słynnego wyścigu Paryż – Dakar, jest oszałamiającą mieszanką skąpanych w słońcu plaż, kolorowych targowisk, restauracji i nocnych klubów, nad którymi unosi się w porannym świetne wezwanie na modlitwę. Na północ od Dakaru leży rejon nadmorski „Grande Cote” (Duże Wybrzeże), na południe natomiast „Petite Cote” (Małe Wybrzeże), zaś naprzeciw Wyspa Gorée czyli wyspa niewolników upamiętniająca tą tragiczną historię handlu niewolnikami. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia w Senegalu jest też Saint Luise czyli stolica afrykańskiego jazzu. Jego zabytkowe centrum zostało wpisanę na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dakar zapewne wkrótce stanie się centrum turystyki Afryki Zachodniej, a to za sprawą otwarcia nowoczesnego międzynarodowego lotniska, którego budowa trwała 10 lat i pochłonęła 600mln USD.

8. Seattle – USA

Seattle jest bardzo postępowe, naładowane pozytywną energią i innowacyjnymi pomysłami i „od zawsze” znajduje się w światowym centrum uwagi. Tutaj z niewielkich rodzinnych firm narodziły się lub osiedliły światowe biznesy, takie jak Microsoft, Amazon czy Starbucks. Właśnie za sprawą Amazona i jego inwestycji w dzielnicę biznesową Denny Triangle powstały nowe imponujące biurowce „zakotwiczone w szklanych kulach”, wewnątrz pełne roślin (ponad 40tys). Także główny symbol Seattle – charakterystyczna wieża widokowa Space Needle doczekała się wreszcie, po 50 latach, gruntownego remontu. Z kolei na nabrzeżu starą, betonową drogę ekspresową, zastąpił elegancki tunel. Miasto, które „wystąpiło” w tak wielu filmach i serialach, w którym narodził się „grunge” i największe światowe gwiazdy tego nurty muzycznego – po prostu musi się dobrze żyć!

9. Zadar – Chorwacja

Dzisiejszy Zadar już nie pamięta swojej wojennej przeszłości (przynajmniej w tej części wizualnej miasta) i stało się prawdziwie kosmopolistycznym miastem. Przeurocza starówka działa jak magnes na turystów. Wąskie uliczki, białe domki, przytulne kawiarnie i restauracje, a przede wszystkich wszystkim mnóstwo zabytków z czasów romańskich czy weneckich. W Zadarze jest też wiele bardzo ciekawych, nieoczywistych atrakcji, jak choćby Muzeum Iluzji, Morskie Organy czy wielki panel słoneczny zwany „Pozdrav suncu”, które zdecydowanie wyróżniają Zadar na tle innych chorwackich perełek. Mnóstwo tu także pięknych punktów widokowych, z których można podziwiać Adriatyk, miasto i okolicę, świetnych tras rowerowych i spacerowych. Jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania północnej Dalmacji.

10. Meknes – Maroko

Listę 10 TOP miast zamyka marokańskie Meknes. Mimo, że to jest z tzw. cesarskich miast, jest zwykle omijane na trasach wycieczek po Maroku. Przez wielu jednak Meknes jest nazywane „Wersalem Maroka”, a panuje tu swoista cisza i spokój jak na marokańskie miasto. W czasach rządów sułtana Maulaja Ismai’la było ono stolicą Maroka (XVII/XVIII wiek). Meknes do dziś szczyci się doskonale zachowanymi murami miejskimi zwieńczonymi cudowną bramą Bab el-Mansour czy całą medyną, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym sercu miasta znajduje się mauzoleum kontrowersyjnego sułtana Ismaila, który wkrótce ma być udostępniony po ponad 2-leniej renowacji. To kolejny powód by odwiedzić to cesarskie miasto.

Źródło: lonelyplanet.com