Malta, a dokładnie Republika Malty, to najdalej na południe wysunięty kraj Europy, leżący praktycznie pośrodku Morza Śródziemnego. Co sprawie, że to jedno z najmniejszych państwa na świecie, jest od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscem? Bez wątpienie wśród powodów znajduje się niezwykle ciekawa historia, sięgająca ponad 7 tys lat, która pozostawiła tutaj najstarsze stojące budowle w Europie i jedne z najstarszych na świecie! Ale także to piękno i unikalność przyrody samej Malty i otaczającego ją archipelagu wysp i wysepek. Wśród naszych Klientów Malta od kilku sezonów była absolutnym numerem jeden jeśli chodzi o wyjazdy integracyjne i motywacyjne, ale także zupełnie prywatne wyjazdy „szyte na miarę”. Poznajcie ten „kraj miodem płynący”!

Poważne i mniej poważne ciekawostki o Malcie:

  • Malta uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii dopiero 21 września 1964 roku.
  • Jedną z pozostałości po brytyjskim panowaniu jest obowiązujący na Malcie ruch lewostronny.
  • Angielski jest także językiem urzędowym na Malcie. Drugi – to maltański, w którym bardzo wyraźne są wpływy języka arabskiego.
  • Hucznie obchodzi się tu także Dzień Świętego Patryka.
  • Malta jest praktycznie pozbawiona lasów i rzek, za to znajdują się tutaj światowej klasy miejsca do nurkowania.
  • maltaOkoło 2 kilometry od wybrzeży Malty znajduje się pomnik Jezusa Chrystusa, zwany Chrystusem Marynarzy, umieszczony pod wodą, na głębokości 35 m. Powstał dla upamiętnienia pierwszej wizyty Jana Pawła II na Malcie w 1990 roku i został zatopiony w pobliżu Wyspy św. Pawła w obecności papieża.
  • Słynna Mdina, tzw. miasto ciszy, to stara, murowana stolica kraju, w której jedynie mieszkańcy mają pozwolenie na poruszanie się po niej własnymi autami.
  • Generalnie Maltańczycy uwielbiają swoje samochody: liczba samochodów zarejestrowanych na Malcie wynosi około 387 775, co jest bardzo dużą liczbą, biorąc pod uwagę populację około 450 000 osób.
  • maltaMalta posiada aż trzy obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz siedem obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Sama stolica kraju Valletta jest w całości wpisana na listą UNESCO i zwana jest „muzeum pod gołym niebem”.!valletta
  • Pozostałości megalitycznych świątyń, z których znana jest Malta, to najstarsze wolno stojące kamienne konstrukcje na świecie, starsze niż Stonehenge i piramidy w Egipcie.
  • Na Malcie jest 359 kościołów czyli praktycznie jeden na każdy dzień w roku.
  • Malta jest popularnym miejscem kręcenia filmów! Wiele scen filmowych w filmach takich jak Troja, Gladiator, World War Z i Captain Philips, a także seriali telewizyjnych, takich jak Gra o Tron i Queen of the South, nakręcono właśnie tutaj. Obecnie trwają prace nad Jurassic World Dominion na Malcie i wydaje się, że w filmie pojawią się dinozaury przekraczające Wielki Port w Valletcie!malta
  • Konkurs Piosenki Eurowizji to jedno z najpopularniejszych wydarzeń na Malcie, mimo że Malta nigdy go nie wygrała…. Jeszcze! Ale noc finałów Eurowizji ulice pustoszeją, bo wszyscy oglądają konkurs w domu lub w barach.
  • Maltańczycy mogą być najlepszymi przyjaciółmi, ale potrafią stać się najgorszymi wrogami, kiedy w np. w czasie przyjęcia dyskusja zejdzie na temat  wyborów parlamentarnych i międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, takich jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy. Większość Maltańczyków wspiera Anglię lub Włochy w piłce nożnej więc bywa, że jest na prawdę gorąco!
  • Malta zajmuje 16 miejsce w Światowej Lidze Rugby…. Całkiem dobrze, prawda? Malta jednak zajmuje 184 miejsce w światowym rankingu FIFA… całkiem kiepsko 🙂
  • Malcie nadano przydomek “krainy miodu” ze względu na dużą produkcję miodu przez endemiczne gatunki pszczół żyjących na wyspie.

festa

Maltańskie święta i festiwale

Maltańczycy, podobnie jak inne nacje z gorącego południa, uwielbiają się bawić i świętować! Oczywiście najważniejszymi świętami są Boże Narodzenie i Wielkanoc, która podobnie jak na całym świecie, mają charakter bardzo rodzinny i podniosły. Charakterystycznym dla Malty jest zwyczaj „siedmiu wizyt”  w czasie Wielkanocnego Wielkiego Tygodnia, w czasie którego wierni odwiedzają siedem różnych kościołów modląc się i czuwając w „ciemnicach”. Malta, praktycznie w 97% jest krajem katolickim więc wszystkie święta o podłożu religijnym są tutaj bardzo uroczyście obchodzone.

