Zapytaj o ofertę: +48 71 712 39 26, telefon alarmowy (tylko dla Klientów): +48 665 888 901 info@bissole.pl | Zapisz się do newslettera

Wysoce opiniotwórczy w branży turystycznej wydawca Lonely Planet co roku publikuje listy TOP 10 najlepszych kierunków do odwiedzenia w kolejnym roku. Ocenia zarówno walory typowo turystyczne, zabytki ale także całą infrastrukturę turystyczną, transport, inwestycje w dziedzinie turystyki, ale też planowane na kolejny rok wydarzenia specjalne i uroczystości i wiele innych czynników.

Największą popularnością zawsze cieszą dwie listy: TOP 10 Miast i TOP 10 krajów. Prezentujemy Państwu TOP 10 miast, ponieważ znalazło się na niej wiele miast europejskich, o których już nie raz pisaliśmy, a które są doskonałymi kierunkami na krótsze i dłuższe wyjazdy typu incentive, ale też na krótkie city breaki, wyjazdy rodzinne lub podróże w popularnym ostatnio modelu bleisure.

Oto TOP 10 cities best in travel 2018 według Lonely Planet:

1. Sewilla

Stolica Andaluzji, która słynie z najbardziej rozległego, historycznego centrum miasta w Hiszpanii i uchodzi za stolicę andaluzyjskiego folkloru „flamenco”. Do niedawna była zatłoczoną, głośną metropolią spoczywającą na “historycznych laurach”. W ostatnich latach zmieniła swoje oblicze i bardzo zadbała o swoje skarby. W 2018 roku stolica Andaluzji będzie gospodarzem 31. Europejskich Nagród Filmowych, a dodatkowo jest w trakcie obchodów 400-lecia rodzimego barokowego malarza Bartolome Estebana Murillo. W Sewilli rozpoczyna się też bardzo wiele tras pociągów luksusowych sieci Renfe. To miasto które inwestuje w siebie i zdecydowanie zostało to zauważone i docenione.

2. Detroit

Detroit zostało docenione przede wszystkim za swoje “odrodzenie”. Przez lata zaniedbań, dało pole do popisu młodym twórcom, którzy zaczęli przekształcać zaniedbane i opuszczone fabryki czy sklepy w tętniące życiem galerie i miejsca spotkań. To wywołało świeże prace publiczne, takie jak niedawno otwarte centrum hokejowe i koszykarskie oraz tramwaj QLine, który zapewnia łatwy dostęp do gorących punktów miasta. A kolejne, jak choćby trzy nowe parki wzdłuż nadbrzeżnego szlaku z licznymi ścieżkami rowerowymi.

3. Canberra

Stolica Australii, która trochę znika wśród takich potęg jak Sydney czy Melbourne. Zaczyna się odradzać i zapraszać do siebie nowymi miejscami przepełnionymi lokalna kulturą, kuchnią i tradycjami. 2018 rok to pierwszy rok, w którym Canberra zorganizuje testowy mecz krykieta w malowniczym Manuka Oval, a później Australian War Memorial, gdy odbędzie się setna rocznica zawieszenia broni w I wojnie światowej. Co ważne, Canberra ustanawiła stały Dzień Pojednania w kalendarzu świąt państwowych od 2018 roku, aby symbolizował zobowiązanie do tolerancji między rdzennymi i nierodzimymi Australijczykami.

4. Hamburg

Hamburg zwrócił na siebie uwagę głównie za sprawą ukończonej po wielu latach budowy, kosztem 790 milionów euro, oszałamiającej nowej sali koncertowej Elbphilharmonie. Szklany blask kryształowych żagli na ceglanej podstawie doskonale wpisuje się w klimat i zabytkowy charakter miasta. Hamburg zwany Wenecją Północy zachwyca pod wieloma względami i warto się to się udać chociażby na musical, wszak to trzecie na świecie musicalowe miasto!

Hamburg, Niemcy, incentive

5. Kaohsiung

Główny port handlowy Tajwanu także znalazł swoje miejsce na liście TOP 10, a to za sprawą kultury i sztuki. Ogromne centrum sztuki i kompleks kulturowo-muzyczny o powierzchni 100.000 m2, nocny rynek i inne atrakcje sprawiają, że Kaohsiunh jest pokazem eksperymentalnej sztuki i architektury z całego świata. Uzupełnieniem tego będzie spektakularny terminal statków wycieczkowych. Elegancka, szybka kolej łączy dzielnice portową z pozostała częścią miasta. Kaohsiung zapełnia się nowymi możliwościami!

6. Antwerpia

Zdecydowanie Belgia to nie tylko Bruksela! Antwerpia położona nad rzeką Skaldą jest jednym z najpiękniejszych belgijskich miast. Pełna jest unikalnych zabytków, jak choćby zamek – twierdza Steen z XII wieku. W 2018 roku warto tu właśnie przyjechać ponieważ odbywać się będą w niej obchody Antwerp Baroque 2018, zainspirowane jej najsławniejszym mieszkańcem – Rubensem. Pełna parad, pokazów, festiwali Antwerpia i jej mieszkańcy będą mogli pokazać pełnie swojej kreatywności i uroku swojego miasta!

7. Matera

To włoskie miasto to może być zdecydowany HIT tej listy! Położone na południu Włoch wsprost oszałamia swoim wyglądem, a to za sprawą historycznej części miasta zwanej Sassi. Miodowe domostwa i klasztory drążone w skale, jedynie z murowanymi fasadami datuje się na ponad 9tys lat! Od 1993 roku Matera znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2018 roku rozpoczną się już intensywne przygotowania i imprezy z okazji Europejskiej Stolicy Kultury, którą Matera stanie się w roku 2019. Zatem warto odwiedzić ją już teraz, zanim “rzuci się” na nią cały świat.Matera, Włochy, incentive

8. San Juan

Stolica Portoryko to miejsce, w którym stare spotyka się z nowym, w którym kolonialna przeszłość miasta łączy się płynnie ze współczesną miejskością. Stare San Juan to otoczona murem enklawa z brukowanymi drogami, placami, zabytkowymi kościołami i fortami. Poza murami, nowoczesne San Juan jest kolorowe, udekorowane freskami, a liczne muzea i galerie tworzą dynamiczną scenę artystyczną. W ostatnich latach otwartych zostało wiele nowoczesnych restauracji, kwitnie życie nocne – kluby taneczne, bary, kasyna od dawna stanowiły główną atrakcję, podobnie jak oszałamiające plaże San Juan. We wrześniu 2017 r. Huragan Maria bardzo dał się we znaki miastu, stając się największym sztormem, który nawiedził wyspę w 89 lat. Ale miasto już się odbudowuje i nie ma wątpliwości, że pozostanie czarującym jak zawsze wcześniej.

9. Guanajuato

Stolica stanu Guanajuato, położona na wysokości 2050 metrów, od zawsze się srebrzyła! Za sprawą kopalń rudy srebra tutaj się znajdujących była dość bogatym miastem,  pełnym pięknych zadbanych placów i kościołów, kolorowych domów rozsianych po zielonej dolinie, w której leży Guanajuato. Od 1988roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Ta naturalna i stworzona przez człowieka piękność wpadła w oko producentom Pixara, którzy wykorzystali miasto jako prawdziwą podstawę swojej animowanej Krainy Umarłych w nowym filmie “Coco”.

10. Oslo

Listę TOP 10 zamyka Oslo, które w 2018 zamierza być bardzo dynamiczną, artystyczną sceną dla obchodów 50 rocznicy ślubu norweskiej pary królewskiej! Zarówno Oslo, jak i inne norweskie miasta zapelnią swoje kalendarze licznymi eventami, aby uczcić tę piękną rocznicę. Jeśli chcecie uczestniczyć w wielu imprezach na terenie Norwegii, warto skorzystać z wygodnych połączeń kolejowych po kraju. Dodatkowo w 2018 roku swoje 10-te urodziny będzie obchodziła Opera w Oslo, która jest największym obiektem kulturalnym, jaki powstał w Norwegii od ponad 700 lat. Zatem i ta okoliczność sprawi, że w Oslo w 2018 roku będzie się działo…!

Oslo, Norwegia, incentive

Źródło: lonelyplanet.com

Znajdź najlepszą ofertę przelotu

Znajdź hotel w wybranej miejscowości