Świętem narodowym jest także obchodzone w połowie sierpnia Święto Najświętszej Marii Panny. Każde miasto i wioska natomiast bardzo uroczyście obchodzą Święta swoich patronów. Te festy są już bardziej przesiąknięte lokalnym folklorem, zwykle obchodom jest poświęcony tzw. długi weekend. W tym czasie ulice danej miejscowości wyglądają bardzo bardzie, ustrojone we flagi i ozdoby, a przede wszystkim w posągi świętych na specjalnych kolumnach. Przystrojone są prywatne domy, okna, balkony i dachy, a jeśli ktoś ma szczęście może być nawet nawet zaproszony do środka na wspólne świętowanie. Na ulicach pełno jest wówczas stoisk z lokalnymi potrawami, które konkurują z popularnymi foodtrackami. Każdego świątecznego wieczora spotkacie na ulicach tłumy osób, bawiących się wspólnie, zwłaszcza, że tym wieczorom często towarzyszą pokazy sztucznych ogni i inne wydarzenia. Sezon maltańskie fiesty trwa od maja aż do końca września. W tym okresie nie ma prawie żadnego weekendu, w którym jakieś miasto lub wieś nie obchodzi święta swojego patrona lub innych świętych czczonych w różnych kościołach.

Bardzo popularne na Malcie są także imprezy o zasięgu, już w tej chwili, światowym takie jak:

  • Malta Fireworks Festival,czyli ogromny festiwal sztucznych ogni! To spektakularne wydarzenie, które odbywa się pod koniec kwietnia w celu upamiętnienia przystąpienia Malty do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r., Odbywa się w Grand Harbour w Valletcie i innych miejscach.
  • Malta International Arts Festival, to festiwal obejmujący różnorodne formy artystyczne, takie jak teatr, taniec, muzyka i sztuka. Miejsca obejmują Śródziemnomorskie Centrum Konferencyjne, Teatr MITP, Spazju Kreattiv w St. James Cavalier w Valletcie i wiele innych. Trwa zwykle od połowy czerwca do połowy lipca.
  • Notte Bianca, to coroczne wydarzenie, które odbywa się w październiku i rozświetla pejzaż Valletty spektakularnym nocnym świętem ludzi kultury i sztuki. Ulice i obiekty kulturalne stolicy Malty zapewniają różnorodne rozrywki. Państwowe pałace i muzea otwierają swoje podwoje, aby zachwycać mecenasów wystawami sztuk wizualnych i przedstawieniami teatralnymi, a ulice i place na świeżym powietrzu prezentują najlepszych lokalnych i międzynarodowych muzyków i tancerzy.
  • Malta Jazz Festival, odbywa się w lipcu każdego roku. Pojawiają się na nim absolutnie czołowi jazzowi artyści międzynarodowi i maltańscy prezentujący elektryzującą mieszankę stylów jazzowych z aktualnej sceny muzycznej.
  • Mediterranea na GozoFestiwal Mediterranea to coroczna impreza na wyspie Gozo, oferuje wszystko, czym Gozo szczyci się na arenie kulturalnej i artystycznej. Ten śródziemnomorski festiwal odbywa się w połowie jesieni. W obchodach dominują koncerty operowe i inne koncerty muzyczne, ale są też międzynarodowe konferencje, spacery i rozmowy w miejscach starożytnych i historycznych, wycieczki terenowe, imprezy kulinarne i wystawy sztuki. Festiwal Mediterranea oferuje odwiedzającym doskonałą okazję do poznania świątyń i stanowisk archeologicznych na Gozo poprzez serię wykładów i wizyt.

 

Czujecie się przekonani, że jest zupełnie wyjątkowe miejsce pośrodku Morza Śródziemnego? A to absolutnie wszystko co można odkryć i robić na Malcie!